Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?

Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?

author
Halszka Gronek
16 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Karty płatnicze stały się w ostatnim czasie bodaj najważniejszym środkiem płatniczym – zwłaszcza wśród ludzi młodych i aktywnych finansowo. Za pomocą karty płatniczej możemy płacić nie tylko w sklepach stacjonarnych, lecz także w punktach sprzedaży internetowej – podając indywidualne dane naszej karty. Jednak czy przekazywanie sprzedawcy poufnego numeru karty jest bezpieczne? 

Spis treści:

  1. Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?
  2. Im więcej kart, tym większe niebezpieczeństwo
  3. Ujawnienie numeru karty kredytowej
  4. Ujawnienie kodu karty
  5. Jak zwiększyć bezpieczeństwo przy użyciu karty?
  6. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?

Podanie numeru karty może być bezpieczne, jeśli tylko udostępniamy go wiarygodnym podmiotom. W innych przypadkach podanie poufnych numerów może zagrażać bezpieczeństwu naszych danych i środków.

Należy pamiętać, że podanie numeru karty w wielu sytuacjach może narazić nas na niebezpieczeństwo. Cyberprzestępcy dysponują wachlarzem metod, które mogą wykorzystać, aby oszukać nieostrożnych użytkowników, a idealnym przykładem może być vishing. Przed podaniem poufnych numerów znajdujących się na naszych kartach płatniczych pamiętajmy o środkach bezpieczeństwa.

Im więcej kart, tym większe niebezpieczeństwo

W ostatnich latach z łatwością zaobserwować możemy postępującą dominację kart płatniczych wśród sposobów dokonywania transakcji. Gotówka odchodzi do lamusa, a kolejne pokolenia wzrastających konsumentów coraz częściej lokują swe pieniądze na bankowych kontach.

Płacimy kartami – i to nie tylko w tradycyjnej formie, wyciągając plastikową plakietkę z portfela i wkładając ją do terminala. Coraz częściej bowiem transakcja kartą przybiera formę unowocześnioną, opartą o technologię NFC.

Płacimy nie tylko kartą plastikową, ale i wirtualną

Płatności typu NFC działają za pomocą telefonu komórkowego, do którego „podpięta” została karta płatnicza użytkownika. Przykładem tego typu technologii jest Apple Pay oraz jego odpowiedniki wśród pozostałych producentów smartphone’ów: Google Pay i Huawei Pay.

Unowocześnienia te umożliwiają dokonywanie transakcji płatniczych przy użyciu karty, jednocześnie nie korzystając z karty w ogóle. Wystarczy mieć przy sobie telefon z aktywowaną usługą NFC, by zapłacić za wybrane zakupy w sklepie stacjonarnym.

Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Pożyczki od 18 lat – dostępne bez ograniczeń wiekowych

Pożyczki na dowód – bez zaświadczeń od pracodawcy

Pożyczki dla zadłużonych – także dla osób z problemami finansowymi

Coraz częściej płacimy przez podanie numeru karty

Oczywiście karty płatnicze umożliwiają także dokonywanie opłat i płatności w Internecie. Dzięki tym małym plastikowym narzędziom możemy uregulować rachunki, zarezerwować pobyt w hotelu (na przykład przez portal booking.com), a nawet zamówić ulubione potrawy z dowozem lub zapłacić za zakupy w e-sklepie.

Wystarczy, że w serwisie płatniczym podamy dane naszej karty – numer, kod CVC i datę ważności. Jednak czy aby na pewno przekazywanie tychże informacji jest bezpieczne? Czy nie grozi nam cyberkradzież? Sprawdź, czym jest karta kredytowa z limitem dla zadłużonych.

Ujawnienie numeru karty kredytowej

Każda karta płatnicza, jaka wydana została przez bank na rzecz konsumenta, posiada własne, unikatowe dane.

Najważniejsze dane karty płatniczej:

  • imię i nazwisko posiadacza,
  • datę ważności środka płatniczego,
  • indywidualny kod zabezpieczający CVC lub CVV,
  • unikatowy numer karty.

Czwartym i bodaj najważniejszym wyznacznikiem identyfikacyjnym karty płatniczej jest jej unikatowy numer. Składa się on standardowo z 16 cyfr  podzielonych na cztery sekcje po 4 cyfry – taka konstrukcja numeru jest stała i niezależna od tego, jaki dostawca wydał kartę (Marstercard, Visa, American Express itp.).

Co niezwykle istotne, numer karty, tak jak i pozostałe jej dane, mają charakter poufny. Nie powinny więc one trafić w niepowołane ręce.

Każdy, kto uzyska dostęp do pełnej treści unikatowych i indywidualnych danych karty płatniczej, otrzyma możliwość swobodnego dostępu do zasobów zgromadzonych na naszym koncie bankowym. Znając numer, kod CVC i datę ważności karty, możemy rejestrować się na platformach streamingowych, potwierdzać długoterminowe subskrypcje, a nawet – dowoli płacić za usługi i towary zakupione online. Dlatego właśnie trafienie karty w niepowołane ręce lub podpatrzenie jej danych przez oszusta może być niebezpieczne.

Ujawnienie kodu karty

Jeżeli dokonujemy zakupu internetowego – niezależnie od tego, czy chodzi o wykupienie dostępu do platformy VoD, zarezerwowanie noclegu czy opłacenie rachunków – będziemy poproszeni o podanie wszystkich czterech danych karty:

  • imienia i nazwiska posiadacza,
  • daty ważności środka płatniczego,
  • indywidualnego kodu zabezpieczający CVC lub CVV,
  • 16-cyfrowego numeru karty.

Jeśli sklep prosi jedynie o datę ważności czy numer karty, możemy być pewni, że z naszą transakcją jest coś nie tak. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że żaden system transakcyjny nie zatwierdzi takiej niepełnej informacji, co oznacza, że „sprzedawca” nie chce nam niczego sprzedać, lecz jedynie wyłudzić od nas dane, by w przyszłości dopuścić się oszustwa. Po drugie: każdy szanujący się sklep prosi o komplet czterech danych karty, bowiem w ten sposób minimalizuje się ryzyko dokonania transakcji przez oszusta.

Z powyższych informacji można wyciągnąć następujący wniosek: podawanie samego numeru karty płatniczej nie jest wysoce niebezpieczne, bowiem do dokonania jakiejkolwiek transakcji płatniczej potrzebne są także takie dane, jak kod CVV i data ważności.

Jednak ujawnienie 16-cyfrowego numeru niejako przybliża nas do sytuacji, w której padniemy ofiarą oszustwa i wyłudzenia pieniędzy z naszego konta. Dlatego warto jest chronić numer karty i nie podawać go osobom niezaufanym.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo przy użyciu karty?

1. Wyłączyć możliwość wykonywania transakcji przez Internet

Jeśli obawiamy się, że dane naszej karty płatniczej mogły trafić w niepowołane ręce, powinniśmy jak najszybciej wyłączyć możliwość wykonywania transakcji przez Internet. Taka opcja dostępna jest w serwisie transakcyjnym banku, a w wielu przypadkach także w aplikacji mobilnej.

2. Zmniejszenie limitów transakcji kartą

Warto jest także pomyśleć o zmniejszeniu maksymalnych limitów kwotowych i liczbowych dla transakcji „kartowych” dokonywanych przez Internet.

3. Objęcie karty standardem 3D Secure

Warto też poprosić bank o to, by nasza karta została objęta standardem 3D Secure. Dzięki temu narzędziu każda próba zdalnego użycia karty będzie musiała zostac potwierdzona jednorazowym kodem, który bank wyśle nam SMS-em na telefon. Niektóre banki, takie jak na przykład mBank, zamiast kodów jednorazowych wprowadziły możliwość autoryzacji transakcji za pomocą zalogowania do aplikacji mobilnej (przykładowo na odcisk palca).

4. Płatność bez podawania danych karty w sieci

Dane naszej karty powinny być chronione nie tylko przez nas, lecz także przed serwisy i sklepy, jakim powierzamy te poufne dane. Niestety jednak czasami zdarzają się przypadki wycieku danych dotyczących kart płatniczych klientów. Aby uniknąć przykrych konsekwencji takiej sytuacji, warto zrezygnować z każdorazowego podawania danych karty w przypadku płacenie w e-sklepie. Zamiast tego bezpieczniej będzie na przykład płacić BLIKIEM.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podawanie numeru karty przy rezerwacji nie jest zalecane przez banki i organizacje kartowe. Lepiej (bezpieczniej) korzystać z innych metod płatności.

Numer karty płatniczej, w połączeniu z pozostałymi danymi karty, może być wykorzystany do wyłudzenia pieniędzy z naszego konta.

Wszystkie elementy identyfikujące daną kartą płatniczą, w tym także 4 ostatnie cyfry, należy bezwzględnie chronić przed niepowołanymi osobami. Najlepiej danych tych nie ujawniać.

Najwrażliwsze dane to numer karty, kod CVV2 i data ważności karty. Najlepiej nie podawać wszystkich danych z karty, ponieważ jeżeli komplet danych znajdzie się w posiadaniu jakiejś osoby, będzie mogła ona wykorzystać te dane do dokonania płatności czy przelewu w naszym imieniu. Jeżeli zatem wpisujemy gdzieś wszystkie dane z naszej karty, musimy być pewni, że jesteśmy na stronie godnej zaufania. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy przesyłać danych z karty w wiadomości prywatnej.

Warto zadzwonić na infolinię banku i zablokować kartę.

To zależy. Jeżeli zachowujemy ostrożność i nie robimy zakupów na podejrzanych portalach, mamy większą pewność bezpieczeństwa transakcji.

Kodu nie należy podawać osobom trzecim, ani wpisywać go na niesprawdzonych portalach internetowych.

Istnieje wiele alternatywnych sposobów na zapłatę bez podawania numeru karty. Jedną z nich jest np. płatność kodem BLIK.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Janina
Janina
2022-11-26 09:35:37

Dzień dobry. Jeśli podam komuś nr karty kredytowej wraz z niezbędnymi danymi do przelewu na te kartę to czy podczas przelewu osoba pozna mój nr rachunku bankowego przypisanego do tej karty? Czy to inaczej działa?

Janina
Janina
2022-11-26 09:32:35

Dzień dobry. Czy jeśli podam nr karty kredytowej, kod oraz datę ważności komuś aby zrobił mi przelew na tę kartę kredytową bez podawania mojego numeru rachunku bankowego to czy i tak numer konta przypisany do karty due ueiduczni podczas robieniu na tę kartę przelewu?

kude
kude
2022-08-05 16:25:23

fakt, artykuł sam sobie zaprzeczający bez ładu i składu a co najważniejsze nie odpowiada w sposób jednoznaczny na zadane pytanie tytułowe jednym słowem porarzka

Stefan
Stefan
2021-12-20 17:45:43

Dotyczy poprzedniego komentarza. Odniosłem się oczywiście do wpisuTOMSIK-a

Podobne artykuły

Alior Pay

Alior Bank przedstawił nową usługę, która umożliwia dokonywanie płatności odroczonych. Na razie dostępna jest dla wybranych Klientów. Sprawdzamy szczegóły.

author
Dorota Grycko
12 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Chwilówki Knurów

Potrzebujesz chwilówki w Knurowie. Sprawdź i porównaj oferty pożyczek chwilówek w poniższym rankingu. Pieniądze otrzymasz w całości drogą  online i bez zaświadczeń o dochodach. Maksymalna kwota chwilówki to nawet 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
30 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Co się zmieni po przejęciu PEKAO

Powszechny Zakład Ubezpieczeń razem z Polskim Funduszem Rozwoju odkupi od włoskiej grupy UniCredit akcje Banku Pekao. W ten sposób państwo przejmie kontrolę nad drugim co do wielkości bankiem w Polsce. To jedna z największych transakcji w branży bankowej w ostatnich latach. Co to oznacza dla klientów?

author
Aneta Jankowska
12 grudnia 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank umorzył zadłużenie swoim Klientom

Klienci Banku Chase spotkali się z niecodzienną sytuacją. Ich długi na kartach kredytowych zostały… anulowane z dnia na dzień. Bank stracił na tej operacji kilka milionów złotych.

author
Dominika Byczek
20 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Nowym Dworze Gdańskim

Santander Bank Polska jest drugim największym bankiem detalicznym w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Jeden z oddziałów bankowych mieści się w Nowym Dworze Gdańskim. Sprawdzamy godziny otwarcia, ofertę placówki oraz dane kontaktowe.

author
Dominika Byczek
24 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polacy wolą gotówkę ?

Polacy w trakcie zakupów wolą płacić gotówką. Raport “Sklepy przyszłości” pokazuje, że połowa z nas nadal wybiera tradycyjny pieniądz w obiektach handlowych.

author
Aneta Jankowska
21 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj