Mieszkanie Plus to nowy rządowy program, który realizowany jest w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Rząd wyciąga rękę głównie do osób nastawionych na wynajem mieszkania. Niedawno do programu dołączyła także Łomża.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 10.11.2017
Udostępnij:

Łomża zaplanowała już inwestycję w dwóch miejscach. List intencyjny w tej sprawie został podpisany przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego. Władze miasta zastanawiają się także nad skorzystaniem z oferty PKP, które wyprzedają swoje tereny w okazyjnie niskich cenach. Dzięki temu na terenie miasta mogłoby powstać jeszcze więcej mieszkań dostępnych nie tylko na wynajem, ale i w opcji z dojściem do własności.   

MIESZKANIE PLUS ŁOMŻA – SZCZEGÓŁY

 

 

liczba mieszkań: 115 mieszkań

liczba budynków: 2 (53 w pierwszym budynku, 62 w drugim budynku)

miejsce: Łomża, ul. Rubinowa, ul. Sikorskiego

data rozpoczęcia: wiosna 2018 roku 

średnia powierzchnia użytkowa: 40 m2

liczba pokojów: 2 lub 3

wysokość czynszu: 10-20 zł/m2
udogodnienia: przedszkole na parterze (w bloku przy ul. Rubinowej)

miejsca parkingowe: 115 miejsc naziemnych

wykonawca: BGK Nieruchomości

Wstępny plan zagospodarowania przestrzennego przygotowany przez Wydział Architektury Urzędu Miejskiego w Łomży zakłada, że na działkach o powierzchni 1 ha zostaną zbudowane dwa budynki wielorodzinne.

MIESZKANIE PLUS – ZAŁOŻENIA PROGRAMU

Program Mieszkanie Plus zakłada, że przyszli mieszkańcy będą mogli wynajmować mieszkanie w jednej z dwóch opcji: albo sam wynajem albo wynajem z możliwością uzyskania aktu własności po około 25 latach zamieszkiwania. Wybranie drugiej opcji będzie oznaczało dopłatę w wysokości 20% czynszu każdego miesiąca. 

Średni czynsz (bez mediów i kosztów eksploatacji) ma wynosić:

1) Mieszkanie na wynajem: 10-20 zł za metr kwadratowy,

2) Mieszkanie na wynajem z możliwością nabycia własności: 12-24 zł za metr kwadratowy.
 

WYSOKOŚĆ CZYNSZU

Resort infrastruktury i budownictwa poinformował, że 21 października do uzgodnień międzyresortowych skierowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów dot. wysokości czynszów w programie Mieszkanie Plus. Projekt ten określa czynsz normowany wyznaczony dla każdego województwa. Przewidywaną wysokość czynszu dla Łomży przedstawia tabela:

Więcej o projekcie znajdziesz w artykule: Ile wyniesie czynsz w programie Mieszkanie Plus ? 
 

DLA KOGO MIESZKANIE PLUS W ŁOMŻY

Z programu Mieszkanie Plus będą mogły skorzystać osoby ze wszystkich grup społecznych i wiekowych. W przypadku dużej liczby chętnych, czynnikami różnicującymi będą:

a) wysokość dochodów (na liczbę osób w rodzinie),

b) sytuacja rodzinna (liczba dzieci, dotychczasowe warunki mieszkaniowe).

Łatwiej mieszkanie dostaną te osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej oraz te, których zarobki nie pozwalają na uzyskanie mieszkania komunalnego (w tym także ci, którzy oczekują na mieszkanie od lat, ale są daleko na liście). 

MIESZKANIE PLUS ŁOMŻA – LOKALIZACJA

Budynki w ramach programu „Mieszkanie Plus” powstaną przy ulicy Rubinowej oraz przy ulicy Sikorskiego: 

ZAPISY I WNIOSEK

Nie zostały opublikowane jeszcze żadne informacje dotyczące zapisów i składania wniosków o wynajem mieszkań w Łomży w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Komentarze