Kredyt z najniższą krajową – gdzie dostanę?

Kredyt z najniższą krajową – gdzie dostanę?

author
19 kwietnia 2022

Dla wielu osób przeszkodą w otrzymaniu kredytu są zbyt niskie dochody. Nie od dziś wiadomo, że zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych warunków, jakie stawiane są wobec Klientów w procesie kredytowym. Co więc w przypadku osób, które zarabiają najniższą krajową? Sprawdzamy, czy niskie zarobki muszą być przeszkodą do otrzymania finansowania.

Najniższa krajowa – czy mam szansę na kredyt?

W 2022 roku najniższa krajowa wynosi 3010 zł brutto, a więc 2363,55 zł netto. Kwota ta dotyczy oczywiście osób zatrudnionych na pełen etat. Czy w przypadku takiej pensji możliwe jest uzyskanie kredytu? W zasadzie tak. Warto jednak wiedzieć, że wiele w tej kwestii zależeć będzie przede wszystkim od tego, o jaki kredyt się ubiegamy, a także jak poza tym klaruje się nasza sytuacja finansowa. Wysokość dochodów Klienta jest bez wątpienia istotna, jednak poza nią bank będzie brał pod uwagę także to, ile wynoszą nasze miesięczne wydatki, ile osób jest na naszym utrzymaniu oraz to, jakie mamy inne zobowiązania finansowe.

Nie bez znaczenia jest zresztą to, jak wygląda nasza historia kredytowa, a więc dotychczasowe wywiązywanie się ze spłacania zobowiązań finansowych. Już w tym momencie łatwo więc zauważyć, że wysokość dochodów to tylko jeden z wielu czynników, które będą decydujące podczas podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu.

Spis treści:

  1. Najniższa krajowa – czy mam szansę na kredyt?
  2. Gdzie dostanę kredyt z najniższą krajową
  3. Jak dostać kredyt przy najniższej krajowej?
  4. Pożyczki pozabankowe alternatywą dla osób z najniższą krajową
  5. Kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej
  6. Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej
  7. Ile można dostać kredytu przy minimalnym wynagrodzeniu?
  8. Najniższa krajowa a wskaźnik DTI
Zwiń spis treści

Gdzie dostanę kredyt z najniższą krajową

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że z reguły słowo kredyt zarezerwowane jest wyłącznie do produktów oferowanych przez banki. Biorąc pod uwagę ten fakt, odpowiedź na to pytanie powinna więc brzmieć: w banku. Najniższa krajowa nie musi wcale przekreślać szansy na skorzystanie z produktu bankowego. Oczywiście zazwyczaj będzie jednak tak, że niskie zarobki mogą zablokować szansę na uzyskanie bardzo wysokich kwot, te niższe natomiast powinny być bez problemu dostępne.

Poniżej prezentujemy ranking ofert kredytów, o które ubiegać się mogą Klienci zarabiający minimalną krajową.

1
bancovo_logo

Bancovo

10142 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1000 - 200 000

OKRES SPŁATY

3 - 120 miesięcy

RRSO

9,59%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

10142 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(3,22)

2
smartney

Smartney

9821 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

3000 - 60 000

OKRES SPŁATY

6 - 96 miesięcy

RRSO

24,24%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

9821 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek
3
supergrosz

SuperGrosz

6489 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1000 - 15 000

OKRES SPŁATY

4 - 48 miesięcy

RRSO

60,82%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

6489 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(3,13)

gotowkowo zrzut

Gotówkovo.pl

8142 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

1000 - 200 000

OKRES SPŁATY

3 miesiące - 10 lat

RRSO

9,59%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

8142 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek

(4,11)

logo-santander-consumer-bank

Santander Consumer Bank

7811 osób wybrało tę ofertę

KWOTA POŻYCZKI

10 000 - 100 000

OKRES SPŁATY

3 - 120 miesięcy

RRSO

27,06%

WNIOSEK PRZEZ INTERNET

TAK

7811 osób wybrało tę ofertę

Złóż wniosek
Najniższa krajowa brutto: 3010 zł
Najniższa krajowa netto: 2363,55 zł
Gdzie dostanę kredyt: Smartney, Bancovo
Jaka zdolność kredytowa: maksymalnie 50% wskaźnika DTI
Kwota kredytu: do 200 000 zł
Okres spłaty: do 10 lat
Przez Internet: tak
RRSO: 9,59%

Jak dostać kredyt przy najniższej krajowej?

Po kredyt dla osób z minimalnym wynagrodzeniem należy udać się do dowolnej placówki bankowej lub skorzystać z opcji kredytu gotówkowego online, który, jak sama nazwa wskazuje, dostępny jest przez Internet. W przypadku wyboru tej drugiej możliwości, musimy właściwie tylko złożyć wypełnić wniosek internetowy, który znajdziemy na stronie wybranego przez nas kredytodawcy.

Oczywiście każdy z banków będzie mieć indywidualne wymagania wobec swoich Klientów. W praktyce jednak najczęściej wymogi są bardzo podobne w każdym z banków. Najważniejsze bez wątpienia będzie to, aby posiadać ważny dowód osobisty. Dane z tego dokumentu niezbędne są bowiem do prawidłowego wypełnienia wniosku o kredyt.

Poza tym do najczęściej wymaganych informacji zaliczamy również:

– imię i nazwisko,

– numer PESEL,

– numer telefonu,

– adres e-mail,

– adres zamieszkania,

– wysokość miesięcznych dochodów i ich źródło,

– wykształcenie,

– zajmowane stanowisko,

– staż pracy,

– stan cywilny,

– dane dotyczące pracodawcy,

– liczba osób na utrzymaniu,

– wysokość pozostałych zobowiązań,

– przeciętne koszty utrzymania w miesiącu.

Pożyczki pozabankowe alternatywą dla osób z najniższą krajową

Zdarza się niestety często tak, że niskie dochody w połączeniu z wysokimi kosztami utrzymania i pozostałymi zobowiązaniami finansowymi stają się przeszkodą do uzyskania kredytu w banku. Dla takich Klientów powstała więc alternatywa w postaci pożyczek pozabankowych. To oferty udostępniane przez popularne firmy pożyczkowe lub prywatnych inwestorów. W takich miejscach Klienci spotkać się mogą zatem z dużo mniej restrykcyjnymi wymaganiami, dzięki czemu mogą liczyć na uzyskanie wymarzonego finansowania.

Produkty od instytucji pozabankowych podzielić można na pożyczki ratalne, które w zasadzie są bardzo podobne do zwykłego kredytu gotówkowego – spłacane są bowiem w częściach, czyli miesięcznych ratach. Drugą opcją są jednak popularne chwilówki, które z racji krótkiego okresu spłaty, zwrócić należy jednorazowo najczęściej po 30 dniach od otrzymania środków.

Firmy pożyczkowe nie tylko akceptują niskie dochody Klientów, lecz także oferują tak zwany kredyt dla zadłużonych, czyli finansowanie dla osób, które mają negatywną historię kredytową.

Kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej

Tak jak wspominaliśmy, niskie dochody nie muszą przekreślać możliwości uzyskania kredytu gotówkowego w banku. Z racji na uzyskiwanie dochodów oscylujących w granicach minimalnej krajowej może być on jednak w nieco niższych kwotach, niż w przypadku, gdy o finansowanie ubiega się osoba z bardzo dobrą zdolnością kredytową.

Nie istnieje bowiem jedna określona kwota dochodów, która wskazywana jest jako minimalna do udzielenia kredytu. Każdy bank bardzo indywidualnie podchodzi do każdego wniosku o kredyt. Oznacza to więc, że wysokość finansowania dostosowana będzie proporcjonalnie do wysokości naszych warunków finansowych.

Jeszcze jakiś czas temu banki stosowały się do zasad określonych przez Rekomendację T, która reguluje wysokość zarobków w stosunku do raty kredytu. Zgodnie z założeniami Rekomendacji T wysokość udzielonego kredytu nie powinna być wyższa niż 50% dochodu netto Klienta. Obecnie jednak najczęściej spotkać można się z typowo indywidualną oceną zdolności kredytowej każdego Klienta. Oznacza to, że nie tylko nasze dochody będą decydowały o decyzji kredytowej, lecz także takie czynniki, jak wysokość pozostałych zobowiązań, rodzaj zatrudnienia czy liczba osób w gospodarstwie domowym.

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej

Wiemy już, że kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej jest jak najbardziej osiągalny. Co jednak w przypadku, gdy planujemy zakup nieruchomości, a środki na sfinansowanie zakupu uzyskać chcemy w ramach kredytu hipotecznego? W takiej sytuacji sprawa nie będzie już taka prosta, nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że nie można takiego kredytu otrzymać.

Musimy jednak pamiętać o tym, że banki wymagają, aby Klienci posiadali wkład własny do kredytu mieszkaniowego. Przeważnie wysokość takiego wkładu powinna wynosić przynajmniej 20% całości nieruchomości. Na starcie potrzebujemy więc sporej sumy z własnych oszczędności, które trudno posiadać przy niskich dochodach.

Jeśli jednak dysponujemy odpowiednimi środkami na wkład własny, to możemy spróbować ubiegać się o kredyt hipoteczny. Takie finansowanie wiąże się bowiem z zabezpieczeniem dla banku w postaci ustanowienia hipoteki. Z tego powodu obniżone jest ryzyko strat dla banku, a w efekcie pojawia się możliwość na uzyskanie kredytu. Wiele zależeć będzie jednak od tego, o jaką kwotę się staramy i czy analitycy bankowi pozytywnie ocenią naszą sytuację finansową.

Ile można dostać kredytu przy minimalnym wynagrodzeniu?

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy powyżej, bardzo trudno jest wskazać konkretną kwotę, jaką maksymalnie można otrzymać przy zarabianiu najniższej krajowej. Banki podchodzą bowiem bardzo indywidualnie do każdego Klienta i biorą pod uwagę szereg różnych czynników, które wpływają na decyzję kredytową oraz na warunki, na których udzielanych jest kredyt. Oznacza to, że dwie osoby zarabiające najniższą krajową mogą w tym samym banku otrzymać różne kwoty kredytu i na zupełnie innych warunkach. Dlaczego? Dlatego, że sama wysokość dochodów nie jest najważniejsza w procesie kredytowym.

Duże znaczenie poza dochodami mają ogólne koszty utrzymania, wysokości innych zobowiązań finansowych, forma zatrudnienia, zajmowane stanowisko czy nawet staż pracy. Dobra informacja jest jednak taka, że dostępne jest takie narzędzie, jak kalkulator zdolności kredytowej, które pozwoli na wstępne oszacowanie warunków kredytu na podstawie informacji o naszej sytuacji finansowej.

Najniższa krajowa a wskaźnik DTI

Wskaźnik DTI pozwala na zilustrowanie relacji pomiędzy ratami kredytu i innych wydatków, a wysokością dochodów. Jaki więc powinien być wskaźnik, aby otrzymać kredyt? Jak najniższy. Niski wskaźnik oznacza bowiem, że kolejne zobowiązanie finansowe będzie stanowić tylko niewielką część naszych dochodów. Im wyższy poziom tego wskaźnika, tym mniejsze są nasze szanse na kredyt.

Przy obliczaniu wysokości wskaźnika bank zsumuje nasze standardowe miesięczne wydatki łącznie z ratą kredytu, o który się staramy. Jeśli otrzymana kwota będzie stanowić niewielki procent naszych dochodów, to mamy duże szanse na pozytywną decyzję kredytową. Najczęściej przyjmuje się bowiem, ze wskaźnik DTI nie powinien być wyższy niż 50%, co oznacza, że nasze zobowiązania finansowe nie mogą być wyższe niż połowa naszej pensji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Deutsche Bank w Łodzi
Oddziały
author
24 listopada 2017

Deutsche Bank w Łodzi

Pożyczki Krosno
Pożyczki miasta
author
21 stycznia 2022

Pożyczki Krosno

Chwilówki Poznań
Chwilówki miasta
author
10 marca 2022

Chwilówki Poznań

Idea Bank w Gliwicach
Oddziały
author
02 stycznia 2019

Idea Bank w Gliwicach

Pożyczki Biała Podlaska
Pożyczki miasta
author
20 stycznia 2022

Pożyczki Biała Podlaska

PKO BP w Jeleśni
Oddziały
author
08 sierpnia 2019

PKO BP w Jeleśni