Czy można się wycofać z żyrowania kredytu?

Czy można się wycofać z żyrowania kredytu?

autor wpisu
Julia Wierciło
13 lipca 2023

Podczas procesu starania się o kredyt wiele osób ma wątpliwości dotyczące decyzji przyznania zobowiązania. Jeżeli nasza zdolność okaże się niewystarczająca możemy skorzystać z pomocy poręczyciela. Żyrowanie kredytu może być jedyną dostępną opcją, ale co jeśli żyrant będzie chciał się wycofać? Sprawdźmy czy można się wycofać z żyrowania kredytu, a także jak wygląda ta procedura.

Spis treści:

  1. Żyrowanie kredytu - czym jest?
  2. Czy można się wycofać z żyrowania kredytu?
  3. Jak zabezpieczyć kredyt jeśli żyrant się wycofa?
  4. Jak wycofać się z żyrowania kredytu?
Zwiń spis treści

Żyrowanie kredytu - czym jest?

Zaciągnięcie kredytu wiąże się z pewnymi warunkami, które zostały zaakceptowane przez kredytobiorcę podczas podpisywania umowy. Jednym z ciążących na nim obowiązków jest terminowe spłacanie określonych wcześniej kwot każdego miesiąca. Składają się na nią między innymi:

  • kwota zobowiązania,
  • prowizja,
  • odsetki,
  • oprocentowanie.

Co to jest żyrowanie kredytu?
Żyrant zabezpiecza kredyt w przypadku kłopotów finansowych kredytobiorcy. W takiej sytuacji jego obowiązkiem jest spłata zobowiązania.

Żyrant pełni rolę osoby zabezpieczającej dane zobowiązanie. Może to być na przykład kredyt oddłużeniowy. Oznacza to, że w wypadku niespłacania kredytu przez osobę, która go zaciągnęła, obowiązek ten spada na żyranta. Musi on dopilnować wszelkich formalności związanych ze spłatą zobowiązania. Taka sytuacja może trwać przez określony czas do momentu rozwiązania kłopotów finansowych kredytobiorcy lub aż do końca trwania kredytu.

Plusem żyrowania kredytu jest brak wszczęcia procedur związanych z egzekucją należności wobec kredytobiorcy. Oznacza to, że od momentu pojawienia się problemów z płatnością to żyrant jest odpowiedzialny za spłatę kredytu. W późniejszym czasie może on jednak domagać się od kredytobiorcy zwrotu środków. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednią zdolnością kredytową, a brakuje nam osoby, która mogłaby zostać żyrantem możemy skorzystać z pożyczki bez zdolności kredytowej.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Czy można się wycofać z żyrowania kredytu?

Trudne sytuacje życiowe nie dotyczą wyłącznie kredytobiorcy. Mogą one pojawić się także na drodze żyranta. Mimo wcześniejszych ustaleń i przedstawienia praw i obowiązków może okazać się, że osoba, która wzięła na siebie asekurację kredytu nie będzie w stanie dłużej pełnić swojej roli. Niezależnie od powodu wycofanie się z żyrowania kredytu jest możliwym, ale bardzo często trudnym do osiągnięcia krokiem.

Kiedy można wycofać się z żyrowania kredytu?

  • jeżeli raty kredytu były dotychczas spłacane terminowo,
  • jeśli zostanie ustalona inna forma zabezpieczenia kredytu,
  • jeśli zgody na wycofanie się żyranta udzielą wszystkie strony (bank, żyrant oraz kredytobiorca).

Wycofanie się z żyrowania kredytu może być trudne ponieważ jedyną gwarancją spłaty jest poręczenie przez żyranta. Podczas przyznawania kredytu bank bierze pod uwagę zdolność kredytową poręczyciela, a nie samego kredytobiorcy. Oznacza to, że wycofanie się z żyrowania kredytu jest równoznaczne z utraceniem gwarancji spłaty pożyczonych środków. Jeśli jednak zostaną spełnione dwa podstawowe warunki, możliwość wycofania się z żyrowania kredytu jest dużo bardziej prawdopodobna.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Jak zabezpieczyć kredyt jeśli żyrant się wycofa?

Oprócz poręczenia żyranta, bank przewiduje kilka innych sposobów zabezpieczenia udzielonego kredytu. Jeśli żyrant wycofa się z pełnienia swojej funkcji należy wybrać jeden z nich. Stanowi on gwarancję spłaty zaciągniętego zobowiązania. Sprawdźmy, które z nich są najczęściej stosowane przez konsumentów.

Inne sposoby zabezpieczenia kredytu:

  • znalezienie innego żyranta – jednym z powodów wycofania się żyranta może być chęć zwiększenia swojej zdolności kredytowej. W tym wypadku na jego miejsce możemy znaleźć inną osobę, która wyrazi zgodę na poręczenie spłaty naszego zobowiązania,
  • hipoteka – jeżeli posiadamy nieruchomość, możemy wykorzystać ją jako zabezpieczenia naszego kredytu. Takie rozwiązanie stosuje się przeważnie w kredytach hipotecznych jednak mogą one stanowić gwarancję spłaty innego kredytu,
  • zastaw – to ograniczone prawo rzeczowe jest często wykorzystywane w celu zabezpieczenia kredytu. Jeżeli kredytobiorca ustanawiający zastaw jako gwarancję spłaty nie wywiąże się ze swoich zobowiązań finansowych wobec banku, konkretne dobra materialne mogą zostać mu odebrane,
  • kaucja – polega na wpłaceniu ustalonej kwoty na rzecz banku. Zostanie ona zwrócona tylko w sytuacji, w której kredytobiorca wywiązał się z ustalonych wcześniej zobowiązań finansowych czyli spłacił zaciągnięty kredyt. W innym wypadku nasza kaucja przepadnie.

Jak wycofać się z żyrowania kredytu?

W celu wycofania się z żyrowania kredytu należy w pierwszej kolejności skontaktować się z kredytobiorcą. Pozwoli to na ustalenie nowych zasad oraz możliwego zabezpieczenia zobowiązania.

Należy pamiętać, że aby wycofać się z żyrowania kredytu konieczna jest zgoda wszystkich stron. Są to:

  • bank,
  • żyrant,
  • kredytobiorca.

Kolejnym krokiem zaraz po ustaleniu nowego zabezpieczenia jest kontakt z bankiem. Mimo wymaganych zgód wszystkich stron ostateczna decyzja na temat zmiany gwarancji spłaty należy do wierzyciela, którym w tym wypadku jest bank.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kontrowersyjna dyrektywa UE o prawach autorskich przyjęta
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 kwietnia 2019

Kontrowersyjna dyrektywa UE o prawach autorskich przyjęta

Santander Bank Polska w Chodzieży
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Chodzieży

BGK wierzy, że plan finansowy 2020 można osiągnąć
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
06 września 2019

BGK wierzy, że plan finansowy 2020 można osiągnąć

ING Bank Śląski w Gogolinie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
07 lipca 2019

ING Bank Śląski w Gogolinie

Pożyczka w bankomacie – oferta Banku Millennium
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
17 grudnia 2013

Pożyczka w bankomacie – oferta Banku Millennium

Credit Agricole w Krapkowicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 lipca 2019

Credit Agricole w Krapkowicach

Porównaj