Termin płatności w dzień wolny – co zrobić?
W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w firmie pozabankowej termin jego spłaty jest ustalany przez system. Czy jeżeli wypadnie on na sobotę, niedzielę lub święto to spłata będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z opóźnienia w spłacie? Sprawdźmy co zrobić kiedy termin raty przypada na dzień wolny.
Spis treści:
- Termin płatności w dzień wolny - co zrobić?
- Kiedy dotrze przelew?
- Opóźnienie w spłacie - konsekwencje
- Podsumowanie
Termin płatności w dzień wolny - co zrobić?
W przypadku sytuacji, w której termin spłaty naszego zobowiązania wypada w dzień wolny możemy wykonać przelew kolejnego dnia roboczego. Przepisy Kodeksu cywilnego chronią konsumenta i mówią o tym, że następny dzień roboczy będzie oficjalnym terminem zapłaty. Według Art. 115 Kodeksu cywilnego koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
Jeżeli termin spłaty powinien nastąpić w sobotę, niedzielę bądź święto oznacza to, że oficjalnym terminem płatności staje się najbliższy dzień roboczy.
Zasada obowiązuje w bankach oraz firmach pożyczkowych. Mimo tego, że sytuacja, w której zyskujemy dodatkowy dzień na spłatę może wydawać się korzystna, należy pamiętać o konieczności pojawienia się pieniędzy na koncie pożyczkodawcy najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Aby tak się stało musimy wykonać przelew w odpowiednim czasie.
Dzięki temu możemy uniknąć ewentualnych kłopotów wynikających ze spłaty po wyznaczonym terminie. Wykorzystując przelewy natychmiastowe takie jak na przykład Express Elixir należy zapoznać się z zasadami działania tego typu przekazania środków.
Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:
Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł
Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną
Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie
Kiedy dotrze przelew?
Termin wpłynięcia środków uzależniony jest od banku, a także od godziny, w której wykonaliśmy przelew. Ważnym aspektem jest również bank, w którym wierzyciel posiada konto. Należy pamiętać o tym, że wysłanie przelewu nie jest wywiązaniem się z umowy. Najważniejszym czynnikiem jest termin, w którym pożyczkodawca otrzymał pieniądze. W niektórych przypadkach cały proces może potrwać nawet do trzech dni. Z tego względu nie warto wykorzystywać soboty, niedzieli lub święta jako dodatkowych dni na uregulowanie raty. Aby sprawdzić terminy zleconych płatności możemy skorzystać z kalkulatora przelewów.
Termin zlecenia przelewu nie jest jednoznaczny z uregulowaniem płatności. Oznacza to, że to właśnie czas wpłynięcia środków na konto wierzyciela jest najważniejszy.
Jeżeli chcemy aby pieniądze trafiły na konto wierzyciela niemal natychmiastowo możemy skorzystać z przelewu natychmiastowego BlueCash. W przypadku większych kwot możemy wybrać opcję płatności Sorbnet2. Jednak w tym wypadku także istnieje ograniczenie czasowe, z którym należy zapoznać się przed zrealizowaniem płatności.
Opóźnienie w spłacie - konsekwencje
Należy pamiętać, że opóźnienie w spłacie rat najpewniej będzie wiązało się z naliczeniem dodatkowych opłat. W wypadku jednodniowego przesunięcia w spłacie także musimy liczyć się z konsekwencjami w formie kosztów za zwłokę. Odsetki będą naliczane za każdy dzień opóźnienia co w konsekwencji może doprowadzić do znacznego powiększenia kolejnej płatności. Obowiązkiem pożyczkobiorcy jest dopilnowanie faktu znalezienia się pieniędzy na koncie wierzyciela w odpowiednim czasie.
Jeśli jednak obawiamy się, że opłaty dodatkowe zostały już naliczone należy niezwłocznie skontaktować się z firmą pożyczkową. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się czy posiadamy nieuregulowane opłaty, a także jaka jest ich wysokość. Na tym etapie powinniśmy zapłacić ewentualne zaległości. Pozwoli nam to na uniknięcie kłopotów z przeterminowanymi płatnościami i przykrymi konsekwencjami.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:
Kredyt online – do 200 000 zł online
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach
Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet
Podsumowanie
Oddanie pożyczki w terminie jest obowiązkiem każdego klienta firmy pożyczkowej. Dotyczy to również kredytów, a informacje dotyczące zwrotu możemy znaleźć w naszej umowie. W tym dokumencie znajdziemy również odpowiedni numer konta oraz harmonogram spłat.
Jeżeli nie chcemy narazić się na dodatkowe koszty związane z odsetkami za niespłacenie raty w terminie należy upewnić się, że pieniądze dotrą na konto wierzyciela w odpowiednim czasie. Oznacza to, że odkładanie wykonania przelewu na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem i może przyczynić się do ewentualnych kłopotów i dodatkowych opłat.
Jeżeli termin płatności raty wypada w wolny dzień, zróbmy przelew odpowiednio wcześniej. Czas, w którym pieniądze dotrą na konto uzależniony jest od banku oraz godziny wykonania przelewu.
Pamiętajmy, że opóźnienia w spłatach mogą skutkować pogorszeniem się naszej zdolności kredytowej. Jeżeli chcemy zaciągnąć inne zobowiązania w przyszłości musimy wywiązywać się z obecnych płatności na czas.
Dodaj komentarz