PKO Bank Hipoteczny świętuje 5 lat działalności

PKO Bank Hipoteczny świętuje 5 lat działalności

author
Halszka Gronek
14 października 2019

Czy pięć lat działalności na rynku to zbyt mało na wyrobienie pozycji lidera bankowości? PKO Bank Hipoteczny jest najlepszym przykładem na to, że połowa dekady w zupełności wystarczy! Wartość portfela kredytów hipotecznych wypłaconych przez instytucję to blisko aż 24,6 mld złotych.

PKO Bank Hipoteczny świętuje pięć lat działania na polskim rynku finansowym. Jak czytamy w najnowszej komunikacji prasowej instytucji, w ciągu tego czasu bankowi udało się wspiąć na sam szczyt podium polskich banków hipotecznych. Wartość portfela kredytów mieszkaniowych zabezpieczonych hipoteką, jakie zostały wypłacone przez PKO Bank Hipoteczny, wyniosła 24,6 mld złotych. Natomiast saldo wyemitowanych listów zastawnych to 16 mld złotych. 

Jako część największego banku uniwersalnego w Polsce, PKO Bank Hipoteczny specjalizuje się w kredytach hipotecznych dla klientów indywidualnych. Warto jednak dodać, iż dzięki współpracy strategicznej ze spółką matką (PKO BP), kredyty hipoteczne są również oferowane klientom detalicznym. Wysoka sprzedaż w obu tych grupach produktowych w ciągu pięciu lat swego działania pozwoliła PKO Bankowi Hipotecznemu zdobyć pozycję lidera w sektorze kredytów mieszkaniowych w Polsce.

Dobry czas dla PKO Banku Hipotecznego

W najnowszym komunikacie PKO Banku Hipotecznego czytamy, iż mimo stale rosnących obciążeń regulacyjnych instytucji udaje się systematycznie poprawiać wyniki wyniki finansowe. Najlepszym dowodem będą liczby: tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku PKO Bank Hipoteczny wygenerował zysk na poziomie 30,6 mln zł. Wszystko wskazuje na to, iż na koniec drugiego półrocza br. wynik ten będzie jeszcze lepszy – wszak popyt na kredyty mieszkaniowe stale rośnie.

"

Wypracowany przez 5 lat działalności ogromny sukces PKO Banku Hipotecznego to dowód ciężkiej pracy oraz zaangażowania całego zespołu, jest dla nas powodem do dumy i satysfakcji. Utrzymanie pozycji lidera stawia przed nami kolejne wyzwania i wymaga od naszego zespołu dalszych wysiłków i determinacji. Nasze sukcesy motywują nas do dalszego rozwoju Banku

– przyznaje Paulina Strugała, prezeska zarządu PKO Banku Hipotecznego.

Dzięki zaangażowaniu kadry PKO Banku Hipotecznego i podejmowaniu aktywnych działań nakierowanych na szybki wzrost skali prowadzonej działalności finansowej, portfel kredytów udzielonych przez instytucję wynosił już 16 mld zł na koniec 2017 roku. Półtorej roku póżniej, na koniec pierwszego półrocza 2019 roku, wynosił on aż 24,6 mld zł, co stanowiło ponad 60% rynku łącznego portfela kredytów banków hipotecznych działających na polskim rynku. Można więc powiedzieć, że trzy na pięć złotówek kredytów mieszkaniowych w kraju pochodzi od PKO BH.

Nie tylko kredyty mieszkaniowe

W komunikacie PKO Banku Hipotecznego czytamy, iż intensywny wzrost portfela kredytów dodał odwagi władzy banku do wprowadzenia regularnej emisji hipotecznych listów zastawnych – zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Jak do tej pory instytucja przeprowadziła łącznie 19 emisji listów denominowanych w EUR i PLN, a ich saldo na koniec czerwca 2019 roku wynosiło 16 mld zł. Stanowi to ok. 66% łącznej wartości listów zastawnych wyemitowanych przez polskie banki hipoteczne (i pozostających w obrocie). 

Co warte uwagi, to fakt, iż PKO Bank Hipoteczny jest jak do tej pory pierwszym emitentem z Polski, który przeprowadza emisję w formacie benchmark na rynku europejskim. Oznacza to, iż wartość pojedynczej emisji wydanej przez instytucje nie może być mniejsza niż 500 mln euro.

Ważną informacją jest również fakt, iż od połowy bieżącego roku PKO Bank Hipoteczny oferuje inwestorom instytucjonalnym tzw. „zielone hipoteczne listy zastawne”, które zabezpieczone są wyłącznie na wysokiej jakości złotowych kredytach mieszkaniowych. Listy te posiadają certyfikację międzynarodowej agencji Climate Bonds Initiative przyznawaną obligacjom spełniającym najwyższe standardy w zakresie pozytywnego wpływu na środowisko naturalne (stąd przydawka „zielone”). 

Na sam koniec warto dodać, iż PKO Bank Hipoteczny jako pierwszy bank w Polsce przystąpił do pilotażowego programu EeMAP, którego istotą jest wypracowywanie standardów dla energooszczędnych hipotek w krajach Unii Europejskiej. Autorska metodyka banku poświęcona ocenie efektywności energetycznej finansowanych nieruchomości mieszkaniowych została uznana przez międzynarodowe agencje za wzorzec dla budynków mieszkalnych w Polsce. To wielki sukces dla banku, zwłaszcza iż działa on na rynku dopiero od 5 lat.


Źródła:
https://media.pkobp.pl/komunikaty-prasowe/informacje-o-banku/to-juz-piec-lat-pko-banku-hipotecznego/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Czerniejewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 października 2019

PKO BP w Czerniejewie

Miliard złotych na rachunkach PPK w PKO TFI
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 stycznia 2021

Miliard złotych na rachunkach PPK w PKO TFI

Pożyczka 500 zł – gdzie skorzystać?
Pożyczki
author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2023

Pożyczka 500 zł – gdzie skorzystać?

Jak płacić zegarkiem za zakupy?
Blog
author
Dorota Cholewicka
24 listopada 2022

Jak płacić zegarkiem za zakupy?

Inspektorat ZUS w Kędzierzynie-Koźlu
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Kędzierzynie-Koźlu

Kredyt konsolidacyjny Lubartów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
18 maja 2023

Kredyt konsolidacyjny Lubartów

Porównaj