Rusza „Bitwa o Neta” PKO Banku Polskiego

Rusza „Bitwa o Neta” PKO Banku Polskiego

author
Halszka Gronek
15 października 2019

Skoro nastolatkowie mogą korzystać bankowości internetowej (iPKO) oraz mobilnej (IKO) PKO Banku Polskiego, naturalnym mogłoby się wydawać, że są oni odpowiednio przygotowani z zakresu cyberbezpieczeństwa. W praktyce jednak nie jest tak różowo, dlatego PKO Bank Polski stworzył darmową grę edukacyjną dostępną na Messengerze.

Ruszyła „Gra o Neta”, czyli edukacyjna gra internetowa poświęcona tematyce cyberbezpieczeństwa. Platforma powstała z myślą o młodzieży i jak mówią jej twórcy, eksperci PKO Banku Polskiego, ma ona łączyć w sobie elementy rozrywki z edukacją z zakresu bezpieczeństwa online. Z gry skorzystać mogą użytkownicy popularnego komunikatora Messenger w wieku od 13 do 16 lat. Co warto pokreślić, „Gra o Neta” jest pierwszym tego rodzaju korporacyjnym wykorzystaniem Messengera dedykowanym pokoleniu Z. 

W oficjalnym komunikacie prasowym PKO Banku Polskiego czytamy, że „Bitwa o Neta” jest elementem długofalowej strategii PKO Banku Polskiego związanej z edukacją dotyczącą bezpiecznego korzystania z Internetu. W przypadku autorskiej gry PKO BP forma przekazywania wiedzy została ściśle dostosowana została do gustu i sposobu konsumowania treści internetowych przez młodzież w wieku 13-16 lat. Za warstwę wizualną i opracowanie mechanizmu „Gry o Neta” zadbała agencja Artegence. 

Co musisz wiedzieć o grze PKO BP?

„Bitwa o Neta” jest właściwie kompilacją wielu mikrogier, czyli kilkusekundowych zadań, które gracze rozgrywają jedną po drugiej na ekranach swoich smartfonów lub innych urządzeń z dostępem do Messengera. Poszczególne gry składowe dotykają problemów cyberbezpieczeństwa, między innymi wirusów, niebezpiecznych oprogramowań czy zagrożeń płynących z publicznych sieci internetowych. A wszystko to, jak mówią twórcy, przekazane jest w niewymuszony, nienachalny i atrakcyjny dla młodych sposób. 

Warto podkreślić, że “Gra o Neta”, jako jedna z nielicznych tego typu platform dostępnych całkowicie za darmo w Internecie, nie jest nastawiona jedynie na zapewnianie rozrywki, lecz także na edukację ważną dla każdego młodego człowieka. Gra porusza aspekty związane z codziennym „surfowaniem” po sieci, takie jak przykładowo konieczność ochrony swoich danych osobowych, instalacja programów antywirusowych na urządzeniach czy otwieranie załączników wiadomości z nieznanych źródeł. Dynamikę świata przedstawionego gry napędza tykający zegar i żywe dźwięki.

Gracze miniplatformy stworzonej na zlecenie PKO Banku Polskiego stają się adeptami Akademii Cyberbezpieczeństwa. Podczas kolejnych etapów gry zdobywają oni wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, by uratować cały Internet. Osiągnięty przez siebie wynik mogą zapisać w rankingu lub udostępnić znajomym (choć i w tym przypadku twórcy „Gry o Neta” przygotowali interaktywne pułapki przypominające o zasadach bezpiecznej publikacji treści online). Wraz z kolejnymi sukcesami adepta Akademii zwiększa się tempo gry i poziom trudności zadań.

„Gra o Neta” ważna dla młodzieży

Twórcy „Gry o Neta” mogą być dumni ze swojego osiągnięcia: jest to pierwsze tego rodzaju korporacyjne wykorzystanie Messengera z zakresu bezpiecznego i świadomego korzystania z internetu przez pokolenie młodych. Gra opracowana na zlecenie PKO Banku Polskiego jako element długofalowej strategii edukacyjnej instytucji w prosty i przystępny sposób wyjaśnia różne, niekoniecznie pozytywne, aspekty korzystania z Internetu. To z kolei jest niezwykle ważne dla polskich nastolatków, którzy dużą część swojego czasu spędzają przed ekranem urządzenia.

Według komunikatu Centrum Badania Opinii Społecznej z października 2018 roku z Internetu najczęściej i najliczniej korzysta młodzież w wieku od 13 do 15 lat.  Ich opiekunowie często są zaniepokojeni nie tylko wydłużającym się czasem, jaki nastolatkowie poświęcają rzeczywistości online, lecz także faktem rosnących zagrożeń w Internecie. Mowa między innymi o zagrożeniach w kwestii bezpieczeństwa informacji i finansów podopiecznych, a także o możliwości wykorzystania upublicznionych przez dzieci informacji w szkodliwy sposób przez osoby trzecie.

"

Naturalną konsekwencją udostępniania młodym bankowości internetowej iPKO i mobilnej – IKO jest dla nas edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa. Chcemy zwrócić nastolatkom uwagę na zagrożenia związane z użytkowaniem najnowszych technologii. Coraz szerszy i powszechniejszy dostęp do usług internetowych wymaga pogłębienia kompetencji cyfrowych wśród tej grupy wiekowej. Gra „Bitwa o Neta” nam w tym pomoże

– wyjaśniała Aleksandra Gieros-Brzezińska, dyrektorka Pionu Marketingu i Komunikacji w PKO Banku Polskim.


Źródła:
https://media.pkobp.pl/komunikaty-prasowe/promocja-i-csr/nadchodzi-bitwa-o-neta/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking darmowych pożyczek – maj 2016
Wpisy
autor wpisu
iwonanowak
03 maja 2016

Ranking darmowych pożyczek – maj 2016

Podatek od darowizny 2023 – ile wynosi?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
13 stycznia 2023

Podatek od darowizny 2023 – ile wynosi?

Podstawowy rachunek płatniczy BOŚ Bank
Banki
author
Dominika Sobieraj
28 lipca 2018

Podstawowy rachunek płatniczy BOŚ Bank

Toyota Bank sesje przychodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Dominika Sobieraj
31 grudnia 2022

Toyota Bank sesje przychodzące i wychodzące

Rodzinne darowizny pod kontrolą fiskusa – będą kary
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 lutego 2020

Rodzinne darowizny pod kontrolą fiskusa – będą kary

Komitet Stabilności Finansowej – czym się zajmuje?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
22 listopada 2018

Komitet Stabilności Finansowej – czym się zajmuje?

Porównaj