Jak zalogować się do Alior Banku? Nowe zasady logowania

Jak zalogować się do Alior Banku? Nowe zasady logowania

author
Dominika Byczek
12 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Ważne zmiany w logowaniu do Alior Banku. 14 września 2019 wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2, która wymusza na bankach dwuetapowy proces weryfikacji Klienta w czasie logowania się do bankowości internetowej. Sprawdzamy krok po kroku, jak zalogować się na konto w Alior Banku – zobacz wszystkie zmiany.

PSD2 a logowanie do Alior Banku

Od 14 września 2019 obowiązuje dyrektywa o usługach płatniczych PSD2 (Payment Services Directive 2), której jednym z celów jest zwiększenie bezpieczeństwa systemu płatności. W znaczący sposób zmieni ona zasady logowania się do bankowości internetowej wszystkich banków, także Alior Banku.

Zmiany w sposobie logowania dotyczą zarówno bankowości elektronicznej, jak i mobilnej w Alior Banku.

źródło grafiki: Alior Bank

Najważniejsza zmiana to wprowadzenie silnego uwierzytelniania, czyli dwuetapowego procesu weryfikacji tożsamości Klienta w czasie logowania. Jak wygląda to w praktyce?

Alior Bank – logowanie

Żeby zalogować się do konta internetowego w Alior Banku, będziemy potrzebowali:

1) identyfikatora Klienta (bez zmian);

2) hasła dostępu (bez zmian);

3) telefonu komórkowego (nowość).

Telefon będzie wymagany w związku z silnym uwierzytelnieniem. W czasie logowanie zostaniemy bowiem poproszeni o wprowadzenie hasła SMS lub autoryzacji w aplikacji mobilnej Alior Banku.

Uwaga! Dotychczasowy sposób logowania ważny jest jedynie do dnia 13 września 2019 roku. Dzień później (14.09.2019) w życie wchodzi dyrektywa PSD2 nakazująca wszystkim bankom w Polsce zastosowanie silnej weryfikacji osoby logującej się do konta bankowego.

Logowanie w Alior Banku – krok po kroku

1. Wchodzimy na stronę główną banku Alior Bank i klikamy w przycisk “Zaloguj” (prawy górny róg strony).

Uwaga: ze względów bezpieczeństwa nie korzystamy z żadnych linków na zewnętrznych stronach (niezwiązanych z bankiem) lub przesłanych SMS-em.


2. Wybieramy sposób logowania – pierwszy przeznaczony jest dla osób indywidualnych oraz małych i średnich firm, a drugi dla Klientów biznesowych.


3. Wpisujemy swój ośmiocyfrowy numer Klienta albo indywidualną nazwę własną przypisaną do naszego konta.


4. Wpisujemy swoje hasło dostępu do bankowości internetowej.


5. Nowość – autoryzacja kodem SMS lub powiadomieniem PUSH w aplikacji mobilnej (jeżeli mamy zainstalowaną).

Autoryzacja za pomocą kodu SMS

Alior Bank wysyła na nasz numer telefonu SMS z kodem jednorazowym. Wprowadzamy go na stronę Alior Banku:

Kod w SMSie od Alior Bank zawiera: 6 znaków, małe litery bez polskich znaków oraz naprzemiennie samogłoski i spółgłoski.


Autoryzacja za pomocą powiadomienia PUSH w aplikacji mobilnej


Silne uwierzytelnienie – Alior Bank

Już teraz wiadomo, że silne uwierzytelnienie (SCA, ang. Strong Customer Authentication) w Alior Banku będzie polegało na:

1. logowaniu dwuskładnikowym (dodatkowa autoryzacja wykonywana będzie w aplikacji mobilnej Alior Banku),

2. konieczności potwierdzania niektórych czynności dodatkowym narzędziem autoryzacji.

Dodatkową zmianą będzie także konieczność potwierdzania niektórych transakcji zbliżeniowych kodem PIN – więcej na ten temat przeczytasz w artykule Płatności zbliżeniowe – będziemy częściej podawali PIN. Nowe limity.

Ze względów bezpieczeństwa skrócone będą także sesje bankowe. Jeżeli po zalogowaniu się nie wykonamy żadnego ruchu na stronie bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej, system automatycznie bezpiecznie wyloguje nas po upływie 5 minut (wcześniej: 10 minut).


Źródło:

https://system.aliorbank.pl/sign-in

https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/2019-08-29-zmiany-w-bankowosci-elektronicznej-TMUB.html

https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/przydatne-dokumenty/psd2.html#bezpieczenstwo

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000659/T/D20190659L.pdf

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Komunikat_UKNF_w_sprawie_PSD2_60678.pdf

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Coraz mniej bankomatów

Polacy wolą używać karty zamiast gotówki. Takie wnioski płyną z faktu, że zamyka się coraz więcej bankomatów w naszym kraju. Pod koniec ubiegłego roku pieniądze wypłacić było można z jednego spośród 23 230 sztuk bankomatów. W pierwszym kwartale 2018 zamknięto ich 96.

author
Patryk Byczek
05 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podatek cukrowy w Polsce

Podatek cukrowy czyli wprowadzona opłata dodatkowa, którą muszą uiszczać producenci napojów zawierających substancje słodzące. Podatek został wprowadzony na mocy ustawy o zdrowiu publicznym i ma na celu promocję prozdrowotnych wyborów. Sprawdźmy, które produkty są wykluczone z konieczności opłaty daniny, a także ile dokładnie wynosi podatek cukrowy.

author
Halszka Gronek
06 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Credit Agricole z nową ofertą kredytów hipotecznych

W swoim najnowszym komunikacie Bank Credit Agricole poinformował o wdrożeniu nowej oferty kredytów hipotecznych. Klienci banku będą mogli liczyć na elastyczne a jednocześnie proste rozwiązania, które niewątpliwie spotkają się z ich aprobatą. Jakie nowości czekają w banku?

author
Alicja Hirsekorn
12 sierpnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Mieszkanie Plus w Jarocinie

Mieszkanie Plus to rządowy program zastępujący dotychczas funkcjonujące Mieszkanie dla Młodych. Rząd tym razem wyciągnął rękę nie tylko do osób w młodym wieku, ale do wszystkich, którzy mają zbyt niskie dochody, by kupić własne mieszkanie. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Jarocinie.

author
Julia Wierciło
03 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Standard & Poor’s – agencja ratingowa

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić rynek inwestycyjny bez uczestnictwa agencji ratingowych. Jedną z największych i najbardziej cenionych agencji tego typu jest nowojorska spółka Standard & Poor’s. Zajmuje się ona przeprowadzaniem badań oceny kredytowej poszczególnych podmiotów, w tym krajów i krajowych walut. 

author
Halszka Gronek
28 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Kłecku

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Kłecku– godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj