Ustawa antylichwiarska ograniczy banki – komunikat FPP

Ustawa antylichwiarska ograniczy banki – komunikat FPP

author
Halszka Gronek
16 lipca 2019

Zdaniem analityków z Federacji Przedsiębiorców Polskich najnowszy projekt ustawy antylichwiarskiej może znacząco ograniczyć działalność banków w zakresie udzielania drobnych pożyczek ratalnych i gotówkowych. To z kolei, jak twierdzą eksperci, ma prowadzić do rozkwitu szarej strefy na rynku pożyczkowy. Sprawdzamy szczegóły najnowszego komunikatu FPP. 

Od wielu miesięcy polski rząd pracuje nad uszczelnieniem polskiego prawa w zakresie rynku kredytowego i pożyczkowego. Najnowsza regulacja, której wprowadzenia obawia się wielu ekspertów rynkowych, to projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Dokument ten, nazywany nową ustawą antylichwiarską, obecnie został skierowany do sejmu, gdzie polscy posłowie postanowią, co dalej z przyszłością aktu. 

Mimo tego, iż nowa ustawa antylichwiarska nie weszła jeszcze w życie, a co więcej, nie została oficjalnie zatwierdzona i podpisana przez prezydenta, wiele instytucji wydało już oficjalne komunikaty ostrzegające przed konsekwencjami uchwalenia dokumentu. Wśród owych podmiotów znalazła się także Federacja Przedsiębiorców Polskich. W swym komunikacie prasowym z dnia 9 lipca 2019 roku Federacja ostrzega, iż nowelizacja ograniczy działalność polskich banków. 

Zdaniem ekspertów w FPP na skutek wejścia w życie rozwiązań proponowanych przez ustawodawcę polskie banki komercyjne nie będą miały szerokich możliwości w kwestii udzielania drobnych pożyczek gotówkowych. Ograniczenie to może wpłynąć na rozrost szarej strefy pożyczkowej w Polsce. Federacja spodziewa się wzmożonej aktywności lombardów, które w wielu przypadkach już teraz udzielają pożyczek na granicy prawa. 


Sprawdź, na czym dokładnie polega pożyczka z lombardu.

Ustawa antylichwiarska pożywką dla lichwy?

Projekt nowelizacji obowiązującej ustawy antylichwiarskiej wskazuje, iż w przypadku pożyczek gotówkowych oprocentowanie nominalne nie będzie mogło przekraczać 10% rocznie. Tego typu warunek nie jest możliwy do spełnienia przez większość banków, które w przeciwieństwie do prywatnych firm pożyczkowych i parabanków nie mogą rekompensować sobie niskiego oprocentowania rażąco wysokimi kosztami pozaodsetkowymi. 

Federacja Przedsiębiorców Polskich uważa, iż wprowadzenie tego ograniczenia skutkować będzie wykluczenie banków z segmentu drobnych pożyczek. Tym samym prywatne firmy pożyczkowe zyskają monopol. Co gorsza bardzo możliwym jest, iż nastąpi widoczny rozkwit szarej strefy i lombardów, które zarabiają na udzielaniu lichwiarskich pożyczek pod zastaw. 

Z danych, na jakie powołuje FPP, wynika jednoznacznie, że w Polsce istnieje od 15 do 25 tysięcy punktów lombardowych. Wszystkie z nich, które udzielają pożyczek, powinny pod rygorem odpowiedzialności karnej uzyskać wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Tymczasem w prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestrze zarejestrowanych jest mniej niż 500 podmiotów, z których większość to firmy pożyczkowe zarabiające dzięki sprzedaży pożyczek przez Internet, a nie lombardy udzielające pożyczek pod zastaw. 

Lombardy – zmora współczesnego rynku pożyczkowego

Obecnie w rejestrze firm, jakie zajmują się udzielaniem pożyczek, odszukać można nazwy zaledwie  dwóch spółek prowadzących działalność lombardową. Tysiące pozostałych punktów lombardowych (ich liczbę szacuje się na 15-25 tysięcy) o wpis do rejestru nawet się nie starało, co oznacza, iż działają one obecnie w szarej strefie. Tę nielegalną działalność napędzić może przygotowywana przez sejm nowa ustawa antylichwiarska, która obniży oprocentowanie pożyczek do poziomu 10%, co wywoła usunięcie banków z sektora pożyczkowego i przekieruje klientów do firm prywatnych. 

„Tak drastyczne ograniczenie kosztów odsetkowych ograniczy działalność legalnych podmiotów, a także banków – które nie będą mogły oferować pożyczek” – tłumaczy Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i prezes Centrum Legislacji i Polityki Ekonomicznej. Ekspert wyjaśnia także, jak szkodliwy jest rozrost szarej strefy lombardów, które nie respektują polskiego prawa:

"

Lombardy, które formalnie utrzymują, że nie udzielają pożyczek, nie chcą respektować obecnie obowiązującego prawa. […]  Jest to istotne, bo klienci, którzy zawierają tego rodzaju  parapożyczkowe umowy nie mogą korzystać z praw, które przewiduje ustawa o kredycie konsumenckim […] W rezultacie nie są należycie informowani o warunkach zobowiązania, a same koszty zazwyczaj przekraczają ustawowe limity – nie tylko pozaodsetkowe, ale również odsetkowe.


Źródła:
http://federacjaprzedsiebiorcow.pl/?lang=pl&page=komunikaty_fpp&year=2019&month=7&id=177

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kiedy wypłata rent i emerytur przed świętami?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
22 grudnia 2020

Kiedy wypłata rent i emerytur przed świętami?

Jak zastrzec kartę na wakacjach
Blog
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
14 lipca 2016

Jak zastrzec kartę na wakacjach

Korki.tv ze wsparciem Fundacji Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
08 maja 2020

Korki.tv ze wsparciem Fundacji Santander Bank Polska

Kredyt na umowę zlecenie/dzieło
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 listopada 2020

Kredyt na umowę zlecenie/dzieło

Halo Pożyczka – nowa darmowa pożyczka
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
23 grudnia 2016

Halo Pożyczka – nowa darmowa pożyczka

Tańsza konsolidacja w T-Mobile Usługi Bankowe
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
22 lutego 2016

Tańsza konsolidacja w T-Mobile Usługi Bankowe

Porównaj