Jak zamknąć konto w PKO BP?

Jak zamknąć konto w PKO BP?

author
Dorota Grycko
29 października 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Kategoria

Wiele osób w naszym kraju posiada rachunki w banku PKO BP. Jeśli jednak z jakichś powodów chcesz skorzystać z oferty innego banku, sprawdź, jak zamknąć konto w PKO BP.

Spis treści:

 1. Zamknięcie konta w PKO BP przez Internet
 2. Jak zamknąć konto w PKO BP przez telefon?
 3. Jak zamknąć konto w placówce PKO BP?
 4. Jak zamknąć konto listownie w PKO BP?
 5. Ile trwa zamknięcie konta w PKO BP?
 6. Zamknięcie konta w PKO BP - najważniejsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Zamknięcie konta w PKO BP przez Internet

Istnieje wiele dogodnych sposobów zamykania konta w PKO BP. Konto zamkniemy zarówno bez wychodzenia z domu, jak i sposobami bardziej tradycyjnymi – na przykład odwiedzając placówkę banku lub wysyłając wypowiedzenie listownie.

Aby zamknąć konto przez Internet, musimy zalogować się do bankowości internetowej, a następnie wykonać kolejno operacje:

 1. Przechodzimy do zakładki “Moje sprawy”, a następnie wybieramy “Dyspozycje i zaświadczenia”. 
 2. Wchodzimy w zakładkę “Nowa dyspozycja” i “Dyspozycje dotyczące konta”.
 3. Wchodzimy w zakładkę “Zamknięcie rachunku”.
 4. Wybieramy rachunek bankowy, który chcemy zamknąć.
 5. Potwierdzamy swą decyzję.

Zamykając konto przez Internet, zostaniemy przeprowadzeni automatycznie przez wszystkie kroki, które należy podjąć. Po złożeniu dyspozycji możemy otrzymać jeszcze telefon z banku – będziemy musieli wysłuchać pracownika, który przekaże nam informacje dotyczące dalszych etapów realizacji zamknięcia konta. Od dnia złożenia dyspozycji zamknięcia konta w serwisie transakcyjnym liczony jest miesiąc wypowiedzenia.

Przed zamknięciem konta bankowego należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

 1. Należy upewnić się, że nie posiadamy innych produktów w PKO BP, które wymagają posiadania konta i gwarantują promocyjne warunki.
 2. Powinniśmy zamknąć wszystkie produkty powiązane z kontem bankowym (rachunki bankowe, pożyczki np. pożyczki na dowód, lokaty oszczędnościowe i produkty inwestycyjne).
 3. Musimy spłacić wszystkie karty debetowe i kredytowe powiązane z rachunkiem bankowym w PKO BP (jeśli tego nie zrobimy, bank nie zgodzi się na rozwiązanie umowy).
 4. Należy wypłacić wszystkie oszczędności zgromadzone na rachunku bankowym (jeśli tego nie zrobimy, utracimy wszystkie
 5. Jeśli mamy jakiekolwiek zaległości, musimy je uregulować.

Jak zamknąć konto w PKO BP przez telefon?

Aby zamknąć konto przez telefon, musimy skontaktować się z konsultantem PKO BP. Możemy dzwonić pod numer:

800 302 302

Po pozytywnej weryfikacji naszej tożsamości będziemy mogli złożyć wypowiedzenie umowy w formie ustnej – konsultant poprowadzi nas przez cały proces. Następnie po rozłączeniu się z konsultantem, bank ponownie skontaktuje się z nami telefonicznie w celu przekazania informacji dotyczących kolejnych etapów zamykania konta w PKO BP.

Jak zamknąć konto w placówce PKO BP?

Jeżeli chcemy zamknąć konto w placówce PKO BP, wystarczy, że udamy się osobiście do któregokolwiek z oddziałów.

Należy zabrać ze sobą dowód osobisty i wszystkie karty bankowe, jeśli posiadamy. W banku przedstawiona będzie nam oferta, która będzie miała na celu przekonać nas, abyśmy zrezygnowali z zamykania konta. Poproszeni możemy być też o podanie powodu rezygnacji z rachunku bankowego.

Podpis, który złożymy na wniosku o zamknięcie konta, musi być zgodny ze wzorem podpisu, który bank posiada. Pamiętajmy, że może być dużo interesantów, co może oznaczać kolejkę. Usługi internetowe iKO zostaną także zlikwidowane razem z zamknięciem konta.

Dowód zamknięcia konta 

Należy dopilnować wydania nam dokumentu – dyspozycji o zamknięciu konta, jak również kserokopii. Odebrany z banku druk zaświadczenia o zamknięciu konta powinno się przechowywać w podobny sposób, jak inne dokumenty. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku błędnego wprowadzenia danych czy zwykłej nieuwagi pracownika, bank będzie nadal naliczał opłaty, bo konto nie zostanie zamknięte. Może mieć to oczywisty wpływ na naszą historię kredytową – będzie rosło zadłużenie.

Jak zamknąć konto listownie w PKO BP?

Osoby, które nie mogą udać się do banku i nie posiadają dostępu do Internetu, mogą złożyć wypowiedzenie umowy o konto drogą listowną.

Wypowiedzenie musi zawierać:

– imię i nazwisko posiadacza lub posiadaczy rachunku,
– numer PESEL posiadacza lub posiadaczy rachunku,
– numer rachunku, na które mają być przelane środki z zamykanego rachunku,
– określenie trybu, w jakim umowa ma być rozwiązana (z reguły jest to tryb miesięczny).

Wypowiedzenie musimy napisać własnoręcznie i wysłać je na adres korespondencyjny banku:

PKO Bank Polski S.A.
ul. Puławska 15
02-515 Warszawa

Własnoręcznie musimy złożyć także podpis – bardzo ważne jest, by był on zgodny z tym, który jest w PKO BP wskazany za wzór naszego podpisu. Jeżeli podpisy te nie będą się zgadzały, zgłoszenie nie zostanie przyjęte.

Ile trwa zamknięcie konta w PKO BP?

Standardowy okres wypowiedzenia umowy w PKO BP trwa 30 dni. Trzeba jednak pamiętać, że w każdej umowie mogą być zapisane inne warunki, dlatego przed złożeniem wypowiedzenia, należy przeczytać umowę.

W niektórych sytuacjach możemy także ubiegać się o natychmiastowe rozwiązanie umowy (w związku ze zmianą regulaminu, tabeli prowizji i opłat lub tabeli oprocentowania) lub skrócenie okresu wypowiedzenia (w przypadku spełnienia określonych warunków)

Okres wypowiedzenia rozpoczyna się od dnia złożenia dyspozycji w banku. Co ważne, zamknięcie konta w banku przez osobę fizyczną jest całkowicie bezpłatne.

Zamknięcie konta w PKO BP - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Okres wypowiedzenia trwa standardowo miesiąc. Liczony jest od dnia złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku.

Nie, wystarczy wypowiedzenie jednego ze współposiadaczy rachunku, by konto zostało zlikwidowane.

Zamknięcie konta przez osobę fizyczną w PKO BP nic nie kosztuje.

Zamknąć konto w PKO BP możemy:

 • telefonicznie,
 • internetowo,
 • listownie,
 • odwiedzając stacjonarną placówkę.

Aby zamknąć konto przez Internet, musimy zalogować się do bankowości internetowej, a następnie wykonać kolejno operacje:

 1. Przechodzimy do zakładki “Moje sprawy”, a następnie wybieramy “Dyspozycje i zaświadczenia”. 
 2. Wchodzimy w zakładkę “Nowa dyspozycja” i “Dyspozycje dotyczące konta”.
 3. Wchodzimy w zakładkę “Zamknięcie rachunku”.
 4. Wybieramy rachunek bankowy, który chcemy zamknąć.
 5. Potwierdzamy swą decyzję.

Źródła:

https://www.pkobp.pl/klient-indywidualny/aplikacja-iko-ipko/dyspozycje

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

JWStalin
JWStalin
2020-09-05 10:15:09

Dyspozycję można złożyć serwisie internetowym: "Moje sprawy" ->"Dyspozycje/ Zaświadczenia"-> "Nowa dyspozycja" -> "Dyspozycja" -> "Dotycząca produktów depozytowych" -> "Zamknięcie rachunku oszczędnościowego/walutowego".

P.
P.
2020-03-24 13:07:46

Cytat - ze strony "zadluzenia.com" - PYTANIA I ODPOWIEDZI Czy można zamknąć konto w PKO BP przez Internet? Niestety, nie można.

P.
P.
2020-03-24 13:06:46

Zwracam honor bankowi pkobp.pl - można zamknąć "online" przez internet. Strona "zadluzenia.com" chyba nieaktualna?

P.
P.
2020-03-24 12:41:52

W banku pkobp.pl NIE można zamknąć konta "online" przez internet w dwudziestym pierwszym wieku? Tylko poprzez osobistą wizytę w oddziale lub poprzez pocztę tradycyjną? Zaiste - fascynujące?

milena
milena
2018-10-04 06:53:36

super dzieki za instrukcje

Podobne artykuły

Polacy nie radzą sobie z zadłużeniem

W dzisiejszych czasach mało o co jest tak łatwo, jak o problemy finansowe. Wiedzą o tym przede wszystkim Ci, którzy starają się uczciwie i samodzielnie utrzymać gospodarstwo domowe, wykarmić rodzinę i raz na jakiś czas zrobić coś przyjemnego dla siebie. W większości przypadków polska płaca po prostu nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich potrzeb, stąd coraz większa liczba Polaków nieradzących sobie z zadłużeniem.

author
Halszka Gronek
03 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Bank Polska oferuje przedsiębiorcom pakiet usług medycznych

Badania przeprowadzone wśród Polaków pokazują, że zainteresowanie prywatną opieką medyczną w naszym kraju wzrosło. Z Raportu „Jaka będzie Polska po epidemii?”przeprowadzonego przez serwis zmianyspoleczne.pl wynika, że aż 60% Polaków zadeklarowało skorzystanie z prywatnych usług po pandemii. Santander Bank Polska wraz z firmą LUX MED oferują przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i płacącym kartą Mastercard bogaty pakiet usług medycznych.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego z nagrodą Broker Roku 2019

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym, że najważniejsza nagroda Giełdy Papierów Wartościowych – Broker Roku – trafiła po raz trzeci z rzędu do Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

author
Dominika Byczek
26 czerwca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Pasłęku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Pasłęku – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
13 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Biuro Terenowe ZUS w Krasnymstawie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Krasnymstawie: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Krótka piłka” w BNP Paribas

BNP Paribas wystartował z kolejną promocją na start, w której w zamian za założenie konta i spełnienie prostych warunków nowi Klienci zgarną nawet 350 złotych w forma kart podarunkowych do sieci sklepów Decathlon. Promocja trwa do 28 października, a pula wniosków promocyjnych wynosi 750 sztuk. Sprawdź warunki promocji.

author
Patryk Byczek
23 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj