Przez wirusa wysyłamy dużo mniej listów

Przez wirusa wysyłamy dużo mniej listów

author
Dominika Sobieraj
21 czerwca 2020

Poczta Polska odnotowała znaczące spadki tradycyjnej korespondencji. W kwietniu, czyli miesiącu, w którym nasz kraj był najbardziej dotknięty pandemią, spadek liczby listów sięgnął aż 44,3% (w stosunku rok do roku). Więcej natomiast, i to aż o niemal 50%, zamawiamy paczek do punktów odbioru.

Mniej listów i reklam przez pandemię

Spory spadek korespondencji tradycyjnej Poczta Polska odnotowała w marcu i kwietniu tego roku. Spadek ten wynikał głównie z tego, że instytucje pocztowe w początkowym okresie pandemii były nieczynne, a w późniejszym otwarte były tylko w ograniczonych godzinach. Finalnie przełożyło się to na mniejszą liczbę Klientów w placówkach pocztowych.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

W pierwszych dwu miesiącach tego roku również odnotowano spadek korespondencji tradycyjnej i reklamowej, ale jedynie na poziomie 10%, Jest to do wielu miesięcy stały średni poziom spadku, wywołany między innymi tym, że coraz popularniejsze są nowoczesne technologie i w związku z tym wiele firm i instytucji rezygnuje z listownej formy kontaktu z Klientami.

Prognozy Poczty Polskiej wskazują, że spadki na poziomie około 10% będą utrzymywać się także w najbliższych latach. Po braku znaczących spadków w pierwszych miesiącach roku widać więc, że rozwijająca się w Chinach pandemia nie miała jeszcze takiego wpływu na sytuację w Polsce. To, co zadziało się jednak w marcu i kwietniu, pokazuje wyraźnie, że pandemia wpłynęła także na polski rynek pocztowy.

"

Podczas pandemii wolumeny tradycyjnych listów nadawanych przez instytucje, firmy oraz klientów indywidualnych gwałtownie zmniejszyły się. W marcu br. było ich o 19,6% mniej niż przed rokiem, a w kwietniu ich liczba spadła aż o 44,3%, w porównaniu do kwietnia 2019.

– informuje Poczta Polska. Spadek ilości tradycyjnej korespondencji w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2020 roku wyniósł 21% względem analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Mniej listów, a więcej przesyłek kurierskich

Na skutek pandemii koronawirusa wzrosła natomiast liczba przesyłek kurierskich Pocztex. Szczególnie często wybierana była dostawa pod dany adres, czyli door-2-door. W stosunku do analogicznego okresu rok temu nadano w okresie pandemicznym blisko o 50% przesyłek więcej.

Okres pandemii przyniósł także wzrost liczby przesyłek doręczanych do punktów:

  • Żabka,
  • PKN Orlen,
  • Ruch.

Dynamicznie rosła także popularność odbioru przesyłek w Smartboxach umieszczanych od pewnego czasu w niektórych placówkach pocztowych oraz chociażby sklepach Biedronka.

“Sieć punktów Poczty Polskiej jest największą siecią tego typu w Polsce i pozwala na wybór miejsca odbioru przesyłki z ponad 12 600 punktów w ramach jednej metody dostawy” – podkreśla Poczta Polska w komunikacie.


Źródło:

https://media.poczta-polska.pl/pr/527023/poczta-polska-w-wyniku-pandemii-liczba-tradycyjnej-korespondencji-wyraznie-spadla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

UOKiK chce limitu RRSO dla firm pożyczkowych
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
22 lipca 2013

UOKiK chce limitu RRSO dla firm pożyczkowych

Mastercard z ekologicznymi kartami kredytowymi
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
30 kwietnia 2023

Mastercard z ekologicznymi kartami kredytowymi

Profi Credit w Radomiu
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
04 czerwca 2019

Profi Credit w Radomiu

Santander Consumer Bank Malbork
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
05 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Malbork

Portfel elektroniczny od VISA
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
29 maja 2013

Portfel elektroniczny od VISA

Porównaj