Gdzie spędzamy wakacje? Badanie Wonga Polska
Analitycy z Wonga Polska zapytali polskich obywateli o preferencje dotyczące planów wakacyjnych. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, prawie połowa Polaków najwyżej ceni możliwość wyjazdu na wakacje dwa razy do roku. Urlopy najchętniej spędzamy w kraju, w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Gdzie jeszcze na odpoczynek udaje się statystyczny Polak?
Firma badawcza Kantar przeprowadziła badanie statystyczne na zlecenie firmy pożyczkowej Wonga Polska. Dotyczyło ono preferowanych destynacji wakacyjnych Polek i Polaków. Jak wynika z opublikowanych wyników, zdecydowana większość, a dokładnie aż 80% z nas, odpoczywa poza miejscem zamieszkania. Pozostałe 20% to osoby, które chwile odpoczynku od pracy, codziennych obowiązków i zmartwień najchętniej spędzają w domowym zaciszu. Czym wtedy się zajmują?
Jeśli nie mamy możliwości lub chęci wyjazdu poza miejsce zamieszkania, czas wolny przeznaczamy na nadrabianie towarzyskich zaległości. Aż 46% ankietowanych zaznaczyło, że podczas wakacji w domu spotykamy się ze znajomymi i członkami rodziny. Niewiele mniej, bo 45% respondentów, wskazało, iż w czasie domowego odpoczywania najbardziej ceni sobie… odpoczynek. Brak konkretnych planów, pośpiechu czy zmartwień stanowi dla nich kwintesencję wakacji.
Oczywiście nie obyło się bez przypadków, w których ankietowani przyznali, iż w trakcie długo wyczekiwanego urlopu przeznaczają kilka godzin dziennie na załatwienie spraw, na które w ciągu roku nie mogą znaleźć czasu. Przykładowo aż 30% Polek i Polaków podczas dni urlopowych przeprowadza remont lub załatwia sprawy osobiste, takie jak wizyta u lekarza czy w urzędzie. Wniosek płynie z tego jeden: jesteśmy zbyt przepracowani na to, by odpocząć podczas urlopu. Często brakuje nam sił na wakacyjny wyjazd, a równie często po prostu nie starcza pieniędzy.
Sprawdź, jak odzyskać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy: https://www.zadluzenia.com/ekwiwalent-za-urlop/.
Polak marzy o wakacjach dwa razy do roku
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Wonga Polska wynika, iż blisko połowa Polaków (45%) preferuje wakacyjne wyjazdy dwa razy do roku. Nic w tym dziwnego. Badania psychologiczne przywoływane w opracowaniu wyników badania wskazują, iż przyzwyczajenie Polaków do dwóch czasów – letniego i zimowego – jest silne. A z tego właśnie przyzwyczajenia i binarnego postrzegania cyklu rocznego rodzi się potrzeba odpoczynku dwa razy do roku: zarówno latem, jak i zimą. Ogromne znaczenie ma także sposób rozplanowania kalendarza szkolnego w Polsce.
Polacy są przyzwyczajeni, by wykorzystywać urlop w rytm wolnego czasu dzieci. Szkoła wyznacza nam terminy, w których możemy pojechać na wakacje. Tymczasem w krajach europejskich bardziej popularny jest system czterech przerw od szkoły. Jesienny oddech przydałyby się nie tylko polskim dzieciom, które uczą się bez chwili wytchnienia od września do końca grudnia. Grafik, który przewiduje cztery wakacyjne wyjazdy w ciągu roku, byłby korzystny także dla rodziców.
– tłumaczy Katarzyna Rudzka-Kowalska, partnerka zarządzająca w ALFA i Dyrektorka Departamentu Personalnego w Wonga Polska.
Rudzka-Kowalska wskazuje też, iż najnowsze zalecenia psychologów w kwestii odpoczynku są zbliżone do harmonogramu europejskiego. Zdecydowanie korzystniej dla zdrowia jest zrobić przerwę od pracy 3-4 razy w roku, nawet jeśli wakacje te będą krótsze niż w przypadku jednego, 20-dniowego odpoczynku. Większość Polaków decyduje się jednak na wykorzystanie całej puli dni urlopu wypoczynkowego w sezonie letnim. Nieliczni rozbijają urlop na lato i zimę. Odsetek tych, którzy korzystają z wolnego 3-4 razy do roku, jest marginalny.
Nie wiesz, jak obliczyć przysługujący Ci wymiar urlopu wypoczynkowego? Sprawdź nasz poradnik.
Polska na pierwszym miejscu
Wśród wakacyjnych destynacji Polaków przoduje ojczyzna. Aż 42% ankietowanych odparło, iż w pierwszej kolejności wybraliby urlop w Polsce. Czy wybór ten wynika z rzeczywistych preferencji, czy z możliwości finansowych lub innych ograniczeń – ciężko stwierdzić. Warto jednak zaznaczyć, iż cena wakacji w Polsce, wliczając w to koszty zakwaterowania i wyżywienia w przykładowo nadmorskich kurortach, coraz wyraźniej zbliża się do ceny wakacji organizowanych na południu Europy.
Około 35% Polek i Polaków marzy o wakacyjnym wyjeździe za granicę, do państwa europejskiego. Pozostałe grono obywateli, liczące około 20% Polek i Polaków, planuje wyjazd poza Europę. Biorąc pod uwagę kontynenty, spośród dalszych podróży urlopowych największą popularnością cieszy się Azja. Patrząc przez pryzmat krajów, czołowe destynacje Polaków to Grecja (22,5% wyjazdów zagranicznych), Turcja (19,8%) i Bułgaria (12,4%).
Jak podaje w swym wakacyjnym raporcie wyszukiwarka lotów FRU.pl, kierunki cieszące się znaczną popularnością w tym sezonie to także Egipt (11,9% lotów), Tunezja (8,8%) i Hiszpania (8%). Z badań dla Wonga Polska wynika również, że blisko aż 3/4 Polaków chce spędzić urlop z rodziną. Co piąty ankietowany odparł, iż na urlop chce wybrać towarzystwo przyjaciół. Tylko 5% Polek i Polaków najchętniej spędza wakacje samotnie, bez rodziny, partnera czy znajomych.
Zastanawiasz się, czy w przypadku zarabiania na podstawie umowy zlecenia przysługuje Ci urlop wypoczynkowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
fot. fly.pl
Wszystkie komentarze
Dla mnie TOP kierunkami jest Hiszpania i Chorwacja. Zazwyczaj jeżdżę z Party Camp, byłam już 3 razy i za rok też się wybieram. Zawszę myślę, żeby wybrać jakąś Grecję ale moja miłość do Chrowacji i Hiszpanii jest zbyt wielka
Dodaj komentarz