10% pracowników IKEA do zwolnienia

10% pracowników IKEA do zwolnienia

author
Dominika Sobieraj
17 maja 2020

IKEA niestety mierzy się z problemem mniejszej liczby zamówień na meble. Efektem tego będą zwolnienia w dużej mazurskiej fabryce tych mebli – w Wielbarku. Pracę straci 10% załogi.

Sytuacja sklepu IKEA wiele osób może bardzo zdziwić, ponieważ wydawać by się mogło, że koronawirus wpłynął raczej pozytywnie na rynek meblarski i wszyscy nagle znaleźli czas na gruntowny remont swojego M. Prawda okazuje się jednak zaskakująca – jedna z największych fabryk sklepu IKEA, w Wielbarku, mierzy się obecnie z problemem zmniejszonych zamówień na meble. Cała z resztą branża meblarska stoi przed ogromnymi wyzwaniami w związku z epidemią – jej straty okazują się być jednymi z największych.

Efektem niskiego zapotrzebowania na wyprodukowane w wielbarskiej fabryce meble będzie zwolnienie części pracowników.

Co może mieć wpływ na zwolnienia w IKEA?

Oczywiście – nasze zakupy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że IKEA Industry rozdziela produkcję konkretnych mebli pomiędzy różne zakłady produkcyjne. Oznacza to, że w jednej fabryce produkowany jest tylko jeden typ mebli, np.: konkretna seria  albo meble z konkretnego gatunku drewna.

Niższe zapotrzebowanie na meble w ogóle mogłoby być naprawdę dziwne, ale to, że Polacy nie kupują akurat danej serii mebli lub mebli z danego materiału dziwi już mniej. Sprawa wyjaśnia się, kiedy dowiemy się, jakie dokładnie meble produkowane są w Wielbarskiej fabryce IKEA. Są to meble z litego drewna, więc można się spodziewać, że to właśnie popyt na te konkretne meble się skurczył.

W IKEA wolimy kupować tanie meble?

Wygląda więc na to, że Polacy, przystępujący obecnie do remontu swojego M, ze względu na niestabilną sytuację finansową i zawodową, raczej inwestują w tańsze meble niż w meble z litego drewna.

Może wiązać się to także z faktem, że osoby, które poszukują produktów z litego drewna, raczej kupują je u stolarza lub w lokalnej fabryce zajmującej się wyrobami z drewna, a nie w sieciówce, jaką jest IKEA. Wiele osób kojarzy ten sklep tylko z meblami z taniej płyty (typu plaster miodu) i nie wie nawet, że w ofercie tego sklepu z powodzeniem można znaleźć dobrej jakości meble z litego drewna.

Ich cena jest jednak odpowiednio wyższa, więc w obecnej sytuacji mogą być to produkty niebędące w zasięgu ręki przeciętnego Polaka. Podajmy choćby przykład stołu – tani stół z płyty wiórowej dostaniemy już za 150 zł, a stół z litego drewna za niemalże 10 razy wyższą cenę.

źródło: https://www.ikea.com/pl/pl/p/melltorp-stol-bialy-s19011777/

źródło: https://www.ikea.com/pl/pl/p/nordviken-stol-rozkladany-czarny-20368714/

Zwolnienia w IKEA Industry w Wielbarku

Sieć IKEA ma obecnie 43 zakłady produkcyjne. Rozlokowane są one w 9 krajach, w tym w Polsce, gdzie zlokalizowana jest niemalże połowa produkcji mebli IKEA. Obecnie polskie zakłady znajdziemy w 12 miejscowościach, w tym właśnie w Wielbarku (koło Szczytna, województwo warmińsko-mazurskie).

O zwolnieniach poinformowała Dyrektor zarządzająca IKEA Industry Wielbark Anna Gawryszczak, która w komunikacie dla PAP podała, że “spółka, mając na uwadze stabilne funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, musiała podjąć decyzję o redukcji zatrudnienia”.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm

“Po uzgodnieniach z lokalnymi związkami zawodowymi, poinformowaliśmy pracowników, że redukcja zatrudnienia w IKEA Industry Wielbark będzie dotyczyć 150 osób” – doprecyzowała dyrektor Gawryszczak.

IKEA zamierza jednak pomóc zwalnianym pracownikom w znalezieniu nowego zatrudnienia lub w przekwalifikowaniu się.


Źródło:

https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-zniszczyl-popyt-na-meble-ikea-10-proc-zalogi-z-wielbarka-do-zwolnienia-6511151452035201a.html

https://www.ikea.com/pl/pl/p/nordviken-stol-rozkladany-czarny-20368714/

https://www.ikea.com/pl/pl/p/melltorp-stol-bialy-s19011777/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Biała Podlaska
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
18 listopada 2017

Kredyt samochodowy Biała Podlaska

Expander w Słubicach
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
28 stycznia 2015

Expander w Słubicach

Ferratum Bank rozdaje Klientom 100 zł
Promocje bankowe
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
28 lutego 2018

Ferratum Bank rozdaje Klientom 100 zł

Raty Od.nowa – współpraca BNP Paribas i Allegro
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 grudnia 2020

Raty Od.nowa – współpraca BNP Paribas i Allegro

Monit – czym jest?
Poradnik
autor wpisu
Dorota Cholewicka
08 sierpnia 2022

Monit – czym jest?

Alior Bank partnerem studiów FinTech na UW
Aktualności
author
Aneta Jankowska
29 października 2018

Alior Bank partnerem studiów FinTech na UW

Porównaj