Ile wynosi zużycie energii w Polsce?

Ile wynosi zużycie energii w Polsce?

author
Aneta Jankowska
30 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria

Powrót zimy i niskie temepretury sprawiają, że chętniej korzystamy z energochłonnych sposobów ogrzewania mieszkań i domów. Portal wysokienapiecie.pl poinformował niedawno, że padł rekord w zużyciu energii elektrycznej w Polsce.

Rekordowe zużycie energii elektrycznej

Po powrocie zimy, zaczęliśmy intensywniej ogrzewać swoje mieszkania. Zgodnie z informacjami jakie podaje portal wysokienapiecie.pl, w piątek, 25 stycznia o godzinie 13:15 zapotrzebowanie Polski na moc elektryczną osiągnęło 26479 MW i było najwyższe w historii kraju.

Jak płacić mniej za prąd?

Z tego powodu, po raz pierwszy operator polskiego systemu musiał skorzystać z nowego mechanizmu współpracy z Niemcami (oraz z Czechami i Słowacji) – Polskie Sieci Elektroenergetyczne skorzystały z umowy z niemieckim operatorem 50 Hertz, która zapewnia Polsce możliwość zwiększenie importu energii  do 1000 MW.

Co więcej, pomogło również uruchomienie nowego bloku węglowego w Elektrowni Opole. Recznik prasowy PGE, Maciej Szczepaniuk, informował, że blok osiągnął już 670 MW z około 900 MW, na jakie został zaprojektowany i właśnie na prośbę PolskichSieci Energetycznych pracował nieco dłużej, aby wesprzeć krajowy system elektroenergetyczny.

W oficjalnym komunikacie PSE czytamy, że w momencie szczytowego zapotrzebowania PSE dysponowały nadwyżką mocy w wysokości 5 393 MW.

Skąd tak wysokie zużycie energii elektrycznej?

To przede wszystkim efekt tego, że zima wróciła do Polski. Niskie temperatury spowodowały zwiększenie zapotrzebowania na ciepło wytwarzane dzięki energii.

Do wysokiego zużycia energii w przemyśle, związanego z dobrą koniunkturą gospodarczą, doszły mrozy niesione przez wyż atmosferyczny znad Syberii – od minus 4 st. C na Wybrzeżu do minus 8 st. C w Zakopanem” – czytamy na portalu wysokienapiecie.pl.

Ostatecznie sytuacja została opanowana, a jak wynika ze wstępnych danych PSE: ceny energii elektrycznej na rynku bilansującym osiągnęły ok. 350 zł, choć wstępne prognozy mówiły o możliwości przekroczenia 465 zł/MWh – dowiadujemy się z komunikatu portau wysokienapiecie.pl.

Sytuacja, która wystąpiła 25 stycznia to poważny problem dla polskich dostawców. Warunki pogodowe, jakie występują zimą, czyli mroźny wyż bez wiatru, czy też brak oświetlenia słonecznego powodują, że nie możemy korzystać z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. W takich przypadkach bardzo ważne są na przykład magazyny energii, które pozwolą na gromadzenie energii, a w razie potrzeby zasilenie konkretnych jednostek.

Polskie Sieci Energetyczne

Przedmiotem działania Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. jest świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej, przy zachowaniu wymaganych kryteriów bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Główne cele działalności PSE S.A. to:

  • zapewnienie bezpiecznej i ekonomicznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jako części wspólnego, europejskiego systemu elektroenergetycznego, z uwzględnieniem wymogów pracy synchronicznej i połączeń asynchronicznych;
  • zapewnienie niezbędnego rozwoju krajowej sieci przesyłowej oraz połączeń transgranicznych;
  • udostępnianie na zasadach rynkowych zdolności przesyłowych dla realizacji wymiany transgranicznej;
  • tworzenie infrastruktury technicznej dla działania krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej.
author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Darmowy bilet za opóźniony pociąg?

100% zwrotu ceny biletu w przypadku spóźnienia pociągu powyżej dwóch godzin - taka propozycja jest aktualnie rozpatrywana przez komisję transportu w europarlamencie. Czy naprawdę jest szansa na darmowy bilet? 

author
Dominika Byczek
21 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Credit Agricole w Puławach

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Oddziały banku zlokalizowane są w Puławach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy za długi można iść do więzienia?

Nie spłacamy długów, jesteśmy nękani monitami, aż wreszcie przychodzi komornik i grozi nam więzieniem – taka sytuacja bardzo często spotyka osoby zadłużone. Nie wszyscy są jednak świadomi, że za długi (nawet te przekraczające 100 000 zł!) nie można bezpośrednio zostać pozbawionym wolności. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków. Sprawdź, za co dokładnie i na ile czasu można trafić do więzienia.

author
Dominika Byczek
10 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

100 serii certyfikatów strukturyzowanych w ofercie BNP Paribas

BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym, że Biuro Maklerskie instytucji wprowadziło do swojej oferty sto serii certyfikatów strukturyzowanych, które emituje BNP Paribas Issurance B.V. Taki wynik udało się osiągnąć w nieco ponad 4,5 roku od pierwszej subskrypcji. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank wprowadził automatyczną decyzję kredytową

W swoim najnowszym komunikacie Alior Bank poinformował o wdrożeniu nowej usługi dla klientów firmowych, którzy zaliczani są do sektora małych i średnich przedsiębiorców. W ramach pakietu „Finansowy Biznes” tego rodzaju klienci są w stanie uzyskać odpowiedź na wnioski w sprawie 5 różnych form finansowania w ciągu 20 minut. Usługę określa się automatyczną decyzją kredytową.

author
Alicja Hirsekorn
13 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Przelewy P2P na numer telefonu – jak to działa?

Dzięki przelewom na telefon przesyłanie pieniędzy wśród znajomych nigdy nie było tak proste i bezpieczne. To wszystko dzięki rozwiązaniu wdrożonemu przez Polski Standard Płatności w usłudze BLIK.

author
Tomasz Jurczak
11 kwietnia 2019
Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem, współpracujący z Polska The Times i Dziennikiem Gazeta Prawna. Specjalista w bankowości, cyberbezpieczeństwie i IT.
Porównaj