Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami – czym się zajmuje?

Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami – czym się zajmuje?

author
Halszka Gronek
28 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Wielu konsumentom windykacja kojarzy się z najgorszym koszmarem – ciągłym nachodzeniem i groźbami komornika. Warto jednak wiedzieć, iż tego typu sytuacje to jedynie przestarzały stereotyp prowadzenia obrotu wierzytelnościami. Współczesny sposób zarządzania należnościami jest całkowicie zgodny z zasadami etyki biznesu. Nad poprawnością polskiej windykacji czuwa natomiast Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami.

Spis treści:

  1. Czym jest Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami?
  2. Powstanie PZZW
  3. Czym zajmuje się Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami?
  4. Członkostwo w PZZW
  5. Władze Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami
  6. PZZW - kontakt
  7. Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami?

Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami to jedna z najważniejszych instytucji w Polsce, jakie zajmują się szeroko rozumianym obrotem wierzytelności. Organizacja ta powstała w 2003 roku – pierwotnie jako Polski Związek Windykacji.

Nadrzędnym celem działania Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami jest reprezentowanie i chronienie polskich firm windykacyjnych. Związek zrzesza w swych szeregach wiele podmiotów działających na rzecz sprawnego obrotu wierzytelnościami. Co więcej, instytucja ta wspiera także te organizacje, jakie parają się przeprowadzaniem wywiadu gospodarczego oraz factoringiem.

Łącznie do Związku należy ponad 70 członków z branży gospodarczo-finansowej. Podmioty te działają one na terenie całej Polski i posiadają niepodważalną reputację wśród konkurencji. Dodatkowo Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami ściśle współpracuje z zewnętrznymi organizacjami pracodawców, mediami i związkami branżowymi. Wszystko po to, by jak najlepiej i jak najskuteczniej wykonywać własne zadania, chroniąc jednocześnie prawa, normy oraz wartości konsumentów. Podobnie do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, PZZW dba o najwyższe standardy etyczne, ale także biznesowe.

Powstanie PZZW

PZZW powstał w odpowiedzi na szerokie zmiany gospodarcze oraz rynkowe końca lat 90-tych — zwłaszcza te dotyczące branży windykacyjnej. Przełom XX i XXI wieku spowodował bowiem ogromne zamieszanie wśród sektora obrotu wierzytelnościami. Polskie firmy stały się częściami globalnych korporacji, a krajowi eksperci bali się o odpowiednie poszanowanie i stosowanie polskich legislacji prawnych.

Pierwotną ideą utworzenia Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami było więc integrowanie wszystkich kluczowych przedsiębiorców działających w branży. Dążono do tego, by obrót wierzytelnościami stał się silnym i znaczącym sektorem gospodarki o dobrej renomie i zaufaniu konsumenckim.

Starano się obalić złe stereotypy firm windykacyjnych, jakie powszechnie znane były polskim klientom – dotyczące:

Za główny cel obrano także uszczelnienie polskiego prawa dotyczącego firm windykacyjnych i całego obrotu wierzytelnościami. Uczestniczono w przygotowywaniu wielu aktów normatywnych, ustaw i rozporządzeń. 

Czym zajmuje się Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami?

Obecne cele Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami nie różnią się znacząco od pierwotnych założeń instytucji. Działaczom Związku zależy więc na:

  • reprezentowaniu interesów gospodarczych członków PZZW,
  • tworzeniu pozytywnego wizerunku całej branży windykacyjnej,
  • kształtowaniem i upowszechnianiem zasad etyki gospodarczej,
  • prowadzeniem działalności oświatowej w zakresie obrotu wierzytelnościami, windykacji i wywiadu gospodarczego.

Dotychczas PZZW podjął wiele różnorodnych inicjatyw kształtujących świadomość pożądanych i etycznych zachowań na rynku finansowym. Utworzono także powszechny dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy branżowej, a członkowie Związku systematycznie organizują kolejne konferencje, szkolenia i wydarzenia związane z sektorem obrotu wierzytelnościami. Wiedza dotycząca wszelkich wierzytelności powinna być powszechna, dzięki czemu dłużnik, ale także wierzyciel mają dostęp do potrzebnych informacji, między innymi takich jak powinna wyglądać windykacja

Od 2008 roku Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami działa także międzynarodowo. PZZW stając się członkiem FENCA (Federation of European National Collection Associations) dopasowała się do europejskich standardów realizowania działań windykacyjnych.

Członkostwo w PZZW

Obecnie Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami zrzesza w swych szeregach ponad 70 instytucji i przedsiębiorstw działających w branży windykacyjnej. Nie są to jedynie te organizacje, jakie zajmują się windykacją sensu stricto, lecz i takie firmy, które prowadzą wywiad gospodarczy czy factoring. Oprócz pełnoprawnych Członków Zwyczajnych przy Związku działają także Członkowie Wspierający. Firmy te działają na mocy odrębnej deklaracji, a ich zadania nieco różnią się od tych powierzonych Członkom Zwyczajnym. Do grona tego należy 8 podmiotów (na przykład „BIGi” Krajowy Rejestr Długów oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych).

Status Członka PZZW to nie tylko prestiż i rekomendacja wiarygodności. To także szereg przywilejów, takich jak na przykład:

  • współudział w tworzeniu nowych regulacji prawnych poprzez opiniowanie projektów, zgłaszanie postulatów zmian oraz nowych inicjatyw prawodawczych,
  • szansa na udział w spotkaniach integracyjnych firm z branży,
  • dostęp do monitoringu mediów pozwalającego na dostęp do najświeższych informacji prasowych dotyczących branży,
  • możliwość bezpłatnego publikowania artykułów branżowych w Magazynie Związku,
  • możliwość wykorzystywania logotypu Związku w materiałach promocyjnych oraz informacji o członkostwie w Związku dla celów marketingowych.

Władze Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami

Na czele Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami stoi 4-osobowy Zarząd Związku, a organem tym dowodzi Prezes.

Przy PZZW działa także wewnętrzna, również 9-osobowa Komisja ds. Legislacji. Organ ten zajmuje się przede wszystkim monitoringiem legislacji poprzez utrzymywanie kontaktu z wybranymi ministerstwami i komisjami sejmowymi.  Co więcej, do kompetencji Komisji należy także przygotowywanie stanowisk, opinii i artykułów w imieniu całego Związku w zakresie nowo uchwalanych projektów zmian przepisów prawa. 

Warto zaznaczyć, iż w ostatnim czasie Komisja wzięła udział w tworzeniu projektu bardzo ważnej ustawy dla całego sektora bankowego – ustawy antylichwiarskiej. Ponadto członkowie Komisji współtworzyli i opiniowali projekt ustawy o komornikach sądowych. Ostatnim organem Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami jest Biuro Zarządu. Do zadań Biura należy opiniowanie i konsultowanie kwestii windykacyjnych, a także wspieranie zadłużonych konsumentów.

PZZW - kontakt

Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami
ul. Bociana 22
31-231 Kraków

tel. kom.: +48 515 251 672 

e-mail[email protected]

twitter: https://twitter.com/PZZW_

arkusz kontaktowy: http://pzzw.pl/kontakt/

Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami - podsumowanie

Najważniejsze informacje: 

  • Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami to jedna z najważniejszych instytucji w Polsce, jakie zajmują się szeroko rozumianym obrotem wierzytelności.
  • Organizacja powstała w 2003 roku – pierwotnie jako Polski Związek Windykacji. Nadrzędnym celem działania Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami jest reprezentowanie i chronienie polskich firm windykacyjnych.
  • PZZW powstał w odpowiedzi na szerokie zmiany gospodarcze oraz rynkowe końca lat 90-tych — zwłaszcza te dotyczące branży windykacyjnej. Przełom XX i XXI wieku spowodował bowiem ogromny bałagan wśród sektora obrotu wierzytelnościami.
  • Łącznie do Związku należy ponad 70 członków z branży gospodarczo-finansowej. Podmioty te działają one na terenie całej Polski i posiadają niepodważalną reputację wśród konkurencji.
  • Oprócz pełnoprawnych Członków Zwyczajnych przy Związku działają także Członkowie Wspierający. Do grona tego należy 8 podmiotów – na przykład „BIGi” Krajowy Rejestr Długów oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.
  • W ostatnim czasie Komisja ds. Legislacji PZZW wzięła udział w tworzeniu projektu ważnego aktu dla całego sektora bankowego – ustawy antylichwiarskiej. Ponadto członkowie Komisji współtworzyli i opiniowali projekt ustawy o komornikach sądowych.
  • Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami dąży do obalenia negatywnych stereotypów dotyczących firm windykacyjnych – związanych zarówno z windykacją miękką, jak i twardą. Za główny PZZW uchodzi także uszczelnienie polskiego prawa dotyczącego firm windykacyjnych i całego obrotu wierzytelnościami.
  • PZZW podejmuje wiele różnorodnych inicjatyw kształtujących świadomość pożądanych i etycznych zachowań na rynku finansowym. Związek pracuje nad utworzeniem powszechnego dostępu do aktualnej wiedzy branżowej. Władze organizacji systematycznie organizują konferencje, szkolenia i wydarzenia związane z sektorem obrotu wierzytelnościami. 

Źródła:

http://pzzw.pl/

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

miska
miska
2019-01-07 06:37:42

dobrze ze są takie instytucje co dbaja o klienta a nie tylko o firmy pozyczkowe i banki

Podobne artykuły

Czek BLIK

O BLIK-u wie już niemal każda Polka i każdy Polak. Ten polski system płatności mobilnych zawładną sercami rodzimych konsumentów – głównie dzięki oferowanej łatwości dokonywania transakcji. Teraz BLIK wprowadza na rynek swój kolejny produkt – nowatorski czek BLIK.

author
Halszka Gronek
21 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Loteria: „Płać kartą i wygrywaj z Citi Specials” w Citi Handlowym

Citi Handlowy wystartował z loterią skierowaną do posiadaczy kart kredytowych Citibanku. Oferta od innych różni się tym, że nie ma w niej nagrody gwarantowanej. Klienci zdobywają jeden los w zamian za transakcję kartą w wysokości 50 złotych. Promocja trwa do 31 marca 2020 roku

author
Patryk Byczek
22 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt z najniższą krajową

Dla wielu osób zarabiających minimalną pensję, uzyskanie kredytu może być wyzwaniem. Kluczowym czynnikiem decydującym o przyznaniu kredytu hipotecznego lub gotówkowego jest zdolność kredytowa. Dowiedz się, w jakich instytucjach finansowych możesz mieć szansę na kredyt, nawet przy zarobkach na poziomie minimalnej krajowej.

author
Aleksandra Gościnna
08 września 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

KredytOK w Bydgoszczy

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Bydgoszczy.

author
Patryk Byczek
18 lutego 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy można wynegocjować lepsze warunki kredytu lub pożyczki?

Negocjacja warunków umowy może być niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy starają się o kredyt lub nie są zadowoleni z obecnych jego warunków. Sprawdziliśmy, jak skutecznie negocjować umowę i na jakie profity można liczyć.

author
Halszka Gronek
03 października 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

SKOK Chmielewskiego Niedrzwica Duża

Kasę Chmielewskiego możemy uważać za jeden z największych SKOK-ów na terenie Polski. Instytucja posiada już ponad 200 000 członków w całym kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Niedrzwica Duża – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
27 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj