Program „Opieka wytchnieniowa”

Program „Opieka wytchnieniowa”

author
Halszka Gronek
06 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Resort polityki społecznej ogłosił otwarcie kolejnej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”. Z rządowej pomocy skorzystają przede wszystkim opiekunowie osób niepełnosprawnych. Dzięki programowi będą mogli liczyć na przyznanie kilkunastu dni należytego wypoczynku, a także na możliwość skorzystania z usług specjalistycznych, w tym psychologicznych. Więcej szczegółów w naszym dzisiejszym artykule.

"Opieka wytchnieniowa" - czym jest?

Spis treści:

  1. "Opieka wytchnieniowa" - czym jest?
  2. "Opieka wytchnieniowa" - cel
  3. "Opieka wytchnieniowa" - kto może skorzystać?
  4. "Opieka wytchnieniowa" - moduły programu
  5. Limity wykorzystania modułów w ramach programu "Opieki wytchnieniowej"
  6. Program "Opieka wytchnieniowa" - najważniejsze informacje
Zwiń spis treści

„Opieka wytchnieniowa” to drugi z programów (po usługach opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych ) finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia. Z programu skorzystać będą mogli przede wszystkim opiekunowie i członkowie rodzin sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi. Rządowy program ma zapewnić im tytułowe wytchnienie, czyli odpoczynek należny za czas sprawowania opieki. Od strony czysto technicznej program „Opieka wytchnieniowa” adresowany jest do gmin i powiatów. Zakłada on bowiem finansowe wsparcie samorządów poprzez zwrot nawet 80% kosztów poniesionych na realizację zadań Programu. Mowa o zapewnieniu opieki wytchnieniowej w kilku różnych formach: pobytu dziennego czy całodobowego, a nawet w formie poradnictwa specjalistycznego czy w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.

Innymi formami wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych są oferowane przez państwo świadczenia finansowe, do których należą m.in. zasiłek opiekuńczy. O tym, ile wynosi obecnie, jakie są zasady jego przyznawania przeczytasz w naszym wpisie – Zasiłek opiekuńczy. Członek rodziny może także złożyć wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego, więcej informacji na jego temat znajdziesz tutaj. Bardzo dobrym wsparciem finansowym dla osób, które w pełni poświęciły się opiece nad bliskimi, porzucając pracę zarobkową, może być tzw. świadczenie pielęgnacyjne. Z naszego artykułu –  Świadczenie pielęgnacyjne – najważniejsze informacje dowiesz się jak je uzyskać.

Formy programu:

  • pobyt dzienny,
  • pobyt całodobowy,
  • poradnictwo specjalistyczne,
  • nauka z zakresu pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.

"Opieka wytchnieniowa" - cel

Celem wprowadzenia programu „Opieka wytchnieniowa” było przede wszystkim nagrodzenie opiekunów osób niepełnosprawnych prawem do zyskania należytego wypoczynku. Mowa o tytułowym wytchnieniu, czyli przerwie od wykonywania obowiązków wynikających ze sprawowania opieki nad inwalidą. Rząd postanowił umożliwić opiekunom skorzystanie z wolnego, organizując i opłacając na ten czas opiekę nad niepełnosprawnymi. Program skierowany jest przede wszystkim do opiekunów dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W końcu członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad inwalidami wymagają wsparcia w postaci doraźnej przerwy od wykonywania zadań. Chodzi zarówno o ich zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, a co więcej – o  szansę na podniesienie własnych umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad niepełnosprawnymi. Sprawdź oferty pożyczek na dowód.

"Opieka wytchnieniowa" - kto może skorzystać?

Głównym celem programu „Opieka wytchnieniowa” jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Mowa tu o:

  1. dorosłych, wobec których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności;
  2. niepełnosprawnych dzieciach wymagających opieki.

W przypadku dzieci ustawodawca przewidział jednak kilka dodatkowych kryteriów uszczuplających grono beneficjentów rządowego programu wsparcia. „Opieka wytchnieniowa” ograniczona jest więc do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: 

  1. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
  2. konieczności stałego i codziennego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Warto nadmienić, iż rodzic dziecka niepełnosprawnego, oprócz wcześniej wymienionych form wsparcia oferowanych przez państwo, może liczyć na zastrzyk gotówki w postaci wypłacanego comiesięcznie 800+. O warunkach jego przyznawania, wysokości wypłat przeczytasz tutaj.

 

Limity godzin i dób

Ilość godzin skorzystania z „wolnego” od opieki nad niepełnosprawnym, a więc z profitów gwarantowanych w programie „Opieka wytchnieniowa”, uzależniona jest od kryterium dochodowego. Jeśli dochód podopiecznego przekroczy wymagany limit, nie będzie mógł on skorzystać z dodatkowych dni wolnego poza tymi podstawowymi (14 dni i 240 godzin – w zależności od modułu opieki). 

"Opieka wytchnieniowa" - moduły programu

Pierwszy moduł Programu dotyczy opieki nad niepełnosprawnym udzielanej w formie pobytu dziennego. Z tego modułu skorzystać będą mogli ci opiekunowie, którzy nie korzystają z innych form usług w miejscu zamieszkania podopiecznego (w tym w ośrodkach wsparcia i w domu pomocy społecznej). Moduł drugi polega na rozszerzeniu usług opiekuńczych do formy pobytu całodobowego. Dzięki tej formie wsparcia podopieczny będzie mógł pozostać w ośrodku wsparcia posiadającym miejsce całodobowego pobytu (lub po prostu w mieszkaniu chronionym), pozwalając tym samym opiekunowi na należyte wytchnienie od pracy. Z kolei moduł trzeci pozwala opiekunowi na skorzystanie z usług poradnictwa specjalistycznego (w tym oczywiście psychologicznego i terapeutycznego) oraz z możliwości nauki w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki podopiecznego. Sprawdź ranking kredytów gotówkowych.

Limity wykorzystania modułów w ramach programu "Opieki wytchnieniowej"

Opiekunowie niepełnosprawnych mogą skorzystać aż z 14 dni opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego, a więc w formie, jaką gwarantuje moduł drugi programu. W przypadku modułu pierwszego i trzeciego (pobyt dzienny oraz usługi specjalistyczne), opiekunowie będą mogli dodatkowo skorzystać z 240 godzin opieki. Po przekroczeniu wyżej wskazanych limitów opiekunowie, których dochód nie przekroczy 350% obowiązującego kryterium dochodowego, nadal będą mogli korzystać ze wsparcia. Za kolejne 240 godzin opieki i 14 dni opieki wytchnieniowej zapłacą tylko połowę kosztów jej realizacji. Odpowiednia gmina będzie przyznawać opiekę wytchnieniową na wniosek członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę wydając decyzję administracyjną.

Program "Opieka wytchnieniowa" - najważniejsze informacje

  1. Program „Opieka wytchnieniowa” realizowany jest w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
  2. Na realizację programu w tym roku przewidziano kwotę 190 mln złotych. Źródłem funduszu jest między innymi danina solidarnościowa od najbogatszych.
  3. Z programu skorzystać będą mogli przede wszystkim opiekunowie i członkowie rodzin sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi.
  4. Rządowy program „Opieka wytchnieniowa” ma zapewnić opiekunom tytułowe wytchnienie, czyli należyty odpoczynek za czas sprawowania opieki.
  5. Od strony czysto technicznej program „Opieka wytchnieniowa” adresowany jest do gmin i powiatów. Zakłada on bowiem finansowe wsparcie samorządów poprzez zwrot nawet 80% kosztów poniesionych na realizację zadań Programu.
  6. W ramach Programu opiekunowie niepełnosprawnych mogą skorzystać z 14 dni opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego oraz z 240 godzin pobytu dziennego i skorzystania z usług specjalistycznych.

Źródła:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1488,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024

https://www.gov.pl/web/rodzina/wytchnienie-dla-opiekunow-nowy-program-z-podpisem-minister-rodziny

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Mira
Mira
2020-08-27 11:10:54

Rząd dba tylko ludzie którzy potrzebują tej opieki wytchnieniowej o tym nie wiedzą.Ja opiekuję się córką niepełnosprawną i korzystałam z tej opieki w 2019 i korzystam teraz .Mogę spokojnie pójść po zakupy do lekarza bo gdy mnie nie ma w domu opiekują się córką panie bardzo mądre i kompetentne,szkoda tylko że jest tak mało pieniędzy na ten cel Dziękuję serdecznie za pomoc i serce

tomuk
tomuk
2019-04-29 08:15:24

bardzo dobrze ze proponuja chociaz tyle ale prade mowiac to o niepelnosprawnychobecny rzad w ogole nie dba to jest jakis skandal

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Jelenia Góra

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się udzielaniem kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Jeleniej Górze – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
01 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Pekao z tytułem najlepszego banku korporacyjnego w Polsce

Bank Pekao S.A. po raz drugi z rzędu otrzymał tytuł Najlepszego Banku Korporacyjnego w Polsce (Best Corporate Bank in Poland 2018) przyznawaną przez międzynarodowy magazyn Global Banking and Finance Review.

author
Natalia Narloch
11 stycznia 2019
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

SKOK Chmielewskiego Łuków

Kasę Chmielewskiego możemy zaliczyć do jednego z największych SKOK-ów w Polsce. Instytucja posiada już ponad 200 000 członków w całym kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Łukowie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
24 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bocian Pożyczki – oferta i opinie

„Najlepsze pożyczanie tylko w polskim Bocianie”. Bez wątpienia Bocian Pożyczki to jedna z najpopularniejszych pożyczek pozabankowych w Polsce. Sprawdzamy ofertę i opinie Klientów. Zobacz, kto może otrzymać pożyczkę, listę dokumentów oraz wymagania.

author
Dominika Byczek
31 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Chciał podpalić kancelarię za blokadę konta

Dłużnik próbował podpalić kancelarię komornika za to, że ten zajął mu konto bankowe. Brzmi nieprawdopodobnie? A stało się w biały dzień w Krakowie. Znamy szczegóły tego zdarzenia. 

author
Dominika Byczek
13 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Rusza Strategiczna Szkoła Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej

Przedstawiciele kadry zarządzającej banków spółdzielczych i zrzeszających mogą zapisać się do powstającej właśnie Strategicznej Szkoły Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej. Pilotażowa edycja szkoły rusza już w grudniu tego roku. Udział w dwu sesjach szkoleniowych gwarantuje otrzymanie Dyplomu Ukończenia Szkoły.

author
Dominika Byczek
27 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj