Zabezpieczenia przy kredycie hipotecznym

Zabezpieczenia przy kredycie hipotecznym

author
Halszka Gronek
06 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kredyt hipoteczny to marzenie wielu z nas. Jednak by móc liczyć na finansowanie udzielone na własne M2, trzeba spełnić wiele wymogów formalnych stosowanych przez polskie banki. Jednym z nich jest oczywiście zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Sprawdziliśmy, czym jest owe zabezpieczenie i jakie przyjmuje formy. 

Spis treści:

  1. Czym jest zabezpieczenie kredytu hipotecznego?
  2. Rodzaje zabezpieczenia przy kredycie hipotecznym
  3. Hipoteka umowna
  4. Wkład własny
  5. Poręczenie kredytu
  6. Wykupienie ubezpieczenia
  7. Blokada środków na koncie
  8. Zabezpieczenie kredytu hipotecznego - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest zabezpieczenie kredytu hipotecznego?

Zabezpieczenie kredytu to nic innego, jak zapewnienie bankowi rekompensaty lub zwrotu należności z tytułu udzielonego przez tę instytucję kredytu.

Owe zabezpieczenie ma zapewnić bankom nie tylko płynność finansową, lecz także wypłacalność i stabilną pozycję na rynku. Stosuje się je zarówno w przypadku finansowań udzielanych w stacjonarnie, jak i przy okazji kredytów online. Do skorzystania z zabezpieczenia kredytu może dojść w sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie wywiązywać się ze swych zobowiązań finansowych wobec banku. Chodzi między innymi o przypadki, kiedy dłużnik zaprzestaje spłaty zaciągniętego kredytu lub łamie fundamentalne postanowienia umowy kredytowej zawartej z bankiem.

Zabezpieczenie kredytu jest jednym ze sposobów zmniejszenia indywidualnego ryzyka kredytowego dla wnioskodawcy. Warto skorzystać z niego w sytuacjach, gdy sama zdolność i wiarygodność danego kredytodawcy nie wystarczają do zaciągnięcia kredytu. W przypadku zobowiązań o długim okresie spłaty – takich jak kredyty hipoteczne – zabezpieczenie umowy jest swoistym must have.

Rodzaje zabezpieczenia przy kredycie hipotecznym

Zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego to standardowa procedura stosowana przez wszystkie banki komercyjne. Nic w tym dziwnego – końcu kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania jest zobowiązaniem na wiele lat, dlatego warto zabezpieczyć jego spłatę. Jest to wytyczną zarówno europejską, jak i naszą, polską, wystosowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zabezpieczenie kredytu powoduje zmniejszenie ryzyka związanego z udzieleniem finansowania przez bank. Co więcej, często zwiększa ono zdolność i atrakcyjność danego wnioskodawcy w oczach kredytodawcy. Istnieje wiele sposobów zabezpieczenia zobowiązania hipotecznego. Sprawdziliśmy najważniejsze formy stosowane na polskim rynku.

Hipoteka umowna

Zabezpieczenie w postaci hipoteki umownej to rozwiązanie stosowane właśnie w przypadku kredytów hipotecznych, czyli tych zaciąganych w celu budowy, kupna lub remontu nieruchomości. Zdarza się, iż kredyty gotówkowe także zabezpieczamy w ten sposób – ustanawiając hipotekę na własnej działce, domu czy lokalu.

Hipoteką nazywamy czynność przepisania na osobę trzecią (lub instytucję taką jak bank) prawa własnościowego danej nieruchomości. Wszystko to w celu zabezpieczenia naszego długu – na przykład kredytu. Zaciągając kredyt hipoteczny na dom, cel naszego kredytowania jest jednocześnie zabezpieczeniem całego zobowiązania.

Jeśli spłacimy zobowiązanie – nieruchomość pozostanie nasza, a hipoteka wygaśnie. Nastąpi wykreślenie hipoteki z ksiąg wieczystych przez sąd. Jeżeli jednak nie wywiążemy się z warunków umowy, stracimy nieruchomość na rzecz wierzyciela. Z tego powodu właśnie ustanawianie hipoteki jest jednym z najlepszych sposobów zabezpieczania kredytu. Budzi ono bowiem strach o to, co najważniejsze, czyli o nasz dom, zmuszając tym samym kredytobiorcę do regularnego spłacania zobowiązania. 

Wkład własny

W terminologii bankowej wkład własny to nic innego, jak odpowiedni udział klienta w inwestycji finansowanej przez bank. Mówiąc prościej, że wkład własny jest po prostu pewnym dobrem materialnym (najczęściej kwotą pieniężną), jakie kredytodawca wnosi na rzecz finansowanego przez bank zakupu.

W ten sposób zabezpiecza on zaciągany kredyt i udowadnia bankowi, iż zależy mu na całej inwestycji. W przypadku budowy domu wkładem uznanym za odpowiedni przez bank może być własna działka budowlana konsumenta (pod budowę kredytowanego budynku) czy też wartość wykonanych przez klienta prac budowlanych. Wymagany wkład własny można przedstawić również w formie dodatkowego zabezpieczenia (hipoteki) na innej nieruchomości czy też jako wkładu na książeczce mieszkaniowej.

Zabezpieczenie w postaci wkładu własnego jest obligatoryjnym zastosowaniem w przypadku kredytów hipotecznych. Od 2017 roku wymagana wartość wkładu własnego wynosił 20% wartości całej inwestycji. Warto jednak zauważyć, iż niektóre polskie banki wciąż jeszcze oferują kredytowanie zakupu nieruchomości przy wkładzie własnym wynoszącym 10%. Takie rozwiązanie „wchodzi w grę” pod warunkiem, iż kwota brakująca do tak zwanego bezpiecznego pułapu zostanie dodatkowo doubezpieczona.

Poręczenie kredytu

Poręczenie kredytu, nazywane także żyrowaniem, jest jedną najczęściej stosowanych form zabezpieczenia spłaty zaciąganego zobowiązania. Polega – jak sama nazwa wskazuje – na poręczeniu przez osobę trzecią (poręczyciela), że dopilnuje on terminowej spłaty danego kredytu hipotecznego.

Odpowiedzialność poręczyciela nie ogranicza się jedynie do pustych słów i obietnic. Poręczenie kredytu to także obowiązek zapłaty powstałych zobowiązań za nieterminowego kredytobiorcę.

Tak więc bank udzielający kredytu danej osobie ma prawo poprosić o spłatę nieuregulowanych rat poręczyciela. Ten z kolei nie może odmówić. Poręczenie kredytu często wykorzystywane jest wtedy, gdy właściwy kredytobiorca nie posiada w ocenie banku odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Poręczenie pomóc może także wówczas, gdy chcemy wynegocjować z bankiem lepsze warunki umowy kredytowej. Jest więc i formą zabezpieczenia, i  sposobem na podniesienie zdolności i atrakcyjności klienta w oczach banku.

Wykupienie ubezpieczenia

Ubezpieczenie kredytu ma pomóc kredytobiorcy w spłacie rat kredytu w przypadku zajścia nieoczekiwanych zdarzeń losowych (choroby, utraty pracy, zniszczenia domu czy nawet śmierci kredytobiorcy). Oprócz tej roli ubezpieczenie kredytu ma także za zadnie zapewnić bezpieczeństwo i spokój ducha całej rodzinie kredytobiorcy na czas trwania okresu spłaty zobowiązania.

Polski rynek bankowy proponuje następujące rodzaje podstawowych ubezpieczeń kredytowych:

  • ubezpieczenie na życie,
  • polisa na wypadek utraty pracy,
  • ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa,
  • polisa na wypadek niezdolności do pracy.

Oprócz wymienionych wyżej podstawowych form ubezpieczenia w przypadku kredytów hipotecznych wyróżniamy także:

  • polisę na nieruchomość (tak zwane ubezpieczenie nieruchomości) – jest to obligatoryjna (obowiązkowa) forma ubezpieczenia przy kredytach hipotecznych; zapewnia ona wypłatę odszkodowania na rzecz Kredytodawcy, czyli banku, za szkody powstałe w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenie pomostowe – jest zabezpieczaniem umowy do momentu uzyskania przez bank wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Choć ubezpieczenie pomostowe zapewnia bankowi owy zwrot kredytu, nie zwalnia z jego spłaty samego kredytobiorcy,
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – wymagane jest w przypadku proponowanego przez Kredytobiorcę wkładu własnego niższego niż standardowe 20% wartości inwestycji. Ubezpieczenie to pokrywa brakujący procent wkładu własnego, a jego spłata zwykle wraz z ratami.

Blokada środków na koncie

W celu zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego kredytobiorca posiadający rachunek w danym banku może ustanowić blokadę części środków pieniężnych zgromadzonych na swoim koncie. Owa blokada przebiega z jednoczesnym udzieleniem bankowi pełnomocnictwa do pobrania z rachunku stosownej kwoty w przypadku, gdy dłużnik nie ureguluje terminowo swych kredytowych zobowiązań.

Istotą blokady jest zamrożenie środków. Posiadacz rachunku nie może z nich skorzystać aż do chwili spłaty zobowiązania.

Jednocześnie do owych środków dostęp ma bank. W razie opóźnień w spłacie zobowiązania, kredytodawca pobierze z zamrożonych pieniędzy odpowiednią kwotę na opłacenia zaległych rat i odsetek za opóźnienia. Co istotne, blokada środków na rachunku bankowym następuje na podstawie pisemnej dyspozycji posiadacza rachunku. Blokadę można ustanowić na środkach pieniężnych zgromadzonych na rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych (popularne ROR-y), biznesowych, a nawet – na lokatach terminowych. Blokada trwa do chwili całkowitej spłaty kredytu, chyba że strony zmienią postanowienia i wprowadzą aneks do umowy.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego - podsumowanie

Najważniejsze informacje: 

  • Zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego to standardowa procedura stosowana przez niemal wszystkie banki komercyjne. Dzięki niemu bank ma zagwarantowaną rekompensatę finansową od ewentualnych problemów ze spłatą zobowiązania i nie musi się martwić o własną wypłacalność.
  • W przypadku kredytów hipotecznych obowiązują inne metody zabezpieczenia spłaty niż w przypadku na przykład kredytu samochodowego lub gotówkowego. Sama hipoteka bowiem jest sama w sobie formą zabezpieczenia.
  • Zaciągając kredyt hipoteczny, powinniśmy być świadomi, iż niektóre formy zabezpieczenia spłaty są obligatoryjne (na przykład ustanowienie hipoteki, wpłacenie wkładu własnego lub wykupienie ubezpieczenia na nieruchomość). Inne natomiast (takie jak chociażby poręczenie) pełnią funkcję fakultatywną.
  • Dodatkowe (fakultatywne) formy zabezpieczenia kredytu mogą zostać wykorzystane w sytuacji, gdy osoba wnioskująca o finansowanie nie ma wystarczającej zdolności lub wiarygodności kredytowej.
  • Zaciągając kredyt hipoteczny na dom, działkę lub mieszkanie, cel naszego kredytowania jest jednocześnie zabezpieczeniem całego zobowiązania. To właśnie zdarzenie nazywamy hipoteką.
  • Wkład własny przy kredycie hipotecznym to nic innego, jak odpowiedni udział klienta w inwestycji finansowanej przez bank. Od 2017 roku powinien wynosić on nie mniej niż 20% kwoty zakupu nieruchomości.
  • W przypadku kredytów hipotecznych banki wymagają wykupienia ubezpieczenia na daną nieruchomość. Zapewnia ono wypłatę odszkodowania na rzecz Kredytodawcy, czyli banku, za szkody powstałe w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń losowych.
  • Często stosowaną formą zabezpieczenia kredytu jest wykupienie ubezpieczenia pomostowego. Zabezpiecza ono umowę kredytową do momentu uzyskania przez bank wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.
  • Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest formą zabezpieczenia kredytu wymaganą w przypadku proponowania przez Kredytobiorcę wkładu własnego niższego niż standardowe 20% wartości inwestycji.
  • By dodatkowo zabezpieczyć kredyt hipoteczny, można zdecydować się na poręczenie kredytu lub ustanowienie blokady środków na posiadanym rachunku bankowym.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabezpieczenie_kredytu

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2019-05-27 21:18:59

W artykule jest błąd merytoryczny - hipoteka nie jest przepisaniem na osobę trzecią prawa własności nieruchomości. Jest to ustanowienie na rzecz osoby trzeciej (banku) ograniczonego prawa rzeczowego, czyli prawa, które ogranicza korzystanie z własności. Właścicielem cały czas pozostaje kredytobiorca. Jest to obciążenie nieruchomości widoczne w księdze wieczystej, jednak przeniesienie własności możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu przez bank skutecznej egzekucji z nieruchomości. I wówczas własność przenoszona jest na nabywcę nieruchomości, ewentualnie na bank, jeśli ten jako wierzyciel zechce nieruchomość przejąć.

kubson
kubson
2019-03-14 10:51:24

w dzisijeszych czasach kredyty hipoteczne sa tak drogie i wgll kupno mieszkania ze wlasciwie zadne zabezpieczenia nie pomoga haha i tak wszyscy klienci padną! !

Podobne artykuły

Karta wielowalutowa w Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank wprowadził do oferty kartę wielowalutową. Karta debetowa Mastercard Multiwalutowa umożliwia płacenie w pięciu walutach - to, czy płacimy w PLN, EUR, USD, GBP i CHF jest rozpoznawane automatycznie, a środki są pobierane z podpiętego do karty konta walutowego.

author
Dominika Byczek
31 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt bez BIK i KRD z komornikiem

Czy można dostać kredyt w banku bez sprawdzania w BIK? Niestety najczęściej “kredyt bez BIK” to tylko hasło marketingowe, którym banki chcą skłonić Klientów do skorzystania z ich oferty. W praktyce jednak niemalże każdy bank weryfikuje bazę BIK przed udzieleniem kredytu. Sprawdź ranking sprawdzonych i bezpiecznych ofert kredytowych.

author
Dominika Byczek
05 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Większa pożyczka w Aasa Kredyt

Aasa Kredyt zwiększyła kwotę maksymalnej pożyczki. Teraz Klienci mogą liczyć nawet na 10 000 zł, które można rozłożyć na 24 miesiące.

author
Patryk Byczek
01 marca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wartość kredytów we frankach to ponad 109 mld zł

Osoby posiadające kredyt we frankach bardzo dobrze wywiązują się ze spłat rat wynikających z jego podjęcia. W ciągu roku, między grudniem 2016 roku (ponad 136 000 000 000 złotych) a grudniem 2017 roku (mniej więcej 109 580 000 000 złotych) frankowicze spłacili ponad 27 000 000 000 złotych wszystkich kredytów. 

author
Patryk Byczek
28 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia pracownik kwiaciarni?

Florysta to nie tylko pracownik kwiaciarni. Okazuje się, że może on pracować w wielu miejscach i być specjalistą w różnych dziedzinach. Sprawdzamy, ile zarabia florysta.

author
Sandra Tessmer
18 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

W grudniu pierwsze Mieszkania Plus

Pierwsze mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus zostaną oddane już w grudniu tego roku. Pierwsza pula ma być przeznaczona dla 108 rodzin - na ostatnim etapie budowy ma być niemal 400 mieszkań. 

author
Dominika Byczek
28 października 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj