Trzynastki dla emerytów będą co roku

Trzynastki dla emerytów będą co roku

author
Aleksandra Gościnna
27 grudnia 2019

W nadchodzącym roku czeka nas sporo zmian. Z informacji, jakie podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że kolejne z nich dotyczą emerytur. Zobacz, co zmieni się w 2020 roku.

W roku 2020 przewidziano wiele zmian. Nowa kwota minimalnego wynagrodzenia, dodatki za długość pracy, pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych czy mniejsza ilość niedziel handlowych, to tylko niektóre z nich.

Kolejna zmiana dotyczy emerytów. W zeszłym tygodniu, Rada Ministrów przyjęła projekt w sprawie ,,Emerytury+”, potocznie nazywana trzynastą emeryturą. Dzięki temu, od 2020 roku będzie wypłacana systematycznie każdego roku.

Na temat uchwalenia ustawy wypowiedziała się Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg:

"

Po raz kolejny udowadniamy, że dotrzymujemy słowa. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przygotowaliśmy projekt ustawy, który gwarantuje coroczną wypłatę „Emerytury+”, czyli tzw. trzynastej emerytury.


Dowiedz się więcej o pozostałych zmianach, które nastąpią w 2020 roku.

Trzynasta emerytura – jak będzie wyglądać?

Projekt ,,Emerytura+” w 2020 roku będzie kosztował państwo szacunkowo 11,75 ml złotych. Pieniądze trafią aż do około 9,8 ml osób. Wśród nich znajdzie się aż 285 tysięcy rencistów socjalnych, a także mniej więcej 19 tysięcy tych, którzy otrzymują rodzicielskie świadczenia uzupełniające.

Założenie jest takie, by pieniądze były wypłacane corocznie, w takiej samej postaci, w jakiej realizowane była do tej pory. Co istotne, dodatkowa emerytura nie będzie wliczana do dochodów. Chociaż temat ten początkowo wzbudzał wiele kontrowersji, rzeczywisty odbiór Polaków był pozytywny. Z badań, jakie zostały przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że aż 84% obywateli uważa ten projekt za korzystny.

"

To bardzo istotne wsparcie szczególnie dla osób o niższych świadczeniach emerytalno-rentowych. Dodatkowe pieniądze mogą być przeznaczone na komunijne prezenty dla wnuków, wycieczkę, długo wyczekiwany zakup do domu czy spłatę zaległych należności. Emeryci najlepiej wiedzą, na co wydać trzynastą emeryturę.

– dodaje ani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg.

A co z czternastą emeryturą?

Wsparcie finansowe dla emerytów jest bardzo istotne. ,,Emerytura+” może okazać się niemałym ułatwieniem dla wielu pobierających. Przypominamy, że trzynasta emerytura pierwszy raz została wypłacona również w obecnym roku.  Już wtedy ze wsparcia skorzystało prawie  9,8 mln osób.

Ze względu na często wciąż nie najlepszą sytuację wielu emerytów i rencistów, przewidziane zostało jeszcze jedno świadczenie. Będzie to tak zwana czternasta emerytura.

Premier Mateusz Morawiecki podczas exposé, oprócz trzynastej emerytury, zapowiedział także czternastą emeryturę. W praktyce będzie ona po prostu drugą trzynastką. Jej wypłacanie przewidziane zostało na rok 2021.


Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/emerytura-przyjeta-przez-rade-ministrow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Pasłęk
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
06 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Pasłęk

Promocja: “Załóż firmę, zyskaj 300 zł” w mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2020

Promocja: “Załóż firmę, zyskaj 300 zł” w mBanku

Kwarantanna a odbiór przesyłki pocztowej
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
24 marca 2020

Kwarantanna a odbiór przesyłki pocztowej

Konto za granicą
Bez kategorii
autor wpisu
Julia Wierciło
26 maja 2023

Konto za granicą

Pożyczki bez zaświadczeń Człuchów
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
27 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Człuchów

Pekao promuje Konto Przekorzystne na Ukrainie
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
17 stycznia 2019

Pekao promuje Konto Przekorzystne na Ukrainie

Porównaj