Ustawa antylichwiarska ograniczy banki – komunikat FPP

Ustawa antylichwiarska ograniczy banki – komunikat FPP

author
Halszka Gronek
16 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Zdaniem analityków z Federacji Przedsiębiorców Polskich najnowszy projekt ustawy antylichwiarskiej może znacząco ograniczyć działalność banków w zakresie udzielania drobnych pożyczek ratalnych i gotówkowych. To z kolei, jak twierdzą eksperci, ma prowadzić do rozkwitu szarej strefy na rynku pożyczkowy. Sprawdzamy szczegóły najnowszego komunikatu FPP. 

Od wielu miesięcy polski rząd pracuje nad uszczelnieniem polskiego prawa w zakresie rynku kredytowego i pożyczkowego. Najnowsza regulacja, której wprowadzenia obawia się wielu ekspertów rynkowych, to projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Dokument ten, nazywany nową ustawą antylichwiarską, obecnie został skierowany do sejmu, gdzie polscy posłowie postanowią, co dalej z przyszłością aktu. 

Mimo tego, iż nowa ustawa antylichwiarska nie weszła jeszcze w życie, a co więcej, nie została oficjalnie zatwierdzona i podpisana przez prezydenta, wiele instytucji wydało już oficjalne komunikaty ostrzegające przed konsekwencjami uchwalenia dokumentu. Wśród owych podmiotów znalazła się także Federacja Przedsiębiorców Polskich. W swym komunikacie prasowym z dnia 9 lipca 2019 roku Federacja ostrzega, iż nowelizacja ograniczy działalność polskich banków. 

Zdaniem ekspertów w FPP na skutek wejścia w życie rozwiązań proponowanych przez ustawodawcę polskie banki komercyjne nie będą miały szerokich możliwości w kwestii udzielania drobnych pożyczek gotówkowych. Ograniczenie to może wpłynąć na rozrost szarej strefy pożyczkowej w Polsce. Federacja spodziewa się wzmożonej aktywności lombardów, które w wielu przypadkach już teraz udzielają pożyczek na granicy prawa. 


Sprawdź, na czym dokładnie polega pożyczka z lombardu.

Ustawa antylichwiarska pożywką dla lichwy?

Projekt nowelizacji obowiązującej ustawy antylichwiarskiej wskazuje, iż w przypadku pożyczek gotówkowych oprocentowanie nominalne nie będzie mogło przekraczać 10% rocznie. Tego typu warunek nie jest możliwy do spełnienia przez większość banków, które w przeciwieństwie do prywatnych firm pożyczkowych i parabanków nie mogą rekompensować sobie niskiego oprocentowania rażąco wysokimi kosztami pozaodsetkowymi. 

Federacja Przedsiębiorców Polskich uważa, iż wprowadzenie tego ograniczenia skutkować będzie wykluczenie banków z segmentu drobnych pożyczek. Tym samym prywatne firmy pożyczkowe zyskają monopol. Co gorsza bardzo możliwym jest, iż nastąpi widoczny rozkwit szarej strefy i lombardów, które zarabiają na udzielaniu lichwiarskich pożyczek pod zastaw. 

Z danych, na jakie powołuje FPP, wynika jednoznacznie, że w Polsce istnieje od 15 do 25 tysięcy punktów lombardowych. Wszystkie z nich, które udzielają pożyczek, powinny pod rygorem odpowiedzialności karnej uzyskać wpis do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Tymczasem w prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestrze zarejestrowanych jest mniej niż 500 podmiotów, z których większość to firmy pożyczkowe zarabiające dzięki sprzedaży pożyczek przez Internet, a nie lombardy udzielające pożyczek pod zastaw. 

Lombardy – zmora współczesnego rynku pożyczkowego

Obecnie w rejestrze firm, jakie zajmują się udzielaniem pożyczek, odszukać można nazwy zaledwie  dwóch spółek prowadzących działalność lombardową. Tysiące pozostałych punktów lombardowych (ich liczbę szacuje się na 15-25 tysięcy) o wpis do rejestru nawet się nie starało, co oznacza, iż działają one obecnie w szarej strefie. Tę nielegalną działalność napędzić może przygotowywana przez sejm nowa ustawa antylichwiarska, która obniży oprocentowanie pożyczek do poziomu 10%, co wywoła usunięcie banków z sektora pożyczkowego i przekieruje klientów do firm prywatnych. 

„Tak drastyczne ograniczenie kosztów odsetkowych ograniczy działalność legalnych podmiotów, a także banków – które nie będą mogły oferować pożyczek” – tłumaczy Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i prezes Centrum Legislacji i Polityki Ekonomicznej. Ekspert wyjaśnia także, jak szkodliwy jest rozrost szarej strefy lombardów, które nie respektują polskiego prawa:

"

Lombardy, które formalnie utrzymują, że nie udzielają pożyczek, nie chcą respektować obecnie obowiązującego prawa. […]  Jest to istotne, bo klienci, którzy zawierają tego rodzaju  parapożyczkowe umowy nie mogą korzystać z praw, które przewiduje ustawa o kredycie konsumenckim […] W rezultacie nie są należycie informowani o warunkach zobowiązania, a same koszty zazwyczaj przekraczają ustawowe limity – nie tylko pozaodsetkowe, ale również odsetkowe.


Źródła:
http://federacjaprzedsiebiorcow.pl/?lang=pl&page=komunikaty_fpp&year=2019&month=7&id=177

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Przysucha

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Przysusze – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jak oszczędzają Polacy – raport ZBP

Każdy z nas posiada oszczędności. Jedni małe, drudzy - bardzo wysokie. Różnimy się również w sposobie oszczędzania. Część Polaków wybiera konta oszczędnościowe, a inni np. inwestują w nieruchomości. Związek Banków Polskich (ZBP) przygotował raport "Infokredyt - oszczędzanie i kredytowanie Polaków", który prześwietla nasze finansowe przyzwyczajenia.

author
Aneta Jankowska
28 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Agro Ofensywa w BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas 15 stycznia 2019 roku ogłosił start kampanii Agro Ofensywa. Bank wprowadził do swojej oferty środki na inwestycje w ogniwa słoneczne, realizację projektów objętych dotacją unijną oraz produkcję rolną.

author
Patryk Byczek
16 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Murowanej Goślinie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Murowanej Goślinie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole oddział w Aleksandrowie Łódzkim

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Aleksandrowie Łódzkim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
19 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Lokata / e-Lokata na Nowe Środki VIII – 3 edycja” w Getin Banku

Getin Bank wystartował z kolejną edycją promocji e-Lokaty na Nowe Środki, w której podwyższone oprocentowanie w dalszym ciagu wynosi 2,8% w skali roku. Klienci na lokacie mogą ulokować nawet 1 000 000 złotych. Promocja trwa do 12 maja 2019 roku.

author
Patryk Byczek
19 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj