Na czym najlepiej zarabiają banki?

Na czym najlepiej zarabiają banki?

author
Halszka Gronek
25 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Zysk sektora bankowego w Polsce nie powiększa się wyłącznie w oparciu o jedno stałe źródło – składa się na nią wiele dopływów gotówki. Analiza finansów sektora bankowego pozwala jednak orzec, która działalność bankowa przynosi najwięcej dochodów. Na czym banki zarabiają najlepiej? Odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.

Spis treści:

  1. Na czym najlepiej zarabiają banki?
  2. Kredyty najlepszym źródłem zysku banków
  3. Kredyty hipoteczne a zysk banków
  4. Dodatkowe źródła dochodu banków
  5. Na czym zarabiają banki? Podsumowanie
Zwiń spis treści

Na czym najlepiej zarabiają banki?

Większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu, iż banki w Polsce – zarówno komercyjne, jak i spółdzielcze – utrzymują się dzięki wpływom z udzielanych finansowań. Oczywiście banki komercyjne są w większym stopniu nastawione na generowane zysku w porównaniu z bankami spółdzielczymi, dla których równie ważne jest bowiem wspieranie członków spółdzielni (klientów i ich kondycji finansowej). Niemniej jednak oba te podsektory zarabiają dzięki konsumentom, którzy korzystają z oferowanych przez bank usług.

Większość produktów dostępnych w bankach wiąże się z pewną opłatą uiszczaną na rzecz sprzedawcy:

  • nowa karta płatnicza,
  • założenie rachunku,
  • realizacja zlecenia zapłaty,
  • pobranie szczegółowego wyciągu z konta – za wszystko to klient zmuszony będzie zapłacić.

Nie są to oczywiście jakieś ogromne kwoty, niemniej po zsumowaniu tych małych wpływów od każdego konsumenta bank może pochwalić się pokaźną sumą. Warto jednak pokreślić, że to nie na opłatach i prowizjach od produktów banki zarabiają najwięcej.

Banki najlepiej zarabiają na: 

  • kredytach i pożyczkach,
  • dystrybucji usług dostarczanych przez zewnętrzne podmioty (ubezpieczenia, fundusze itp.),
  • opłatach intercharge od każdej płatności kartą,
  • sprzedaży aktywów finansowych (np. obligacji skarbowych),
  • stosowaniu instrumentów zabezpieczających przez ryzykiem stopy procentowej,
  • finalizacji operacji prowadzonych z bankiem centralnym,
  • odszkodowaniach, odsetkach karnych, windykacjach.

Kredyty najlepszym źródłem zysku banków

Banki uniwersalne działające na Polskim rynku generują największe dochody dzięki udzielaniu pożyczek i kredytów – czy to tych wypłacanych stacjonarnie, czy tak zwanych kredytów online. Każdy tego typu produkt finansowy wiąże się z pewnymi opłatami, które pracownik banku powinien omówić zarówno w ujęciu liczbowym (przedstawiając całkowity koszt kredytu i całkowitą kwotę do zapłaty) oraz w ujęciu procentowym (informując o rzeczywistym oprocentowaniu rocznym produktu). Opłaty te stanowić będą wynagrodzenie banku.

Warto w tym miejscu doprecyzować, iż banki nie zatrzymują dla siebie całej wartości odsetek wpłacanych przez Klientów, lecz jedynie tę ich część, która w bankowości (i wielu innych branżach) nosi nazwę marży.

Pozostała część odsetek to tak zwana stopa procentowa (stopa bazowa czy też stawka referencyjna). Trafia ona, bez wyjątku, do banku centralnego, czyli w przypadku Polski do Narodowego banku Polskiego. Dzieje się tak za sprawą przepisów prawa, które są jednolite dla każdego kredytodawcy. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to nie tylko oprocentowanie kredytu, np. kredytu gotówkowego, lecz także prowizja od udzielonego finansowania czy koszt obowiązkowych (choćby ze względu na specjalną cross-sellingową ofertę bankową) usług dodatkowych.

Im większy kredyt (a co się często z tym wiąże – czas spłaty), tym więcej różnych kosztów może czekać na kredytobiorcę.

Z tego właśnie względu za najbardziej rentowne i przynoszące największy zysk produkty bankowe uznać dziś można kredyt hipoteczne. Więcej na ten temat w kolejnej sekcji artykułu.

Kredyty hipoteczne a zysk banków

Z punktu widzenia konsumenta kredyty udzielane za zakup lub budowę własnego „m2” są najtańszymi produktami finansowymi.

Zakładają one bowiem relatywnie niskie oprocentowanie – a to ze względu na zabezpieczenie hipoteką, dzięki której bank ma niejako „gwarancję” odzyskania środków pieniężnych wypłaconych na rzecz kredytobiorcy. W przypadku kredytów gotówkowych czy np. pożyczek bez BIK udzielanych na krótki okres spłaty RRSO finansowania będzie znacząco wyższe. 

W ostatecznym rozrachunku kredyty hipoteczne są najbardziej dochodowe. Zysk z udzielenia takiego produktu jest duży (liczbowo, nie procentowo), dlatego że suma, jaką pożyczamy od banku, jest duża.

Cieżko porównać 12 000 złotych kosztów kredytu hipotecznego zaciągniętego na 300 000 złotych z 100 złotymi spłaconych odsetek w przypadku pożyczki udzielonej w kwocie 1 000 złotych. Tak więc może i 4-procentowy zysk nie brzmi imponująco, jednak kwotowo jest on naprawdę pokaźny. 

Dodatkowe źródła dochodu banków

Ustaliliśmy już, że banki zarabiają dzięki odsetkom, opłatom i prowizjom od udzielanych  produktów finansowych. Warto jednak dodać, że istnieje pełna gama produktów dodatkowych,  które łącznie stanowić mogą poważne źródło wpływów na konta banków. I tak, przykładowo, banki są dystrybutorami różnych funduszy inwestycyjnych czy ofert ubezpieczeń, które figurują w ofertach banków na mocy podpisanych współprac. 

Dodatkowy dochód banków stanowią także prowizje od płatności kartami kredytowymi oraz debetowymi.

Opłata intercharge, którą odprowadzają właściciele sklepów, dzielona jest właśnie między bank konsumenta a operatora karty. Pokaźną sumę banki uzyskują także na sprzedaży aktywów finansowych, takich jak chociażby obligacje Skarbu Państwa. Mamy także wpływy ze stosowania instrumentów zabezpieczających przez ryzykiem stopy procentowej oraz rentowne operacje prowadzone z bankiem centralnym.

Na koniec warto wspomnieć o odszkodowaniach, odsetkach karnych za nieterminową stratę, czy o odzyskanych należnościach finansowych, które wcześniej bank potraktował jako nieściągalne. Wszystkie te wpływy składają się na całkowity zysk banku – a ten może sięgać nawet kilkunastu  miliardów złotych rocznie.

Na czym zarabiają banki? Podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Banki uniwersalne działające na Polskim rynku najwięcej zarabiają dzięki odsetkom (a dokładniej marży) od udzielanych finansowań. W tej grupie produktów najbardziej dochodowe są kredyty hipoteczne, które wprawdzie cechują się relatywnie niskim oprocentowaniem nominalnym, lecz z racji wysokich kwot i długiego okresu spłaty przynoszą na konta banków najpokaźniejsze sumy.
  • Poza odsetkami banki zarabiają przede wszystkim na prowizjach i opłatach od produktów i usług bankowych. Mowa tu przykładowo o opłatach za korzystanie z karty czy prowadzenie konta oraz o prowizjach od zaciągniętego debetu czy wypłaty gotówki z bankomatu.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Bonusowe punkty na start” w PKO BP

W PKO BP trwa bardzo prosta promocja, w której w zamian za wyrobienie karty kredytowej Mastercard Platinum i spełnienie jednego warunku, Klienci zgarną 20 000 punktów Bezcenne Chwile. Promocja trwa do końca grudnia bieżącego roku.

author
Patryk Byczek
21 listopada 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Deutsche Bank sesje wchodzące i wychodzące

Uwaga! Deutsche Bank Polska został przejęty przez Santander Bank Polska. Sprawdź Santander Bank Polska sesje przychodzące i wychodzące. 

author
Dominika Byczek
25 czerwca 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Policach

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Policach – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
16 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podstawowy rachunek płatniczy w BZ WBK

W pełni darmowe konto bankowe w Banku Zachodnim WBK już niebawem - maksymalnie do 8 sierpnia 2018 roku bank musi wprowadzić do swojej oferty podstawowy rachunek płatniczy. Jest to konieczność wprowadzonej w ubiegłym roku unijnej dyrektywy. Sprawdź szczegóły oferty podstawowego rachunku płatniczego w BZ WBK.

author
Dominika Byczek
24 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kasa Stefczyka Żary

Poszukujesz informacji o placówkach Kasy Stefczyka w Żarach? W niniejszym artykule znajdziesz kompletną listę adresów, numerów telefonów oraz godzin otwarcia poszczególnych placówek. Dodatkowo, przygotowaliśmy mapy ułatwiające lokalizację każdej z nich. Bez względu na to, czy potrzebujesz otworzyć konto, uzyskać kredyt czy skorzystać z innych usług finansowych, jesteśmy tu, aby Ci pomóc w każdym kroku!

author
Dorota Grycko
21 marca 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kodeks bezpieczeństwa w mBanku

W związku z rynkowym zapotrzebowaniem mBank stworzył tak zwany Kodeks Bezpieczeństwa, który pokazuje Klientom instytucji w jaki sposób bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej oraz internetowej. Kodeks pokazuje również w jaki sposób uchronić się przed ewentualnym negatywnym działaniem cyberprzestępców.

author
Patryk Byczek
10 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj