Stagflacja – co to jest?

Stagflacja – co to jest?

author
Dorota Grycko
11 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Coraz częściej możemy usłyszeć o zjawisku stagflacji. Jest to zjawisko polegające na występowaniu w tym samym momencie inflacji oraz stagnacji. Sprawdzamy, czym jest stagflacja i jak można jej zapobiec.

Spis treści:

 1. Czym jest stagflacja?
 2. Przyczyny i skutki stagflacji
 3. Jak można zapobiec stagflacji?
 4. Czy warto inwestować w czasie stagflacji?
 5. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest stagflacja?

Stagflacja jest zjawiskiem makroekonomicznym, z który mamy do czynienia, kiedy w tym samy momencie występuje wysoka inflacja oraz stagnacja gospodarcza. Ten termin powstał z połączenia tych dwóch pojęć (stagnacji+inflacji). Rzadko kiedy oba zjawiska występują jednocześnie, ale w momencie kiedy dochodzi do takiej sytuacji, ma to negatywny wpływ na życie społeczeństwa.

Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania zjawiska stagflacji, warto przypomnieć czym są zjawiska, które na nią wpływają.

Inflacja to zjawisko ekonomiczne polegające na długotrwałym wzroście poziomu cen w gospodarce. Możemy mówić o zachodzącej inflacji, gdy ceny większości towarów i usług drożeją. Wówczas za taką samą sumę pieniędzy (wartość nominalna) możemy zakupić mniej dóbr, co oznacza, iż siła nabywcza pieniądza spada. Sprawdź: czym jest hiperinflacja.

Stagnacja gospodarcza to zjawisko, przez które rozumie się brak wzrostu gospodarczego. Stan gospodarki, w którym można zaobserwować zwiększenie poziomu bezrobocia, obniżenie poziomu konsumpcji, niski poziom dochodów podmiotów gospodarczych, nakładów inwestycyjnych i obrotów handlowych.

Przyczyny i skutki stagflacji

Przyczyny stagflacji

 • szok podażowy,
 • niewłaściwe decyzje polityczne,
 • zbyt duża ilość pieniędzy w gospodarce,
 • wadliwa struktura gospodarki krajowej,
 • wzrost cen surowców (paliw, gazu czy energii),
 • kłopoty finansowe państwa,
 • znaczący wzrost płac w gospodarce,
 • wysoki wzrost kosztów produkcyjnych,
 • wysokie obciążenia podatkowe,
 • konieczność finansowania deficytu budżetowego państwa.

Jak już wyżej napisaliśmy, stagflacja nie jest często spotykanym zjawiskiem w gospodarce. Wywoływana jest gwałtownym szokiem podażowym, czyli ograniczeniami dostępności różnych produktów oraz surowców, co z kolei prowadzi do wstrzymywania łańcucha dostaw i podwyżek. Brak surowców energetycznych bezpośrednio wpływa na wzrost ich cen. Inną przyczyną, którą również można wymienić jest zbyt duże wsparcie finansowe obywateli przez państwo, chodzi między innymi o wszelkiego rodzaju zasiłki, dodatkowe emerytury i inne świadczenia.

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, ekonomiści wyróżniają dwie główne, które bezpośrednio wpływają na rozwój stagflacji:

 • nadmierny wzrost podaży pieniędzy – czyli dodrukowywanie gotówki, która nie znajduje pokrycia w gospodarce.
 • decyzje regulacyjne – między innymi zamknięcie niektórych sektorów gospodarki czy podniesienie podatków.

Ubiegły rok był przychylny rozwijaniu się stagflacji, ponieważ sytuacja na świecie nie ulegała poprawie. Musieliśmy zmierzyć się z pandemią, wysoką inflacją i skutkami wojny, która wywarła negatywny wpływa na wiele sektorów gospodarki.

Sprawdź: ile wynosi średnia krajowa.

Skutki stagflacji

 • spadek realnej wartość naszych dochodów,
 • wzrost bezrobocia w kraju,
 • ograniczenie produkcji surowców,
 • zwiększenie kosztów utrzymania,
 • spadek jakości życia,
 • ograniczenie możliwości inwestycyjnych,
 • utrudnienia w rozliczaniu transakcji zagranicznych.

Jak można zapobiec stagflacji?

Zapobieganie stagflacji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie istnieje jeden sprawdzony sposób, który pomógłby jednocześnie w walce z wysoką inflacją i stagnacją. Chcąc pokonać inflacje, banki powinny podnosić stopy procentowe, a to z kolei wpływa na spowolnienie gospodarcze. Aby ożywić gospodarkę, najtrafniej jest obniżyć stopy procentowe, ale skutkiem takiej decyzji będzie dalszy wzrost cen towarów i usług. Jak widać, jest to błędne koło, z którego ciężko się wydostać.

Jednym ze sposobów zwalczenia stagflacji może być nadzwyczajnie ostrożna polityka fiskalna, która mogłaby pozytywnie wpłynąć na sytuacje w kraju. Można zacząć od reformy dotyczącej udzielania świadczeń społecznych, uświadamiać obywateli, jak ważne jest oszczędzanie i rozsądne wydawanie pieniędzy.

Czy warto inwestować w czasie stagflacji?

Okres stagflacji wzbudza w obywatelach wiele obaw, ponieważ ich oszczędności, które zbierali przez wiele lat, w każdej chwili mogą stracić na wartości. Nie jest to również owocny czas dla inwestorów, ponieważ nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Każdy zapewne zastanawia się, w co zainwestować, aby ochronić swe pieniądze. Jedną z najbardziej pewnych inwestycji, będą nieruchomości, ponieważ pobyt na nie jest wciąż wysoki. Można zdecydować się na zakup domu, mieszkania czy działki, ponieważ ich ceny wciąż wzrastają, a więc za kilka lat możemy na takiej inwestycji dodatkowo zyskać. Nie masz wystarczających oszczędności, aby stać się posiadaczem nieruchomości? Sprawdź kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy.

Stagflacja wpływa również na spółki, prawie wszystkie będą w tym czasie odnotowywać niższe przychody. Wynika to z ciągłych podwyżek cen towarów i usług i mniejszego zapotrzebowania na ich produkty. Warto pamiętać jednak, że stagflacja nie jest okresem stałym i w każdej chwili wszystko może wrócić do normy.

Podsumowanie

 1. Stagflacja jest zjawiskiem makroekonomicznym, z który mamy do czynienia, kiedy w tym samy momencie występuje wysoka inflacja oraz stagnacja gospodarcza.
 2. Inflacja to zjawisko ekonomiczne polegające na długotrwałym wzroście poziomu cen w gospodarce.
 3. Stagnacja gospodarcza to zjawisko, przez które rozumie się brak wzrostu gospodarczego.
 4. Przykładowe przyczyny stagflacji to: szok podażowy, niewłaściwe decyzje polityczne, zbyt duża ilość pieniędzy w gospodarce, wadliwa struktura gospodarki krajowej, wzrost cen surowców (paliw, gazu czy energii).
 5. Skutki stagflacji: spadek realnej wartość naszych dochodów, wzrost bezrobocia w kraju, ograniczenie produkcji surowców, zwiększenie kosztów utrzymania, spadek jakości życia, ograniczenie możliwości inwestycyjnych, utrudnienia w rozliczaniu transakcji zagranicznych. .
 6. Zapobieganie stagflacji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie istnieje jeden sprawdzony sposób, który pomógłby jednocześnie w walce z wysoką inflacją i stagnacją.
 7. Okres stagflacji wzbudza w obywatelach wiele obaw, ponieważ ich oszczędności, które zbierali przez wiele lat, w każdej chwili mogą stracić na wartości. Jedną z najbardziej pewnych inwestycji, będą nieruchomości.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander W50 – projekt dla kobiet od Grupy Santander

Santander W50 to międzynarodowy projekt, który skierowany jest do wszystkich kobiet z doświadczeniem zawodowym na stanowiskach menedżerek oraz specjalistek. Organizatorem wydarzenia jest Grupa Santander, a my sprawdzamy szczegóły projektu.

author
Aneta Jankowska
28 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Jak sprawdzić, czy mam komornika sądowego?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak sprawdzić, czy toczy się wobec nas egzekucja komornicza. Wskazujemy najlepsze i najpewniejsze z nich.

author
Dominika Byczek
22 lutego 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Sesje przelewów – majówka 2021

Majówka to wyjątkowy czas, w którym wypadają aż dwa dni świąteczne, w związku z czym przelewy nie są realizowane w normalnym trybie. Sprawdź, kiedy dojdzie przelew nadany przed majówką lub w jej trakcie.

author
Aleksandra Gościnna
28 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak płacimy rachunki ? Przez Internet

 

author
Patryk Byczek
05 września 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Strzelnie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Strzelnie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
23 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Wracamy do nauki” w BNP Paribas

W BNP Paribas trwa kolejna bardzo prosta promocja na start, w której w zamian za złożenie konta i spełnienie bardzo prostych warunków, Klienci mogą zgarnąć 300 złotych do Biedronki i 100 złotych do Allegro. Promocja trwa do 6 września 2020 roku.

author
Patryk Byczek
26 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj