Czy można odłączyć prąd za zaległości?

Czy można odłączyć prąd za zaległości?

author
Dominika Sobieraj
10 września 2018
Opłaty za wodę, prąd i gaz dotyczą każdego z nas. Niestety nie zawsze mamy możliwość terminowego zapłacenia wszystkich rachunków lub zwyczajnie nie zawsze o tym pamiętamy. Czy za zaległości w opłatach mogą nam odłączyć prąd? Sprawdzamy.

W pigułce:

Czy można odłączyć prąd?
Tak.

Po ilu dniach prąd jest odłączany?
Po miesiącu od upłynięcia terminu płatności i po 14 dniach od zawiadomienia o ryzyku odłączenia.

Czy jest opłata za przywrócenie prądu?
Tak, 78,27 zł.

Wyjaśnienie:

Zgodnie z prawem energia elektryczna może zostać odcięta, ale tylko po uprzednim wezwaniu Klienta do spłaty i wyznaczeniu mu conajmniej dwutygodniowego terminu  na uregulowanie płatności. W dodatku Klient musi zostać uprzedzony, że w razie braku spłaty umowa zostanie mu wypowiedziana. 

Energia elektryczna może zostać odcięta dopiero po miesiącu od upłynięcia terminu płatności za prąd. Co jeżeli wezwanie do zapłaty przychodzi dopiero po tym czasie? Czas na uregulowanie płatności się wydłuża, ponieważ zawsze operator musi zostawić nam 2 tygodnie na spłatę zaległości. W praktyce taki scenariusz zdarza się najczęściej, a zatem zamiast ustawowych 30 dni na spłatę, możemy mieć na to nawet 45 dni. 

Co się stanie, jeżeli nie spłacimy zaległości? Dopływ prądu zostanie nam po prostu „odcięty”. Służby techniczne naszego operatora dostaną zlecenie wykonania takiej operacji i nie będzie już odwrotu – jeżeli pojawią się monterzy, na dokonanie zapłaty jest już za późno. Na nic zda się także proszenie o odroczenie odcięcia choćby ze względu na przelew, który nie doszedł lub trudną sytuację rodzinną. 

Służby techniczne muszą wykonać polecenie, które zostało wydane przez dostawcę energii. Ostateczny termin spłaty zadłużenia mija zatem po upływie czternastu dni od otrzymania pisma z ostrzeżeniem o tym, że energia zostanie odcięta. Rozwiązaniem nie jest niestety wpłata części należności. Jedynie uregulowanie pełnej kwoty uratuje nas przed odcięciem prądu. 

W wyjątkowych sytuacjach można wnioskować o rozłożenie płatności na raty, ale jest to kwestia indywidualna, która musi być załatwiona pomiędzy Klientem a operatorem udostępniającym mu energię elektryczną. Najlepiej skontaktować się z firmą energetyczną telefonicznie albo udać się osobiście do biura obsługi Klienta. 

Co jeżeli nasz przelew rzeczywiście dojdzie po czasie lub nasza sytuacja poprawi się na tyle, że będziemy w stanie spłacić zadłużenie, a prąd został już odłączony? Niestety musimy liczyć się z tym, że operacja przyłączenia energii elektrycznej będzie nas kosztowała prawie 80 zł. W dodatku same zaległości w opłatach generują dodatkowe koszty, ponieważ od dnia, w którym upłynął termin płatności za prąd, są naliczane odsetki karne w wysokości 13% w stosunku rocznym.

Doprowadzenie do odcięcia prądu będzie nas zatem słono kosztować, jeżeli będziemy chcieli wnioskować o ponowne jego przyłączenie. 

Podstawa prawna

Art. 6b. Wstrzymanie dostarczania paliw gazowych lub energii
1. Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie przesyłania lub dystrybucji paliw gazowych lub energii może wstrzymać, z zastrzeżeniem art. 6c reklamacje dotyczące dostarczania paliw gazowych lub energii, dostarczanie paliw gazowych lub energii, jeżeli: (…)
2) odbiorca zwleka z zapłatą za świadczone usługi, co najmniej przez okres 30 dni po upływie terminu płatności. (…)
3. Przedsiębiorstwo energetyczne, któremu odbiorca zwleka z zapłatą za świadczone usługi lub za pobrane paliwo gazowe lub energię, powiadamia na piśmie odbiorcę paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym o zamiarze wstrzymania dostarczania paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, jeżeli odbiorca ten nie ureguluje zaległych i bieżących należności w okresie 14 dni od dnia otrzymania tego powiadomienia.
Dz.U.2018.0.755 t.j. – Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne

O odłączeniu innych mediów piszemy w osobnych artykułach:
Czy można odłączyć wodę za zaległości? | Co zrobić po odłączeniu? 
Czy można odłączyć prąd za zaległości? | Co zrobić po odłączeniu? 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Wojciech
Wojciech
2022-06-27 22:50:34

U mnie był dziś jakiś gościu w kurtce z napisem Energa Operator prywatnym samochodem który chciał mi odciąć prąd pomnimo że pokazałem mu zapłacony rachunek.

meg
meg
2021-02-09 21:35:55

Dobry wieczór, potrzebuje porady. Właśnie dzisiaj został mi odcięty prąd w domu ale bez żadnej informacji czy monitu nie dostałam. Czy jest to zgodne z prawem? oczywiście jutro z samego rana mam zamiar zapłacić fakturę,ale nie rozumiem jak można odciąć komuś prąd i go o tym nie poinformować.

Podobne artykuły

Ostatni moment na pożyczkę przed Świętami
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
22 grudnia 2014

Ostatni moment na pożyczkę przed Świętami

Santander Consumer Bank Włoszczowa
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
06 lipca 2021

Santander Consumer Bank Włoszczowa

Kredyt samochodowy Olsztyn
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
02 listopada 2017

Kredyt samochodowy Olsztyn

Awaria systemu eMakler
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
08 stycznia 2021

Awaria systemu eMakler

Bank Pekao w Strzelcach Opolskich
Oddziały
author
Patryk Byczek
09 lipca 2019

Bank Pekao w Strzelcach Opolskich

Extraportfel.pl – darmowa pożyczka 2000 zł
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
20 kwietnia 2015

Extraportfel.pl – darmowa pożyczka 2000 zł

Porównaj