Czym zajmuje się analityk kredytowy?

Czym zajmuje się analityk kredytowy?

author
Halszka Gronek
14 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Każdy wnioskodawca, który czeka na wydaje mu decyzji kredytowej przez bank, ma świadomość tego, że po drugiej „stronie” jego sprawę rozpatruje analityk kredytowy. Sprawdziliśmy, kim naprawdę jest ta postać i na czym polega praca analityka kredytowego.

Spis treści:

  1. Kim jest analityk kredytowy?
  2. Zakres obowiązków analityka kredytowego
  3. Kto może zostać analitykiem kredytowym?
  4. Jak zostać analitykiem kredytowym?
  5. Doradca a analityk kredytowy
Zwiń spis treści

Kim jest analityk kredytowy?

Analityk pracuje w tzw. dziale ryzyka. Oznacza to, że wszelkie jego działania mają na celu ochronę finansów i wypłacalności banku. Dlatego właśnie każdy analityk wykonuje swą pracę w oparciu o ścisłe wytyczne wynikające ze specyfiki produktów bankowych – ich ryzyka oraz marż.

Analityk kredytowy to osoba zatrudniona na specjalnym stanowisku w banku lub innej instytucji finansowej. Głównym zadaniem analityka kredytowego jest analiza wniosku klienta o przyznanie mu finansowania lub innego produktu bankowego.

Kryteria przyznawania finansowania przez analityka kredytowego są ściśle określone i uzależnione od zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz proponowanego przez niego zabezpieczenia. Analityk otrzymuje jedynie dane do analizy. Przelicza je, nie znając osobiście wnioskodawcy i nie mając możliwości rozpatrzenia indywidualności jego sprawy.

Zakres obowiązków analityka kredytowego

Analityk bankowy nie ma łatwego zadania do spełnienia. Jego głównym celem jest obrona banku przed niekorzystnymi inwestycjami w niewypłacalnych klientów. Nie mając możliwości osobistego i bliższego poznania wnioskodawcy, analityk wydaje swe decyzje w oparciu o surowe i pozbawione emocji wyliczenia ryzyka oraz zdolności kredytowej. Analityk bierze zatem czynny udział w procesach przyznawania zobowiązań kredytowych, takich jak na przykład kredyt hipoteczny.

Do zadań analityka kredytowego należy przede wszystkim:

  • analiza wniosków o udzielenie finansowania lub innych produktów bankowych – takich jak np. kredyt gotówkowy,
  • przygotowanie wszelkich projektów umów kredytowych,
  • zabezpieczeń umów czy decyzji kredytowych – tak, by minimalizowały one ryzyko inwestycyjne i chroniły interesy banku,
  • archiwizowanie wydanych decyzji kredytowych,
  • księgowanie udzielonych transakcji.

Analitycy śledzą także sytuację finansową kredytobiorców i stale monitorują terminowość dokonywania przez nich spłat. Mają dzięki temu stale rękę na pulsie i czuwają nas interesami kredytodawcy. Oznacza to, że nasza zdolność kredytowa jest stale weryfikowana.

Kto może zostać analitykiem kredytowym?

Analitykiem kredytowym w bankowości detalicznej może zostać każda osoba, która posiada umiejętności analityczne i cechuje się uczciwością oraz sumiennością w wykonywaniu powierzonych zadań.

Co istotne, karierę na stanowisku analityka w bankowości detalicznej można rozpocząć zaraz po studiach lub nawet w trakcie ich trwania, jeżeli przyjęty tryb nauki dopuszcza możliwość pracy w godzinach wymaganych przez pracodawcę.

Analitykiem można zostać więc wtedy, gdy ma się ukończone lub wciąż kończone studia wyższe. Nie ma jednak ścisłego wymogu dotyczącego kierunku pobierania wykształcenia wyższego – może to być filozofia, matematyka, chemia czy ekonomia. Jednak im dany kierunek bliższy bankowości i finansom, tym większe szanse na otrzymanie pracy.

Jak zostać analitykiem kredytowym?

Rynek pracy intensywnie poszukuje kolejnych analityków kredytowych. Zainteresowanie tym zawodem jest tym większe, iż pracodawcy proponują relatywnie wysokie i zadowalające przeciętnego aplikanta zarobki. Z powodu tak dużej konkurencji między na tynku pracy, najistotniejsze w procesie rekrutacji są doświadczenie i wykształcenie.

Kandydat na stanowisko analityka musi mieć ukończone studia, choć nie ma ściśle narzuconego wymogu kierunku. Sporym atutem jest ukończenie rachunkowości lub ekonomii, bowiem dyscypliny te zapewniają niezbędną wiedzę, a także poszerzają kompetencje potrzebne analitykowi.

Prócz studiów cenione przez pracodawcę są odbyte kursy dodatkowe. Entuzjastycznie oceniani są kandydaci, którzy ukończyli studia podyplomowe w wąskiej specjalizacji związanej z bankowością. Istotne jest także nabycie doświadczenia. Im wcześniej o nie zadbamy, tym lepiej, dlatego banki umożliwiają nawet studentom odbycie u siebie praktyk.

Doradca a analityk kredytowy

Doradca i analityk bankowy bardzo często pracują obok siebie, choć tak naprawdę ich zadania zupełnie się od siebie różnią. Doradca kredytowy walczy o klienta i dba o jego dobro. Stara się, by konsument skorzystał z jego oferty i złożył wniosek o pożyczkę, kredyt lub inny produkt bankowy.

Decyzja o przyznaniu wniosku klienta leży jednak po stronie analityka kredytowego, a ten wcale nie musi być sprzymierzeńcem doradcy walczącego o interes przyszłego kredytobiorcy.

Analityk nie otrzymuje prowizji od ilości sprzedanych produktów. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie pieczy nad jakość udzielonych przez bank kredytów, a przede wszystkim – nad interesami kredytodawcy. Doradca kredytowy zachęca więc każdego klienta do skorzystania z produktów danego banku. Jeśli jednak którykolwiek z wniosków zbudzi wątpliwości analityka, ten bez zastanowienia go odrzuci. Dlatego właśnie często mówi się o konflikcie na linii doradca – analityk, czy też o ich rozbieżnych polach walki.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jarek
Jarek
2022-12-23 14:37:12

Zacząłem pracę jako analityk bankowy w trakcie studiów. Robiłem podyplomówkę z tego zakresu na WSKZ i to są studia online, więc od razu załapałem się też do pracy. Mogłem uczyć się teorii wieczorami, a w pracy weryfikować ją w praktyce. :) Materiały są bardzo szczegółowe, można się naprawde dużo nauczyć. Mnóstwo wiedzy z tego wyciągnąłem, w krótkim czasie - taki skok rozwojowy w sferze zawodowej. ;)

Podobne artykuły

Władze Idea Banku

Idea Bank powstał na bazie GMAC Banku, który został w 2010 roku przejęty przez Getin Holding. W 2011 roku otwarto pierwsze placówki instytucji, ponieważ do tej pory prowadziła ona swoją działalność jedynie online.

author
Patryk Byczek
28 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Mońkach – sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Mońkach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Mońki.

author
Patryk Byczek
25 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki Kozienice

Chcesz otrzymać szybką pożyczkę w Kozienicach? Zobacz najlepsze oferty zebrane w naszym rankingu. Wszystkie poniżej przedstawione dostępne są bez wychodzenia z domu.

author
Aleksandra Gościnna
04 lutego 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pięciu notariuszy podejrzanych o lichwiarstwo

Zatrzymano pięciu notariuszy podejrzanych o liczne wyłudzenia i lichwiarstwo. Pokrzywdzonych w sprawie zostało ponad 400 osób, a wartość utraconych przez nich nieruchomości przekracza aż 20 mln zł. 

author
Halszka Gronek
25 maja 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Lokata mobilna – czym jest?

W dzisiejszym szybkim tempie życia, dostępność i elastyczność finansowych narzędzi stają się coraz ważniejsze. Lokata mobilna jest stosunkowo nową formą oszczędzania. Zdobywa ona coraz większą popularność wśród osób poszukujących zrównoważonego sposobu pomnażania swoich środków. To narzędzie łączy zalety tradycyjnej lokaty z nowoczesnymi udogodnieniami.  Może okazać się doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie zarówno stabilność, jak i wygodę w zarządzaniu swoimi finansami. Sprawdźmy czym dokładnie jest lokata mobilna i w jaki sposób działa.

author
Julia Wierciło
14 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Już 1,85 mln przyznanych świadczeń “Dobry Start”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało właśnie oficjalne informacje na temat świadczenia “Dobry Start”. Od początku lipca do teraz złożono już ponad 1,7 mln wniosków o wypłatę wsparcia i wypłacono 1,85 mln świadczeń.

author
Dominika Byczek
12 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj