Płatności zbliżeniowe – najważniejsze informacje

Płatności zbliżeniowe – najważniejsze informacje

author
09 października 2018
Coraz częściej mówi się o tym, że płatności zbliżeniowe zdominowały europejski rynek konsumencki. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polegają tego typu transakcje i o czym powinien wiedzieć każdy płatnik. 

Spis treści:
1. Co to są płatności zbliżeniowe?
2. Do jakiej kwoty płatności zbliżeniowe?
3. Zmiany limitów płatności zbliżeniowych w 2019.
4. Płatności zbliżeniowe VISA.
5. Płatności zbliżeniowe Mastercard.
6. Płatności zbliżeniowe telefonem.
7. Co w przypadku braku środków?
8. Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

 

CO TO SĄ PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE?

Płatności zbliżeniowe to nic innego jak nowoczesna technologia umożliwiająca dokonywanie błyskawicznych transakcji bezgotówkowych. Tego typu płatności dostępne są w ofercie polskich banków już od 2007 roku, a obecnie korzystają z nich dziesiątki milionów Polek i Polaków.
 

Płatności zbliżeniowe są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych kart płatniczych. Trudno dziś wyobrazić sobie brak takiej formy transakcji- a wszystko to dzięki jednej atrakcyjnej cesze owych płatności – szybkości dokonania zapłaty. Wystarczy jedno zbliżenie karty do terminalu, by płatność została dokonana – a w przypadku niewielkich sum nie trzeba nawet wpisywać PIN-u karty. 
 

Nic więc dziwnego, iż tak wielu użytkowników pokochało płatności zbliżeniowe. I choć na rynku europejskim pojawia się coraz więcej innowacyjnych metod transakcyjnych, takich jak BLIK czy nowoczesne chińskie płatności, zbliżeniowe zapłaty wciąż cieszą się największym zaufaniem. 

 

DO JAKIEJ KWOTY SĄ PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE?

Sama metoda płatności zbliżeniowej nie narzuca swym użytkownikom żadnego limitu kwoty transakcji. Nie oznacza to jednak, iż możemy dokonać płatności zbliżeniowej na kwotę 1 miliona złotych – w końcu niemal żadna karta płatnicza nie umożliwia dokonywania transakcji na tak duże wartości. 
 

Progi kwotowe dla płatności zbliżeniowych ustalane są przed bank właściwy dla wydawcy danej karty płatniczej i zwykle wynoszą od 500 do 1000 zł. W większości przypadków istnieje jednak możliwość dowolnego zmienienia tych limitów – czy to za pośrednictwem internetowego systemu transakcji bankowych, czy też osobiście w oddziale banku.
 

Warto jednak wiedzieć, iż w przypadku transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartą płatniczą na kwotę poniżej 50 złotych nie ma konieczności podawania kodu PIN do owej karty. Wystarczy zbliżyć środek płatniczy do terminalu, by płatność została dokonana. Proste, szybkie i bezproblemowe. 
 

Jeśli natomiast dokonujemy płatności telefonem, na przykład za pomocą usługi komórkowej Apple Wallet (Apple Pay), limity transakcji będą właściwe dla progów wyznaczonych przez bank wydający kartę, lecz w przypadku płatności na kwotę powyżej 50 złotych zostaniemy poproszeni albo o odblokowanie smartphone’a odciskiem palca, albo – tak jak w przypadku kart płatniczych – o wpisanie kodu PIN. 

 

ZMIANY LIMITÓW PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWYCH W 2019

Jak już zaznaczyliśmy w poprzednim punkcie naszego artykułu, dokonanie transakcji zbliżeniowej na kwotę do 50 złotych może odbyć się bez podawania kodu PIN właściwego dla danej karty płatniczej. W 2019 roku ma nastąpić jednak zmiana tej zasady. 
 

Posiadacze kart Mastercard lub Maestro z aktywnym systemem transakcji zbliżeniowych PayPass będą mogli dokonywać błyskawicznych płatności bez podawania kodu PIN w przypadku zakupów do kwoty 100 złotych. Zmianę tę zatwierdził Narodowy Bank Polski, lecz co istotne, nie obejmie ona kart VISA payWave.
 

Podwyższenie progów kwotowych niewymagających autoryzacji PIN-em wynika przede wszystkim z o wiele wyższych limitów kwotowych w innych państwach europejskich. Przykładowo we Francji próg ten wynosi obecnie blisko 129 zł (po przewalutowaniu), a w Wielkiej Brytanii – około 144 złotych. 
 

Zdaniem MasterCard zdecydowana większość użytkowników (aż 67% ankietowanych) pozytywnie zapatruje się na zwiększenie limitów kwotowych do wysokości 100 złotych. Nic w tym dziwnego – końcu z każdym kolejnym rokiem za zakupy płacimy coraz więcej, a próg 50 „bezPINowych” złotych przestaje wystarczać. 

 

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE VISA

Popularne karty płatnicze VISA już w 2004 roku po raz pierwszy zostały wyposażone w autorski system płatności zbliżeniowych payWave. Pierwsze karty VISA payWave trafiły na europejski rynek w 2005 roku, a w Polsce ukazały się w 2008 roku – jako nowatorska oferta Banku Zachodniego WBK.
 

Karty VISA payWave w pełni spełniają słownikową definicję środka płatności zbliżeniowych. Specjalnie wyposażona elektronicznie karta pozwala na dokonanie błyskawicznej transakcji bezgotówkowej poprzez zbliżenie karty do czytnika (terminalu płatniczego).
 

Obecnie na polskim rynku finansowym karty Visa payWave wydawane są przez takie banki jak Bank Zachodni WBK, PKO Bank Polski, mBank, ING Bank Śląski, Getin Noble Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Raiffeisen Polbank czy Bank Pocztowy. 

 

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE MASTERCARD

Karty płatnicze popularnej na całym świecie organizacji MasterCard – czyli karty. MasterCard oraz Maestro – już w 2005 roku zostały po raz pierwszy wyposażone w autorski system płatności zbliżeniowych PayPass. Dwa lata później, w grudniu 2007 roku, polski bank BZ WBK po raz pierwszy wprowadził na krajowy rynek karty z systemem PayPass. 
 

Karty te umożliwiają dokonywanie transakcji zbliżeniowych w punktach wyposażonych w specjalny terminal, który za pośrednictwem łącza radiowego odczytuje dane zapisane na mikroprocesorze zatopionym w karcie i pobiera określoną kwotę z konta przypisanego do danej karty płatniczej.
 

Karty MasterCard PayPass oraz Maestro PayPass umożliwiają dokonywanie błyskawicznych płatności bez autoryzacji kodem PIN przy transakcjach do kwoty 50 złotych (próg ten dotyczy jedynie polskich kart).  Co istotne jednak, w 2019 roku MasterCard podniesie ów limit do kwoty 100 złotych.

 

PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE TELEFONEM

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy jest niezwykle potężnym narzędzie. Dzięki korzystaniu z niego możliwe jest zaciągnięcie kredytu online, błyskawicze opłacenie rachunków przez aplikację mobilną banku, a nawet – skorzystanie z ekspresowej płatności zbliżeniowej.
 

Płatności dokonać można przy użyciu smartphone’a, jaki wyposażony został w specjalną technologię „Near-field communication” – czyli takiego, który posiada dedykowaną kartę SIM NFC. Takową kartę można zamówić u niemal wszystkich operatorów sieci komórkowych (m.in karta NFC Pass od operatora Orange). 

Równie popularnym sposobem komórkowych płatności zbliżeniowych jest usługa Apple Pay dedykowana użytkownikom iPhone’a (lecz także innych urządzeń marki Apple – w tym MacBooków Pro, iPadów i zegarków Apple Watch). 

Aby skorzystać z Apple Pay, nie musimy posiadać specjalnej karty SIM NFC. Wystarczy zwykła karta SIM (a nawet brak karty!), bowiem płatność opiera się na aplikacji Apple Wallet i podpiętej do niej karty płatniczej. 
 

By dokonać bezstykowej płatności Apple Pay, wystarczy posiadać konto z jednym z polskich banków i właściwą dla danego konta kartę VISA payWave, MasterCard PayPass lub Maestro PayPass. Bankami, jakie dotychczas wdrożyły usługę Apple Pay, są m.in.:
 

  1. PKO BP, 

  2. Pekao, 

  3. Alior Bank, 

  4. mBank, 

  5. Krakowski Bank Spółdzielczy, 

  6. Raiffeisen Polbank, 

  7. Getin Noble Bank,

  8. Nest Bank,

  9. Bank Zachodni WBK,

  10. BGŻ BNP Paribas.

Płatność Apple Pay jest szybka, prosta i niezwykle komfortowa – wystarczy otworzyć aplikację Wallet, wybrać odpowiednią kartę płatniczą, potwierdzić transakcję odciskiem palca i zbliżyć urządzenie do terminalu. To wszystko! Cała procedura trwa nie więcej, niż kilka sekund. 

 

CO W PRZYPADKU BRAKU ŚRODKÓW?

Czasami zdarza się tak, że udajemy się do sklepu, by dokonać szybkich zakupów, lecz nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż na naszym koncie nie ma wystarczających środków pieniężnych. Czy w takiej sytuacji płatność zbliżeniowa zostanie odrzucona? 
 

Wszystko to zależy od banku, w jakim posiadamy kartę z systemem płatności zbliżeniowych. Niektóre instytucje finansowe bowiem rozliczają transakcje bezstykowe natychmiastowo (są to płatności online, czyli z dostępem do banku i podglądem w stan konta płatnika), a niektóre zwlekają z zaksięgowaniem płatności (mowa o transakcjach offline). 
 

W przypadku transakcji online, jakie oferuje m.in. mBank, Bank Pekao, Getin Noble Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, PKO BP czy BOŚ Bank, płatność z konta niezasilonego wystarczającymi środkami pieniężnymi zostanie odrzucona.
 

W przypadku transakcji offline, jakie oferuje m.in. Deutsche Bank, ING Bank Śląski, Bank Pocztowy czy Bank BGŻ, płatność zbliżeniowa zostanie dokonana, a po rozliczeniu transakcji na koncie posiadacz pojawi się debet. 

 

CZY PŁATNOŚCI ZBLIŻENIOWE SĄ BEZPIECZNE?

Jedyne zagrożenie płynące z kart zbliżeniowych wynika z możliwości ich kradzieży. Jeśli przestępca ukradnie nasz portfel ze znajdującą się w jego wnętrzu kartą o systemie PayPass lub payWave, będzie miał możliwość skorzystać z bezPIN-owych transakcji do kwoty 50 złotych (limit dzienny takich transakcji jest indywidualnie ustalony w przypadku każdego banku). 

Jeśli jednak nie zdarzy się żadna kradzież, możemy być spokojni i pewni bezpieczeństwa naszych finansów. Karta zbliżeniowa nie jest w stanie sama narobić szkód swym posiadaczom. By transakcja została dokonana, karta musi znaleźć się mniej niż 4 cm od terminalu, a co więcej – terminal tel musi akurat mieć włączoną funkcję pobierania płatności.

Co więcej, dokonując transakcji przy użyciu kart zbliżeniowych, nie narażamy się na ryzyko „skimmingu”, czyli nielegalnego sklonowania karty płatniczej. Wszystko to dlatego, iż dokonując płatności kartą PayPass lub payWave, nie wypuszczamy środka płatniczego z dłoni – nie podajemy go sprzedawcy, ani nie wkładamy do bankomatu, lecz jedynie przykładamy do czytnika. Minimalizujemy tym samym ryzyko kradzieży danych oraz sklonowania karty.

Źródła:
https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-contactless.html
https://www.mastercard.pl/pl-pl/klienci-indywidualni/funkcjonalnosci-i-benefity/platnosc-zblizeniowa-karta.html 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Główna siedziba Credit Agricole w ekologicznym biurowcu
Bez kategorii
author
27 stycznia 2020

Główna siedziba Credit Agricole w ekologicznym biurowcu

Ile kosztuje akademik w Bydgoszczy?
Bez kategorii
author
07 września 2019

Ile kosztuje akademik w Bydgoszczy?

Kredyt hipoteczny Zielona Góra
Kredyty miasta
author
11 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Zielona Góra

Nowa odsłona aplikacji mobilnej PeoPay od Banku Pekao
Bez kategorii
author
08 maja 2020

Nowa odsłona aplikacji mobilnej PeoPay od Banku Pekao

Ile wydajemy rocznie na hazard? | Badanie CBOS
Blog
author
06 lipca 2017

Ile wydajemy rocznie na hazard? | Badanie CBOS

SKOK Chmielewskiego Bychawa
Oddziały
author
14 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Bychawa