Polski Fundusz Rozwoju – czym się zajmuje?
Niewielu z nas wie, że nad prawidłowym rozwojem gospodarczym Polski czuwa wieloosobowy sztab ekspertów zrzeszonych w podmiotach tzw. systemu instytucji rozwoju. Kluczowym ogniwem tejże grupy jest Polski Fundusz Rozwoju – spółka należąca do Skarbu Państwa i prowadząca szeroko zakrojone działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego i wzrostu gospodarczego Polski.
Spis treści:
- Czym jest Polski Fundusz Rozwoju?
- Cele działalności Polskiego Funduszu Rozwoju
- Polski Fundusz Rozwoju a podstawa prawna
- Kontakt z Polskim Funduszem Rozwoju
- Polski Fundusz Rozwoju - podsumowanie
Czym jest Polski Fundusz Rozwoju?
Polski Fundusz Rozwoju S.A., w skrócie nazywany PFR, jest polską instytucją rozwoju o statusie spółki akcyjnej. Podmiot należy do Skarbu Państwa, a udziałowcem przedsiębiorstwa jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Spółka PFR oferuje instrumenty służące rozwojowi przede wszystkim polskich przedsiębiorstw, lecz także jednostek samorządu terytorialnego oraz osób prywatnych. Władze Polskiego Funduszu Rozwoju aktywnie inwestują w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy Polski. Ponadto spółka prowadzi programy sprzyjające zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.
Cele działalności Polskiego Funduszu Rozwoju
Polski Fundusz Rozwoju, podobnie jak Bank Gospodarstwa Krajowego, jest instytucją rozwoju, co oznacza, iż za nadrzędny cel fukcjonowania instytucji uznać można prowadzenie działań służących rozwojowi gospodarczemu i społecznemu kraju. Kluczowa różnica między PFR a BGK polega na tym, że pierwsza instytucja jest standardową spółką akcyjną, natomiast druga prowadzi działalność bankową.
By móc sukcesywnie realizować postawione przed sobą cele, Polski Funduszu Rozwoju kładzie największy nacisk na:
- inwestycje infrastrukturalne,
- innowacje,
- rozwój przedsiębiorczości,
- eksport i ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw,
- obsługę inwestycji zagranicznych.
Chcąc w pełni wywiązać się z zadań powierzonych instytucjom rozwoju w rządowej Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju (potocznie zwanej Planem Morawieckiego), Polski Funduszu Rozwoju współpracuje z takimi instytucjami jak:
- Agencja Rozwoju Przemysłu,
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych,
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Głównymi odbiorcami rozwiązań i narzędzi rozwojowych oferowanych przez Polski Funduszu Rozwoju są przede wszystkim nowe innowacyjne przedsiębiorstwa, firmy z sektora MŚP, samorządy, a także inwestorzy zagraniczni. W ramach realizacji celów strategicznych powyższe podmioty mogą liczyć przede wszystkim na uzyskanie kapitału na start czy różnorakich dotacji, profesjonalnego doradztwa, pomocy w promocji gospodarczej i nawiązaniu współpracy z regionami, lecz również korzystnego dofinansowania na specjalistyczne badania i rozwój. Jeśli i my poszukujemy dodatkowych form finansowania, możemy skorzystać z pożyczki online.
Polski Fundusz Rozwoju a podstawa prawna
Polski Fundusz Rozwoju został utworzony w kwietniu 2016 roku, niejako przekształcając się z wcześniej istniejących już Polskich Inwestycji Rozwojowych. Stało się to w ramach realizacji rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej również Planem Morawieckiego. Dokument ten całościowo wszedł w życie z dniem 15 marca 2017 roku. Jego obowiązującą treść znaleźć można w Monitorze Polskim na rok 2017, pod pozycją 260.
PODSTAWA PRAWNA
Monitor Polski na rok 2017, pozycja 260.
Koordynację wsparcia inwestycji rozwojowych zapewni Polski Fundusz Rozwoju. Będzie on inwestował w zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju, uzupełniając zaangażowanie sektora prywatnego w zaspokajaniu potrzeb polskich przedsiębiorstw oraz wspierając priorytetowe segmenty gospodarki. Jego narzędzia będą wykorzystywane do realizacji kluczowych dla rozwoju Polski programów rządowych.
Warto też dodać, iż w 4 lipca 2019 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o systemie instytucji rozwoju (Dz.U. 2019 poz. 1572), która zakłada stworzenie zintegrowanego systemu instytucji rozwoju nazwanego Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju. Grupę tę tworzą kolejno:
- Polski Fundusz Rozwoju,
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
- Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna,
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna,
- Agencja Rozwoju Przemysłu Spółka Akcyjna.
Celem utworzenia Grupy zrzeszającej najważniejsze instytucje rozwoju działające na polskim rynku jest chęć zapewnienia skutecznego mechanizmu koordynacji i nadzoru nad całym systemem instytucji rozwoju. Jeśli i my mamy potrzebę rozwoju osobistego, ale brakuje nam potrzebnych środków, możemy skorzystać z pożyczki na dowód.
Kontakt z Polskim Funduszem Rozwoju
Infolinia Polskiego Funduszu Rozwoju:
nr tel.: +48 800 800 120
Dostępność doradców: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-17:00.
Telefon stacjonarny:
+48 22 703 43 00
Poczta elektroniczna:
Formularz kontaktowy:
Osoby zainteresowane kontaktem z Polskim Funduszem Rozwoju mają możliwość skorzystania z formularzu kontaktowego dostępnego na stronie internetowej instytucji (www.pfr.pl).
Adres do korespondencji:
Polski Fundusz Rozwoju S.A.
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Polski Fundusz Rozwoju - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
- Polski Fundusz Rozwoju skrócie nazywany PFR, jest polską instytucją rozwoju o statusie spółki akcyjnej.
- Działalność Polskiego Funduszu Rozwoju ma jeden podstawowy cel: aktywne inwestowanie w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy Polski.
- PFR oferuje instrumenty służące rozwojowi przede wszystkim polskich przedsiębiorstw, lecz także jednostek samorządu terytorialnego oraz osób prywatnych.
- Polski Fundusz Rozwoju prowadzi programy służące wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.
- Formalnym celem utworzenia PFR jest realizacja celów i zadań powierzonych instytucjom rozwoju w rządowej Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju (potocznie zwanej Planem Morawieckiego).
- Głównymi odbiorcami narzędzi rozwojowych oferowanych przez PFR są nowe innowacyjne przedsiębiorstwa, firmy z sektora MŚP, samorządy, a także inwestorzy zagraniczni.
- Odbiorcy oferty PFP mogą liczyć między innymi na uzyskanie kapitału na start, dotacji, preferencyjnych kredytów, profesjonalnego doradztwa czy pomocy w promocji gospodarczej.
- Polski Fundusz Rozwoju został utworzony w ramach realizacji rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument ten wszedł w życie z dniem 15 marca 2017 roku. Jego obowiązującą treść znaleźć można w Monitorze Polskim na rok 2017, pod pozycją 260.
- Od 2019 roku spółka PFR jest członkiem Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, do której należy między innymi bank Gospodarstwa Krajowego czy Agencja Rozwoju Przemysłu.
Źródła:
https://pfr.pl/
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20170000260/O/M20170260.pdfa
Dodaj komentarz