Życie ponad stan – jak sobie z tym poradzić?

Życie ponad stan – jak sobie z tym poradzić?

author
Halszka Gronek
17 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Znasz kogoś, kto nie radzi sobie z własnymi wydatkami? A może sam masz trudności z opanowaniem kuszącej żądzy kupowania? Jeśli tak, artykuł ten jest właśnie dla Ciebie. Sprawdziliśmy, na czym polega życie ponad stan i jak walczyć z manią wydawania.

Spis treści:

  1. Czym jest życie ponad stan?
  2. Jak objawia się życie ponad stan?
  3. Jak uporać się z problemem życia ponad stan?
  4. Życie ponad stan a przyznanie się do problemu
  5. Życie ponad stan - rozmowa z bliskimi
  6. Życie ponad stan - kolejne zobowiązania
  7. Życie ponad stan i zwiększenie dochodu
  8. Zmniejszenie wydatków a życie ponad stan
  9. Życie ponad stan - potrzeba czy zachcianka?
  10. Życie ponad stan - porada eksperta
  11. Życie ponad stan - podsumowanie
Zwiń spis treści

Wpaść w długi może tak naprawdę każdy. Czasem wystarczy jedna zła decyzja, czasami – przykra sytuacja losowa. Nawet najmniejsza chwila nieuwagi może pochłonąć wszystkie nasze oszczędności i zaważyć na poczuciu stabilności – tak cennym dla każdego człowieka. Niekiedy jednak problemy finansowe Dłużnika wynikają z jego rozrzutności, finansowej nieodpowiedzialności i życia ponad stan.

Takie przypadki są wyjątkowo ciężkie, bowiem do wyjścia na prostą nie wystarczy już spłacenie długu, lecz długa i trudząca praca nad samym sobą. W tym artykule sprawdzimy, jak rozpoznać objawy życia ponad stan. Wskażemy także, dlaczego tak ważne jest przyznanie się do problemu, i wytłumaczymy, jakim sposobem, krok po kroku, uwolnić się od kłopotów związanych z nadmiernym wydawaniem pieniędzy. Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Czym jest życie ponad stan?

Osoba, która żyje ponad stan, zwykle nie martwi się o saldo własnego konta bankowego. Nieistotne jest dla niej to, czy przepłaca na danym towarze, ani to, czy jej zakup motywowany jest racjonalnymi przesłankami. Liczy się tylko chęć zakupu – kusząca żądza posiadania. Bardzo często jedną z najpoważniejszych pobudek do nierozsądnego trwonienia pieniędzy jest rażąca potrzeba życia w luksusie. Wydawanie majątku na coraz to nowsze produkty lub na usługi z zasady dedykowane najwyższej klasie społecznej dawać ma złudne poczucie prestiżu.

„Życie ponad stan” to potoczne określenie na nieprzemyślane i nieprzedsiębiorcze gospodarowanie pieniędzmi przez daną jednostkę. Żyć ponad stan znaczy tyle, co rozrzutnie traktować swój majątek i trwonić go na rzeczy niepotrzebne lub nieadekwatnie co do naszych zarobków.

Jak objawia się życie ponad stan?

Choć tendencja do życia ponad stan nie zawsze widoczna jest na pierwszy rzut oka, często osoby zmagające się z takim problemem wykazują szereg podobnych cech oraz zachowań. Poniżej wskazane przez nas symptomy bardzo szybko doprowadzają do najpoważniejszego objawu życia ponad stan – do kłopotów finansowych. Uwikłani w manię kupowania Konsumenci często wpadają w niekończącą się spiralę zadłużenia, do wyjścia z której nie wystarczy już kolejna pożyczka. Sprawdź także oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Do najważniejszych symptomów uwikłania w pętlę nierozsądnego wydawana zalicza się:

  • nieświadomość własnego stanu konta i rzeczywistych możliwości finansowych,
  • nieznajomość podstawowych zasad rządzących rynkiem finansowym (np. mówiących o tym, że dany produkt może być znacznie tańszy w innym sklepie, albo że chwilówki są znacznie droższe od pożyczek i kredytów bankowych),
  • tendencja do bezrefleksyjnego pożyczania pieniędzy – zarówno od bliskich, jak i od dedykowanych temu celowi instytucji,
  • nieumiejętność planowania wydatków i oszczędzania na przyszłe cele,
  • słaba samokontrola i zakupoholizm,
  • żądza życia ponad stan i zauroczenie luksusowym poziomem życia innych.

Ta rażąca pętla zadłużenia to nic innego, jak zjawisko coraz głębszego i niekończącego się popadania w długi. Osoby uwikłane w spiralę zadłużenia zaciągają kolejne pożyczki na sfinansowanie pierwotnych zadłużeń. Tracą kontrolę nad własnymi wydatkami, a wciąż rosnący dług je przerasta. Nie mogą wydostać się z błędnego koła, jakie tworzą ich własne zobowiązania, a przede wszystkim – niedająca się powstrzymać żądza kupowania. Zadłużeni nie zdają sobie sprawy z tego, iż łatanie finansowej dziury kolejnymi zobowiązaniami nie tylko nie pomoże wydostać się im z ciężkiej sytuacji, lecz nawet pogorszy ich położenie. Przez tendencję do życia ponad stan ucierpi nie tylko ich budżet, lecz i psychika – nic bowiem, tak jak stres, nie wyniszcza naszego organizmu i nie psuje relacji z bliskimi.

Jak uporać się z problemem życia ponad stan?

Gdy problemy finansowe dłużnika wynikają z jego rozrzutności i tendencji do życia ponad stan, sytuacja staje się bardzo poważna. Do wyjścia przez niego na prostą nie wystarczy już bowiem samo spłacenie długu, lecz długa i trudząca praca nad samym sobą.

Nie oznacza to jednak, że ci, którzy żyją ponad stan, lecz wciąż utrzymują się „na powierzchni”, nie mają nad czym pracować. Życie ponad stan nie jest bowiem typowe jedynie dla niskich i średnich klas społecznych – w wielu przypadkach przecież nieracjonalne wydawanie stanowi cechę osób zamożnych i żyjących w luksusie.
Niezależnie od tego, ile masz pieniędzy i na jaki standard życia Cię stać, jeśli tracisz kontrolę nad wydatkami i nie umiesz powstrzymać chęci kupowania, wiedz, że masz problem i że musisz z nim walczyć. Jak? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Życie ponad stan – jak sobie z tym poradzić?

  • przyznaj się do problemu,
  • porozmawiaj z zaufaną osobą,
  • zrezygnuj z pożyczek,
  • zwiększ dochody,
  • ogranicz wydatki,
  • rozróżniaj potrzeby i zachcianki,
  • poradź się eksperta.

Życie ponad stan a przyznanie się do problemu

Jeśli ciąży na Tobie wiele zobowiązań finansowych, a Ty nie umiesz opanować swej żądzy kupowania, najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest udawanie, że nic złego się nie dzieje. Możesz oszukiwać sam siebie i fingować, że dług nie istnieje – lecz to w żadnym stopniu nie zmieni Twojego położenia.

Odkładanie problemu na później i odwracanie od niego uwagi, zarówno swojej, jak i Twoich bliskich, nie pomogą Ci w uwolnieniu się od tendencji do życia ponad stan, a co za tym idzie – od spirali zadłużenia. Ukrywanie problemu da Ci jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa, lecz tak naprawdę tracić będziesz swój cenny czas (i w dalszym ciągu – pieniądze!).

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia walki z życiem ponad stan jest więc uczciwe przyznanie się przed samym sobą do tego, że masz problem. Dopiero wtedy, gdy zdołasz wypowiedzieć to głośno, możliwe będzie opracowanie planu naprawy Twojej sytuacji finansowej, a przede wszystkim – planu racjonalnego i przemyślanego gospodarowania pieniędzmi.

Życie ponad stan - rozmowa z bliskimi

W chwilach słabości musisz pamiętać o tym, że nikt z nas nie jest bezbłędny, a długi zdarzają się każdemu. To bardziej niż pewne, że nawet najbardziej przedsiębiorcze osoby choć raz w życiu wpadły w finansowe tarapaty i potrzebowały pomocnej dłoni, by się z nich wydostać. To, co najważniejsze najważniejsze, to że dały radę podnieść z kolan. Teraz Twoja kolej na to, by podjąć walkę.

Doświadczenia innych osób mogą pomóc Ci się pozbierać i wyjść z trudnej sytuacji finansowej. Nawet jeśli nie sądzisz, że ktoś spośród Twoich znajomych był w podobnej sytuacji, możesz się zaskoczyć. Każdy z nas zmaga się z problemami i każdy zbiera cenne doświadczenia na swej ścieżce życia. A życie ponad stan – życie w luksusie – kusi każdego, niezależnie od jego pozycji czy osiąganych zarobków.

Czasami, zamiast słuchać porad, wystarczy zwyczajnie „wygadać się” zaufanej osobie, by poczuć się lepiej. Ukrywanie problemów finansowych i tłamszenie całego stresu w sobie prędzej czy później odbije się na twoim zdrowiu i psychice. Dlatego pamiętaj – jeśli wiesz, że masz problem z życiem ponad stan, nie odcinaj się od bliskich, lecz znajdź w nich wsparcie.

Życie ponad stan - kolejne zobowiązania

Wiele osób, które nie mają wystarczających środków na spełnienie swych zachcianek (i które mimo wszystko nie potrafią powstrzymać swej żądzy kupowania), decyduje się na skorzystanie z szybkiej pożyczki. Jest tak nam wygodniej – nie musimy się trudzić i męczyć, bo wystarczy, że wypełnimy krótki wniosek i pieniądze będą nasze.

Jednak pożyczanie pieniędzy nie jest całkowicie beztroskie. Nie dość, że do momentu całkowitej spłaty zobowiązanie to znacznie obniży nam zdolność kredytową, to wiązać się będzie z koniecznością nadpłacenia odsetek na rzecz pożyczkodawcy. Co więcej, w przypadku ewentualnych problemów ze spłatą zobowiązania zaciągnięta pożyczka zaważy na losie naszej historii kredytowej, a przyszłości – być może zadecyduje o przyznaniu nam negatywnej decyzji kredytowej.

Jeśli nasza potrzeba zakupu nie jest paląca, dobrze będzie poczekać z jej spieniężeniem i samodzielnie uzbierać niezbędne środki.

Każda pożyczka to ryzyko – jeśli naprawdę nie musimy, nie wiążmy się umową i nie pożyczajmy gotówki. A gdy damy sobie trochę czasu, być może rozmyślimy się z zakupu. Czas zawsze ochładza entuzjazm i pozwala spojrzeć na sprawę z nieco bardziej racjonalnej perspektywy.

Życie ponad stan i zwiększenie dochodu

Każdy, kto lubi otaczać się nowymi przedmiotami i kto ma tendencję do życia ponad stan, powinien pomyśleć o zwiększeniu swoich dochodów. Choć brzmi to banalnie, w rzeczywistości jednak niewiele osób zmagających się z problemami finansowymi decyduje się na podjęcie dodatkowej pracy lub znalezienie szybkiego zlecenia „po godzinach”.

By zdobyć dodatkowe pieniądze, jakie pozwolą nam polepszyć standard życia, możemy poszukać ofert pracy, których warunki zatrudnienia będą korzystniejsze od tych przyznanych nam w obecnym miejscu zatrudnienia.

Nie musimy jednak całkowicie zmieniać pracy – możemy pomysleć o podjęciu się zlecenia lub pracy na 1/3 etatu „po godzinach”. Istnieje wiele możliwość zwiększenia swych dochodów, takich jak chociażby wynajem posiadanego na własność mieszkania, pokoju czy nawet garażu. Wystarczy poruszyć naszą wyobraźnie i podejść do tematu przedsiębiorczo. To od nas samych zależy w końcu to, czy stać nas na wymarzone życie. Nikt inny nam w tym nie pomoże.

Zmniejszenie wydatków a życie ponad stan

Ratowanie naszej sytuacji materialnej nie powinno ograniczać się jedynie do gromadzenia kolejnych środków pieniężnych służących załataniu finansowej dziury. Ważne jest także oszczędzanie gotówki, bo to właśnie jej niedobór – w połączeniu z rządzą wydawania – tworzy „mieszankę wybuchową”.

Jeśli zależy nam poprawie sytuacji finansowej, powinniśmy ograniczyć nasze comiesięczne wydatki i zacząć oszczędzać nawet najmniejsze sumy. Nie chodzi tu jedynie o ograniczenie tych zakupów, jakie bezpośrednio kojarzą nam się z życiem ponad stan (setna para butów, luksusowy zegarek czy zbędne urządzenie RTV AGD). Oszczędzanie powinno dotyczyć nawet tych podstawowych opłat i wydatków – wody, energii, paliwa czy artykułów żywieniowych.

Ograniczając jedne wydatki, z pewnością znajdziemy środki na zaspokojenie innych, bardziej pilnych dla nas. Jeśli kochamy jeść „na mieście”(bo choć dla innych jest to stratą pieniędzy – dla nas prawdziwym hobby), postarajmy się zużywać w domu mniej wody i prądu, a także kupować na promocjach i w tańszych sklepach niż dotychczas.

Jeśli zależy nam na najlepszych urządzenia elektronicznych, bo właśnie to jest naszym konikiem, nie rezygnujmy z pasji, lecz postarajmy się oszczędzić na innych wydatkach – na zmianie siłowni na tańszą lub rzadszym stołowaniu się w restauracjach. Taka życiowa modyfikacja z pewnością wymagać będzie poświęcenia z naszej strony, lecz w końcu każda oszczędzona gotówka to cenna cegiełka naszego przyszłego sukcesu.

Życie ponad stan - potrzeba czy zachcianka?

To, co dla jednych wydaje się być zupełnym „must-have”, w oczach innych uchodzi za kompletnie zbędną zachciankę. Dlatego wybierając produkt właściwy dla nas, nie warto porównywać się z innymi – to my sami powinniśmy wiedzieć, co jest dla nas najlepsze. Gdy bizneswoman kupuje auto za 150 tysięcy złotych, wiele osób uważa, że jest dowód jej próżności. Nikt z krytykujących nie wie jednak o tym, że samochodem tym kobieta odbiera i przewozi swych ważnych kontrachentów, dla których prestiż i komfort przejazdu jest kluczowym wyznacznikiem standardów stosowanych w pracy przez przedsiębiorczynię.

Inna sytuacja byłaby wtedy, gdyby ta sama kobieta kupiła auto za milion złotych – i to nie jedno, lecz trzy – każdy w innym kolorze. Wtedy można by podejrzewać już, że inwestycja była zbyteczna i zupełnie nie przemyślana. Lecz właściwie po co snuć takie podejrzenia? Każdy z nas powinien stać na straży własnych finansów. Do tego, by odróżnić rzeczywistą potrzebę od zbytecznej zachcianki, potrzeba jedynie autorefleksji – uczciwej i sumiennej. Dlatego przed każdym zakupem i przed każdą decyzją finansowa warto zastosować odrobinę samokrytyki i spytać się samego siebie: „czy naprawdę potrzebuję tego sprzętu?” i „czy na pewno stać mnie na aż tak kosztowny zakup?”.

Życie ponad stan - porada eksperta

Odróżnienie rzeczywistej potrzeby od zbytecznej zachcianki nie zawsze jest proste. Gdy jednak stajemy przed takim dylematem zbyt często i gdy po wielokroć rozwiązujemy go niczym innym, jak po prostu spieniężeniem zakupu, powinniśmy udać się do eksperta, który przeanalizuje naszą sytuacje i oceni, jak poważny jest nasz problem.

W wielu przypadkach brak kontroli nad wydatkami i paląca żądza kupowania są świadectwem poważnych zaburzeń i uzależnień behawioralnych. Niekiedy jednak tendencja do życia ponad stan wynika z innych pobudek – kompleksów jednostki, a nawet… jej wygórowanego poczucia estetyki (pisaliśmy o tym w osobnym artykule na temat Efektu Diderota).

Dlatego jeśli zauważasz u siebie objawy życia ponad stan, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty. Wspólnie z nim z pewnością uda Ci się dojść do tego, co jest przyczyną wzmożonej chęci konsumpcjonizmu i braku samozaradności finansowej.

Razem z ekspertem przepracujesz swoje problemy i nauczysz się, jak prawidłowo łączyć odpowiedzialne życie z odrobiną szaleństwa i luksusu.

Życie ponad stan - podsumowanie

  • Niekiedy problemy finansowe dłużnika wynikają z jego rozrzutności, nieodpowiedzialności  finansowej i życia ponad stan. Takie przypadki są wyjątkowo ciężkie, bowiem do wyjścia na prostą nie wystarczy już spłacenie długu, lecz długa i trudząca praca nad samym sobą.
  • „Życie ponad stan” to potoczne określenie na nieprzemyślane i nieprzedsiębiorcze gospodarowanie pieniędzmi przez daną jednostkę. Żyć ponad stan znaczy tyle, co rozrzutnie traktować swój majątek i trwonić go na rzeczy niepotrzebne lub nieadekwatnie co do naszych zarobków.
  • Życie ponad stan nie jest tendencją typową jedynie dla niskich i średnich klas społecznych – w wielu przypadkach nieracjonalne wydawanie stanowi cechę osób zamożnych i żyjących w luksusie.
  • Wszelkie symptomy życia ponad stan bardzo często doprowadzają do najpoważniejszego objawu – kłopotów finansowych.
  • Uwikłani w manię kupowania Konsumenci zazwyczaj wpadają w niekończącą się spiralę zadłużenia, do wyjścia z której nie wystarczy już kolejna pożyczka.
  • Przez tendencję do życia ponad stan cierpi nie tylko budżet konsumenta, lecz także i jego psychika – nic bowiem, tak jak stres, nie wyniszcza naszego organizmu i nie psuje relacji z bliskimi.
  • Każdy, kto lubi otaczać się nowymi przedmiotami i kto ma tendencję do życia ponad stan, powinien pomyśleć o zwiększeniu swoich dochodów. Ważne jest także oszczędzanie gotówki, bo to właśnie jej niedobór – w połączeniu z rządzą wydawania – tworzy „mieszankę wybuchową”.
  • To, co dla jednych wydaje się być zupełnym „must-have”, w oczach innych uchodzi za kompletnie zbędną zachciankę.  Dlatego właśnie, by odróżnić rzeczywistą potrzebę od zbytecznego zakupu, potrzeba uczciwej autorefleksji i odrobiny samokrytyki.
  • W wielu przypadkach brak kontroli nad wydatkami i paląca żądza kupowania są świadectwem poważnych zaburzeń i uzależnień behawioralnych. Niekiedy jednak tendencja do życia ponad stan wynika z innych pobudek – kompleksów jednostki, a nawet jej wygórowanego poczucia estetyki.
  • Jeśli zauważasz u siebie objawy życia ponad stan, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

majki
majki
2018-11-26 19:45:03

świetny poradnik, sam znam osoby ktore powinny zaczac zastanawiac sie nad wlasna rozrzutnoścoą

Podobne artykuły

Listy zastawne PKO Banku Hipotecznego

PKO BP poinformował, że w ramach międzynarodowego Programu Emisji Listów Zastawnych trzon hipoteczny banku wprowadził listy zastawne serii 7 transzy 2 o wartości 100 000 000 euro. Cena, która obejmie papiery wartościowe będzie wynosiła 100,145% wartości nominalnej.

author
Patryk Byczek
01 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile potrzebujemy oszczędności, żeby czuć się bezpiecznie?

Każdy z nas chciałby nie martwić się o swoje finanse w sytuacjach kryzysowych. Aby zapewnić sobie taki komfort, warto pomyśleć o poduszce finansowej. Platforma MAM przeprowadziła badanie, które sprawdziło, ile pieniędzy potrzebujemy na czarną godzinę, by czuć się bezpiecznie.

author
Aneta Jankowska
17 sierpnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ile zarabia nurek?

Nurek to pracownik, którego głównym zadaniem jest wykonywanie różnego rodzaju prac podwodnych, na różnych głębokościach, w różnych środowiskach wodnych o zróżnicowanych warunkach termicznych. Spradzamy, ile zarabiają nurkowie.

author
Sandra Tessmer
07 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Większa pożyczka w SuperGrosz

Polska firma pożyczkowa SuperGrosz zwiększyła limit pożyczki ratalnej do 10000 zł. Oferta skierowana jest do nowych i dotychczasowych Klientów.

author
Patryk Byczek
19 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konto 500+ w BOŚ Banku

Specjalnie dla osób pobierających świadczenie 500+, BOŚ Bank przygotował specjalną ofertę konta oraz rachunku oszczędnościowego. Klienci otrzymają niezłe oprocentowanie rachunków oraz brak opłat za prowadzenie.

author
Patryk Byczek
31 lipca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Świnoujściu

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy posiadający ponad 20 placówek stacjonarnych. Sprawdź informacje na temat placówki w Świnoujściu.

author
Patryk Byczek
19 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj