Płatności zbliżeniowe – najważniejsze informacje

Płatności zbliżeniowe – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
09 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Coraz częściej mówi się o tym, że płatności zbliżeniowe zdominowały europejski rynek konsumencki. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polegają tego typu transakcje i o czym powinien wiedzieć każdy płatnik.

Spis treści:

  1. Czym są płatności zbliżeniowe?
  2. Do jakiej kwoty są płatności zbliżeniowe?
  3. Płatności zbliżeniowe Visa
  4. Płatności zbliżeniowe Mastercard
  5. Płatności zbliżeniowe telefonem
  6. Płatności zbliżeniowe a brak środków na koncie
  7. Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?
Zwiń spis treści

Czym są płatności zbliżeniowe?

Tego typu płatności dostępne są w ofercie polskich banków już od 2007 roku, a obecnie korzystają z nich dziesiątki milionów Polek i Polaków. Płatności zbliżeniowe są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych kart płatniczych. Trudno dziś wyobrazić sobie brak takiej formy transakcji – a wszystko to dzięki jednej atrakcyjnej cesze owych płatności – szybkości dokonania zapłaty. Wystarczy jedno zbliżenie karty do terminalu, by płatność została dokonana – a w przypadku niewielkich sum nie trzeba nawet wpisywać PIN-u karty.

Płatności zbliżeniowe to nic innego jak nowoczesna technologia umożliwiająca dokonywanie błyskawicznych transakcji bezgotówkowych.

Nic więc dziwnego, iż tak wielu użytkowników pokochało płatności zbliżeniowe. I choć na rynku europejskim pojawia się coraz więcej innowacyjnych metod transakcyjnych, takich jak BLIK czy nowoczesne chińskie płatności, zbliżeniowe zapłaty wciąż cieszą się największym zaufaniem.

Do jakiej kwoty są płatności zbliżeniowe?

Sama metoda płatności zbliżeniowej nie narzuca swym użytkownikom żadnego limitu kwoty transakcji.

Nie oznacza to jednak, iż możemy dokonać płatności zbliżeniowej na kwotę 1 miliona złotych – w końcu niemal żadna karta płatnicza nie umożliwia dokonywania transakcji na tak duże wartości.

Progi kwotowe dla płatności zbliżeniowych ustalane są przed bank właściwy dla wydawcy danej karty płatniczej i zwykle wynoszą od 500 do 1000 zł. W większości przypadków istnieje jednak możliwość dowolnego zmienienia tych limitów – czy to za pośrednictwem internetowego systemu transakcji bankowych, czy też osobiście w oddziale banku.

Warto jednak wiedzieć, iż w przypadku transakcji zbliżeniowych dokonywanych kartą płatniczą na kwotę poniżej 100 złotych nie ma konieczności podawania kodu PIN do owej karty. Wystarczy zbliżyć środek płatniczy do terminalu, by płatność została dokonana. Proste, szybkie i bezproblemowe. Jeśli natomiast dokonujemy płatności telefonem, na przykład za pomocą usługi komórkowej Apple Wallet (Apple Pay), limity transakcji będą właściwe dla progów wyznaczonych przez bank wydający kartę, lecz w przypadku płatności na kwotę powyżej 100 złotych zostaniemy poproszeni albo o odblokowanie smartphone’a odciskiem palca, albo – tak jak w przypadku kart płatniczych – o wpisanie kodu PIN.

Płatności zbliżeniowe Visa

Karty VISA payWave w pełni spełniają słownikową definicję środka płatności zbliżeniowych. Specjalnie wyposażona elektronicznie karta pozwala na dokonanie błyskawicznej transakcji bezgotówkowej poprzez zbliżenie karty do czytnika (terminalu płatniczego).

Popularne karty płatnicze VISA już w 2004 roku po raz pierwszy zostały wyposażone w autorski system płatności zbliżeniowych payWave. Pierwsze karty VISA payWave trafiły na europejski rynek w 2005 roku, a w Polsce ukazały się w 2008 roku – jako nowatorska oferta Banku Zachodniego WBK.

Płatności zbliżeniowe Mastercard

Karty te umożliwiają dokonywanie transakcji zbliżeniowych w punktach wyposażonych w specjalny terminal, który za pośrednictwem łącza radiowego odczytuje dane zapisane na mikroprocesorze zatopionym w karcie i pobiera określoną kwotę z konta przypisanego do danej karty płatniczej.

Karty płatnicze popularnej na całym świecie organizacji MasterCard – czyli karty. MasterCard oraz Maestro – już w 2005 roku zostały po raz pierwszy wyposażone w autorski system płatności zbliżeniowych PayPass. Dwa lata później, w grudniu 2007 roku, polski bank BZ WBK po raz pierwszy wprowadził na krajowy rynek karty z systemem PayPass.

Płatności zbliżeniowe telefonem

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy jest niezwykle potężnym narzędzie. Dzięki korzystaniu z niego możliwe jest zaciągnięcie kredytu online, błyskawiczne opłacenie rachunków przez aplikację mobilną banku, a nawet – skorzystanie z ekspresowej płatności zbliżeniowej.

Płatności dokonać można przy użyciu smartphone’a, jaki wyposażony został w specjalną technologię „Near-field communication” – czyli takiego, który posiada dedykowaną kartę SIM NFC. Takową kartę można zamówić u niemal wszystkich operatorów sieci komórkowych.

Równie popularnym sposobem komórkowych płatności zbliżeniowych jest usługa Apple Pay dedykowana użytkownikom iPhone’a (lecz także innych urządzeń marki Apple – w tym MacBooków Pro, iPadów i zegarków Apple Watch). Aby skorzystać z Apple Pay, nie musimy posiadać specjalnej karty SIM NFC.

Płatność Apple Pay jest szybka, prosta i niezwykle komfortowa – wystarczy otworzyć aplikację Wallet, wybrać odpowiednią kartę płatniczą, potwierdzić transakcję odciskiem palca i zbliżyć urządzenie do terminalu. To wszystko! Cała procedura trwa nie więcej, niż kilka sekund.

Wystarczy zwykła karta SIM (a nawet brak karty!), bowiem płatność opiera się na aplikacji Apple Wallet i podpiętej do niej karty płatniczej. By dokonać bezstykowej płatności Apple Pay, wystarczy posiadać konto z jednym z polskich banków i właściwą dla danego konta kartę VISA payWave, MasterCard PayPass lub Maestro PayPass. Zazwyczaj aby płatność była możliwa należy posiadać odpowiednią ilość środków na naszym koncie. Jeśli potrzebujemy dodatkowego finansowania, możemy skorzystać z pożyczek na raty.

Płatności zbliżeniowe a brak środków na koncie

Czasami zdarza się tak, że udajemy się do sklepu, by dokonać szybkich zakupów, lecz nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż na naszym koncie nie ma wystarczających środków pieniężnych. Czy w takiej sytuacji płatność zbliżeniowa zostanie odrzucona? Wszystko to zależy od banku, w jakim posiadamy kartę z systemem płatności zbliżeniowych. Niektóre instytucje finansowe bowiem rozliczają transakcje bezstykowe natychmiastowo (są to płatności online, czyli z dostępem do banku i podglądem w stan konta płatnika), a niektóre zwlekają z zaksięgowaniem płatności (mowa o transakcjach offline). Jeśli jednak potrzebujemy szybkiego przypływu środków, możemy skorzystać z pożyczki w 15 minut.

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Jedyne zagrożenie płynące z kart zbliżeniowych wynika z możliwości ich kradzieży. Jeśli przestępca ukradnie nasz portfel ze znajdującą się w jego wnętrzu kartą o systemie PayPass lub payWave, będzie miał możliwość skorzystać z bezPIN-owych transakcji do kwoty 100 złotych (limit dzienny takich transakcji jest indywidualnie ustalony w przypadku każdego banku).

Jeśli jednak nie zdarzy się żadna kradzież, możemy być spokojni i pewni bezpieczeństwa naszych finansów. Karta zbliżeniowa nie jest w stanie sama narobić szkód swym posiadaczom. By transakcja została dokonana, karta musi znaleźć się mniej niż 4 cm od terminalu, a co więcej – terminal tel musi akurat mieć włączoną funkcję pobierania płatności.

Co więcej, dokonując transakcji przy użyciu kart zbliżeniowych, nie narażamy się na ryzyko „skimmingu”, czyli nielegalnego sklonowania karty płatniczej. Wszystko to dlatego, iż dokonując płatności kartą PayPass lub payWave, nie wypuszczamy środka płatniczego z dłoni – nie podajemy go sprzedawcy, ani nie wkładamy do bankomatu, lecz jedynie przykładamy do czytnika. Minimalizujemy tym samym ryzyko kradzieży danych oraz sklonowania karty.

Źródła:

https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-contactless.html

https://www.mastercard.pl/pl-pl/klienci-indywidualni/funkcjonalnosci-i-benefity/platnosc-zblizeniowa-karta.html

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Gdyni

ING Bank Śląski to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy oddziały w Gdyni – godziny otwarcia, dany kontaktowe oraz ofertę.

author
Dominika Byczek
12 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Darmowe pożyczki online – ranking

Przedstawiamy najnowszy ranking darmowych pożyczek dostępnych przez Internet. Oferta na czerwiec 2015.

author
Patryk Byczek
04 czerwca 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank zarobił w III kwartale 285 mln zł

mBank zakończył trzeci kwartał bieżącego roku niezbyt korzystnie. Zysk netto okazał się być niższy, niż ten analogiczny sprzed roku i wynosił nieco ponad 285 300 000 złotych.

author
Patryk Byczek
01 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Biuro paszportowe w Limanowej

Gdzie można wyrobić paszport w Limanowej? Biuro paszportowe w Limanowej znajduje się przy ulicy Józefa Marka 9. W naszym poradniku wskazujemy godziny urzędowania biura, dane kontaktowe oraz informacje o wniosku. Sprawdź najważniejsze informacje, jak wyrobić paszport w Limanowej.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki Rypin

Chcesz wziąć chwilówkę, ale nie wiesz, jakie oferty dostępne są dla osób mieszkających w Rypinie? Możesz sprawdzić to w naszym rankingu. Maksymalna kwota pożyczki to aż 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
31 marca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Moje Usługi od ING Banku Śląskiego

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski poinformował o wdrożeniu nowego rozwiązania, dzięki któremu klienci spółki będą mogli w jednym miejscu opłacić wszystkie swoje rachunki. Moje Usługi jest rozwiązaniem stworzonym do monitorowania i zarządzania cyklicznymi opłatami najróżniejszymi metodami.

author
Alicja Hirsekorn
29 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj