Wypadek przy pracy – poradnik pracownika

Wypadek przy pracy – poradnik pracownika

author
Halszka Gronek
02 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Praca zawodowa, tak jak każda inna sfera życia, naraża człowieka na pewne skutki uboczne. Wielu pracowników wykonujących swe obowiązki z warunkach niebezpiecznych czy szkodliwych może zostać dotkniętych chorobą zawodową lub paść ofiarą wypadku przy pracy.  Jak państwo polskie ubezpiecza pracowników przed doznaniem uszczerbku na zdrowiu?

Spis treści:

  1. Czym jest wypadek przy pracy?
  2. Miejsce wypadku przy pracy
  3. Rodzaje wypadków przy pracy
  4. Wypadek przy pracy a choroba zawodowa
  5. Wypadek przy pracy a świadczenia
  6. Wypadek w drodze do lub z pracy
Zwiń spis treści

Czym jest wypadek przy pracy?

Zdarzenie, które możemy uznać za wypadek przy pracy, definiuje Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Dokument ten znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 199 na rok 2002, pod pozycją 1673. 

Jak czytamy w ustawie, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Co niezwykle istotne, wypadek przy pracy mógł powstać nie tylko podczas lub w ramach wykonywania przez pracownika standardowej pracy, lecz także w przypadku wykonywania niestandardowych poleceń przełożonych lub działających w zakładzie organizacji związkowych, a także innych czynności na rzecz pracodawcy, które nie zostały bezpośrednio zlecone. 

Miejsce wypadku przy pracy

Warto również dodać, iż za wypadek w pracy uważa się także zdarzenie, do którego doszło w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązków służbowych (na przykład w podróży służbowej).

Ponadto za wypadek uprawniający do otrzymania świadczeń dla poszkodowanych pracowników uważa się zdarzenie, do którego doszło podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony. Ustawa z dnia 30 października 2002 roku określa także pełną listę nagłych zdarzeń, które można uznać za wypadek przy pracy, o ile nastąpiły one w okresie ubezpieczenia wypadkowego z tytułu danej pracy na skutek zewnętrznych przyczyn powodujących uraz lub śmierć. 

Rodzaje wypadków przy pracy

Zwykło się mawiać, że wypadki chodzą po ludziach. Niestety niektóre z tych wypadków mogą okazać się być wyjątkowo bolesne czy nawet tragiczne w skutkach. Dlatego właśnie polski ustawodawca przewidział ubezpieczenie społeczne dla pracowników, którzy z powodu pracy lub czynności bezpośrednio związanych z pracą utracili zdrowie lub życia.

Wysokość i sposób przyznania ubezpieczenia może się różnić w zależności od tego, jaki rodzaj wypadku przy pracy dotknął poszkodowanego pracownika. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowych środków, możemy skorzystać z pożyczki online

Wypadki przy pracy mogą powodować:

  • uraz – uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego,
  • śmierć pracownika.

O ile w przypadku śmierci nikt z nas nie ma wątpliwości, jak ją definiować, o tyle uraz nie przez każdego jest odczytywany tak samo. By uniknąć niejasności, ustawodawca umieścił w polskim prawie dotyczącym ubezpieczenia społecznego pracowników konkretną definicję urazu. 

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Art. 3. Pojęcie wypadku przy pracy
4. Za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.
5. Za ciężki wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak: utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.
6. Za zbiorowy wypadek przy pracy uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby.

Wypadek przy pracy a choroba zawodowa

Wypadek przy pracy, którego możliwe definicje prawne przytoczyliśmy w pierwszej sekcji niniejszego artykułu, nie jest tym samym co choroba zawodowa. Obie te kwestie zdrowotne podlegają ubezpieczeniu społecznemu, o którym mowa w ustawie z dnia 30 października 2002 roku. Niemniej jednak definicję choroby zawodowej znajdziemy w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku znanej jako Kodeks pracy. 

Za chorobę zawodową uważa się jedną z chorób wymienionych w tak zwanym wykazie chorób zawodowych.

Ważne jednak, by po przeprowadzeniu oceny warunków pracy możliwe było stwierdzenie bezspornego lub przynajmniej wysoce prawdopodobnego zawinienia pracy na stan zdrowia pracownika. Wszak choroba zawodowa powinna być spowodowana wyłącznie działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy (tak zwane narażenie zawodowe).

Wypadek przy pracy a świadczenia

Pracownik, który z powodu wypełniania swych obowiązków zawodowych doznał uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na przyznanie odpowiednich świadczeń pieniężnych wypłacalnych z ubezpieczenia społecznego. Zarówno w przypadku zajścia wypadku przy pracy lub zachorowania na jedną z chorób zawodowych, zatrudnionemu może zostać przyznany zasiłek chorobowy, a po jego wyczerpaniu – świadczenie rehabilitacyjne. 

Jeśli doznany uszczerbek na zdrowiu uniemożliwi pracownikowi wykonywanie pracy w takim samym wymiarze i o takiej samej efektywności co dotychczas, powinien on otrzymać zasiłek wyrównawczy uzupełniający obniżkę wynagrodzenia.

Co więcej, jeżeli doznane obrażenia okażą się być na tyle poważne, że pracownik nie będzie dłużej zdolny do wykonywania pracy zarobkowej, państwo powinno wypłacić mu tak zwaną rentę inwalidzką (w wysokości zależnej od stopnia niezdolności do pracy). 

Dla ubezpieczonego, wobec którego orzeczono konieczność przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, polskie prawo przewiduje rentę szkoleniową. Ponadto członkowie rodziny zmarłego pracownika oraz renciści uprawnieni do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej mogą liczyć na przyznanie renty rodzinnej. 

Wypadek w drodze do lub z pracy

Jeszcze innym rodzajem wypadku związanego z wykonywaniem zawodowych obowiązków przez pracownika jest wypadek w drodze do lub z pracy. Sposób definiowania tego typu zdarzenia został wskazany w Ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument ten znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 162 na rok 1998, pod pozycją 1118. 

Według obowiązującej podstawy prawnej za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia.

Ważne jednak, by droga, jaką przebywał pracownik, była najkrótsza lub przynajmniej najdogodniejsza ze względów komunikacyjnych. Istotne jest także, by owa droga nie została przerwana, chyba że przerwa była życiowo uzasadniona, a jej czas nie przekraczał granic potrzeby.

Warto dodać, iż w świetle obowiązujących przepisów dotyczących wypadków pracowniczych za drogę do pracy lub z pracy uważa się również drogę do miejsca lub z miejsca:

  • innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
  • standardowego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych czy też społecznych,
  • zwykłego spożywania posiłków,
  • odbywania nauki lub studiów.

Świadczenia udzielane z tytułu uczestniczenia w wypadku w drodze do lub z pracy są zbliżone do form pieniężnego wsparcia wypłacanego uczestnikom wypadku przy pracy lub pracownikom cierpiącym na jedną z chorób zawodowych. Mowa więc między innymi o wynagrodzeniu chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym czy chociażby rencie z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli jednak w dalszym ciągu potrzebujemy dodatkowych środków, które pokryją szkody, możemy skorzystać z kredytu na leczenie.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski wspiera polską służbę zdrowia

W najnowszym komunikacie prasowym ING Bank Śląski poinformował o przekazaniu dla polskiej służby zdrowia darowizny, która ma pomóc w walce z wciąż rozprzestrzeniającym się w Polsce koronawirusem. Finansowe wsparcie trafi do szpitali i placówek medycznych.

author
Patryk Byczek
01 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

CBA zatrzymało komornika za przyjęcie łapówki

150 000 zł łapówki w zamian za zmniejszenie kary finansowej i ochronę przekazano w niewielkiej restauracji pod Ostrowią Mazowiecką. CBA zatrzymało tamtejszego naczelnika Urzędu Skarbowego i komornika podczas podziału pieniędzy.

author
Dominika Byczek
24 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Senat za nowelizacja Prawa Upadłościowego i Naprawczego

21 lutego 2013 roku Senat zagłosował za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i Naprawcze.

author
Patryk Byczek
23 lutego 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Poręczyciel – najważniejsze informacje

Czasami zdarza się tak, iż bank odmówi udzielenia kredytu konsumentowi o zbyt niskiej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji warto pomyśleć o pomocy poręczyciela kredytu. Kim on jest? Jakie pełni funkcje? Kto może zostać poręczycielem i jakie należy spełnić warunki? O tym wszystkim przeczytać można w naszym dzisiejszym artykule.

author
Halszka Gronek
18 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Bank Polska w Jastrzębiu Zdroju

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Jastrzębiu Zdroju – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
23 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Tarcza antykryzysowa. Koniec branży pożyczkowej w Polsce

Niesienie pomocy jednym pociągnie na dno drugich – tak rząd chce ratować polską gospodarkę w dobie epidemii spowodowanej koronawirusem. Najwięcej stracą firmy pożyczkowe, których branża całkowicie się zapadnie po wejściu propozycji opracowanych przez polski rząd. Czy to koniec branży pożyczkowej w Polsce?

author
Halszka Gronek
27 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj