Stagflacja – co to jest?

Stagflacja – co to jest?

autor wpisu
Dorota Cholewicka
11 marca 2023

Coraz częściej możemy usłyszeć o zjawisku stagflacji. Jest to zjawisko polegające na występowaniu w tym samym momencie inflacji oraz stagnacji. Sprawdzamy, czym jest stagflacja i jak można jej zapobiec.

Spis treści:

  1. Czym jest stagflacja?
  2. Przyczyny i skutki stagflacji
  3. Jak można zapobiec stagflacji?
  4. Czy warto inwestować w czasie stagflacji?
  5. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest stagflacja?

Stagflacja jest zjawiskiem makroekonomicznym, z który mamy do czynienia, kiedy w tym samy momencie występuje wysoka inflacja oraz stagnacja gospodarcza. Ten termin powstał z połączenia tych dwóch pojęć (stagnacji+inflacji). Rzadko kiedy oba zjawiska występują jednocześnie, ale w momencie kiedy dochodzi do takiej sytuacji, ma to negatywny wpływ na życie społeczeństwa.

Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania zjawiska stagflacji, warto przypomnieć czym są zjawiska, które na nią wpływają.

Inflacja to zjawisko ekonomiczne polegające na długotrwałym wzroście poziomu cen w gospodarce. Możemy mówić o zachodzącej inflacji, gdy ceny większości towarów i usług drożeją. Wówczas za taką samą sumę pieniędzy (wartość nominalna) możemy zakupić mniej dóbr, co oznacza, iż siła nabywcza pieniądza spada. Sprawdź: czym jest hiperinflacja.

Stagnacja gospodarcza to zjawisko, przez które rozumie się brak wzrostu gospodarczego. Stan gospodarki, w którym można zaobserwować zwiększenie poziomu bezrobocia, obniżenie poziomu konsumpcji, niski poziom dochodów podmiotów gospodarczych, nakładów inwestycyjnych i obrotów handlowych.

Przyczyny i skutki stagflacji

Przyczyny stagflacji

  • szok podażowy,
  • niewłaściwe decyzje polityczne,
  • zbyt duża ilość pieniędzy w gospodarce,
  • wadliwa struktura gospodarki krajowej,
  • wzrost cen surowców (paliw, gazu czy energii),
  • kłopoty finansowe państwa,
  • znaczący wzrost płac w gospodarce,
  • wysoki wzrost kosztów produkcyjnych,
  • wysokie obciążenia podatkowe,
  • konieczność finansowania deficytu budżetowego państwa.

Jak już wyżej napisaliśmy, stagflacja nie jest często spotykanym zjawiskiem w gospodarce. Wywoływana jest gwałtownym szokiem podażowym, czyli ograniczeniami dostępności różnych produktów oraz surowców, co z kolei prowadzi do wstrzymywania łańcucha dostaw i podwyżek. Brak surowców energetycznych bezpośrednio wpływa na wzrost ich cen. Inną przyczyną, którą również można wymienić jest zbyt duże wsparcie finansowe obywateli przez państwo, chodzi między innymi o wszelkiego rodzaju zasiłki, dodatkowe emerytury i inne świadczenia.

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, ekonomiści wyróżniają dwie główne, które bezpośrednio wpływają na rozwój stagflacji:

  • nadmierny wzrost podaży pieniędzy – czyli dodrukowywanie gotówki, która nie znajduje pokrycia w gospodarce.
  • decyzje regulacyjne – między innymi zamknięcie niektórych sektorów gospodarki czy podniesienie podatków.

Ubiegły rok był przychylny rozwijaniu się stagflacji, ponieważ sytuacja na świecie nie ulegała poprawie. Musieliśmy zmierzyć się z pandemią, wysoką inflacją i skutkami wojny, która wywarła negatywny wpływa na wiele sektorów gospodarki.

Sprawdź: ile wynosi średnia krajowa.

Skutki stagflacji

  • spadek realnej wartość naszych dochodów,
  • wzrost bezrobocia w kraju,
  • ograniczenie produkcji surowców,
  • zwiększenie kosztów utrzymania,
  • spadek jakości życia,
  • ograniczenie możliwości inwestycyjnych,
  • utrudnienia w rozliczaniu transakcji zagranicznych.

Jak można zapobiec stagflacji?

Zapobieganie stagflacji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie istnieje jeden sprawdzony sposób, który pomógłby jednocześnie w walce z wysoką inflacją i stagnacją. Chcąc pokonać inflacje, banki powinny podnosić stopy procentowe, a to z kolei wpływa na spowolnienie gospodarcze. Aby ożywić gospodarkę, najtrafniej jest obniżyć stopy procentowe, ale skutkiem takiej decyzji będzie dalszy wzrost cen towarów i usług. Jak widać, jest to błędne koło, z którego ciężko się wydostać.

Jednym ze sposobów zwalczenia stagflacji może być nadzwyczajnie ostrożna polityka fiskalna, która mogłaby pozytywnie wpłynąć na sytuacje w kraju. Można zacząć od reformy dotyczącej udzielania świadczeń społecznych, uświadamiać obywateli, jak ważne jest oszczędzanie i rozsądne wydawanie pieniędzy.

Czy warto inwestować w czasie stagflacji?

Okres stagflacji wzbudza w obywatelach wiele obaw, ponieważ ich oszczędności, które zbierali przez wiele lat, w każdej chwili mogą stracić na wartości. Nie jest to również owocny czas dla inwestorów, ponieważ nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Każdy zapewne zastanawia się, w co zainwestować, aby ochronić swe pieniądze. Jedną z najbardziej pewnych inwestycji, będą nieruchomości, ponieważ pobyt na nie jest wciąż wysoki. Można zdecydować się na zakup domu, mieszkania czy działki, ponieważ ich ceny wciąż wzrastają, a więc za kilka lat możemy na takiej inwestycji dodatkowo zyskać. Nie masz wystarczających oszczędności, aby stać się posiadaczem nieruchomości? Sprawdź kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy.

Stagflacja wpływa również na spółki, prawie wszystkie będą w tym czasie odnotowywać niższe przychody. Wynika to z ciągłych podwyżek cen towarów i usług i mniejszego zapotrzebowania na ich produkty. Warto pamiętać jednak, że stagflacja nie jest okresem stałym i w każdej chwili wszystko może wrócić do normy.

Podsumowanie

  1. Stagflacja jest zjawiskiem makroekonomicznym, z który mamy do czynienia, kiedy w tym samy momencie występuje wysoka inflacja oraz stagnacja gospodarcza.
  2. Inflacja to zjawisko ekonomiczne polegające na długotrwałym wzroście poziomu cen w gospodarce.
  3. Stagnacja gospodarcza to zjawisko, przez które rozumie się brak wzrostu gospodarczego.
  4. Przykładowe przyczyny stagflacji to: szok podażowy, niewłaściwe decyzje polityczne, zbyt duża ilość pieniędzy w gospodarce, wadliwa struktura gospodarki krajowej, wzrost cen surowców (paliw, gazu czy energii).
  5. Skutki stagflacji: spadek realnej wartość naszych dochodów, wzrost bezrobocia w kraju, ograniczenie produkcji surowców, zwiększenie kosztów utrzymania, spadek jakości życia, ograniczenie możliwości inwestycyjnych, utrudnienia w rozliczaniu transakcji zagranicznych. .
  6. Zapobieganie stagflacji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie istnieje jeden sprawdzony sposób, który pomógłby jednocześnie w walce z wysoką inflacją i stagnacją.
  7. Okres stagflacji wzbudza w obywatelach wiele obaw, ponieważ ich oszczędności, które zbierali przez wiele lat, w każdej chwili mogą stracić na wartości. Jedną z najbardziej pewnych inwestycji, będą nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Łask
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
14 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Łask

Kredyt hipoteczny Jasło
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Jasło

Credit Agricole z rabatem dla branży medycznej
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 lutego 2021

Credit Agricole z rabatem dla branży medycznej

Polski Kompas 2018” dla prezesa PKO BP
Wpisy
author
Aneta Jankowska
04 listopada 2018

Polski Kompas 2018” dla prezesa PKO BP

PKO ostrzega przed nowym oszustwem
Wpisy
author
Patryk Byczek
28 lutego 2018

PKO ostrzega przed nowym oszustwem

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 lipca 2021

Bank Millennium wdrożył płatności zbliżeniowe BLIKiem

Porównaj