Prolongata, czyli jak odroczyć spłatę kredytu?

Prolongata, czyli jak odroczyć spłatę kredytu?

author
Julia Wierciło
17 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania powinna być przemyślana i dopasowana do naszych aktualnych potrzeb i możliwości. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których nawet najbardziej dopracowany plan spłaty nie udźwignie trudnej codzienności. W takich przypadkach należy zrozumieć i umiejętnie wykorzystać opcje, które umożliwią nam odpowiednie rozwiązanie. Jednym z nich może być odroczenie spłaty kredytu zwane również prolongatą. Sprawdźmy jak działa prolongata, a także jak możemy z niej skorzystać.

Spis treści:

  1. Prolongata - co to jest i jak działa?
  2. Kto może skorzystać z prolongaty kredytu?
  3. Wniosek o prolongatę kredytu - co powinien zawierać?
  4. Jak złożyć wniosek o prolongatę?
Zwiń spis treści

Prolongata - co to jest i jak działa?

Zaciągając kredyt mamy świadomość o obowiązku jego spłaty czyli regulowaniu comiesięcznych rat. Zdarzają się sytuacje, w których brak nawet jednej płatności może doprowadzić do  narastającego długu i poważnych konsekwencji. Pamiętajmy jednak, że istnieją bezpieczne sposoby, które pozwolą nam odroczyć spłatę rat zaciągniętego zobowiązania. Jednym z nich jest właśnie prolongata kredytu, na przykład kredytu hipotecznego.

Prolongata polega na umożliwieniu nam tymczasowego wydłużenia okresu spłaty kredytu przez instytucję finansową udzielającą finansowania. W praktyce oznacza to, że osoba zadłużona, która znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie terminowo regulować rat kredytowych, może ubiegać się o przedłużenie okresu spłaty.

Prolongata kredytu może być:

  • wydłużeniem spłaty wyłącznie określonej części kredytu,
  • wydłużeniem spłaty całego kredytu, na przykład kredytu gotówkowego.

Należy pamiętać, że takie rozwiązanie jest możliwe tylko na prośbę klienta, który musi ponieść dodatkowe koszty związane z prolongatą. Standardową procedurą jest powiększenie całkowitego kosztu kredytu osoby, która wnioskuje o prolongatę. W niektórych przypadkach jest to opłata jednorazowa. Sposób rozliczenia jest uzależniony od banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie. Aby prolongata była możliwa koniecznym warunkiem jest stworzenie dodatkowego dokumentu do umowy głównej, którym najczęściej jest aneks. Dzieje się tak z powodu zmiany jednego z najważniejszych parametrów umowy czyli czasu trwania zobowiązania.

Kto może skorzystać z prolongaty kredytu?

Mimo tego, że prolongata kredytu jest powszechnym rozwiązaniem w przypadku ewentualnych kłopotów ze spłatą zobowiązania, nie każdy może skorzystać z tej opcji. To rozwiązanie nie jest odgórne i w dużej mierze zależy od banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt.

Sprawdźmy, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę rozważając prolongatę kredytu:

 

  • prolongata nie jest rozwiązaniem standardowym w każdej instytucji finansowej – należy pamiętać, że to rozwiązanie jest dostępne w wybranych bankach. W pierwszej kolejności powinniśmy skontaktować się z biurem obsługi klienta i zweryfikować informacje dotyczące wydłużenia kredytu. Jeśli prolongata nie jest możliwa możemy rozważyć wakacje kredytowe,
  • sprawdzenie zdolności kredytowej – aby skorzystać z przedłużenia kredytu konieczne jest ponowne przejście przez weryfikację naszej zdolności kredytowej. Prolongata zmienia aktualne warunki kredytu i to właśnie z tego powodu bank decyduje się na ten krok.

Jeżeli sytuacja nie pozwala nam na skorzystanie z prolongaty przez niską zdolność kredytową możemy sprawdzić jakie działania podjąć aby ją poprawić. Poza bankami, wiele firm pożyczkowych może oferować opcję prolongaty kredytu. Różni się w zależności od konkretnej firmy i warunków, na jakich udzielają pożyczek. Oznacza to, że prolongata jest możliwa także w przypadku kredytów online.

Wniosek o prolongatę kredytu - co powinien zawierać?

Aby wniosek o prolongatę kredytu mógł zostać rozpatrzony pozytywnie powinniśmy pamiętać o tym, że należy złożyć go jak najszybciej. Moment, w którym zdaliśmy sobie sprawę z ewentualnych kłopotów dotyczących uregulowania przyszłych rat jest kluczowy. Oprócz sprawdzenia naszej zdolności kredytowej bank weryfikuje również regularność spłacanych dotychczas rat. Jeśli w przeszłości mieliśmy problemy z terminowością musimy liczyć się z możliwością odrzucenia wniosku o prolongatę kredytu.

Wniosek o prolongatę kredytu powinien zawierać:

 

  • miejscowość i data składania wniosku,
  • imię i nazwisko kredytobiorcy,
  • adres kredytobiorcy,
  • tytuł wniosku,
  • nazwa banku,
  • adres banku,
  • numer umowy,
  • termin, w którym będziemy mogli spłacić ratę,
  • podpis kredytobiorcy,
  • informację o załącznikach, które potwierdzają kłopotliwą sytuację.

Jeżeli wniosek o prolongatę kredytu zostanie rozpatrzony pozytywnie, kolejnymi krokami są opłata administracyjna i opłata za sporządzenie aneksu do umowy. W momencie podpisania nowych dokumentów możemy już oficjalnie regulować zobowiązanie według nowego planu spłaty.

Jak złożyć wniosek o prolongatę?

Złożenie wniosku o prolongatę kredytu może się różnić w zależności od banku lub instytucji finansowej, z której korzystamy oraz rodzaju zaciągniętego kredytu. Niemniej jednak ogólny proces zazwyczaj obejmuje kilka kroków. Sprawdźmy jak złożyć prolongatę krok po kroku.

 

Wniosek o prolongatę krok po kroku:

 

  • skontaktuj się z instytucją finansową – możemy to zrobić poprzez telefon, wizytę w oddziale banku lub przez internet, korzystając z dostępnych formularzy online,
  • dowiedz się jakie dokumenty są potrzebne – bank może zażądać dostarczenia pewnych dokumentów w celu weryfikacji naszej sytuacji finansowej oraz uzasadnienia potrzeby prolongaty. Mogą to być m.in. dokumenty dochodowe, informacje o obowiązkach finansowych czy inne informacje związane z ciężką sytuacją,
  • wypełnij wniosek – w zależności od banku, możemy być poproszeni o wypełnienie formularza wniosku o prolongatę. Należy upewnić się, że wypełniamy go dokładnie i zgodnie z wymaganymi informacjami,
  • złóż dokumenty – jeśli bank wymaga dokumentów dodatkowych należy dostarczyć je w odpowiedniej formie. Może odbyć się to drogą elektroniczną lub osobiście w oddziale banku,
  • oczekuj na decyzję – po złożeniu wniosku i dokumentów, musimy poczekać na decyzję banku. Proces ten może zająć pewien czas, ponieważ bank musi przeanalizować naszą prośbę i ocenić sytuację finansową,
  • otrzymaj decyzję – bank skontaktuje się z nami, aby poinformować o decyzji w sprawie prolongaty kredytu. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, dowiemy się również o dalszych krokach, które należy podjąć,
  • podpisz aneks do umowy – jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, kolejnym krokiem jest podpisanie aneksu do umowy kredytowej, który określi nowe warunki spłaty.

Warto pamiętać, że cały proces może różnić się w zależności od instytucji finansowej oraz rodzaju kredytu. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami i procedurami banku lub instytucji.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Krośnie

Profi Credit jest drugą największą firmą pożyczkową w Polsce. Firma obsługuje swoich Klientów w blisko 130 placówkach fizycznych oraz przez Internet. Poniższe dane dotyczą punktu Profi w Krośnie.

author
Dominika Byczek
08 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Certyfikat Top Employer dla Provident

Provident Polska już po raz piąty został wyróżniony międzynarodowym tytułem Top Employer. Lider rynku pożyczkowego jest jednym z najlepszych pracodawców.

author
Aneta Jankowska
16 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

BNP Paribas dołączył do programu Climate Leadership

Bank BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym o dołączeniu do drugiej edycji programu „Climate Leadership powered by UN Environment”, w ramach którego instytucja, współpracując z ekspertami, będzie starała się wypracować szczegółowy plan zmian mających na celu przeciwdziałanie pogłębiającemu się kryzysowi klimatycznemu. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
28 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

„Pożycz przez Internet i odbierz smartfon” – promocja w Profi Credit

“Pożycz przez Internet i odbierz smartfon!” – to nowa promocja w Profi Credit. Do wygrania 20 smartfonów Kruger&Matz. Sprawdź, jak wziąć udział. Promocja trwa do 2 stycznia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
04 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank dla banków Wojciecha Sobieraja

Wojciech Sobieraj zamierza obsługiwać inne banki i stworzyć tak zwany bank dla banków. Nowy projekt nie będzie tradycyjnym bankiem dla klientów firmowych i detalicznych.

author
Dominika Byczek
21 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile kosztują rowery Mevo?

Rowerem Mevo po aglomeracji trójmiejskiej można jeździć codziennie przez cały rok za zaledwie 100 zł. Operator oferuje jeszcze kilka innych opcji płatności za przejazd – zarówno w formie abonamentu, jak i liczony za minutę.

author
Dominika Byczek
29 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj