Jak złożyć reklamację w Santander Consumer Banku?

Jak złożyć reklamację w Santander Consumer Banku?

author
Dorota Grycko
08 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jesteś niezadowolony z obsługi lub produktu Santander Consumer Banku? Uważasz, że bank działa niezgodnie z przepisami? Sprawdź, w jaki sposób możesz złożyć reklamację.

Spis treści:

  1. Reklamacja w Santander Consumer Bank
  2. Jak złożyć reklamację w Santander Consumer Bank?
  3. Co powinna zawierać reklamacja do Santander Consumer Banku?
  4. Odpowiedź na reklamację w Santander Consumer Banku
Zwiń spis treści

Reklamacja w Santander Consumer Bank

Reklamacja to wyrażenie przez nas niezadowolenia z usługi, produktu lub innego elementu działania banku.  Reklamację można złożyć na przykład w sprawie:

  • niesłusznie naliczonej opłaty za konto,
  • błędnie zaksięgowanego przelewu,
  • niewłaściwego zachowania pracownika banku,
  • przekazania sprawy do komornika,
  • nieautoryzowanej operacji na karcie,
  • przekazania naszych danych do BIK.

Jak złożyć reklamację w Santander Consumer Bank?

Poniżej wskazujemy kolejno wszystkie sposoby składania reklamacji w Santander Consumer Banku.

1) Za pośrednictwem serwisów bankowości elektronicznej

  • skorzystanie z formularza kontaktowego,
  • wysłanie wiadomości na adres mailowy: [email protected]
  • wysłanie wiadomości za pomocą aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej.

2) Osobiście w dowolnym oddziale banku

Reklamację można także złożyć w formie ustnej lub pisemnej.

3) Listownie

Przesyłając zgłoszenie na adres korespondencyjny Banku:

  • Santander Consumer Bank S.A., ul. Legnicka 48 B, 54-202 Wrocław.

4) Telefonicznie

  • dla produktów kredytowych: 71 358 97 00, lub ogólnej infolinii 195 00,
  • dla produktów depozytowych: 801 601 801, 71 358 21 60.

Co powinna zawierać reklamacja do Santander Consumer Banku?

Reklamacja powinna zawierać:

  • szczegółowy opis sytuacji, która budzi Twoje zastrzeżenia,
  • wskazanie nieprawidłowości oraz sprecyzowanie oczekiwań wobec nas
  • numer konta, karty płatniczej lub umowy (jeżeli to możliwe)
  • dane identyfikacyjne Klienta (imię, nazwisko i PESEL, w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – nazwę oraz REGON lub NIP),
  • aktualne dane adresowe.

Bank może zwrócić się do klienta z prośbą o złożenie dodatkowych pisemnych informacji lub dostarczenie dodatkowych dokumentów, jeżeli ich uzyskanie będzie niezbędne do rozpatrzenia reklamacji. Jeśli klient będzie potrzebował potwierdzenia złożenia reklamacji w formie pisemnej lub w inny uzgodniony sposób, to bank wyda takie zaświadczenie. Trzeba jednak o to zawnioskować.

Odpowiedź na reklamację w Santander Consumer Banku

Santander Consumer Bank ma zawsze od 15 do 30 dni na odpowiedź na naszą reklamację. Więcej szczegółowych informacji na temat reklamacji w Santander Consumer Banku ujęliśmy poniżej w formie pytań i odpowiedzi.

Bank deklaruje konkretne terminy wydania odpowiedzi na reklamację. Odpowiedź otrzymamy:

  • w ciągu 15 dni roboczych – jeśli reklamacja dotyczy usług płatniczych,
  • w ciągu 30 dni kalendarzowych – w pozostałych przypadkach.

W szczególnie skomplikowanych sytuacjach Santander Consumer Bank może zdecydować o wydłużeniu terminów do:

  • 35 dni roboczych – jeśli reklamacja dotyczy usług płatniczych
  • 60 dni kalendarzowych – w pozostałych przypadkach.

W razie przedłużenia terminu rozpatrywania reklamacji bank musi obowiązkowo poinformować Klienta o tym fakcie.

Odpowiedź na reklamacje możemy otrzymać na piśmie w postaci papierowej.

Uwaga! Na wniosek Klienta dodatkowo odpowiedź na reklamację może zostać dostarczona poprzez Bankowość Internetową lub e-mail.

Zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy, w odpowiedzi na reklamację powinno się znaleźć:

  1. Uzasadnienie faktyczne i prawne (nie dotyczy przypadków, gdy reklamacja została rozpatrzona zgodnie z wolą Klienta).
  2. Wyczerpująca informacja dotycząca stanowiska Banku odnośnie do kierowanych przez nas zastrzeżeń, ze wskazaniem odpowiednich zapisów w umowie lub wzorcu umowy.
  3. Imię i nazwisko pracownika banku, który sporządził odpowiedź na reklamację.
  4. W przypadku pozytywnie rozpatrzonej reklamacji – wskazanie terminu realizacji roszczenia wskazanego przez Klienta – nie dłużej niż 30 dni od sporządzenia odpowiedzi.

W pierwszej kolejności możesz wnieść odwołanie do Rzecznika Klienta Santander Consumer Banku. Jeśli procedura reklamacyjna w banku nie przyniesie oczekiwanego przez Ciebie efektu, możesz skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego albo Arbitra Bankowego, działającego przy Związku Banków Polskich. Możesz także zwrócić się o pomoc do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumenta. Ostatecznie zawsze masz prawo do pozasądowego rozstrzygania ewentualnych sporów z bankiem.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Polecam mój Bank – 2022/edycja I” w Santander Bank Polska

W Santnader Bank Polska trwa promocja, w której nowi Klienci w zamian za otworzenie konta z polecenia mogą zgarnąć 80 złotych premii w formie bonu do wybranego sklepu lub biletów do wybranego kina. Promocja trwa do 30 czerwca 2022 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy raty kredytu można wliczyć w koszty firmy?

Jak wszyscy wiemy, prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dużego nakładu finansowego. Zdarza się tak, że bieżące wydatki znacznie przekroczą dostępny budżet. W takiej sytuacji można skorzystać z kredytu dla firm. Czy takie finansowanie można wliczyć w koszty?

author
Dorota Grycko
22 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Operatorzy nie mogą kopiować dowodów osobistych

Zdaniem GIODO, czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, operatorzy telekomunikacyjni nie mogą kopiować dokumentów tożsamości swoich klientów.

author
Aneta Jankowska
26 kwietnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Prometeusz Finanse – oferta, opinie

Prometeusz Finanse to firma, która posiada wiele lat doświadczenia na rynku. Specjalizuje się w szybkich pożyczkach gotówkowych, ratalnych oraz auto-pożyczce z własnych środków. Prometeusz Finanse pośredniczy także w udzielaniu kredytów samochodowych i gotówkowych. Sprawdzamy najważniejsze informacje – kontakt, ofertę oraz opinie o firmie.

author
Dominika Byczek
01 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Spory zysk mBanku w IV kwartale

Czwarty kwartał 2017 roku przyniósł mBankowi wzrost zysku z dwustu dziewięćdziesięciu dwóch i pół miliona złotych (w 2016 roku) do trzystu jedenastu milionów sześciuset tysięcy złotych. Raport podaje wzrost o sześć i pół procent. Wyniki okazały się lepsze od tych, które przewidywali eksperci.

author
Patryk Byczek
09 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Woda może okazać się niebezpieczna dla naszych telefonów. Szczególnie w przypadku, jeśli zakupujemy sprzęt, który nie jest wodoodporny. Jeśli jednak wydarzy nam się sytuacja,w  której zalejemy telefon, dobrze wiedzieć ile kosztuje naprawa. Sprawdzamy.

author
Sandra Tessmer
18 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj