Rachunek powierniczy – co to?

Rachunek powierniczy – co to?

autor wpisu
Julia Wierciło
02 sierpnia 2023

Z pojęciem rachunku powierniczego mogą spotkać się osoby, które zdecydowały się na zakup budowanego domu lub mieszkania. Jeśli nieruchomość jest dopiero w trakcie powstawania deweloper powinien założyć rachunek powierniczy w wybranym banku. Dzięki niemu nasze pieniądze pozostaną bezpieczne nawet w sytuacji nieukończenia inwestycji czy innych niepowodzeń ze strony inwestora, które mogą doprowadzić do kłopotliwych dla nas sytuacji. Sprawdźmy czym dokładnie jest rachunek powierniczy, jakie są jego rodzaje i jak działa ta forma zabezpieczenia.

Spis treści:

  1. Rachunek powierniczy - czym jest i jak działa?
  2. Rachunek powierniczy - rodzaje
  3. Rachunek powierniczy mieszkaniowy - czy warto?
  4. Rachunek powierniczy - w jakich bankach?
Zwiń spis treści

Rachunek powierniczy - czym jest i jak działa?

Rachunek powierniczy jest mieszkaniowym rachunkiem bankowym. Celem jego powstania jest bezpieczna realizacja rozliczeń osoby kupującej nieruchomość i dewelopera. Dzięki niemu mamy pewność, że w wypadku jakiegokolwiek niepowodzenia, które może skutkować nieukończeniem inwestycji, deweloper nie zniknie z wpłaconymi przez nas środkami. Takie rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego. W pierwszej kolejności pieniądze wpłacane są przez nas na rachunek powierniczy, a następnie po zakończeniu inwestycji i weryfikacji ukończenia prac, bank wypłaca środki deweloperowi. 

Koszty, które wynikają z prowadzenia rachunku powierniczego pokrywa deweloper. Opłaty z tym związane mogą wynosić kilkaset złotych co miesiąc. Natomiast wykonanie przelewu na ten typ konta kosztuje tyle ile standardowy przelew w naszym banku.

Rachunek powierniczy jest dużym udogodnieniem zwłaszcza, że kupowana przez nas nieruchomość jest jeszcze na etapie budowy. W razie kłopotów dewelopera takich jak upadłość czy po prostu nie wywiązanie się z określonych punktów umowy wpłacone pieniądze zostaną zwrócone. W przeciwieństwie do ubezpieczenia pomostowego, rachunek powierniczy jest zabezpieczeniem konsumenta.

Rachunek powierniczy – kto może go założyć?

  • osoba prawna,
  • podmiot, który nie posiada osobowości prawnej,
  • osoby fizyczne – wyłącznie rolnicy lub przedsiębiorcy,
  • jednostki samorządu terytorialnego.

Rachunek powierniczy - rodzaje

Rachunek powierniczy możemy podzielić na kilka kategorii. Są to:

  • otwarty rachunek powierniczy,
  • otwarty rachunek powierniczy, który posiada gwarancję bankową – wyróżnia się natychmiastowym zwrotem znajdujących się na nim środków realizowanym przez bank. Gwarancja kończy się w momencie przeniesienia własności,
  • otwarty rachunek powierniczy, który posiada ubezpieczenie – ten typ rachunku wyróżnia się natychmiastowym zwrotem środków realizowanym przez firmę ubezpieczeniową. Gwarancja kończy się w momencie przeniesienia własności,
  • zamknięty rachunek powierniczy.

Rachunek powierniczy otwarty:

  • deweloper może wypłacić wpłacone na ten rachunek środki jeszcze podczas trwania prac związanych z inwestycją,
  • pieniądze są wypłacane w transzach określonych przez ustalony wcześniej harmonogram. Wypłata następuje zaraz po ukończeniu następnych etapów inwestycji,
  • w przypadku ogłoszenia upadłości lub niedopełnienia warunków umowy przez dewelopera zwrot zebranych środków następuje natychmiast.

Rachunek powierniczy zamknięty:

  • inwestycja musi się zakończyć aby wypłata środków przez dewelopera była możliwa,
  • pieniądze są wypłacone jednorazowo. Następuje to po zakończeniu inwestycji oraz po otrzymaniu przez bank odpisu aktu notarialnego z przeniesieniem własności,
  • w przypadku ogłoszenia upadłości lub niedopełnienia warunków umowy przez dewelopera zwrot zebranych środków następuje natychmiast.

Należy pamiętać, że w przypadku zakupu nieruchomości oprócz wielu nowych zagadnień spotkamy się również z sporą ilością koniecznych formalności. Jeśli finansujemy nieruchomość za pomocą kredytu hipotecznego musimy zapoznać się także z pojęciem wkładu własnego.

Rachunek powierniczy mieszkaniowy - czy warto?

Rachunek powierniczy ma zapewnić bezpieczeństwo przede wszystkim osobom, które zdecydowały się na zakup wymarzonej nieruchomości. Dzięki niemu wiemy, że nasze pieniądze są bezpieczne aż do pomyślnego ukończenia inwestycji. Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji, w której deweloper ogłosi upadłość lub nie wywiąże się z określonych wcześniej warunków umowy, wpłacone środki zostaną nam zwrócone. Z tego powodu warto wybrać ofertę dewelopera, który umożliwia swoim klientom taką formę zabezpieczenia. Należy bowiem pamiętać, że nie wszyscy deweloperzy proponują tego typu rozwiązanie.

Rachunek powierniczy - w jakich bankach?

Najważniejszą informacją dla osoby korzystającej z rachunku powierniczego jest to, który bank będzie zajmował się prowadzeniem konta. Sprawdźmy jakie banki oferują taką możliwość. Są to:

  • Alior Bank,
  • Pekao,
  • Citi Handlowy,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • PKO BP,
  • Santander Bank Polska,
  • Bank BPS.

Pamiętajmy o tym, że koszty prowadzenia rachunku powierniczego zawsze ponosi deweloper. Jeśli jednak mówimy o opłatach związanych z przelewem, są one standardowe w zależności od banku, w którym posiadamy konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Komornik w firmie informatycznej Qumak
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
04 stycznia 2019

Komornik w firmie informatycznej Qumak

Wakacyjne zwyczaje Polaków – badanie
Blog
author
Aneta Jankowska
20 sierpnia 2018

Wakacyjne zwyczaje Polaków – badanie

Opłata ekologiczna może skrzywdzić firmy i środowisko
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 czerwca 2019

Opłata ekologiczna może skrzywdzić firmy i środowisko

Bank Pekao w Skierniewicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 lipca 2019

Bank Pekao w Skierniewicach

IPLA udostępniła płatność BLIK w Smart TV
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
30 grudnia 2019

IPLA udostępniła płatność BLIK w Smart TV

12 listopada dniem wolnym od pracy
Ekonomia
autor wpisu
Natalia Narloch
24 października 2018

12 listopada dniem wolnym od pracy

Porównaj