Zgubiony portfel – co robić?

Zgubiony portfel – co robić?

autor wpisu
Julia Wierciło
06 lipca 2023

Zgubienie portfela jest bardzo stresującą sytuacją, w której możemy znaleźć się nie tylko przez przypadek czy nieuwagę. Złodzieje od wielu lat posługują się skradzionymi dokumentami, a wyłudzenie pożyczki jest znanym sposobem zdobywania dodatkowych środków przez przestępców. Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży portfela? Sprawdźmy jak postępować w takiej sytuacji, a także co robić aby ubezpieczyć się przez przykrymi konsekwencjami wynikającymi ze zgubienia ważnych dokumentów.

Spis treści:

  1. Zgubiony portfel - co robić?
  2. Zgubiony portfel - działania krok po kroku
  3. Zgubiony portfel a alert BIK
  4. Kradzież portfela
Zwiń spis treści

Zgubiony portfel - co robić?

Zgubienie portfela jest z pewnością bardzo niekomfortową sytuacją obarczoną dużym stresem. Oprócz konieczności wyrobienia nowych dokumentów może wiązać się także z utratą gotówki czy z możliwością kradzieży danych. Wyłudzenie oraz kradzież tożsamości są najgorszym ze scenariuszy, jednak nie jest on niemożliwy. Z tego powodu należy przede wszystkim poinformować odpowiednie placówki. Dzięki temu możemy uniknąć wielu kłopotów związanych ze zgubionym portfelem. Podobnie jak w przypadku zgubionego paszportu.

Kiedy tylko zorientujemy się, że nasz portfel został zgubiony lub skradziony należy poinformować o tym bank. W tym momencie, oprócz oznajmienia utraty dokumentów musimy je zastrzec. Najlepszym rozwiązaniem będzie poinformowanie osobiste, jednak ze względu na szybkość działania możemy skorzystać ze specjalnej infolinii.

828 828 828 – jest to międzybankowy numer Systemu Zastrzegania Kart. Działa przez cały tydzień, 24 godziny na dobę.

Jeśli chcemy przesłać formularz dotyczący zastrzeżenia dokumentów możemy zrobić to także w formie elektronicznej. Dostępne są również placówki, które przyjmują zastrzeżenia od każdego. Ich listę znajdziemy na stronie dokumentyzastrzezone.pl. Dane, które zgłosimy zostaną automatycznie przekazane do Centralnej Bazy Danych. Następnie zostają rozesłane do banków, operatorów komórkowych i wielu innych firm.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Zgubiony portfel - działania krok po kroku

Konsekwencje zgubionego portfela mogą być naprawdę przykre. Aby ich uniknąć należy działać szybko i przestrzegać kilku zasad. Pamiętajmy, że kradzież danych jest poważną sprawą. Jeśli jednak znaleźliśmy czyjąś zgubę, możemy przeczytać co zrobić w sytuacji znalezienia portfela. Sprawdźmy co robić w przypadku zgubienia portfela.

Zgubiony portfel – działania krok po kroku:

  • poinformowanie naszego banku oraz zastrzeżenie kart,
  • zgłoszenie tego faktu na najbliższej jednostki policyjnej,
  • zawiadomienie gminy lub placówki konsularnej – zgubienie portfela należy zgłosić także tam w celu wyrobienia nowych dokumentów,
  • skorzystanie z usług strony bezpiecznypesel.pl.

Wpisanie numeru PESEL na powyższej stronie skutkuje poinformowaniem systemu o tym, że w najbliższym czasie nie chcemy zaciągać żadnych zobowiązań finansowych takich jak pożyczka lub kredyt. Z takiej formy weryfikacji korzysta już bardzo wiele firm pożyczkowych.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Zgubiony portfel a alert BIK

Pomocy możemy szukać także w Biurze Informacji Kredytowej. Założenie konta umożliwi nam sprawdzenie historii kredytowej. W przypadku zgubienia lub kradzieży portfela możemy skorzystać z usługi Alert Strażnik Kredytu. Ta opcja wymaga uiszczenia opłaty, która wynosi:

  • 24 zł za roczną wersję podstawową,
  • 99 zł za roczną wersję, która umożliwia otrzymywanie dodatkowych alertów, a także raportów BIK.

Druga opcja umożliwia informację dotyczącą sytuacji kredytowej każdego miesiąca. Dostępne są 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Ewentualne powiadomienia wysyłane są poprzez wiadomość SMS lub e-mail. Następuje to w momencie złożenia zapytania o kredyt lub pożyczkę na nasze dane.

Kradzież portfela

W przypadku kradzieży portfela, a następnie wyłudzenia na nasze dane mówimy o oszustwie kredytowym. Osoba, która wykorzystuje cudze dokumenty podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sprawdźmy jaka podstawa prawna jest odpowiedzialna za taką regulację.

Artykuł 297 Kodeksu karnego:

“Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogoś innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Tego typu kradzieże są zgłaszane w instytucjach bankowych, a także na policji coraz częściej. Od kilku lat wyłudzenia na skradzione dane występują rzadziej, co może być spowodowane większą świadomością społeczeństwa.

Nie we wszystkich wypadkach za zniknięcie portfela odpowiada złodziej. Zdarza się, że będzie to przypadkowa sytuacja, w której po prostu go zgubimy. Przed zgłoszeniem tego faktu na policję warto odwiedzić miejsca, w których potencjalnie mogliśmy zostawić nasz portfel. Pamiętajmy także, że niektóre banki umożliwiają czasowe zastrzeżenie karty. Na czas poszukiwań możemy skorzystać z tego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Provident w Koszalinie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
12 sierpnia 2016

Provident w Koszalinie

thumbnail
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2021

Bank Pekao zabrał dzieci na spacer z żubrami

Promocja: „Lokaty z premią” w Toyota Banku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
08 grudnia 2021

Promocja: „Lokaty z premią” w Toyota Banku

Fiat 500L na wynajem od Credit Agricole
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 sierpnia 2019

Fiat 500L na wynajem od Credit Agricole

Klienci firmowi Pekao zdalnie podpiszą dokumenty
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 kwietnia 2020

Klienci firmowi Pekao zdalnie podpiszą dokumenty

Porównaj