Umowa o dzieło – najważniejsze informacje

Umowa o dzieło – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
16 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wiele Polek i Polaków choć raz w życiu spotkało się z czymś takim, jak umowa o dzieło. Dla jednych jest ona korzystną formą dorabiania, inni natomiast umowę o dzieło określają mianem „śmieciówki”. Sprawdziliśmy, czym tak naprawdę jest umowa o dzieło, w jakich przypadkach jest korzystna i na jakie przywileje może liczyć wykonawca dzieła.

Spis treści:

  1. Czym jest umowa o dzieło?
  2. Umowa o dzieło a podstawa prawna
  3. Dla kogo umowa o dzieło?
  4. Umowa o dzieło – składki ZUS
  5. Jak zatrudnić na podstawie umowy o dzieło?
  6. Urlop przy umowie o dzieło
  7. Umowa o dzieło - podsumowanie
  8. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Czym jest umowa o dzieło?

Umowa o dzieło jest jedną z umów cywilnoprawnych, jakie przewiduje polskie prawo. Przedmiotem zawarcia takiej umowy jest dzieło (wykonanie produktu, usługi lub działalności twórczej), którego rezultat wykonania powinien być zgodny z oczekiwaniami zlecającego.

Osobą zobowiązującą się do wykonania dzieła jest Przyjmujący, a osobą zlecającą wykonanie danego dzieła – Zamawiający. Wykonanie umownie wskazanego dzieła jest z założenia wynagradzane (choć nie musi być to wartość kwotowa). W przeciwieństwie do umowy o pracę, tego typu forma zarobkowania nie zakłada cyklicznie otrzymywanej sumy wynagrodzenia. Jest to raczej „wykonanie pojedynczego zlecenia” aniżeli „praca” sensu stricto. Podobnie z perspektywy prawnej – pracą nazywamy jedynie stosunek zwieńczony umową o pracę. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź pożyczki na dowód.

Umowa o dzieło a podstawa prawna

Umowa o dzieło jako forma zobowiązania jednej strony transakcji wobec drugiej nie gwarantuje jakichkolwiek praw pracowniczych. Przyjmujący nie może liczyć chociażby na ustawowy urlop wypoczynkowy. Zresztą urlop w przypadku – z założenia – krótkoterminowego wykonywania dzieła byłby nieuzasadniony.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny

Art. 627. Istota umowy o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Dla kogo umowa o dzieło?

Umowa o dzieło, w przeciwieństwie do umowy o pracę, nie zakłada obowiązku wykonywania zleconego dzieła w ściśle określonym czasie i miejscu. Jest to tak zwana umowa rezultatu – nieważne, jakimi środkami doprowadzono do powstania dzieła, liczy się efekt (powstanie zamówionego dzieła). Przy umowie o dzieło zakładanie, że  pracownik powinien być w miejscu pracy od godziny 8 do 16 w dni powszednie jest nieuzasadnione i wbrew przepisom.

Przyjmującym wykonanie dzieła może być:

  • osoba fizyczna,
  • jednostka nieposiadająca osobowości prawnej  – na przykład spółka osobowa),
  • osoba prawna – na przykład korporacja lub spółka kapitałowa.

Ważne, by wykonawca dzieła posiadał zdolność do czynności prawnych (nie może mieć mniej niż 13 lat i być ubezwłasnowolniony). 

Co więcej, od umowy o dzieło nie są oprowadzane jakiekolwiek składki na ubezpieczenie społeczne. Dlatego ten rodzaj umowy cywilnoprawnej jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy posiadają stałe źródła utrzymania (i ubezpieczenia) i którzy traktują wykonanie dzieła jako dodatkowy zarobek. W tym wypadku podlegają oni bowiem ubezpieczeniu, w związku z czym mogą liczyć na przyznanie licznych przywilejów takich jak chociażby wypłata zasiłku  macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy.

Analogicznie – umowa o dzieło nie jest najlepszym wyborem w przypadku osób, które nie posiadają stałego źródła utrzymania i ubezpieczenia. Warto pamiętać, że zarabiając tylko na umowie o dzieło, pozbawiamy siebie nie tylko ubezpieczenia, lecz także pracowniczych przywilejów, a nawet – szansy na ustabilizowanie się i spokojne założenie rodziny. Umowa o dzieło nie jest bowiem respektowania przez większość kredytodawców i uniemożliwia skorzystanie z zasiłku macierzyńskiego.

Umowa o dzieło – składki ZUS

Co bardzo istotne, wykonawca umowy o dzieło nie podlega składkom na ubezpieczenie zdrowotne, ani jakimkolwiek składkom z pakietu społecznego (składki emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe). 

Sytuacja ta jest zgoła inna w przypadku, gdy umowa o dzieło zawarta jest z własnym pracodawcą (wówczas składki i tak są opłacane z tytułu pracy). Podobnie w przypadku uczniów i studentów dorabiających na umowie o dzieło – w związku z pobieraniem nauki są oni bowiem “podpięci”pod ubezpieczenie rodziców. Niepobierający nauki wykonawcy dzieła, dla których umowa o dzieło jest jedyną formą zarobkowania, nie polegają niestety ubezpieczeniu. 

Przykładowo: nie mogą oni skorzystać z darmowej opieki lekarza specjalisty (bezpłatne są za to wizyty w POZ, czyli wizyty w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, na przykład u lekarza pierwszego kontaktu).

Co więcej, nieubezpieczeni wykonawcy dzieła nie mogą liczyć na przyznanie im chorobowego czy na wypłacenie pełnego zasiłku macierzyńskiego, a w przyszłości – godnej emerytury. Warto o tym pamiętać, rozważając zarobkowanie jedynie na podstawie umowy o dzieło – nawet tej niezwykle korzystnej finansowo. Może także okazać się, że zaciągnięcie zobowiązania w formie kredytu będzie bardzo trudne. W tym wypadku możemy rozważyć pożyczkę na raty.

Jak zatrudnić na podstawie umowy o dzieło?

Umowa o dzieło może zostać zawarta w sposób dorozumiany. Oznacza to, że wola osoby dokonującej czynności prawnej (Wykonawcy dzieła) może być wyrażona przez każde takie zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny.  

Aby „zatrudnić” daną osobę do wykonania określonego dzieła, właściwie nie trzeba sporządzać żadnej umowy cywilnoprawnej. Umowa o dzieło w przeciwieństwie do umowy o pracę nie musi być zawarta na piśmie. Strony mogą umówić się na wykonanie dzieła w formie ustnej, a wszelkie zmiany umowy zawarte w tej formie również mogą być wprowadzone w ten sam sposób. 

Mimo wszystko większość Zamawiających dzieło decyduje się jednak na spisanie umowy cywilnoprawnej z Wykonawcą. Nie jest to oczywiście zabezpieczenie jednostronne – w końcu Przyjmujący wykonanie dzieła dostaje tym samym pisemne potwierdzenie postanowień umowy (w tym oczywiście wysokości wynagrodzenia). Dokument ten nie gwarantuje jednak otrzymania zobowiązań, takich jak np. kredyt hipoteczny. W sytuacji, w której planujemy zaciągnąć kredyt, najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie w oparciu o inną umowę. 

Urlop przy umowie o dzieło

Zasadniczo umowa o dzieło jest umową rezultatu. Oznacza to, że z punktu prawnego nie jest istotne to, jak i kiedy doszło do wytworzenia zamówionego dzieła. Liczy się to, iż dzieło powstało w ustalonym terminie, a za jego ostateczny kształt odpowiada Wykonawca.

Wykonawca dzieła w oparciu o umowę cywilnoprawną nie posiada niestety jakichkolwiek praw pracowniczych, bowiem pracownikiem de facto nie jest. Przywileje Wykonawców dzieła określa Kodeks cywilny, natomiast przywileje pracowników – Kodeks pracy. Z tego powodu właśnie zatrudnieni na umowie o dzieło Polacy nie mogą liczyć na prawnie gwarantowany urlop pracowniczy. 

Tak więc w przypadku umów – na przykład  – kilkumiesięcznych, na podstawie których dany Wykonawca ma wytworzyć określone dobro, nie ma w zasadzie znaczenia, czy Przyjmujący wybierze się na urlop. Zamawiający dzieło nie powinien dociekać i dopytywać, gdzie wykonawca spędził ostatnie tygodnie – w końcu sam zaproponował mu umowę o dzieło, a nie umowę o pracę.

W praktyce jednak, jak to w praktyce, wielu Zamawiających traktuje Wykonawców jak pełnoprawnych pracowników (rozumiejąc przez to jedynie pracowniczy zakres obowiązków, a nie przywilejów), zmuszając ich do wykonywania zlecenia w określonym miejscu i określonym czasie. Często tego typu praktyki są po prostu nadużyciem, z czego sprawy nie zdaje sobie wykorzystywany Wykonawca dzieła. 

Umowa o dzieło - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Umowa o dzieło jest jedną z umów cywilnoprawnych, jakie przewiduje polskie prawo. Nie należy mylić jej z umową o pracę czy umową zlecenia.
  • Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię zawierania umów o dzieło, jest Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny. Dokument ten wszedł w życie wraz z początkiem 1965 roku.
  • Przedmiotem umowy o dzieło jest – jak sama nazwa wskazuje – dzieło powierzone drugiej osobie do wykonania za określonym wynagrodzeniem. Wykonawcą tegoż dzieła jest Przyjmujący, a osobą zlecającą wykonanie – Zamawiający.
  • Umowa o dzieło jako forma zobowiązania jednej strony transakcji wobec drugiej nie gwarantuje żadnych praw pracowniczych. Wykonawca dzieła (Przyjmujący) nie może liczyć chociażby na ustawowy urlop wypoczynkowy.
  • Wykonawcą dzieła na podstawie umowy cywilnoprawnej może być zarówno osoba fizyczna, jak i jednostka nieposiadająca osobowości pranej oraz osoba prawna (na przykład korporacja lub spółka kapitałowa). Ważne, by wykonawca zlecenia posiadał zdolność do czynności prawnych.
  • Składki ZUS w przypadku umów o dzieło nie są potrącane ani opłacane przez Zamawiającego. Oznacza to, że z tytułu umowy o dzieło nie podlega się ani ubezpieczeniu zdrowotnemu, ani pakietowi ubezpieczeń społecznych.
  • Umowa o dzieło, w przeciwieństwie do umowy o pracę, nie zakłada obowiązku wykonywania zleconego dzieła w ściśle określonym czasie i miejscu. Jest to tak zwana umowa rezultatu – liczy się końcowe dzieło.
  • Umowa cywilnoprawna o dzieło jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy posiadają stałe źródła utrzymania (i ubezpieczenia) i którzy traktują wykonanie dzieła jako dodatkowy zarobek.
  • Analogicznie – umowa o dzieło nie jest najlepszym wyborem w przypadku osób, które nie posiadają stałego źródła utrzymania i ubezpieczenia.
  • Zarabiając tylko na umowie o dzieło, pozbawiamy siebie nie tylko ubezpieczenia, lecz także pracowniczych przywilejów, a nawet – szansy na finansowe ustabilizowanie się i bezpieczne założenie rodziny.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jeśli Wykonawca dzieła nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu i społecznemu z jakiegokolwiek innego tytułu (na przykład z tytułu studiowania i wpisania do ubezpieczenia rodziców), nie może skorzystać z darmowej porady specjalisty.

Jedyny wyjątek w tej kwestii to wizyty w POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna). Nieubezpieczony Wykonawca dzieła ma więc możliwość udania się do lekarza pierwszego kontaktu i zrobienia podstawowych badań laboratoryjnych. By skorzystać z zaawansowanych diagnoz i usług specjalistów NFZ (stomatolog, dermatolog, laryngolog itp.), nieubezpieczony Wykonawca dzieła będzie musiał zapłacić. Zawsze może on także skorzystać z porad lekarzy przyjmujących w prywatnych gabinetach.

Jeśli Wykonawca dzieła z jakiegokolwiek innego tytułu opłacał dobrowolne składki chorobowe, ma prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego na takie samej podstawie, co osoba zatrudniona na umowie o pracę. Jest to więc równowartość 80% standardowego wynagrodzenia przez okres 12 miesięcy lub 6 miesięcy po 100% wynagrodzenia, a kolejne 6 miesięcy – po 60% wynagrodzenia.

Jeśli jednak Wykonawca nie podjął się innego zatrudnienia lub zlecenia (przy dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym), zasiłek macierzyński nie zostanie przyznany. W zamian za to będzie można liczyć na wypłacenie kosiniakowego w comiesięcznej kwocie równej 1000 złotych na rękę. Kosiniakowe przyznawane jest także zarejestrowanym bezrobotnym czy pobierającym naukę studentom.

Z opisu problemu wynika, iż nie on ma ku temu podstaw.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_o_dzieło_(Polska)

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Sesje przelewów – majówka 2020

Majówka to wyjątkowy czas, w którym wypadają aż dwa dni wolne od pracy, w związku z czym przelewy nie są realizowane w normalnym trybie. Sprawdź, kiedy dojdzie przelew nadany przed majówką lub w jej trakcie.

author
Dominika Byczek
30 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Monety Allegro – nowy program lojalnościowy

Dzisiaj ma wystartować nowy program lojalnościowy Allegro. Na początku będzie działał wyłącznie podczas zakupów na aplikacji mobilnej.

author
Patryk Byczek
09 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Kluczach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Kluczach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
19 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

“Pożyczka tańsza o połowę” – promocja w Eurobanku

Do 10 stycznia 2019 trwa promocja „Pożyczka tańsza o połowę” w Eurobanku. Sprawdzamy szczegóły.

author
Dominika Byczek
05 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile kosztuje bilet do USA?

Planując wakacje w USA stajemy przed koniecznością wykupienia biletu samolotowego. Naturalną konsekwencją jest więc pytanie – ile kosztuje bilet lotniczy do USA? Sprawdzamy, z jakimi kosztami związane jest kupno biletu do Stanów Zjednoczonych.

author
Sandra Tessmer
11 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Chwilówki Skarżysko-Kamienna

Potrzeba pożyczki chwilówki dostępnej dla osób mieszkających w Skarżysku-Kamiennej? Sprawdź najlepsze oferty zebrane w naszym rankingu. Wszystkie produkty dostępne są bez wychodzenia z domu. Maksymalna kwota pożyczki to aż 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
17 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj