Private banking – na czym polega?

Private banking – na czym polega?

author
Halszka Gronek
07 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Usługi typu private banking są zarezerwowane jedynie dla wybranej grupy konsumenckiej. Klienci tak zwanej „prywatnej bankowości” mogą liczyć między innymi na korzystanie z indywidualnie opracowanej i długofalowej strategii zarządzania majątkiem, profesjonalnego doradztwa czy prestiżowych kart kredytowych. Sprawdzamy szczegóły tych luksusowych pakietów bankowych.

Spis treści:

  1. Czym jest private banking?
  2. Dla kogo private banking?
  3. Prywatna bankowość w Polsce
  4. Jakie banki oferują private banking?
  5. Private banking - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest private banking?

Standardowy pakiet usług świadczonych przez bank w ramach private bankingu obejmuje przede wszystkim opracowanie długoterminowej i spersonalizowanej strategii zarządzania majątkiem zamożnego klienta. Oprócz zabezpieczenia przyszłości doradcy z zakresu prywatnej bankowości obsługują także bieżące potrzeby finansowe swych dochodowych klientów, takie jak np. zobowiązania w formie kredytów gotówkowych. Oczywiście każdy produkt powinien być ściśle zindywidualizowany, zgodny z rzeczywistymi potrzebami konsumenta i odpowiedni względem jego wymagań. 

Private banking to anglojęzyczne określenie tłumaczone w języku polskim jako „bankowość prywatna”. Istotą private bankingu jest opracowanie przez dany bank komercyjny oferty dedykowanej najzamożniejszym i najbardziej wymagającym klientom. Mowa o specjalnym pakiecie usług dla najbardziej dochodowych klientów indywidualnych, których bankowi po prostu opłaca się zatrzymać przy sobie. By jednak zatrzymać, trzeba dać coś od siebie – zaoferować luksusowe produkty, profesjonalne doradztwo i niezawodność usług. 

Oferta typu private banking to przede wszystkim produkty i usługi bankowe:

  • prestiżowe karty kredytowe,
  • specjalne programy depozytowo-oszczędnościowe,
  • lokaty rentierskie.

Warto jednak doprecyzować, iż prywatność bankowa umożliwia także wsparcie w obszarach, takich jak rynek nieruchomości, działalność filantropijna, poradnictwo prawno-księgowe czy prywatna opieka medyczna. Słowem: klient prywatnej bankowości powinien mieć zapewnione wszystko to, czego oczekuje od instytucji, której powierza swój majątek.

Dla kogo private banking?

Nie da się ukryć, iż oferta typu private banking zarezerwowana jest jedynie dla najbogatszych klientów banku. Oznacza to, iż przeciętny Nowak czy statystyczna Kowalska nie mogą spodziewać się objęcia pakietem usług prywatnej bankowości.

Skąd to wynika? Cóż, odpowiedź jest prosta: z czystej kalkulacji analityków bankowych. Zamożny klient to przede wszystkim klient „pewny” – ryzyko finansowe przy kredytach udzielonych na jego nazwisko jest minimalne, w związku z czym bank nie musi obawiać się o terminową spłatę zobowiązania i ewentualne problemy z wypłacalnością dłużnika. 

Majętny klient posiada odpowiednio większe aktywa, które zechce zdeponować w banku celem jego zabezpieczenia i pomnożenia.

Dzięki temu bank znajdzie się w posiadaniu atrakcyjnego kapitału, jaki pozwoli na sfinansowanie wielu mniejszych produktów bankowych udzielanych tradycyjnym klientom. Mówiąc najprościej, ekskluzywny private banking zarezerwowany jest dla zamożnych, bowiem przynoszą oni bankowi największe dochody i to właśnie w ich przypadku profesjonalizm się opłaca. 

Ile trzeba posiadać aktywów, by stać się klientem private bankingu? Na to pytanie nie ma niestety jednoznaczniej odpowiedzi. Banki zwykle podchodzą do tego typu kwestii indywidualnie, wyliczając, czy obsługa typu VIP będzie w przypadku danego konsumenta opłacalna. Czasami wystarczy więc 300-500 tysięcy złotych zdeponowanych na koncie, a czasami milion i więcej. Warto pamiętać, że w przypadku najzamożniejszych klientów banki same wychodzą z propozycją private bankingu (by zatrzymać konsumenta przy sobie). 

Prywatna bankowość w Polsce

Prawdą jest, że bankowość prywatna nie zna ograniczeń geograficznych. Warto jednak zauważyć, iż realia rynkowe (poziom wynagrodzeń, stan gospodarki, inflacja itp.) znacząco różnią się od siebie na świecie. Z tego powodu bankowość prywatna jest indywidualnie dostosowywana do lokalnego grona odbiorców. W końcu zamożny klient z Niemczech czy Szwajcarii dysponuje zupełnie innymi aktywami niż zamożny klient z Polski czy Grecji. A każdy z nich powinien móc przecież liczyć na najwyższy poziom obsługi, ze względu na posiadane na koncie aktywa. Osoby, które korzystają z prywatnej bankowości zazwyczaj nie mają konieczności zaciągania zobowiązań, takich jak np. pożyczki online.

W polskich warunkach rynkowych bankowość prywatna zyskała unikalną postać i cechy, które wyróżniają ją na tle zagranicznych pakietów private bankingu.

Po pierwsze blisko 80% klientów polskiej bankowości prywatnej to klienci biznesowi, czyli zamożni przedsiębiorcy prowadzący własny biznes. Wynik ten jest nieporównywalnie wyższy niż w innych krajach, więc polska oferta usług private banking musiała zostać dostosowana do zmienionych warunków (włączono do niej przykładowo poradnictwo podatkowe i prawne).

Co więcej, polskich klientów private bankingu odróżnia od zagranicznych kapitał. Dochody generowane w Polsce wciąż jeszcze odstają od poziomu płac i zysków osiąganych przez zagranicznych konsumentów. Z tego powodu konieczne było zmniejszenie kwotowych progów kapitałowych umożliwiających przystąpienie do pakietu prywatnej bankowości. Ponadto odmienne realia majątkowe wymusiły na instytucjach finansowych przeorganizowanie oferty na produkty i usługi rzeczywiście przydatne polskim klientom.

Jakie banki oferują private banking?

Private banking oferują w Polsce:

  • Pekao SA,
  • PKO BP,
  • Santander Bank,
  • mBank, ING,
  • Citi Handlowy,
  • BNP Paribas,
  • ING Bank Śląski,
  • Bank Millennium.

Pięć gwiazdek na pięć możliwych eksperci z magazynu Forbes przyznali także bankowości prywatnej oferowanej przez Santander Bank Polska. Podobne oceny zyskały również takie banki w Polsce, jak Citi Handlowy oraz Bank Pekao SA. Nieco niżej w rankingu pojawiły się z kolei ING Bank Śląski, BNP Paribas, PKO Bank Polski i Bank Millennium. Wśród tak bogatej oferty każdy zainteresowany klient znajdzie coś dla siebie. Warto porównać poszczególne pakiety i zdecydować się na taki, który sprosta naszym wymaganiom i zapewni komfort.

Private banking - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Istotą private bankingu jest opracowanie przez dany bank komercyjny oferty dedykowanej najzamożniejszym i najbardziej wymagającym klientom.
  • Bankowość prywatna, czyli właśnie private banking, opiera się na pakiecie usług wyselekcjonowanych dla najbardziej dochodowych klientów indywidualnych, których bankowi po prostu opłaca się zatrzymać przy sobie.
  • Standardowy pakiet usług świadczonych przez bank w ramach private bankingu obejmuje przede wszystkim opracowanie długoterminowej i spersonalizowanej strategii zarządzania majątkiem zamożnego klienta.
  • Oprócz zabezpieczenia przyszłości doradcy z zakresu prywatnej bankowości obsługują bieżące potrzeby finansowe swych dochodowych klientów.
  • Oferta typu private banking to przede wszystkim produkty i usługi bankowe: prestiżowe karty kredytowe, specjalne programy depozytowo-oszczędnościowe czy lokaty rentierskie.
  • Prywatność bankowa umożliwia również wsparcie w obszarach pozabankowych, takich jak na przykład rynek nieruchomości, działalność filantropijna, poradnictwo prawno-księgowe czy prywatna opieka medyczna.
  • Ekskluzywny private banking zarezerwowany jest dla zamożnych. Przynoszą oni bankowi największe dochody i to właśnie w ich przypadku nieprzeciętny profesjonalizm się opłaca.
  • W polskich warunkach rynkowych bankowość prywatna zyskała unikalną postać i cechy, które wyróżniają ją na tle zagranicznych pakietów private bankingu. Wszystko to z powodu relatywnie niskich dochodów Polaków i widocznej dominacji własnej działaności gospodarczej wśród źródeł dochodowych klientów private bankingu.
  • Największą ilość nagród i nobilitacji zyskały pakiety bankowości prywatnej oferowane przez Noble Bank, mBank i Santander Bank Polska.
  • By skorzystać z private bankingu w polskich bankach, trzeba wykazać conajmniej 1 milion złotych aktywów.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bankowość_prywatna

https://www.forbes.pl/finanse/oferta-bankowosci-prywatnej-rating-magazynu-forbes/rc0b2ch

https://www.mbank.pl/private-banking/

https://www.noblebank.pl/noble-private-banking

https://www.santander.pl/private-banking

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

tuli
tuli
2019-06-17 13:55:58

w naszym kraju to chyba nie ma za wielu takich klientow bynajmniej ja nie znam oni jednego

Podobne artykuły

Alior Bank w Chełmku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Chełmku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak złożyć reklamację w BZ WBK ?

Jesteś niezadowolony z obsługi lub produktu Banku Zachodniego WBK S. A.? Uważasz że bank działa niezgodnie z przepisami ? Złóż reklamację. Sprawdź jak to zrobić.

author
Aneta Jankowska
24 listopada 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt gotówkowy z kieszonkową ratą

"Z kieszonkową ratą stać Cię na więcej" – to hasło nowej oferty pożyczki gotówkowej w T-Mobile Usługi Bankowe. Rata pożyczki wyniesie 15,99 zł na każdy pożyczony 1000 zł.

author
Patryk Byczek
11 marca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kompensata długu – co to jest i na czym polega?

Kompensata długu to działanie skierowanie do przedsiębiorców, którzy mają nieuregulowana zobowiązania wobec innych firm. Czym jest i jak działa taka kompensata? Podpowiadamy.

author
Dorota Grycko
15 listopada 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Pożyczki Olsztyn

Szukasz najtańszej pożyczki w Olsztynie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami pożyczek online przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

KRD: branża edukacyjna zadłużona na ponad 50 mln zł

Najnowszy komunikat KRD mówi jasno – zadłużenie branży edukacyjnej to aktualnie ponad 50 mln zł. Silny wzrost zadłużenia zbiega się z rządowym ograniczeniem w działalności placówek oświatowych, przez które nie mogły odbywać się również zajęcia płatne i pozalekcyjne.

author
Dominika Byczek
04 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj