Najczęściej komentowane
ING Bank Śląski przejmie mBank?
Na wykupienie mBanku zęby ostrzy sobie wiele podmiotów. Nic w tym dziwnego, wszak w ostatnich latach mBank zapracował na czwartą co do wielkości pozycję wśród banków działających na polskim rynku finansowym. Pierwsze kroki ku ewentualnej fuzji poczynił już ING Bank Śląski. Czy obu instytucjom uda się połączyć?
Wieść o tym, że niemiecki Commerzbank kontrolujący obecnie 69% kapitału mBanku planuje sprzedać spółkę, trafiła do opinii publicznej już jakiś czas temu. We wrześniu informowaliśmy, że według licznych spekulacji ekspertów rynkowych podmiotem zainteresowanym wykupem mBanku będzie polski rząd. Prognozowano wówczas, że możliwym akcjonariuszem zostanie albo PKO Bank Polski, albo Pekao S.A. Dziś jednak na sprawę rzucono nowe światło. W jego centrum – ING Bank Śląski jako potencjalny kupiec mBanku.
Rzeczpospolita dotarła do informacji na temat powołania w ING Banku Śląskim zespołu do analizy kondycji finansowej mBanku pod kątem potencjalnego przejęcia spółki. Samo powołanie specjalistów niczego nie przesądza, lecz jest oczywistym sygnałem zainteresowania ING Banku Śląskiego przejęciem spółki zależnej niemieckiego Commerzbanku. Nic w tym dziwnego, wszak mBank stanowi dla ING Banku Śląskiego największą konkurencję w walce o czwarte miejsce – po PKO BP, Pekao S.A i Santanderze – w rankingu największych banków na polskim rynku.
ING Bank Śląski – najważniejsze informacje
Według najnowszych doniesień to właśnie ING Bank Śląski jest zainteresowany wykupem mBanku. Poniżej znajduje się lista artykułów poświęconych najważniejszym informacjom dotyczącym tej instytucji:
Opinie Klientów o ING Banku Śląskim
Infolinia i dane kontaktowe do ING Banku Śląskiego
Sesje wchodzące i wychodzące w ING Banku Śląskim
Kod SWIFT, BIC i IBAN w ING Banku Śląskim
Sprzedaż mBanku jest pewna
Jak wynika z informacji upublicznionych przez Commerzbank na początku września bieżącego roku, znany polskim klientom mBank (spółka zależna od niemieckiego giganta) zostanie wystawiony na sprzedaż. Na decyzję tę wpływ miała przede wszystkim szybka utrata wartości mBanku w ostatnich miesiącach. Choć mBank od dawna utrzymuje zyski na relatywnie wysokim poziomie (około 300 milionów złotych kwartalnie), obserwowane są znaczące spadki giełdowe. Co mówią liczby?
Pod koniec sierpnia bieżącego roku wycena giełdowa mBanku wynosiła niecałe 14 miliardów złotych. To o blisko 10% mniej od wartości księgowej instytucji. Zdaniem ekspertów tym, co najsilniej wpływa na zmiany w obrębie wartości spółki, jest wysoki udział frankowych kredytów hipotecznych w portfelu. Październikowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany w sprawie kredytów frankowych nie wpłynął negatywnie na sytuację mBanku (czego spodziewali się ekonomiści), lecz z pewnością też jej nie poprawił.
W przeciwieństwie do niemieckiego Commerzbanku, dla instytucji działających na polskim rynku finansowym duży portfel kredytów mBanku nie stanowi problemu. Zainteresowanie wykupem spółki, która zajmuje obecnie czwarte co do wielkości miejsce wśród polskich banków komercyjnych, widać nie tylko ze strony podmiotów prywatnych, lecz także państwowych. Sam minister finansów, Jerzy Kwieciński, skomentował, iż dobrym rozwiązaniem dla Polsku byłoby przejęcie mBanku przez jeden z podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa.
ING Bank Śląski z dużym apetytem na fuzję
Jak zaznaczyliśmy już na wstępie niniejszego artykułu, kwestia potencjalnego wykupu mBanku przez ING Bank Śląski nie została jeszcze przesądzona. Póki co w kadrach banku ING powołany został zespół specjalistów, których celem jest zbadanie kondycji finansowej mBanku pod względem ewentualnego wykupu. Rzeczpospolita podaje jednak, że wieść o grupie specjalistów nie jest pierwszym sygnałem mogącym sugerować przejęcie banku.
Już wiosną, gdy do opinii publicznej trafiła informacja o nieudanej próbie fuzji niemieckiego Commerzbanku (właściciela większości kapitału mbanku) z Deutsche Bankiem, w mediach pojawiły się nieoficjalne informacje na temat chęci wykupu Commerzbanku przez ING Group. Plotki zostały urwane w czerwcu bieżącego roku, a teraz ponownie powróciły – wraz z informacją o specjalnie utworzonym zespole specjalistów w ING Banku Ślaskim.
Spekulacje o przejęciu mBanku przez ING Bank Śląski podbudowywane są także faktem, że holendersko-polski bank nie przeprowadzał jakichkolwiek fuzji od długiego czasu. Ostatnie lata bank poświęcił na odbudowę finansową szkód powstałych w latach kryzysu gospodarczego oraz na wspieraniu wzrostu organicznego. W tym czasie jednak czołówka największych banków na Giełdzie Papierów Wartościowych pomnożyła swoje portfele właśnie na skutek przejęć. Jeśli ING Bank Śląski nie chce pozostać w tyle, powinien na poważnie zainteresować się kupnem mBanku.
Dodaj komentarz