Kiedy komornik zwraca pieniądze?

Kiedy komornik zwraca pieniądze?

author
Julia Wierciło
03 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Zadaniem komornika sądowego jest między innymi egzekucja środków, z którymi zalega osoba zadłużona. W niektórych przypadkach może dojść do zajęcia przez niego konta bankowego należącego do dłużnika. Komornik pobiera odpowiednią ilość środków w celu uregulowania zaległości. Zdarzają się sytuacje, w których kwota zarekwirowanych pieniędzy jest za duża. Sprawdźmy kiedy komornik zwraca pieniądze, co zrobić w takim przypadku, a także jak ubiegać się o zwrot.

Spis treści:

 1. Kiedy komornik zwraca pieniądze?
 2. Komornik pobrał zbyt dużo środków z konta dłużnika
 3. Czas oczekiwania na zwrot pieniędzy od komornika
 4. Działania podejmowane przez komornika - podstawa prawna
 5. Brak zwrotu od komornika - co zrobić?
 6. Skarga - jakie dane musi zawierać?
Zwiń spis treści

Kiedy komornik zwraca pieniądze?

Do zwrotu pobranych przez komornika środków dochodzi w określonych okolicznościach. Na odzyskanie pieniędzy, które zajął funkcjonariusz możemy liczyć w dwóch najczęściej występujących sytuacjach. Sprawdźmy kiedy komornik zwraca pieniądze.

Komornik zwraca pieniądze w następujących sytuacjach:

 • jeśli wzięliśmy udział w licytacji komorniczej (wadium) – zwrot wpłaconych pieniędzy następuje jeśli nie udało nam się wylicytować wybranych przedmiotów bądź nieruchomości,
 • jeśli posiadamy zadłużenie – zwrot środków, które zostały pobrane przez komornika jest możliwy jeśli pobrał on zbyt dużo pieniędzy z naszego konta lub pobrał pieniądze wyłączone z egzekucji komorniczej, np. alimenty.

W pierwszej opisanej sytuacji, w której dochodzi do zwrotu środków mamy do czynienia z wadium. Jest to zabezpieczenie, które należy wpłacić biorąc udział w licytacji komorniczej. W większości przypadków wadium wynosi 10% podanej ceny wywoławczej licytowanego przedmiotu bądź nieruchomości.

Komornik pobrał zbyt dużo środków z konta dłużnika

W przypadku wystąpienia sytuacji, w której funkcjonariusz egzekwujący dług pobierze zbyt dużą ilość środków z konta dłużnika, musi on dokonać zwrotu różnicy. Oznacza to, że zwrot musi nastąpić w określonych okolicznościach:

 • jeżeli środki, które pozostały na koncie dłużnika nie wystarczą na jego przeżycie,
 • jeśli komornik pobierze więcej pieniędzy niż wynoszące zadłużenie.

W większości pomyłek to komornik robi wszystko, aby zwrócić błędnie pobrane środki z konta osoby zadłużonej. Należy pamiętać, że istnieją świadczenia, które są wyłączone z egzekucji komorniczej. Mogą to być na przykład środki wypłacane w ramach programu Rodzina 500 plus.

Czas oczekiwania na zwrot pieniędzy od komornika

W większości pomyłek komornika dotyczących zajęcia zbyt dużej kwoty z konta dłużnika, środki zwracane są niemal natychmiastowo. Czas zwrotu jest jednak uzależniony od okoliczności, w których pieniądze zostały pobrane. Sprawdźmy kiedy możemy spodziewać się odzyskania środków od komornika.

W jakim czasie komornik zwraca pieniądze?

 • po udziale w przegranej licytacji komorniczej – wadium zostaje zwrócone w ciągu 3 do 7 dni roboczych,
 • po pobraniu zbyt dużej kwoty z konta dłużnika – w terminie odpowiednim. Oznacza to, że zwrot powinien nastąpić bez długiego oczekiwania. Nie istnieją jednak zapisy, które regulują konkretny termin zwrotu środków na konto osoby zadłużonej.

W przypadku wadium czas na zwrot jest jasno określony i wynosi on od 3 do 7 dni roboczych. Sprawa wygląda nieco inaczej jeżeli środki zostały pobrane z konta dłużnika. Nie istnieje ustawa, która określa przedział czasowy zwrotu pieniędzy. Według art. 22 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z 1997 r. funkcjonariusz ma 4 dni na przekazanie pieniędzy wierzycielowi. Następnie rozliczane są koszty związane z postępowaniem egzekucyjnym. W przypadku wystąpienia nadwyżki, komornik musi dokonać zwrotu na konto osoby zadłużonej w terminie odpowiednim.

Działania podejmowane przez komornika - podstawa prawna

Pamiętajmy, że komornik musi działać zgodnie z ustalonymi zasadami. Jego obowiązki określa Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego, z których musi się wywiązać. Dotyczą one także zwrotu błędnie zajętych środków.

Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego – Rozdział II Wykonywanie zawodu:

§ 13.

Komornik, urzeczywistniając konstytucyjne prawo do sądu, obowiązany jest wykonywać czynności egzekucyjne na rzecz wierzyciela, zgodnie z interesem wymiaru sprawiedliwości, na podstawie tytułu wykonawczego i przepisów prawa.

§ 14.

Komornik obowiązany jest troszczyć się o sprawność, szybkość i rzetelność podejmowanych czynności egzekucyjnych, a w szczególności:

 1. przestrzegać wyznaczonych terminów czynności i przyjmowania interesantów,
 2. czuwać nad biegiem spraw i niezwłocznie na wniosek stron udzielać informacji o wynikach postępowania,
 3. podejmować czynności bez zbędnej zwłoki i kontrolować systematycznie ich przebieg,
 4. dbać o zachowanie kultury i miejsca pracy odpowiednio do godności urzędu,
 5. w sprawach finansowych dochować szczególnej rzetelności i skrupulatności.

Należy także wspomnieć o prawach i możliwościach komornika. Taki funkcjonariusz, oprócz zajęcia konta bankowego, ruchomości czy nieruchomości, ma także prawo do przeszukania osoby zadłużonej. Przed rozpoczęciem egzekucji warto zweryfikować spektrum działania komornika.

Brak zwrotu od komornika - co zrobić?

Komornik powinien zwrócić niesłusznie pobrane środki możliwie jak najszybciej. Zazwyczaj w tej sytuacji należy sporządzić wniosek o zwrot pobranych pieniędzy i złożyć go do komornika. Pamiętajmy, że dokument ten powinien być złożony jak najszybciej, ponieważ po ich rozliczeniu i przesłaniu do wierzyciela, odzyskanie pieniędzy może trwać bardzo długo. Jeśli komornik nie zareaguje na naszą prośbę, możemy złożyć skargę dotyczącą bezczynności funkcjonariusza. W przypadku otrzymania pisma, które zawiera informację o braku zwrotu, należy złożyć skargę na czynności komornika z żądaniem zadośćuczynienia. Koszt pojedynczej skargi wynosi 100 zł, jednak możemy otrzymać do 2000 zł odszkodowania.

Oprócz skarg, za które trzeba wnieść odpowiednią opłatę, możemy złożyć także dokument darmowy. Skargę należy skierować do prezesa sądu rejonowego, który obejmuje działanie komornika. Dokument ten możemy złożyć bezpłatnie.

Skarga - jakie dane musi zawierać?

Aby złożona skarga mogła zostać rozpatrzona, musi zawierać odpowiednie informacje. Sprawdźmy co należy uwzględnić w składanym dokumencie.

Skarga musi zawierać poniższe informacje:

 • nasze dane (dane dłużnika),
 • dane komornika,
 • dane i informacje dotyczące wierzyciela,
 • sygnaturę sprawy,
 • opis wydarzeń dotyczących błędnego pobrania środków,
 • opis oczekiwań dotyczących rozwiązania sprawy.

Źródła:

https://www.komornik.pl/

art. 22 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z 1997 r.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czy można się wycofać z żyrowania kredytu?

Podczas procesu starania się o kredyt wiele osób ma wątpliwości dotyczące decyzji przyznania zobowiązania. Jeżeli nasza zdolność okaże się niewystarczająca możemy skorzystać z pomocy poręczyciela. Żyrowanie kredytu może być jedyną dostępną opcją, ale co jeśli żyrant będzie chciał się wycofać? Sprawdźmy czy można się wycofać z żyrowania kredytu, a także jak wygląda ta procedura.

author
Julia Wierciło
13 lipca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Santander Bank Polska Kłodzko

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Kłodzku – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
24 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kasa Stefczyka Namysłów

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Namysłowie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
21 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak rozłożyć mandat na raty?

Poprzez nowy taryfikator mandatów, usunięcie otrzymanych punktów karnych jest uzależnione od uregulowania karnej opłaty. Sprawia to, że mandat najlepiej opłacić od razu po jego otrzymaniu. W niektórych przypadkach karne kwoty są jednak zbyt wysokie i obciążające dla naszego portfela. W takiej sytuacji opcja rozłożenia mandatu na raty może okazać się dobrym rozwiązaniem. Sprawdźmy czy rozłożenie mandatu na dogodne raty za wykroczenia drogowe, a także inne przewinienia, jest możliwe.

author
Julia Wierciło
20 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Kredyt gotówkowy Strzelin

Szukasz najlepszej oferty kredytu gotówkowego, z którego mogą skorzystać mieszkańcy Strzelina? Sprawdź poniższy ranking. Maksymalna kwota kredytu to nawet 300 000 zł, a spłatę można rozłożyć nawet na 10 lat.

author
Patryk Byczek
07 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Co raz więcej Polaków bez zadłużenia

Badanie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych pokazuje, że odsetek gospodarstw domowych niemających żadnego zadłużenia w II kwartale wzrósł do 55,5%. W 2016 roku wynosił 54,7%.

author
Aneta Jankowska
26 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj