Czy można zwiększyć kredyt hipoteczny?

Czy można zwiększyć kredyt hipoteczny?

author
Halszka Gronek
25 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Każdy, kto zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup lub budowę domu, zmaga się z jednym problemem: skąd wziąć środki na wykończenie lokum? Malowanie ścian, wyłożenie posadzki, zmiana płytek, zakup sprzętów i mebli – łączny koszt może przyprawić o ból głowy. Sprawdźmy, czy istnieje możliwość zwiększenia kredytu hipotecznego.

Spis treści:

  1. Kredyty mieszkaniowe w 2023 roku
  2. Kapitał kredytu – co to w ogóle jest?
  3. Jak zwiększyć kapitał kredytu hipotecznego?
  4. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Kredyty mieszkaniowe w 2023 roku

W dzisiejszych czasach mało kogo stać na kupienie mieszkania czy wybudowanie własnego domu za gotówkę. Ceny rynkowe są najwyższe od lat, a starsze pokolenia nie mogą się nadziwić, jak to możliwe, że w ciągu raptem 20 lat nieruchomości zdrożały nawet 4-krotnie. Wzrost cen nie oznacza jednak, iż przeciętny Polak powinien raz na zawsze zapomnieć o własnym „m2”.

Rozwiązaniem, z jakiego korzysta coraz więcej polskich konsumentów marzących o mieszkaniu na własnym, jest kredyt hipoteczny. Dla zobrazowania: od stycznia do sierpnia 2023 roku udzielono blisko aż 80 000 kredytów hipotecznych. Przeciętna wysokość każdego z nich to 385 000 złotych (niepełne dane wynikają z nieudostępnionego jeszcze raportu BIK dotyczącego sprzedaży kredytów hipotecznych w 2023 roku). Łączna wartość kredytów udzielonych w tym okresie wynosiła 28,672 mld zł.

Jednak kredyt hipoteczny nie rozwiązuje wszystkich problemów przyszłego właściciela nieruchomości. Często zdarza się tak, że kredytobiorcy nie wystarcza środków na wykończenie własnego mieszkania lub na przykład na zakup mebli. Wówczas pojawia się pytanie: czy można zwiększyć kapitał kredytu hipotecznego? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Kapitał kredytu – co to w ogóle jest?

Kapitał kredytu to nic innego, jak kwota kredytu, po jaką zgłosiliśmy się do banku. Przykładowo: kupujemy mieszkanie za 300 000 złotych, wkładu własnego mamy 100 000 złotych, a więc kredyt zaciągamy na 200 000 złotych. I to jest właśnie kapitał kredytu. Oczywiście po doliczeniu wszystkich kosztów bankowych całkowita kwota do zapłaty będzie większa niż kapitał kredytu. Jednak żadne banki nie udzielają kredytów hipotecznych za darmo. Niektórzy Klienci decydują się na wzięcie kredytu gotówkowego, zamiast hipotecznego. Wszystko wówczas zależy od warunków kredytów i sytuacji finansowej danego Klienta.

Kapitał kredytu stanowi główny wyznacznik wysokości rat miesięcznych, które kredytobiorca będzie musiał opłacać przez cały okres spłaty zobowiązania. Owy kapitał, podzielony przez łączną ilość rat, stanowi część kapitałową każdej z nich. Oprócz tego raty kredytu składają się także z części odsetkowej – odpowiednio wyliczonej wielkości odsetek i innych kosztów kredytu. 

Co niezwykle istotne, kapitał kredytu zwykle nie podlega jakimkolwiek zmianom. W praktyce jednak niektóre banki zgadzają się na dołączenie aneksu do umowy kredytowej, na mocy którego „doładujemy” kapitał kredytu o kolejne środki. Taka możliwość istnieje także w przypadku kredytu hipotecznego – choć tu istnieją pewne ograniczenia i przepisy utrudniające zwiększenie finansowania.

Jak zwiększyć kapitał kredytu hipotecznego?

Nadrzędna zasada w przypadku zwiększaniu kapitału kredytu hipotecznego jest następująca: podniesienie kwoty kredytu możliwe jest wyłącznie dla pierwotnego celu. Oznacza to, że jeśli zaciągnęliśmy kredyt na budowę domu, możemy poprosić do dokapitalizowanie naszego kredytu w związku ze zwiększeniem kosztów budowy. Nie możemy natomiast wykorzystać tych środków na zakup mebli czy sprzętu RTV. 

Jeśli potrzebujemy dodatkowych środków na sfinansowanie innych potrzeb, niż te wynikające z pierwotnej umowy kredytowej, powinniśmy zaciągnąć nowy, odrębny kredyt. Przykładowo: kredyt na remont z zabezpieczeniem w postaci hipoteki. Warto jednak pamiętać, iż każde kolejne zobowiązanie zmniejsza naszą zdolność kredytową. Dlatego może zdarzyć się tak, że bank odmówi nam przyznanie kredytu na remont.

Jeszcze innym sposobem na zyskanie dodatkowych środków może być refinansowanie kredytu. Polega ono na zaciągnięciu nowego kredytu, jakim pokryjemy pierwotny kredyt hipoteczny (i ewentualnie inne koszty, na które potrzebujemy dodatkowych środków). 

Przykładowo: mamy już zaciągnięty kredyt hipoteczny na 200 000 złotych, koszty udzielenia tego kredytu wynoszą 30 000 złotych, a my potrzebujemy dodatkowych 30 tysięcy na wykończenie kupionej nieruchomości. Dlatego wnioskujemy o udzielenie kredytu refinansowego na kwotę 260 000 złotych. Dzięki udzielonemu finansowaniu spłacimy pierwotne zadłużenie hipoteczne i zyskamy dodatkowe środki na remont. 

Podsumowanie

Czy można zwiększyć kredyt hipoteczny? Najważniejsze informacje

  1. Mało kogo w dzisiejszych czasach stać na zakup domu za gotówkę. Większość Polaków decyduje się po prostu na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Od stycznia do sierpnia 2023 roku udzielono około 80 000 kredytów hipotecznych.
  2. Kredyt hipoteczny powinien spełnić nasze marzenie o własnym „m2”. Jednak w praktyce często zdarza się tak, że kredytobiorcy nie wystarcza środków na wykończenie własnego mieszkania lub na przykład na zakup mebli.
  3. Podstawowym pytaniem, jakie zadaje sobie każdy w takiej sytuacji, jest: „czy można zwiększyć kredyt hipoteczny?”. Chodzi oczywiście o zwiększenie kapitału kredytu, a więc sumy, jaką pierwotnie pożyczyliśmy od banku.
  4. Kapitał kredytu zwykle nie podlega jakimkolwiek zmianom. W praktyce jednak niektóre banki zgadzają się na dołączenie aneksu do umowy kredytowej, na mocy którego „doładujemy” kapitał kredytu o kolejne środki.
  5. Możliwość zwiększenia kapitału kredytu istnieje także w przypadku kredytów hipotecznych. Owe produkty charakteryzują się jednak ściśle określonymi regulacjami, dlatego wszelkie zmiany umowy bywają problematyczne.
  6. Nadrzędna zasada w przypadku zwiększaniu kapitału kredytu hipotecznego jest następująca: podniesienie kwoty kredytu możliwe jest wyłącznie dla pierwotnego celu.
  7. Przykładowo: nie ma możliwości zwiększenia kapitału kredytu hipotecznego ze względu na planowany zakup mebli lub remont, jeśli finansowanie zostało udzielone na cel wybudowania domu.
  8. Jeśli potrzebujemy dodatkowych środków na sfinansowanie innych potrzeb, niż te wynikające z pierwotnej umowy kredytowej, powinniśmy zaciągnąć nowy, odrębny kredyt. Przykładowo może to być kredyt na remont domu z zabezpieczeniem w postaci hipoteki.
  9. Innym sposobem na zyskanie dodatkowych środków może być refinansowanie kredytu. Polega ono na zaciągnięciu nowego kredytu, jakim pokryjemy pierwotny kredyt hipoteczny i ewentualnie inne koszty, na które potrzebujemy dodatkowych środków.
  10. Przykładowo: bierzemy kredyt refinansowy na kwotę 260 000 złotych. Dzięki niemu spłacamy wcześniej zaciągnięty kredyt (suma z kosztami kredytowymi= 230 złotych). Pozostałe 30 000 złotych możemy przeznaczyć wykończenie lokum.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

nikodem jakin
nikodem jakin
2019-04-02 10:25:31

mi od razu odmowili, musielem z zonką wziac gotowkowy na dkokonczenie budowy, wszystko dlatego ze architek zle ocenil plan czy wlasciwie nie przewidzial koniecznosci zmiany fundamentow. zastanawiamy sie nad jego pozwaniem bo to szczyt ignoracji i nieprofesjonalizm przedewszystkim

Podobne artykuły

BLIK partnerem tegorocznego Festiwalu Restaurant Week

BLIK był partnerem tegorocznego Festiwalu Restaurant Week, który trwał od 17 czerwca do 5 lipca 2020 roku. W związku z tym Użytkownicy BLIKa mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej promocji, która dawała 10 złotych zniżki podczas opłacenia rezerwacji BLIKiem.

author
Patryk Byczek
20 lipca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

KredytOK w Kaliszu

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Kaliszu.

author
Patryk Byczek
27 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

W Ikea wypożyczysz auto dostawcze

Wszyscy klienci Ikea mogą od wczoraj wypożyczać samochody dostawcze. Co prawda, z takiej opcji skorzystają na razie tylko odwiedzający sieć w Krakowie, ale Ikea planuje dodać w przyszłości kolejne miasta.

author
Aneta Jankowska
05 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

BNP Paribas oddziały w Gdyni

BNP Paribas Bank to jeden z największych detalicznych banków w Polsce. Sprawdzamy dane oddziału banku w Gdyni. Zobacz godziny otwarcia, ofertę i dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
24 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wyniki Banku Pocztowego w II kwartale 2018

Bank Pocztowy zakończył pierwszą połowę bieżącego roku z bardzo dobrym wynikiem. Jak się okazało, instytucja wypracowała ponad 10 600 000 złotych skonsolidowanego zysku netto. Oznacza to wyniki pięciokrotnie wyższy, niż ten przed rokiem.

author
Patryk Byczek
01 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BGŻ BNP Paribas wprowadził podpis elektroniczny

Firma Autenti podjęła współpracę z nowym partnerem, którym jest Bank BGŻ BNP Paribas. Instytucja wdrożyła do swojej oferty podpis elektroniczny, usprawniając tym samym procesy kredytowe. Od momentu wprowadzenia nowej technologii, Klienci będą mogli podejmować produkty w zupełności online, pomijając przy tym tradycyjną, papierową dokumentację.

author
Patryk Byczek
11 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj