Strona główna Wpisy Inne Doradca kredytowy – najważniejsze informacje

Doradca kredytowy – najważniejsze informacje

author
Halszka Gronek
14 sierpnia 2018
Każdy, kto myśli o zaciągnięciu sporego kredytu, zastanawia się, czy warto jest skorzystać z usług doradcy kredytowego. Sprawdziliśmy, na czym polega ten zawód, jakie jest zakres obowiązków doradcy i czy rzeczywiście jego pomoc może być dla Kredytobiorcy niezbędna. 

Spis treści:
1. Doradca kredytowy – kto to jest?
2. Czym zajmuje się doradca?
3. Zakres obowiązków.
4. Czy warto skorzystać z doradcy?

5. Jak zostać doradcą?

 

DORADCA KREDYTOWY – KTO TO JEST?

Doradca finansowy jest pośrednikiem między Klientem, który stara się o uzyskanie kredytu lub innego produktu bankowego, a bankiem czy też inną instytucją finansową, która owy produkt może udzielić.
 

Na obecnym rynku zaobserwować można spory popyta na usługi doradcy kredytowego, bowiem banki wprowadzają coraz to nowsze i bardzo restrykcyjne procedury udzielania swych produktów. Wielu Konsumentów nie jest w stanie samemu uporać się z formalnościami i dlatego decyduje się na pomoc doradcy.
 

Zadaniem doradcy kredytowego jest wybranie dla Klienta najbardziej korzystnej oferty z tych dostępnych w danym banku, instytucji finansowej lub w ogóle – na całym rynku bankowym. Doradca bowiem może pracować „na własną rękę”, może być zatrudniany przez konkretny bank, a także przez firmę doradczą.
 

 

CZYM ZAJMUJE SIĘ DORADCA?

Doradca finansowy zajmuje się w swej pracy przede wszystkim obsługą Klientów, którzy potrzebują wsparcia finansowego i poszukują w tym celu odpowiedniego kredytu lub innego produktu bankowego. 
 

Pierwsze spotkanie doradcy z Konsumentem polega przede wszystkim na odpowiednim rozpoznaniu potrzeb danego Klienta – czyli na określeniu tego, jakiego rodzaju oraz jakiej wysokości kredyt będzie mu rzeczywiście potrzebny, a także jaki produkt będzie dla niego korzystny.
 

Warto pamiętać, że doradca finansowy zajmuje się jedynie wstępną oceną sytuacji finansowej Klienta. Ostateczna decyzja w sprawie przyznaniu Wnioskodawcy produktu, jakie polecił mu doradca kredytowy, leży w zakresie obowiązków analityka kredytowego
 

 

ZAKRES OBOWIĄZKÓW

Doradca finansowy zajmuje się szeroko rozumianą obsługą interesów Klientów, którzy poszukują najkorzystniejszego w ich indywidualnej sytuacji kredytu lub innego produktu bankowego. 
 

Głównym zadaniem doradcy jest więc właściwe rozpoznanie potrzeb i możliwości finansowych danego Klienta, a następnie – dopasowanie do nich odpowiedniego produktu bankowego. Doradca dokonuje także wstępnej oceny sytuacji i zdolności kredytowej Konsumenta. 

Doradca finansowy przekazuje Klientowi informacje na temat tego, jakie dokumenty należy przedłożyć w danym banku, by móc wnioskować o przyznanie danego produktu. Nierzadko pomaga również przy ich kompletowaniu i wypełnianiu. 
 

Najtrudniejszą część pracy doradcy kredytowego zajmuje także „czyszczeniem” negatywnej historii w BIK-u, czyli doradzeniem Klientowi, jak zwiększyć jego zdolność kredytową i poprawić wizerunek konsumencki, jaki widnieje w bankowych rejestrach. 
 

 

CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY DORADCY?

Odpowiedź na pytanie, czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, nie jest jednoznaczna. W przypadku zapoznawania się z ofertą konkretnego banku w jego oddziale nie będziemy właściwie mieli wyboru – doradca sam nas przyjmie i wskaże, na jakie produkty powinniśmy zwrócić uwagę. 
 

Jeśli jednak zastanawiamy się nad skorzystaniem z usług niezależnego doradcy kredytowego – czy to działającego w pojedynkę, czy na rzecz dużych firm doradczych – wszystko zależeć będzie od indywidualnej sytuacji Klienta, a przede wszystkim, od jego wiedzy na temat kredytów, bankowego scoringu i wymagań.
 

Jeżeli dysponujesz sporą ilością czasu i znasz się na mechanizmach przyznawania kredytów, możesz samodzielnie poszukać najlepszego kredytu dla siebie. W innym przypadku zalec się skorzystać z pomocy specjalisty, bowiem zna od rynek bankowy „od podszewki”.

Musisz jednak pamiętać, że nie każdy doradca kredytowy kieruje się w swej pracy takimi samymi ideałami i celami. Niektórym z nich zależy jedynie na prowizji od ilości sprzedanych produktów, w związku z czym chcą jak najszybciej usłużyć Klienta, nie zwracając przy tym uwagi na jego dobro i interesy. 
 

Dlatego zanim podejmiesz decyzje o skorzystaniu z usług niezależnego doradcy kredytowego, dokładnie przemyśl, czy nie będziesz w stanie samemu wybrać najkorzystniejszy kredyt, a jeśli nie – poszukaj doradcy z nienagannymi opiniami i pozytywną oceną wśród jego Klientów.
 

 

JAK ZOSTAĆ DORADCĄ?

Aby zostać doradcą kredytowym konieczne jest zdobycie przynajmniej średniego wykształcenia. Warto jednak pamiętać, iż  dyplom ukończenia uczelni wyższej jest już, ze względu na dużą konkurencję na rynku pracy, niemal podstawowym wymaganiem pracodawców z wielu firm finansowych. 
 

Najbardziej cenieni są absolwenci kierunków ekonomicznych, socjologicznych, prawnych i finansowych. Kandydat na doradcę kredytowego powinien posiadać szeroko rozumiana wiedzę z zakresu finansów, a także nienaganne umiejętności interpersonalne – bowiem kontakt z Klientem jest w tym zawodzie podstawą.
 

Doradca musi także przestrzegać zasad etyki i umieć przedstawić daną ofertę w sposób uczciwy i wyczerpujący. Konieczna jest dokładna znajomość aktualnych ofert rynkowych i bieżące śledzenie stawek WIBOR, kursów walut czy zmian prawnych.
 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
23 marca 2020

UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok

Jak podwyższyć emeryturę – poradnik
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
13 stycznia 2019

Jak podwyższyć emeryturę – poradnik

Alior Bank w Grajewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 maja 2019

Alior Bank w Grajewie

3,7% na lokacie w Meritum Banku
Wpisy
author
Maciej_Stanko
09 grudnia 2013

3,7% na lokacie w Meritum Banku

PKO BP w Kolbuszowej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
31 lipca 2019

PKO BP w Kolbuszowej