Doradca kredytowy – najważniejsze informacje

Doradca kredytowy – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
14 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Każdy, kto myśli o zaciągnięciu sporego kredytu, zastanawia się, czy warto jest skorzystać z usług doradcy kredytowego. Sprawdziliśmy, na czym polega ten zawód, jakie jest zakres obowiązków doradcy i czy rzeczywiście jego pomoc może być dla Kredytobiorcy niezbędna.

Spis treści:

  1. Doradca kredytowy - kto to jest?
  2. Czym zajmuje się doradca kredytowy?
  3. Zakres obowiązków doradcy kredytowego?
  4. Czy warto skorzystać z pomocy doradcy?
  5. Jak zostać doradcą kredytowym?
Zwiń spis treści

Doradca kredytowy - kto to jest?

Doradca finansowy jest pośrednikiem między Klientem, który stara się o uzyskanie kredytu lub innego produktu bankowego, a bankiem czy też inną instytucją finansową, która owy produkt może udzielić.

Na obecnym rynku zaobserwować można spory popyta na usługi doradcy kredytowego, bowiem banki wprowadzają coraz to nowsze i bardzo restrykcyjne procedury udzielania swych produktów. Wielu Konsumentów nie jest w stanie samemu uporać się z formalnościami i dlatego decyduje się na pomoc doradcy. Zadaniem doradcy kredytowego jest wybranie dla Klienta najbardziej korzystnej oferty z tych dostępnych w danym banku, instytucji finansowej lub w ogóle – na całym rynku bankowym. Doradca bowiem może pracować „na własną rękę”, może być zatrudniany przez konkretny bank, a także przez firmę doradczą.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Czym zajmuje się doradca kredytowy?

Doradca finansowy zajmuje się w swej pracy przede wszystkim obsługą Klientów, którzy potrzebują wsparcia finansowego i poszukują w tym celu odpowiedniego kredytu lub innego produktu bankowego.

Pierwsze spotkanie doradcy z Konsumentem polega przede wszystkim na odpowiednim rozpoznaniu potrzeb danego Klienta – czyli na określeniu tego, jakiego rodzaju oraz jakiej wysokości kredyt będzie mu rzeczywiście potrzebny, a także jaki produkt będzie dla niego korzystny. Warto pamiętać, że doradca finansowy zajmuje się jedynie wstępną oceną sytuacji finansowej Klienta. Ostateczna decyzja w sprawie przyznaniu Wnioskodawcy produktu, jakie polecił mu doradca kredytowy, leży w zakresie obowiązków analityka kredytowego.

Zakres obowiązków doradcy kredytowego?

Doradca finansowy zajmuje się szeroko rozumianą obsługą interesów Klientów, którzy poszukują najkorzystniejszego w ich indywidualnej sytuacji kredytu lub innego produktu bankowego. Głównym zadaniem doradcy jest więc właściwe rozpoznanie potrzeb i możliwości finansowych danego Klienta, a następnie – dopasowanie do nich odpowiedniego produktu bankowego. Doradca dokonuje także wstępnej oceny sytuacji i zdolności kredytowej Konsumenta.

Doradca finansowy przekazuje Klientowi informacje na temat tego, jakie dokumenty należy przedłożyć w danym banku, by móc wnioskować o przyznanie danego produktu. Nierzadko pomaga również przy ich kompletowaniu i wypełnianiu. Najtrudniejszą część pracy doradcy kredytowego zajmuje także „czyszczeniem” negatywnej historii w BIK-u, czyli doradzeniem Klientowi, jak zwiększyć jego zdolność kredytową i poprawić wizerunek konsumencki, jaki widnieje w bankowych rejestrach.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy?

Odpowiedź na pytanie, czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, nie jest jednoznaczna. W przypadku zapoznawania się z ofertą konkretnego banku w jego oddziale nie będziemy właściwie mieli wyboru – doradca sam nas przyjmie i wskaże, na jakie produkty powinniśmy zwrócić uwagę.

Jeśli jednak zastanawiamy się nad skorzystaniem z usług niezależnego doradcy kredytowego – czy to działającego w pojedynkę, czy na rzecz dużych firm doradczych – wszystko zależeć będzie od indywidualnej sytuacji Klienta, a przede wszystkim, od jego wiedzy na temat kredytów, bankowego scoringu i wymagań. Jeżeli dysponujesz sporą ilością czasu i znasz się na mechanizmach przyznawania kredytów, możesz samodzielnie poszukać najlepszego kredytu dla siebie. W innym przypadku zalec się skorzystać z pomocy specjalisty, bowiem zna od rynek bankowy „od podszewki”.

Musisz jednak pamiętać, że nie każdy doradca kredytowy kieruje się w swej pracy takimi samymi ideałami i celami. Niektórym z nich zależy jedynie na prowizji od ilości sprzedanych produktów, w związku z czym chcą jak najszybciej usłużyć Klienta, nie zwracając przy tym uwagi na jego dobro i interesy. Dlatego zanim podejmiesz decyzje o skorzystaniu z usług niezależnego doradcy kredytowego, dokładnie przemyśl, czy nie będziesz w stanie samemu wybrać najkorzystniejszy kredyt, a jeśli nie – poszukaj doradcy z nienagannymi opiniami i pozytywną oceną wśród jego Klientów.

Jak zostać doradcą kredytowym?

Aby zostać doradcą kredytowym konieczne jest zdobycie przynajmniej średniego wykształcenia. Warto jednak pamiętać, iż  dyplom ukończenia uczelni wyższej jest już, ze względu na dużą konkurencję na rynku pracy, niemal podstawowym wymaganiem pracodawców z wielu firm finansowych.

Najbardziej cenieni są absolwenci kierunków ekonomicznych, socjologicznych, prawnych i finansowych. Kandydat na doradcę kredytowego powinien posiadać szeroko rozumiana wiedzę z zakresu finansów, a także nienaganne umiejętności interpersonalne – bowiem kontakt z Klientem jest w tym zawodzie podstawą. Doradca musi także przestrzegać zasad etyki i umieć przedstawić daną ofertę w sposób uczciwy i wyczerpujący. Konieczna jest dokładna znajomość aktualnych ofert rynkowych i bieżące śledzenie stawek WIBOR, kursów walut czy zmian prawnych.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Jaki jest numer SWIFT, BIC oraz IBAN w Santander Consumer Bank? Numer SWIFT/BIC w Santander Consumer Bank to SCFBPLPWXXX, natomiast kod IBAN to litery “PL” i pełny numer rachunku bankowego. Sprawdź szczegóły na temat kodów BIC/SWIFT oraz IBAN w Santander Consumer Banka.

author
Dominika Byczek
23 stycznia 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zgoda marketingowa – informacje ogólne

W dobie powszechnego Internetu zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych to istotne zagadnienie z punktu widzenia każdego z nas. Analiza konkretnych przypadków jasno pokazuje jak daleko jest do ideału w przestrzeganiu przepisów. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z powyższą tematyką.

author
Patryk Byczek
18 maja 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Skwierzynie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Skwierzynie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia behawiorysta?

Praca behawiorysty jest idealna dla osób, które charakteryzują się empatią wobec zwierząt. Prawda jest jednak taka, że bardzo często wiąże się ona z pracą również z ludźmi. Sprawdziliśmy, ile zarabia behawiorysta.

author
Sandra Tessmer
11 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

BNP Paribas przedstawia subwencje PFR dla firm

BNP Paribas poinformował, że Klienci firmowi będą mogli składać wnioski o subwencję Polskiego Funduszu Rozwojowego z poziomu bankowości elektronicznej. Wsparcie będzie udzielane firmom, które znacząco dotknął kryzys związany z epidemią koronawirusa w Polsce. Firmy, które spełniają warunku Tarczy Finansowej PFR otrzymają preferencyjne finansowanie na okres trzech lat z możliwością umorzenia po dwunastu miesiącach nawet w 75%.      

author
Patryk Byczek
02 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wiążąca Informacja Stawkowa – na czym polega?

Koniec z niejasnościami związanymi ze stawkami podatku VAT. Rząd da Krajowej Administracji Skarbowej moc autorytarnej oceny stawki VAT wobec konkretnego towaru lub usługi. Wiążąca Informacja Stawkowa będzie wiążąca nie tylko dla podatników, ale i dla urzędów.

author
Dominika Byczek
26 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj