Kredyt z najniższą krajową

Kredyt z najniższą krajową

Kategorie

Dla wielu osób przeszkodą w otrzymaniu kredytu jest zarabianie najniższej krajowej. Nie od dziś wiadomo, że zdolność kredytowa decyduje o tym, czy będziemy mogli skorzystać z kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego. Sprawdź, w jakich firmach będziesz mieć zdolność kredytową mimo zarabiania najniższej krajowej.

author
Aleksandra Gościnna
04 listopada 2022

Ranking kredytów gotówkowych z najniższą krajową

Najniższa krajowa brutto: 3010 zł
Najniższa krajowa netto: 2363,55 zł
Gdzie dostanę kredyt: Smartney, Bancovo
Jaka zdolność kredytowa: maksymalnie 50% wskaźnika DTI
Kwota kredytu: do 200 000 zł
Okres spłaty: do 10 lat
Przez Internet: tak
RRSO: 9,59%

Spis treści:

 1. Ranking kredytów gotówkowych z najniższą krajową
 2. Kto może otrzymać kredyt z najniższą krajową?
 3. Kredyt gotówkowy z najniższą krajową
 4. Kredyt hipoteczny z najniższą krajową
 5. Czy można mieć zdolność kredytową pomimo zarabiania najniższej krajowej?
 6. Ile można dostać kredytu przy minimalnym wynagrodzeniu?
 7. Jak dostać kredyt przy najniższej krajowej?
 8. Pożyczki pozabankowe alternatywą dla osób z najniższą krajową
Zwiń spis treści

Kto może otrzymać kredyt z najniższą krajową?

W 2022 roku najniższa krajowa wynosi 3010 zł brutto, a więc 2363,55 zł netto. Kwota ta dotyczy oczywiście osób zatrudnionych na pełen etat. Czy w przypadku zarabiania takiej pensji możliwe jest uzyskanie kredytu? W istocie tak – kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej jest możliwy do uzyskania.

Warto jednak wiedzieć, że wiele w tej kwestii zależeć będzie przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej, czyli od naszej sytuacji finansowej. Kluczowe znaczenie ma wysokość miesięcznych dochodów oraz to, jakie mamy inne zobowiązania finansowe (w tym koszty miesięcznego utrzymania i raty kredytów).

Nie bez znaczenia jest także to, jak wygląda nasza historia kredytowa, a więc czy dotychczas na czas spłacaliśmy raty kredytu lub pożyczki ratalne. Już w tym momencie łatwo więc zauważyć, że wysokość dochodów to tylko jeden z wielu czynników wpływających na zdolność kredytową Klienta.

kredyty z najniższą krajową

Kredyt gotówkowy z najniższą krajową

Kredyt gotówkowy przy zarabianiu najniższej krajowej jest możliwy. Banki bardzo chętnie przyznają kredyty gotówkowe osobom, które pracują w oparciu o umowę o pracę. Dlaczego? Ponieważ to bardzo stabilna umowa, gwarantująca regularne przychody w tej samej wysokości. Osoby zarabiające najniższą krajową są więc w oczach banku w o wiele lepszej sytuacji niż osoby zarabiające więcej, ale na innych umowach. To właśnie umowa o pracę jest tą, która w największym stopniu umożliwia udzielenie kredytu gotówkowego.

Najniższa krajowa postrzegana jest zatem przez banki i firmy pożyczkowe jako bardzo pewny i istotny dochód. Jeżeli do jakiegokolwiek kalkulatora zdolności kredytowej wprowadzimy zarobki uzyskiwane w ramach umowy o pracę, nawet najniższą krajową, zobaczymy, że kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej jest możliwy. Droga do kredytów gotówkowych jest więc otwarta dla wszystkich osób zarabiających najniższą krajową.

Kredyt hipoteczny z najniższą krajową

Dużo trudniejsze będzie natomiast uzyskanie kredytu hipotecznego przy zarabianiu najniższej krajowej. Jeszcze kilka miesięcy temu na pytanie “Czy dostanę kredyt hipoteczny z najniższą krajową?” byłaby twierdząca. Dziś niestety otrzymanie kredytu hipotecznego nawet przy bardzo wysokich zarobkach jest dość trudne, ponieważ możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego zostały bardzo ograniczone różnymi przepisami.

Banki wymagają do kredytu hipotecznego wysokich zarobków i zawsze wyliczają zdolność kredytową na ich podstawie. Jeżeli zarabiamy zbyt mało, bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego. Patrząc na obecne ceny nieruchomości ci, którzy zarabiają najniższą krajową, raczej nie mają szans na otrzymanie kredytu hipotecznego na całość nieruchomości.

Na straconej pozycji nie są jednak ci, którzy potrzebują tylko części kwoty potrzebnej do zakupu nieruchomości, ponieważ np.: zmieniają mieszkanie mniejsze na większe i z kredytu hipotecznego chcą pokryć jedynie różnicę w cenie mieszkań. Wtedy kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej będzie możliwy.

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

Musimy jednak pamiętać o tym, że banki wymagają, aby Klienci posiadali wkład własny do kredytu mieszkaniowego. Przeważnie wysokość takiego wkładu powinna wynosić przynajmniej 20% całości nieruchomości. Na starcie potrzebujemy więc sporej sumy z własnych oszczędności, które trudno posiadać przy niskich dochodach.

Jeśli jednak dysponujemy odpowiednimi środkami na wkład własny, to możemy spróbować ubiegać się o kredyt hipoteczny. Takie finansowanie wiąże się bowiem z zabezpieczeniem dla banku w postaci ustanowienia hipoteki. Z tego powodu obniżone jest ryzyko strat dla banku, a w efekcie pojawia się możliwość na uzyskanie kredytu. Wiele zależeć będzie jednak od tego, o jaką kwotę się staramy i czy analitycy bankowi pozytywnie ocenią naszą zdolność kredytową.

Czy można mieć zdolność kredytową pomimo zarabiania najniższej krajowej?

Tak jak wspominaliśmy, niskie dochody nie muszą przekreślać możliwości uzyskania kredytu gotówkowego w banku. Z racji na uzyskiwanie dochodów oscylujących w granicach minimalnej krajowej może być on jednak w nieco niższych kwotach, niż w przypadku, gdy o finansowanie ubiega się osoba z bardzo dobrą zdolnością kredytową.

Nie istnieje bowiem jedna określona kwota dochodów, która wskazywana jest jako minimalna do udzielenia kredytu. Każdy bank bardzo indywidualnie podchodzi do każdego wniosku o kredyt. Oznacza to więc, że wysokość finansowania dostosowana będzie proporcjonalnie do wysokości naszych warunków finansowych.

Jeszcze jakiś czas temu banki stosowały się do zasad określonych przez Rekomendację T, która reguluje wysokość zarobków w stosunku do raty kredytu. Zgodnie z założeniami Rekomendacji T wysokość udzielonego kredytu nie powinna być wyższa niż 50% dochodu netto Klienta. Obecnie jednak najczęściej spotkać można się z typowo indywidualną oceną zdolności kredytowej każdego Klienta. Oznacza to, że nie tylko nasze dochody będą decydowały o decyzji kredytowej, lecz także takie czynniki, jak wysokość pozostałych zobowiązań, rodzaj zatrudnienia czy liczba osób w gospodarstwie domowym.

Ile można dostać kredytu przy minimalnym wynagrodzeniu?

Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy powyżej, bardzo trudno jest wskazać konkretną kwotę, jaką maksymalnie można otrzymać przy zarabianiu najniższej krajowej. Banki podchodzą bowiem bardzo indywidualnie do każdego Klienta i biorą pod uwagę szereg różnych czynników, które wpływają na decyzję kredytową oraz na warunki, na których udzielanych jest kredyt. Oznacza to, że dwie osoby zarabiające najniższą krajową mogą w tym samym banku otrzymać różne kwoty kredytu i na zupełnie innych warunkach. Dlaczego? Dlatego, że sama wysokość dochodów nie jest najważniejsza w procesie kredytowym.

Od czego jeszcze zależy zdolność kredytowa?

Duże znaczenie poza dochodami mają ogólne koszty utrzymania, wysokości innych zobowiązań finansowych, forma zatrudnienia, zajmowane stanowisko czy nawet staż pracy. Dobra informacja jest jednak taka, że dostępne jest takie narzędzie, jak kalkulator zdolności kredytowej, które pozwoli na wstępne oszacowanie warunków kredytu na podstawie informacji o naszej sytuacji finansowej.

Jak dostać kredyt przy najniższej krajowej?

Po kredyt z najniższą krajową należy udać się do dowolnej placówki bankowej lub skorzystać z opcji kredytu gotówkowego online, który, jak sama nazwa wskazuje, dostępny jest przez Internet. W przypadku wyboru tej drugiej możliwości, musimy właściwie tylko złożyć wypełnić wniosek internetowy, który znajdziemy na stronie wybranego przez nas kredytodawcy.

Oczywiście w każdym z banków mogą być inne wymagania, by dostać kredyt gotówkowy. W praktyce jednak najczęściej wymogi są bardzo podobne w każdym z banków. Najważniejsze bez wątpienia będzie to, aby posiadać ważny dowód osobisty. Dane z tego dokumentu niezbędne są bowiem do prawidłowego wypełnienia wniosku o kredyt.

Poza tym do najczęściej wymaganych informacji zaliczamy również:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail,
 • adres zamieszkania,
 • wysokość miesięcznych dochodów i ich źródło,
 • wykształcenie,
 • zajmowane stanowisko,
 • staż pracy,
 • stan cywilny,
 • dane dotyczące pracodawcy,
 • liczba osób na utrzymaniu,
 • wysokość pozostałych zobowiązań,
 • przeciętne koszty utrzymania w miesiącu.

Pożyczki pozabankowe alternatywą dla osób z najniższą krajową

Zdarza się niestety często tak, że niskie dochody w połączeniu z wysokimi kosztami utrzymania i pozostałymi zobowiązaniami finansowymi stają się przeszkodą do uzyskania kredytu w banku. Dla takich Klientów powstała więc alternatywa w postaci pożyczek pozabankowych. To oferty udostępniane przez popularne firmy pożyczkowe lub prywatnych inwestorów. W takich miejscach Klienci spotkać się mogą zatem z dużo mniej restrykcyjnymi wymaganiami, dzięki czemu mogą liczyć na uzyskanie wymarzonego finansowania.

Produkty od instytucji pozabankowych podzielić można na pożyczki ratalne, które w zasadzie są bardzo podobne do zwykłego kredytu gotówkowego – spłacane są bowiem w częściach, czyli miesięcznych ratach. Drugą opcją są jednak popularne chwilówki, które z racji krótkiego okresu spłaty, zwrócić należy jednorazowo najczęściej po 30 dniach od otrzymania środków. Dobrą opcją dla osób w słabej sytuacji finansowej są także pożyczki bez zdolności kredytowej.

Firmy pożyczkowe nie tylko akceptują niskie dochody Klientów, lecz także oferują tak zwany kredyt dla zadłużonych, czyli finansowanie dla osób, które mają negatywną historię kredytową.

Najniższa krajowa a wskaźnik DTI

Wskaźnik DTI pozwala na zilustrowanie relacji pomiędzy ratami kredytu i innych wydatków, a wysokością dochodów. Jaki więc powinien być wskaźnik, aby otrzymać kredyt? Jak najniższy. Niski wskaźnik oznacza bowiem, że kolejne zobowiązanie finansowe będzie stanowić tylko niewielką część naszych dochodów. Im wyższy poziom tego wskaźnika, tym mniejsze są nasze szanse na kredyt.

Przy obliczaniu wysokości wskaźnika bank zsumuje nasze standardowe miesięczne wydatki łącznie z ratą kredytu, o który się staramy. Jeśli otrzymana kwota będzie stanowić niewielki procent naszych dochodów, to mamy duże szanse na pozytywną decyzję kredytową. Najczęściej przyjmuje się bowiem, ze wskaźnik DTI nie powinien być wyższy niż 50%, co oznacza, że nasze zobowiązania finansowe nie mogą być wyższe niż połowa naszej pensji.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Obecnie przy zarabianiu najniższej krajowej można uzyskać kredyt hipoteczny w wysokości około 50 000 zł. Maksymalna kwota kredytu wzrasta dwukrotnie, jeżeli do kredytu przystępują wspólnie dwie osoby (np.: mąż i żona), dlatego zazwyczaj lepiej zaciągnąć kredyt hipoteczny w parze, a nie samodzielnie. Oczywiście ratę kredytu hipotecznego spłaca się potem solidarnie, razem.

Do uzyskania kredytu gotówkowego wystarczy zarabianie najniższej krajowej. Aby dostać kredyt hipoteczny, trzeba natomiast zarabiać z reguły co najmniej tyle, ile wynosi średnia krajowa.

Obecnie jeżeli chcemy uzyskać kredyt w wysokości 250 000 zł, musimy zarabiać około 5000 zł netto.

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej będzie bardzo mały – maksymalna całkowita kwota kredytu wyniesie około 50 000 zł.

Przy zarobkach 2500 zł netto, możemy uzyskać kredyt gotówkowy na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Maksymalna kwota kredytu gotówkowego to nawet 200 000 zł.

Nie, dla osób mających komornika (będących w trakcie egzekucji komorniczej) dostępne są jedynie pożyczki z komornikiem.

Podsumowanie

 1. Możesz wziąć kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej.
 2. Możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego przy zarabianiu najniższej krajowej są ograniczone. Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej jest obecnie praktycznie niemożliwy do uzyskania (chyba że będzie to kredyt tylko na pokrycie części kosztów nieruchomości).
 3. Wysokość zarobków bierze udział w ocenie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest tym większa, im więcej zarabiamy.
 4. Kredyty gotówkowe online są dostępne dla osób zarabiających najniższą krajową. Banki wymagają bowiem stałych dochodów i bardzo cenią dochody z umowy o pracę.
 5. Minimalne wynagrodzenie nie jest przeszkodą do wzięcia pożyczki pozabankowej.
 6. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) kredytu gotówkowego zależna jest od oferty danego banku lub firmy pożyczkowej, a nie od wysokości wynagrodzenia danej osoby.
 7. Osoby zarabiające najniższą krajową najłatwiej uzyskają pieniądze w firmach pożyczkowych.
 8. W przypadku kredytów gotówkowych pomocny w wyborze oferty może być ranking kredytów gotówkowych. Do porównania ofert można wykorzystać również kalkulator zdolności kredytowej.
 9. W rankingu kredytów gotówkowych znajdziemy oferty posortowane pod różnymi względami. Najczęściej pod uwagę brany jest całkowity koszt kredytu gotówkowego, miesięczna rata i opłaty dodatkowe, np.: prowizje.
 10. Wysokość kredytu gotówkowego jest bezpośrednio związana wysokością dochodów. Im wyższe zarobki, tym większy kredyt można uzyskać.
author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Rawicz

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Rawiczu – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
18 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konto Jakie Chcę dla dzieci w Santander Banku Polska

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska poinformował o ciekawej metodzie nauczania dzieci zarządzania pieniędzmi. Od 4 października 2019 roku rodzice mogą swoim pociechom poniżej 13 roku życia otworzyć Konto Jakie Chcę. Oferta przygotowana przez spółkę ma zastąpić popularną wśród maluchów skarbonkę.

author
Alicja Hirsekorn
09 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kredyt bez prowizji w mBanku

Do 4 lipca 2018 obowiązuje promocja kredytu gotówkowego w mBanku. Bank nie pobiera żadnej prowizji za udzielenie kredytu. Maksymalna kwota to aż 180 000 zł.

author
Patryk Byczek
10 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Bonus za wynagrodzenie” w EnveloBanku

EnveloBank wystartował z promocją, która skierowana jest do Klientów instytucji posiadających EnveloKonto. Za płatności i wpływy na konto można otrzymać nawet 120 złotych. Promocja trwa do 31 października 2018 roku, a liczba osób, które mogą wziąć udział jest ograniczona do 500.

author
Patryk Byczek
04 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

10 najtańszych turystycznych miast w Europie

Planujesz weekend za granicą, ale nie chcesz wydać za dużo pieniędzy? Warto poznać najtańsze miasta Europy. Sprawdź 10 miejsc, gdzie za weekend zapłacisz najmniej.

author
Aneta Jankowska
27 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank Pekao w Radziejowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Radziejowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj