62% polskich mikrofirm martwi się o przyszłość
Choć na chwilę obecną polskie mikroprzedsiębiorstwa nie skarżą się na większe problemy w utrzymaniu stabilności finansowej, obawy wobec przyszłości prowadzonego biznesu są poważne. Jednym z powodów niekorzystnych nastrojów są rosnące koszty utrzymania firmy spowodowane kolejnymi obciążającymi regulacjami wprowadzanymi w życie przez polski rząd.
Nie da się ukryć, iż mikrofirmy stanowią ważny filar polskiego sektora MŚP. Ich udział w strukturze wszystkich tych przedsiębiorstw stanowi aż 96,5% – mowa łącznie aż o 2 milionach mikrofirm. Jak wynika z badania pt. „Indeks Bezpieczeństwa Finansowego” przeprowadzonego na zlecenie Nest Banku, wśród przedsiębiorców prowadzących najmniejsze biznesy panują dziś relatywnie dobre nastroje finansowe. Niestety prognozy na najbliższe lata działalności nie są już tak optymistyczne.
Około 85% mikrofirm działających na polskim rynku deklaruje, że na chwilę obecną odczuwają bezpieczeństwo finansowe. Jednocześnie aż sześciu na dziesięciu przedsiębiorców przyznaje, że obawia się o stabilność finansową swojej firmy w przyszłości. Co więcej, tylko 2% respondentów zapytanych przez analityków z agencji SW RESEARCH wskazało, iż w ogóle nie martwi się o swoją przyszłość finansową. Części mikrofirm (26%) już dziś brakuje stabilności finansowej, a co gorsza ponad połowa mirkoprzedsiębiorstw nie ufa swojemu bankowi.
Nest Bank – najważniejsze informacje
Badanie „Indeks Bezpieczeństwa Finansowego” zostało przeprowadzone na zlecenie Nest Banku. Poniżej znaleźć można listę artykułów zawierających najważniejsze informacje na temat tej instytucji:
Sesje wchodzące i wychodzące przelewów w Nest Banku
Opinie Klientów o Nest Banku
Infolinia i dane kontaktowe do Nest Banku
Kod SWIFT, BIC i IBAN w Nest Banku
Jakie są obawy mikroprzedsiębiorców?
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Nest Banku wykazano, iż kluczowe znaczenie w budowaniu poczucia bezpieczeństwa finansowego mają dla polskich mikrofirm dwie kwestie: płynność finansowa oraz duża liczba zleceń. Przedsiębiorcy prowadzący niewielki biznes obawiają się również zbyt wysokich kosztów prowadzenia firm. Około 13% respondentów wskazało, iż niepewność wobec przyszłości firmy spowodowana jest możliwym brakiem zapłaty ze strony kontrahentów oraz nieprzewidywalnością rynku.
Niewiele mniej mikroprzedsiębiorców zaznaczyło, że ich obawy łączą się z niewypłacalnością partnerów biznesowych (12% głosów) oraz wizją spadku poziomu życia spowodowanego niepowodzeniem biznesu. Wśród największych fobii mikroprzedsiębiorców warto wymienić również obawę o trudności w prowadzeniu księgowości przy stale zmieniającym się prawie podatkowo-fiskalnym oraz o brak dostępu do źródeł finansowania zwrotnego (różnego rodzaju pożyczek czy kredytów obrotowych dla firm).
Dzięki badaniu zleconemu przez Nest Bank możemy także oszacować, jaki „plan awaryjny” mają polskie mikroprzedsiębiorstwa na wypadek problemów z wypłacalnością. W sytuacji zagrożenia bankructwem prawie 2/5 polskich firm postawiłoby na redukcję wydatków. Prawie co piąty przedsiębiorca odstąpiłby własnych (prywatnych) oszczędności na rzecz ratowania biznesu. Natomiast 13% niewielkich firm zdecydowałoby się szukać pomocy w bankach. Co ciekawe, tylko 5% respondentów potwierdziło, iż jasnym wyborem byłoby zawieszenie działalności firmy.
Nest Bank z korzystną oferta dla firm
Jak zaznaczyliśmy już w poprzedniej sekcji artykułu, większość mikroprzedsiębiorców w razie zagrożenia upadłością zdecydowałaby się na redukcję wydatków (najpewniej zmniejszając tym samym obrót, a co za tym idzie – zysk). Tak wysoki wynik zaskakuje przede wszystkim dlatego, ze za zaciągnięciem kredytu czy pożyczki w banku odpowiedziało się znacznie mniej, bo tylko 13%, respondentów. Agnieszka Porębska-Kość, członkini zarządu Nest Banku, tłumaczy to w sposób następujący:
Prawdopodobnie w przypadku części przedsiębiorców wynika to z przekonania, że wzięcie kredytu w banku to skomplikowana i czasochłonna procedura. Jednak w ostatnich kilku latach pojawiły się rozwiązania, dzięki którym firma może uzyskać pieniądze w kilka dni.
W Nest Banku zaciągnięcie kredytu na firmę to bardzo prosta sprawa.Aby uzyskać finansowanie, wystarczy zadzwonić do doradcy kredytowego, który na podstawie wywiadu telefonicznego będzie w stanie podać możliwą do udzielenia kwotę kredytu dla danego klienta. Chęć skorzystania z oferty można wyrazić przy pomocy zwykłego SMS-a. Nie trzeba w tym wypadku udawać się do banku lub zbierać góry dokumentów. Jak czytamy na stronie Nest Banku, resztą formalności zajmie się doradca, a pieniądze znajdą się na rachunku nawet następnego dnia.
Źródła:
https://nestbank.prowly.com/75485-mikrofirmy-nadal-czuja-sie-bezpiecznie-jednak-obawiaja-sie-o-przyszlosc
Dodaj komentarz