Niespłacanie długu może skończyć się komornikiem, który w powszechnym mniemaniu zajmuje się głównie wybieraniem z naszego majątku odpowiednich rzeczy do licytacji. Środki na spłatę długu komornik może jednak pozyskać także dzięki zajęciu naszego konta i zajmowaniu wpływających na nie pieniędzy. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 21.03.2018
Udostępnij:

Aby nasze konto zostało zajęte, wierzyciel musi zgłosić sprawę do organów zajmujących się egzekwowaniem długu. Co ważne – nie tylko duża kwota zadłużenia może sprawić, że rachunek zostanie zajęty przez komornika. Zajęcie może być dokonane nawet w przypadku niezapłaconego w terminie rachunku lub mandatu. 

O tym, jak wygląda egzekucja z rachunku bankowego przeczytasz tutaj

Niemal dwa razy więcej zajęć

Liczba zajęć rachunków bankowych przez komornika w ubiegłym roku sięgnęła blisko miliona. Jest to aż dwukrotnie więcej, niż przed czterema laty, kiedy dokonano niecałe 500 000 zajęć. Z roku na rok zajęć rachunku bankowego jest coraz więcej. 


Wpływających spraw komorniczych nie dotyczy jednak tendencja wzrostowa – w tym przypadku obserwujemy wyniki oscylujące w granicach połowy miliona (chociaż w 2015 roku liczba spraw sięgnęła aż 7 958 864!). Co jednak ciekawe – i w 2016 i w 2017 roku zajęć z rachunków było więcej, niż samych nowych spraw komorniczych. Zajęcie z rachunku staje się zatem coraz popularniejszą metodą ściągania zadłużenia przez komorników. 

Sprawdź, ile komornik może zabrać z pensji w 2018 roku


 

Komentarze