List mazalny
Spłacenie kredytu hipotecznego uznaje się za kompletne po wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. Aby to zrobić musimy posiadać list mazalny. Dokument ten jest niezbędny w procesie wykreślenia, a także potwierdza spłatę naszego zobowiązania. Czym dokładnie jest list mazalny? Sprawdźmy co zawiera ten dokument, jak wnioskować o list mazalny, a także jaki jest jego koszt.
Spis treści:
- List mazalny po spłacie kredytu hipotecznego - co to jest?
- List mazalny - co zawiera?
- Jak wnioskować o list mazalny po spłacie kredytu hipotecznego?
- Odmowa wydania listu mazalnego
- Wygaśnięcie hipoteki a list mazalny - co dalej?
List mazalny po spłacie kredytu hipotecznego - co to jest?
List mazalny to oficjalny dokument wystawiany przez bank lub instytucję finansową po spłacie całego kredytu hipotecznego. Stanowi on potwierdzenie, że nasze zadłużenie zostało uregulowane i że hipoteka przestaje obowiązywać na danej nieruchomości. Dokument ten ma kluczowe znaczenie, ponieważ jest on niezbędny do dokonania wpisu wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej, która jest rejestrem prawnym nieruchomości.
List mazalny to oświadczenie wierzyciela. Deklaruje on:
- wygaśnięcie wszystkich wierzytelności, które były zabezpieczone hipoteką (spłata kredytu),
- zadłużenie zabezpieczane ustanowioną hipoteką nie powstało i nie powstanie później.
Wykreślenie hipoteki może wystąpić w przypadkach takich jak:
- spłata zobowiązania,
- sprzedaż nieruchomości,
- refinansowanie kredytu.
Ile kosztuje list mazalny?
Wszystko uzależnione jest od banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt. Niektóre z nich wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty za list mazalny.
List mazalny - co zawiera?
List mazalny jest oświadczeniem w formie dokumentu pisemnego. Musi zawierać kilka niezbędnych punktów, w których znajdą się odpowiednie informacje.
Są to przede wszystkim:
- data zawarcia umowy kredytowej,
- adres kredytobiorcy,
- adres nieruchomości,
- numer księgi wieczystej nieruchomości,
- rodzaj hipoteki (umowna czy przymusowa),
- potwierdzenie spłaty kredytu,
- zgoda na wykreślenie hipoteki,
- podpis banku.
Jeżeli bank, w którym braliśmy kredyt i który sporządził wpis do hipoteki obecnie nie istnieje należy zgłosić się z wnioskiem do Banku Gospodarstwa Krajowego lub do instytucji przejmującej dany bank.
Jak wnioskować o list mazalny po spłacie kredytu hipotecznego?
W większości przypadków list mazalny jest przesyłany automatycznie po zakończeniu umowy. Najlepszym rozwiązaniem jest zweryfikowanie czy bank, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie również działa w podobny sposób. Jeśli nasza instytucja nie stosuje procedury automatycznego przesyłania listu mazalnego należy złożyć odpowiedni wniosek.
List mazalny jest zazwyczaj przesyłany automatycznie po spłaceniu kredytu.
Wniosek o wydanie listu mazalnego należy złożyć osobiście w odpowiedniej placówce bankowej. Można także skorzystać z prostszego sposobu jakim jest wysłanie dokumentu pocztą. Prośba o wydanie oświadczenia, który będzie jednocześnie zgodą na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.
W takim wniosku musi znaleźć się także:
- numer umowy,
- numer księgi wieczystej,
- adres, na który list mazalny zostanie wysłany,
- podstawy przemawiające za wystawieniem wniosku.
Odmowa wydania listu mazalnego
Zdarzają się sytuacje, w których bank ma prawo odmówić wydania dokumentu. Otrzymanie listu mazalnego może nie być możliwe kiedy:
- kredyt hipoteczny nie został całkowicie spłacony,
- występują wątpliwości dotyczące kosztów kredytu. Mogą być to prowizja bądź ubezpieczenie.
W pierwszej kolejności musimy zweryfikować fakt spłacenia ostatniej raty. W niektórych przypadkach może być to opóźnienie związane z zaksięgowaniem środków przez bank. Jeśli jednak nie uregulowaliśmy ostatniej raty kredytu hipotecznego należy jak najszybciej przekazać odpowiednią kwotę.
Jeśli jednak jesteśmy absolutnie pewni, że kredyt hipoteczny został w pełni spłacony i mimo to bank nadal nie wyraża zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, możemy podjąć kroki prawne. W tym celu możemy złożyć pozew do sądu aby rozwiązać spór. Taki pozew ma na celu usunięcie niezgodności między stanem ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem posiadania nieruchomości. Te sytuacje nie zdarzają się jednak często. Jeżeli występują, dotyczą one podmiotów prywatnych. W takim wypadku będziemy musieli udowodnić, że dług został spłacony.
Wygaśnięcie hipoteki a list mazalny - co dalej?
Jeśli posiadamy już list mazalny możemy złożyć wniosek do sądu rejonowego. W dziale ksiąg wieczystych należy wypełnić formularz KW-WPIS. Do sądu musimy dostarczyć także komplet dokumentów. Pamiętajmy o tym aby był on podwójny ponieważ jeden egzemplarz zostanie w sądzie, drugi natomiast jest potwierdzeniem złożenia. Koszt wykreślenia hipoteki z KW wynosi około 100 złotych.
Jak możemy dokonać opłaty?
- przelewem,
- w kasie sądu,
- za pomocą znaczka elektronicznego opłaty sądowej.
Dodaj komentarz