Czym zajmuje się analityk kredytowy?

Czym zajmuje się analityk kredytowy?

author
Halszka Gronek
14 sierpnia 2018
Każdy wnioskodawca, który czeka na wydaje mu decyzji kredytowej przez bank, ma świadomość tego, że po drugiej „stronie” jego sprawę rozpatruje analityk kredytowy. Sprawdziliśmy, kim naprawdę jest ta postać i na czym polega praca analityka kredytowego.

Spis treści:
1. Analityk kredytowy – kto to jest?
2. Zakres obowiązków.
3. Kto może zostać analitykiem?
4. Jak zostać analitykiem?
5. Analityk a doradca kredytowy.

 

ANALITYK KREDYTOWY – KTO TO JEST?

Analityk kredytowy to osoba zatrudniona na specjalnym stanowisku w banku lub innej instytucji finansowej. Głównym zadaniem analityka kredytowego jest analiza wniosku Klienta o przyznanie mu finansowania lub innego produktu bankowego.
 

Analityk pracuje w tzw. dziale ryzyka. Oznacza to, że wszelkie jego działania mają na celu ochronę finansów i wypłacalności banku. Dlatego właśnie każdy analityk wykonuje swą pracę w oparciu o ścisłe wytyczne wynikające ze specyfiki produktów bankowych – ich ryzyka oraz marżowości
 

Owe kryteria przyznawania finansowania przez analityka kredytowego są ściśle określone i uzależnione od zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz proponowanego przez niego zabezpieczenia. Analityk otrzymuje jedynie dane do analizy. Przelicza je, nie znając osobiście wnioskodawcy i nie mając możliwości rozpatrzenia indywidualności jego sprawy.
 

 

ZAKRES OBOWIĄZKÓW

Analityk bankowy nie ma łatwego zadania do spełnienia. Jego głównym celem jest obrona banku przed niekorzystnymi inwestycjami w niewypłacalnych Klientów. Nie mając możliwości osobistego i bliższego poznania wnioskodawcy, analityk wydaje swe decyzje w oparciu o surowe i pozbawione emocji wyliczenia ryzyka oraz zdolności kredytowej.
 

Do zadań analityka kredytowego należy przede wszystkim analiza wniosków o udzielenie finansowania lub innych produktów bankowych. Analityk zajmuje się także przygotowaniem wszelkich projektów umów kredytowych, ich zabezpieczeń czy decyzji kredytowych – tak, by minimalizowały one ryzyko inwestycyjne i chroniły interesy banku.

Do obowiązków analityka należy także archiwizowanie wydanych decyzji kredytowych oraz księgowanie udzielonych transakcji. Analitycy śledzą także sytuację finansową Kredytobiorców i stale monitorują terminowość dokonywania przez nich spłat. Mają dzięki temu stale rękę na pulsie i czuwają nas interesami kredytodawcy.
 

 

KTO MOŻE ZOSTAĆ ANALITYKIEM?

Analitykiem kredytowym w bankowości detalicznej może zostać każda osoba, która posiada umiejętności analityczne i cechuje się uczciwością oraz sumiennością w wykonywaniu powierzonych zadań. 
 

Co istotne, karierę na stanowisku analityka w bankowości detalicznej można rozpocząć zaraz po studiach lub nawet w trakcie ich trwania, jeżeli przyjęty tryb nauki dopuszcza możliwość pracy w godzinach wymaganych przez pracodawcę. 
 

Analitykiem można zostać więc wtedy, gdy ma się ukończone lub wciąż kończone studia wyższe. Nie ma jednak ścisłego wymogu dotyczącego kierunku pobierania wykształcenia wyższego – może to być filozofia, matematyka, chemia czy ekonomia. Jednak im dany kierunek bliższy bankowości i finansom, tym większe szanse na otrzymanie pracy.
 

 

JAK ZOSTAĆ ANALITYKIEM?

Rynek pracy intensywnie poszukuje kolejnych analityków kredytowych. Zainteresowanie tym zawodem jest tym większe, iż pracodawcy proponują relatywnie wysokie i zadowalające przeciętnego aplikanta zarobki. Z powodu tak dużej konkurencji między na tynku pracy, najistotniejsze w procesie rekrutacji są doświadczenie i wykształcenie.

Kandydat na stanowisko analityka musi mieć ukończone studia, choć nie ma ściśle narzuconego wymogu kierunku. Sporym atutem jest ukończenie rachunkowości lub ekonomii, bowiem dyscypliny te zapewniają niezbędną wiedzę, a także poszerzają kompetencje potrzebne analitykowi. 
 

Prócz studiów cenione przez pracodawcę są odbyte kursy dodatkowe. Entuzjastycznie oceniani są kandydaci, którzy ukończyli studia podyplomowe w wąskiej specjalizacji związanej z bankowością. Istotne jest także nabycie doświadczenia. Im wcześniej o nie zadbamy, tym lepiej, dlatego banki umożliwiają nawet studentom odbycie u siebie praktyk.
 

 

ANALITYK A DORADCA KREDYTOWY

Doradca i analityk bankowy bardzo często pracują obok siebie, choć tak naprawdę ich zadania zupełnie się od siebie różnią. Doradca kredytowy walczy o Klienta i dba o jego dobro. Stara się, by Konsument skorzystał z jego oferty i złożył wniosek o pożyczkę, kredyt lub inny produkt bankowy. 
 

Decyzja o przyznaniu wniosku Klienta leży jednak po stronie analityka kredytowego, a ten wcale nie musi być sprzymierzeńcem doradcy walczącego o interes przyszłego kredytobiorcy. Analityk nie otrzymuje prowizji od ilości sprzedanych produktów. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie pieczy nad jakość udzielonych przez bank kredytów, a przede wszystkim – nad interesami kredytodawcy.
 

Doradca kredytowy zachęca więc każdego Klienta do skorzystania z produktów danego banku. Jeśli jednak którykolwiek z wniosków zbudzi wątpliwości analityka, ten bez zastanowienia go odrzuci. Dlatego właśnie często mówi się o konflikcie na linii doradca – analityk, czy też o ich rozbieżnych polach walki. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jarek
Jarek
2022-12-23 14:37:12

Zacząłem pracę jako analityk bankowy w trakcie studiów. Robiłem podyplomówkę z tego zakresu na WSKZ i to są studia online, więc od razu załapałem się też do pracy. Mogłem uczyć się teorii wieczorami, a w pracy weryfikować ją w praktyce. :) Materiały są bardzo szczegółowe, można się naprawde dużo nauczyć. Mnóstwo wiedzy z tego wyciągnąłem, w krótkim czasie - taki skok rozwojowy w sferze zawodowej. ;)

Podobne artykuły

10 najcenniejszych marek świata
Blog
author
Alicja Uzarowicz
04 lipca 2019

10 najcenniejszych marek świata

Green Card od Bunq i Mastercard
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 marca 2020

Green Card od Bunq i Mastercard

Idea Bank w Olsztynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Olsztynie

Pożyczki bez BIK Sokołów Podlaski
Wpisy
author
Aleksandra Gościnna
24 grudnia 2016

Pożyczki bez BIK Sokołów Podlaski

Raiffeisen Polbank sprzedany za 3,3 mld zł
Aktualności
author
Patryk Byczek
10 kwietnia 2018

Raiffeisen Polbank sprzedany za 3,3 mld zł

Alior Bank w Radlinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2019

Alior Bank w Radlinie

Porównaj