Indeks śledzący aktywność gospodarczą Banku Pekao
Ekonomiści pracujący w Banku Pekao S.A. stworzyli nowy codzienny indeks, który w czasie rzeczywistym mierzy aktywność gospodarczą. Pekao Tracker – bo tak nazwano nowy indeks – bazuje na wewnętrznych danych bankowych zbierających przez Pekao oraz na źródłach publicznych.
Należy wiedzieć, że nowo wprowadzony indeks jest odpowiedzią na epidemię koronawiusa w Polsce, która powoduje opóźnione dane miesięczne/kwartalne mniej przydatnymi. Szczególnie w sytuacji, kiedy okoliczności gospodarcze bardzo się zmieniają w krótkim czasie.
Obecny kryzys i jego bezprecedensowa dynamika wymusił na ekonomistach poszukiwanie możliwie najbardziej aktualnych źródeł informacji o stanie gospodarki z wykorzystaniem danych tygodniowych i dziennych. My zdecydowaliśmy się na połączenie wewnętrznych danych bankowych na temat aktywności klientów, przy zachowaniu pełnej ochrony danych osobowych i informacji handlowej oraz danych dostępnych publicznie.
– mówi główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Grupa wskaźników, które wchodzą w skład dziennego indeksu Pekao Tracker obejmuje:
– wartość wydatków kartowych konsumentów,
– wpływy na konta małych i średnich przedsiębiorstw,
– zapotrzebowanie na moc w systemie elektroenergetycznym.
Ostatni wymieniony wskaźnik jest miernikiem popytu na energię oraz wypadków drogowych (przybliżenie natężenia ruchu drogowego w krótkim okresie). Wszelkie informacje oparte są o dane zbierane przez Bank Pekao.
Należy ponadto wspomnieć, że indeks Pekao Tracker nie jest przybliżeniem codziennego Produktu Krajowego Brutto. Indeks ma na celu śledzenie normalizacji aktywności po negatywnym wpływie epidemii na gospodarkę. Pekao Tracker wykazuje, że aktywność ekonomiczna była najniższa (31% powyżej stanu wyjściowego) w tygodniu następującym tuż po Świętach Wielkiej Nocy. Od tego czasu aktywność regularnie wzrasta. Punktem wyjściowym dla indeksu jest 100 punktów, czyli średnia dzienna aktywność z pierwszego tygodnia grudnia ubiegłego roku.
Bank Pekao SA
Bank istnieje od 1929 roku, a jego akcje widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku. Grupa w zeszłym roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie wyższym niż miliard złotych. W 2017 roku w banku aktywnie swoje konto prowadziło 3 878 893 Klientów. W roku 2017 spółka odnotowała 1 054 100 000 złotych skonsolidowanego zysku netto, a po pierwszym kwartale roku obecnego osiągi z tego tytułu uplasowały się na poziomie nieco wyższym niż 392 300 000 złotych. Trzeci kwartał to zysk na poziomie 606 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o około 70 500 000 złotych, względem roku poprzedniego. Ponad 5 000 000 Klientów korzysta z usług i produktów Grupy Pekao.
źródło: https://media.pekao.com.pl/pr/515081/ekonomisci-banku-pekao-stworzyli-indeks-na-biezaco-sledzacy-aktywnosc-gospodarcza
Dodaj komentarz