Czy można odłączyć prąd za zaległości?

Czy można odłączyć prąd za zaległości?

author
Dominika Byczek
09 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Opłaty za wodę, prąd i gaz dotyczą każdego z nas. Niestety nie zawsze mamy możliwość terminowego zapłacenia wszystkich rachunków lub zwyczajnie nie zawsze o tym pamiętamy. Czy za zaległości w opłatach mogą nam odłączyć prąd? Sprawdzamy.

W pigułce:

Czy można odłączyć prąd?
Tak.

Po ilu dniach prąd jest odłączany?
Po miesiącu od upłynięcia terminu płatności i po 14 dniach od zawiadomienia o ryzyku odłączenia.

Czy jest opłata za przywrócenie prądu?
Tak.

Wyjaśnienie:

Zgodnie z prawem energia elektryczna może zostać odcięta, ale tylko po uprzednim wezwaniu Klienta do spłaty i wyznaczeniu mu conajmniej dwutygodniowego terminu  na uregulowanie płatności. W dodatku Klient musi zostać uprzedzony, że w razie braku spłaty umowa zostanie mu wypowiedziana.

Energia elektryczna może zostać odcięta dopiero po miesiącu od upłynięcia terminu płatności za prąd. Co jeżeli wezwanie do zapłaty przychodzi dopiero po tym czasie? Czas na uregulowanie płatności się wydłuża, ponieważ zawsze operator musi zostawić nam 2 tygodnie na spłatę zaległości. W praktyce taki scenariusz zdarza się najczęściej, a zatem zamiast ustawowych 30 dni na spłatę, możemy mieć na to nawet 45 dni.

Co się stanie, jeżeli nie spłacimy zaległości? Dopływ prądu zostanie nam po prostu „odcięty”. Służby techniczne naszego operatora dostaną zlecenie wykonania takiej operacji i nie będzie już odwrotu – jeżeli pojawią się monterzy, na dokonanie zapłaty jest już za późno. Na nic zda się także proszenie o odroczenie odcięcia choćby ze względu na przelew, który nie doszedł lub trudną sytuację rodzinną.

Służby techniczne muszą wykonać polecenie, które zostało wydane przez dostawcę energii. Ostateczny termin spłaty zadłużenia mija zatem po upływie czternastu dni od otrzymania pisma z ostrzeżeniem o tym, że energia zostanie odcięta. Rozwiązaniem nie jest niestety wpłata części należności. Jedynie uregulowanie pełnej kwoty uratuje nas przed odcięciem prądu.

Należy spłacić należność

W wyjątkowych sytuacjach można wnioskować o rozłożenie płatności na raty, ale jest to kwestia indywidualna, która musi być załatwiona pomiędzy Klientem a operatorem udostępniającym mu energię elektryczną. Najlepiej skontaktować się z firmą energetyczną telefonicznie albo udać się osobiście do biura obsługi Klienta.

Co jeżeli nasz przelew rzeczywiście dojdzie po czasie lub nasza sytuacja poprawi się na tyle, że będziemy w stanie spłacić zadłużenie, a prąd został już odłączony? Niestety musimy liczyć się z tym, że operacja przyłączenia energii elektrycznej będzie nas kosztowała prawie 80 zł. W dodatku same zaległości w opłatach generują dodatkowe koszty, ponieważ od dnia, w którym upłynął termin płatności za prąd, są naliczane odsetki karne w wysokości 13% w stosunku rocznym.

Doprowadzenie do odcięcia prądu będzie nas zatem słono kosztować, jeżeli będziemy chcieli wnioskować o ponowne jego przyłączenie.

Podstawa prawna

Art. 6b. Wstrzymanie dostarczania paliw gazowych lub energii

1. Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii może wstrzymać, z zastrzeżeniem art. 6c reklamacje dotyczące dostarczania paliw gazowych lub energii, dostarczanie paliw gazowych lub energii, jeżeli: (…)
2) odbiorca zwleka z zapłatą za świadczone usługi, co najmniej przez okres 30 dni po upływie terminu płatności. (…)

3. Przedsiębiorstwo energetyczne, któremu odbiorca zwleka z zapłatą za świadczone usługi lub za pobrane paliwo gazowe lub energię, powiadamia na piśmie odbiorcę paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym o zamiarze wstrzymania dostarczania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, jeżeli odbiorca ten nie ureguluje zaległych i bieżących należności w okresie 14 dni od dnia otrzymania tego powiadomienia.

Dz.U.2018.0.755 t.j. – Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne

Podsumowanie

Procedura odłączania prądu zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce jest rygorystyczna i wymaga spełnienia określonych warunków. Prąd może zostać odłączony po miesiącu od upłynięcia terminu płatności, pod warunkiem wcześniejszego wezwania klienta do uregulowania zaległych opłat i udzielenia mu minimum dwutygodniowego terminu na spłatę. Jeżeli wezwanie do zapłaty dochodzi do klienta po upływie tego miesiąca, czas na uregulowanie płatności wydłuża się, a klient ma nawet do 45 dni na spłatę zaległości zamiast ustawowych 30 dni.

W przypadku braku spłaty zadłużenia, prąd zostaje odłączony, a procedura przywrócenia dostaw energii elektrycznej wymaga uregulowania pełnej kwoty zaległości. W sytuacji, gdy klient ma problemy finansowe, istnieje możliwość wnioskowania o rozłożenie płatności na raty, jednak jest to kwestia indywidualna, która musi być załatwiona bezpośrednio z operatorem energetycznym.

Ponadto, od momentu, w którym upłynął termin płatności, naliczane są odsetki karne w wysokości 13% w stosunku rocznym. Oprócz tego, klient musi liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z odcięciem prądu, które wynoszą prawie 80 zł, a także ponoszeniem kosztów przywrócenia dostaw energii elektrycznej.

Podstawą prawną dla odłączania prądu jest ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku dotycząca prawa energetycznego, która określa warunki, na jakich przedsiębiorstwo energetyczne może wstrzymać dostawę energii elektrycznej w przypadku zaległości płatniczych klienta. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorstwo energetyczne powiadamia klienta na piśmie o zamiarze odcięcia prądu, dając mu 14 dni na uregulowanie zaległych i bieżących należności. Wnioskiem z powyższego jest więc konieczność terminowej spłaty rachunków za energię elektryczną, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci odłączenia prądu, dodatkowych opłat oraz utraty dostępu do podstawowej usługi, jaką jest elektryczność.

Pytania i odpowiedzi

Tak, energia elektryczna może zostać odcięta w przypadku braku spłaty rachunków za prąd.

Prąd może być odłączony po miesiącu od upłynięcia terminu płatności oraz po 14 dniach od zawiadomienia o ryzyku odłączenia.

Nie, służby techniczne muszą wykonać polecenie odcięcia prądu, nawet jeśli klient prosi o odroczenie ze względu na trudną sytuację finansową.

Nie, jedynie uregulowanie pełnej kwoty zaległości pozwoli uniknąć odcięcia prądu.

Operacja przywrócenia energii elektrycznej kosztuje prawie 80 zł, a dodatkowo naliczane są odsetki karne w wysokości 13% w stosunku rocznym.

Klient ma 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia o zamiarze odcięcia prądu na uregulowanie zaległości.

Tak, w wyjątkowych sytuacjach klient może wnioskować o rozłożenie płatności na raty, ale jest to kwestia indywidualna, której trzeba załatwić bezpośrednio z firmą energetyczną.

Brak uregulowania zaległości skutkuje odcięciem prądu, a operacja przywrócenia energii elektrycznej będzie kosztować Klienta.

Po otrzymaniu polecenia o odcięciu prądu nie ma możliwości odwołania tej operacji, nawet jeśli Klient spłaci zaległości.

Podstawą prawną dla odłączania prądu jest ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku dotycząca prawa energetycznego, która określa warunki, na jakich przedsiębiorstwo energetyczne może wstrzymać dostawę energii elektrycznej w przypadku zaległości płatniczych Klienta.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Wojciech
Wojciech
2022-06-27 22:50:34

U mnie był dziś jakiś gościu w kurtce z napisem Energa Operator prywatnym samochodem który chciał mi odciąć prąd pomnimo że pokazałem mu zapłacony rachunek.

meg
meg
2021-02-09 21:35:55

Dobry wieczór, potrzebuje porady. Właśnie dzisiaj został mi odcięty prąd w domu ale bez żadnej informacji czy monitu nie dostałam. Czy jest to zgodne z prawem? oczywiście jutro z samego rana mam zamiar zapłacić fakturę,ale nie rozumiem jak można odciąć komuś prąd i go o tym nie poinformować.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Mogielnicy

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Mogielnicy – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
20 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Licencja na krajowy przewóz osób samochodem osobowym

Każda działalność związana z przewozem osób samochodem osobowym wymaga posiadania specjalnej licencji. Dostarczenie dokumentów do starosty i wyrobienie licencji może zająć nawet kilka tygodni. Sprawdź, jak zdobyć licencję na krajowy przewóz osób samochodem osobowym. 

author
Dominika Byczek
19 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP jednym z najlepszych pracodawców

PKO BP - największy bank w Polsce, został laureatem konkursu „Inspiratorzy Biznesu: Najlepszy Pracodawca”. Instytucja została także bardzo doceniona przez studentów, dzięki czemu bank znalazł się pierwszej dziesiątce rankingu „Pracodawca Roku 2017”, przygotowanego przez organizację AIESEC Polska.

author
Patryk Byczek
03 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Profi Credit w Kutnie

Profi Credit to druga największa firma pożyczkowa w Polsce. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, czy Profi Credit ma placówkę w Kutnie.

author
Dominika Byczek
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pożyczka 2000 zł – kto oferuje?

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? W naszym rankingu znajdziesz pożyczki online na 2000 zł, które weźmiesz bez zbędnych formalności. Dzięki pierwszej darmowej pożyczce, całkowita kwota pożyczki bardzo często wynosi 0 zł. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
21 czerwca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Tarnobrzegu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Tarnobrzegu – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj