Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak skorzystać?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak skorzystać?

author
Aleksandra Gościnna
10 maja 2022

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział specjalny program pomocy rządowej dla kredytobiorców. Jednym z głównych filarów programu jest Fundusz Wsparcia dla Kredytobiorców, który co prawda funkcjonował już wcześniej, ale teraz ma być dużo łatwiej dostępny dla szerszego grona odbiorców. Sprawdzamy szczegóły.

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia dla Kredytobiorców to specjalny program, jaki stworzony został z myślą o Polkach i Polakach, którzy mają na swym karku wciąż niespłacony kredyt mieszkaniowy. Ma wspierać spłatę rat kredytów mieszkaniowych w przypadku, kiedy kredytobiorcy znaleźli się w trudnej lub nieplanowanej sytuacji finansowej i nie są w stanie samodzielnie uporać się z tak dużym zobowiązaniem finansowym.

Pomoc kredytobiorcom jest bardzo ważna zważywszy na fakt nieustannie podnoszonych stóp procentowych. Mimo iż średnia krajowa w Polsce również ciągle wzrasta, to wiele gospodarstw domowych ma kłopot z uregulowaniem rat kredytu hipotecznego po sporych podwyżkach.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest również częścią  rządowego planu pomocy dla kredytobiorców. Sprawdzamy, na czym dokładnie ma polegać zaplanowana pomoc, a także kto będzie mógł z niej skorzystać.

Spis treści:

  1. Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?
  2. Kto może skorzystać?
  3. Ile można otrzymać?
  4. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jak działa?
  5. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - wniosek
  6. Zwiększenie kwoty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców
Zwiń spis treści

Kto może skorzystać?

Środki z FWK skierowane są do osób mających kłopot ze spłatą rat kredytu mieszkaniowego. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie mógł z nich skorzystać. Wsparcie dostępne jest tylko dla osób, które spełnią przynajmniej jeden z poniższych warunków:

– w dniu złożenia wniosku o wsparcie finansowe z Funduszu posiadali status bezrobotnego,

– wysokość raty kredytu jest wyższa niż 50% dochodów Kredytobiorców,

– miesięczny dochód gospodarstwa domowego (pomniejszony już o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego) nie przekraczał kwoty 1552 PLN w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, a 1200 złotych w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Ile można otrzymać?

Zgodnie z zapowiedziami już w 2022 roku banki miałby przekazać aż 2 mld zł na FWK. Do tego w 2023 roku pojawić mają się kolejne 2 mld zł. Oznacza to, że docelowo całość kwoty przeznaczonej na pomoc ma wynieść około 5 mld zł.

Ze środków tych skorzystać będą mogli kredytobiorcy, którzy spełniają wskazane powyżej warunki. Szacunkowo pomoc skierowana będzie nawet do 100 000 takich osób.

Ile będzie można otrzymać? Nawet 2000 zł miesięcznie raz na kwartał przez okres 3 lat, czyli 24 000 zł rocznie, a w sumie 74 000 zł przez cały okres dopłat. Oprócz tego przewidziano również, że 1/3 tej kwoty będzie mogła zostać całkowicie umorzona w następnych okresach spłaty kredytu hipotecznego.

źródło:

https://twitter.com/PremierRP/status/1523982538754215937/photo/1

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jak działa?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest mechanizmem, który ma zapewnić pomoc kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej. Osoby te zwykle mają kłopot ze spłatą rat swojego kredytu hipotecznego. Dofinansowanie z tego tytuły wynosić może nawet 2000 zł miesięcznie przez okres 36 miesięcy.

Zgodnie z najnowszymi planami, polski rząd oczekuje od banków przeznaczenia w 2022 roku 1,4 mld zł na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z kolei w 2023 roku kolejne 2 mld zł. Docelowo całość dofinansowania miałaby wynieść aż 5 mld zł.

Wsparcie ze stronu FWK skierowane jest również do osób, które sprzedały nieruchomość, na którą została ustanowiona hipoteka, a kwota ze jej sprzedaży nie pokryła w pełni zobowiązania kredytowego.

Pieniądze w ramach funduszu przekazywane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego do banku kredytobiorcy, który udzielił kredytu. Wsparcie finansowe z Funduszu Wsparcia kredytobiorców przyznawane jest w oparciu o umowę, jaką kredytobiorca zawiera z pierwotnym kredytodawcą, a więc tym samym bankiem, w którym zasięgnął kredyt mieszkaniowy.

Zawarcie umowy będzie możliwe dopiero po przejściu dogłębnej weryfikacji wniosku przez analityków bankowych. By było to możliwe, kredytobiorca zobowiązany jest przedłożyć przed bankiem szereg dokumentów i zaświadczeń, jakie potwierdzą spełnienie przez niego warunków przyznania wsparcia z Funduszu.

Sprawdź pozostałe elementy pomocy dla kredytobiorców:

Dopłaty do rat kredytu

Wakacje kredytowe 2022 i 2023

Likwidacja WIBOR

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - wniosek

Aby otrzymać wsparcie w ramach FWK należy złożyć odpowiedni wniosek do instytucji, która udzieliła nam kredytu. Zgodnie z najnowszymi planami, wnioskowanie będzie o pomoc będzie teraz dużo prostsze. Proces legislacyjny mający wprowadzić uproszczenie wnioskowania ma zakończyć się do tegorocznych wakacji. Oznacza to, że jeszcze w tym roku wniosek złożymy online – za pomocą bankowości mobilnej.

To znaczenie uproszczony sposób, znany Polakom chociażby z wniosków 500 plus lub tarczy covidowej

– oznajmij Mateusz Morawiecki.

Rozwiązania pomocowe mają zapobiec nadmiernemu zadłużania się Polek i Polaków. Wpadnięcie w długi może bowiem przynieść długofalowe negatywne skutki. Jakie? Na przykład trudno będzie dostać kolejny kredyt w przyszłości i jedyną opcją może zostać już tylko kredyt dla zadłużonych.

Zwiększenie kwoty na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Zapowiedziana w kwietniu pomoc została potwierdzona przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas posiedzenia 10 maja. Zgodnie z najnowszymi informacji, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z pomocy jeszcze szybciej niż zakładano wcześniej, dzięki włączeniu rządowe planu pomocy dla kredytobiorców do tarczy antyputinowskiej.

Dodatkowo zapowiedziano większą kwotę przeznaczona na FWK, która w tym roku wynosić ma już 2 mld zł, a nie 1,4 mld zł, jak zakładano jeszcze w kwietniu.

Obecnie na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przeznaczone jest 600 mln zł, docelowa kwota ma być więc zdecydowanie wyższa.

źródła:

https://www.gov.pl/web/finanse/fundusz-wsparcia-kredytobiorcow–pomoc-dla-osob-splacajacych-kredyty

https://www.gov.pl/web/premier/rzad-pomoze-polskim-rodzinom-w-splacie-kredytow-hipotecznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Luzinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 września 2019

PKO BP w Luzinie

Kredyt konsolidacyjny Bytów
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 grudnia 2021

Kredyt konsolidacyjny Bytów

Idea Bank w Toruniu
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Toruniu

Pożyczki Dębica
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022

Pożyczki Dębica

Profi Credit w Stalowej Woli
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
08 czerwca 2019

Profi Credit w Stalowej Woli

Porównaj