Private banking – na czym polega?

Private banking – na czym polega?

author
Halszka Gronek
07 czerwca 2019

Usługi typu private banking są zarezerwowane jedynie dla wybranej grupy konsumenckiej. Klienci tak zwanej „prywatnej bankowości” mogą liczyć między innymi na korzystanie z indywidualnie opracowanej i długofalowej strategii zarządzania majątkiem, profesjonalnego doradztwa czy prestiżowych kart kredytowych. Sprawdzamy szczegóły tych luksusowych pakietów bankowych.

Spis treści

1. Co to jest private banking?
2. Dla kogo private banking?
3. Realia prywatnej bankowości w Polsce.
4. Jakie banki oferują private banking?
5. Podsumowanie.

Co to jest private banking?

Private banking to anglojęzyczne określenie tłumaczone w języku polskim jako „bankowość prywatna”. Istotą private bankingu jest opracowanie przez dany bank komercyjny oferty dedykowanej najzamożniejszym i najbardziej wymagającym klientom. Mowa o specjalnym pakiecie usług dla najbardziej dochodowych klientów indywidualnych, których bankowi po prostu opłaca się zatrzymać przy sobie. By jednak zatrzymać, trzeba dać coś od siebie – zaoferować luksusowe produkty, profesjonalne doradztwo i niezawodność usług. 

Standardowy pakiet usług świadczonych przez bank w ramach private bankingu obejmuje przede wszystkim opracowanie długoterminowej i spersonalizowanej strategii zarządzania majątkiem zamożnego klienta. Oprócz zabezpieczenia przyszłości doradcy z zakresu prywatnej bankowości obsługują także bieżące potrzeby finansowe swych dochodowych klientów. Oczywiście każdy produkt powinien być ściśle zindywidualizowany, zgodny z rzeczywistymi potrzebami konsumenta i odpowiedni względem jego wymagań. 

Oferta typu private banking to przede wszystkim produkty i usługi bankowe: prestiżowe karty kredytowe, specjalne programy depozytowo-oszczędnościowe czy lokaty rentierskie. Warto jednak doprecyzować, iż prywatność bankowa umożliwia także wsparcie w obszarach, takich jak rynek nieruchomości, działalność filantropijna, poradnictwo prawno-księgowe czy prywatna opieka medyczna. Słowem: klient prywatnej bankowości powinien mieć zapewnione wszystko to, czego oczekuje od instytucji, której powierza swój majątek.


Sprawdź ranking banków w Polsce na 2019 rok: https://www.zadluzenia.com/banki-w-polsce/ 

Dla kogo private banking?

Nie da się ukryć, iż oferta typu private banking zarezerwowana jest jedynie dla najbogatszych klientów banku. Oznacza to, iż przeciętny Nowak czy statystyczna Kowalska nie mogą spodziewać się objęcia pakietem usług prywatnej bankowości. Skąd to wynika? Cóż, odpowiedź jest prosta: z czystej kalkulacji analityków bankowych. Zamożny klient to przede wszystkim klient „pewny” – ryzyko finansowe przy kredytach udzielonych na jego nazwisko jest minimalne, w związku z czym bank nie musi obawiać się o terminową spłatę zobowiązania i ewentualne problemy z wypłacalnością dłużnika. 

Po drugie majętny klient posiada odpowiednio większe aktywa, które zechce zdeponować w banku celem jego zabezpieczenia i pomnożenia. Dzięki temu bank znajdzie się w posiadaniu atrakcyjnego kapitału, jaki pozwoli na sfinansowanie wielu mniejszych produktów bankowych udzielanych tradycyjnym klientom. Mówiąc najprościej, ekskluzywny private banking zarezerwowany jest dla zamożnych, bowiem przynoszą oni bankowi największe dochody i to właśnie w ich przypadku profesjonalizm się opłaca. 

Ile trzeba posiadać aktywów, by stać się klientem private bankingu? Na to pytanie nie ma niestety jednoznaczniej odpowiedzi. Banki zwykle podchodzą do tego typu kwestii indywidualnie, wyliczając, czy obsługa typu VIP będzie w przypadku danego konsumenta opłacalna. Czasami wystarczy więc 300-500 tysięcy złotych zdeponowanych na koncie, a czasami milion i więcej. Warto pamiętać, że w przypadku najzamożniejszych klientów banki same wychodzą z propozycją private bankingu (by zatrzymać konsumenta przy sobie). 

Realia prywatnej bankowości w Polsce

Prawdą jest, że bankowość prywatna nie zna ograniczeń geograficznych. Warto jednak zauważyć, iż realia rynkowe (poziom wynagrodzeń, stan gospodarki, inflacja itp.) znacząco różnią się od siebie na świecie. Z tego powodu bankowość prywatna jest indywidualnie dostosowywana do lokalnego grona odbiorców. W końcu zamożny klient z Niemczech czy Szwajcarii dysponuje zupełnie innymi aktywami niż zamożny klient z Polski czy Grecji. A każdy z nich powinien móc przecież liczyć na najwyższy poziom obsługi. 

W polskich warunkach rynkowych bankowość prywatna zyskała unikalną postać i cechy, które wyróżniają ją na tle zagranicznych pakietów private bankingu. Po pierwsze blisko 80% klientów polskiej bankowości prywatnej to klienci biznesowi, czyli zamożni przedsiębiorcy prowadzący własny biznes. Wynik ten jest nieporównywalnie wyższy niż w innych krajach, więc polska oferta usług private banking musiała zostać dostosowana do zmienionych warunków (włączono do niej przykładowo poradnictwo podatkowe i prawne).

Co więcej, polskich klientów private bankingu odróżnia od zagranicznych kapitał. Dochody generowane w Polsce wciąż jeszcze odstają od poziomu płac i zysków osiąganych przez zagranicznych konsumentów. Z tego powodu konieczne było zmniejszenie kwotowych progów kapitałowych umożliwiających przystąpienie do pakietu prywatnej bankowości. Ponadto odmienne realia majątkowe wymusiły na instytucjach finansowych przeorganizowanie oferty na produkty i usługi rzeczywiście przydatne polskim klientom.

Jakie banki oferują private banking?

Na polskim rynku bankowym bez trudu znaleźć można instytucje, które oferują private banking najzamożniejszym klientom indywidualnym. W ścisłej czołówce znajduje się oczywiście Noble Bank, czyli odrębna marka Getin Noble Banku zajmująca się wyłącznie bankowością prywatną dedykowaną dochodowym i priorytetowym klientom. By skorzystać z oferty tegoż banku, trzeba jednak wykazać aktywa w wysokości nie mniejszej aniżeli 1 milion złotych. 

Na podium rankingu polskich bankowości prywatnych od kilku lat utrzymuje się także mBank – instytucja znana przede wszystkim z najwyższych standardów bankowości elektronicznej i mobilnej. Oprócz standardowych usług finansowych mBank oferuje także pakiet Wealth Management i kontakt z certyfikowanymi doradcami ETPA (Eksperci Planowania Finansowego). W przypadku mBanku trzeba wykazać płynne aktywa w wysokości conajmniej 1 miliona złotych. 

Pięć gwiazdek na pięć możliwych eksperci z magazynu Forbes przyznali także bankowości prywatnej oferowanej przez Santander Bank Polska. Podobne oceny zyskały również takie banki, jak Citi Handlowy oraz Bank Pekao SA. Nieco niżej w rankingu pojawiły się z kolei ING Bank Śląski, BNP Paribas, PKO Bank Polski i Bank Millennium. Wśród tak bogatej oferty każdy zainteresowany klient znajdzie coś dla siebie. Warto porównać poszczególne pakiety i zdecydować się na taki, który sprosta naszym wymaganiom i zapewni komfort.

Podsumowanie


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bankowość_prywatna
https://www.forbes.pl/finanse/oferta-bankowosci-prywatnej-rating-magazynu-forbes/rc0b2ch
https://www.mbank.pl/private-banking/
https://www.noblebank.pl/noble-private-banking
https://www.santander.pl/private-banking

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

tuli
tuli
2019-06-17 13:55:58

w naszym kraju to chyba nie ma za wielu takich klientow bynajmniej ja nie znam oni jednego

Podobne artykuły

Nowa odsłona programu paragonowego w aplikacji goodie
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 marca 2021

Nowa odsłona programu paragonowego w aplikacji goodie

Promocja: „Konto w lutym” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 lutego 2020

Promocja: „Konto w lutym” w BNP Paribas

Czas zawirowań w branży transportowej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
02 grudnia 2019

Czas zawirowań w branży transportowej

Płatności powtarzalne BLIK w ING Banku Śląskim
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 marca 2019

Płatności powtarzalne BLIK w ING Banku Śląskim

Promocja: „Lubię to polecam – IX edycja” w Banku Millennium
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
09 października 2021

Promocja: „Lubię to polecam – IX edycja” w Banku Millennium

BNP Paribas oddziały w Radomsku
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Radomsku

Porównaj