Karta kredytowa a scoring BIK
Wiele osób posiadających kartę kredytową zastanawia się, czy aktywne korzystanie z tego narzędzia płatniczego ma jakikolwiek wpływ na scoring BIK. Całe zagadnienie trzeba zestawić w oparciu o trzy aspekty: spłatę zadłużenia, limity kredytowe oraz ilość kart kredytowych. Sprawdź szczegóły.
Spłata minimalna a spłata zadłużenia
Tę kwestię należy zacząć od tego, że Klienci bardzo często mylą pojęcie spłaty minimalnej ze spłatą zadłużenia. Spłata minimalna, która wynosi najczęściej od 3-5% zadłużenia (zależy oczywiście od banku), nie powoduje, że Klient w jakikolwiek sposób uniknie odsetek.
Zobowiązanie finansowe, jakim przecież również jest karta kredytowa, należy spłacić do konkretnego dnia miesiąca, który jest ustalony w umowie kredytowej. Jest to tzw. dzień spłaty zadłużenia. Większość banków, które oferują Klientowi karty kredytowe posiada coś takiego jak okres bezodsetkowy, który trwa średnio 50-60 dni.
Okres bezodsetkowy to konkretna liczba dni, w których Klient może spłacić swoje zadłużenie (czyli wydane z karty pieniądze) bez żadnych odsetek za transakcje bezgotówkowe.
Klient nie musi spłacać całego zadłużenia od razu. Wystarczy spłacić tę część, która została przez Klienta wykorzystana w danym okresie rozliczeniowym. Inaczej: spłacamy tyle, ile wydaliśmy. Warto wiedzieć, że jeżeli nie spłacimy zadłużenia w terminie, wówczas zobowiązanie można porównać do posiadania wysoko oprocentowanego kredytu gotówkowego. Sprawdź, czym jest pozabankowa karta kredytowa.
Potrzebujesz gotówki? Sprawdź najlepsze:
Pożyczki na dowód – wypłata w 15 minut
Pożyczki bez zdolności kredytowej – w pełni online
Pożyczki bez baz – do 200 000 zł
Spłata karty kredytowej
Wielu Klientów tłumaczy się, że w dniu rozliczenia karty kredytowej nie posiada wymaganej gotówki, aby pokryć zadłużenie. Jak możemy poradzić sobie, żeby nie zalegać z płatnością za kartę kredytową? Możemy:
- przesunąć datę okres rozliczeniowego na taki dzień, który będzie następował zaraz po dniu wypłaty; należy wówczas zwrócić się do banku z prośbą o przesunięcie terminu rozliczeniowego naszej karty kredytowej,
- nie robić zakupów, używając do tego karty kredytowej, jeżeli nie jesteśmy aktualnie w stanie pokryć wykorzystanych środków z karty kredytowej,
- ostatecznie pożyczyć od kogoś pieniądze lub skorzystać z debetu na rachunku, aby środki przeznaczyć na spłatę zadłużenia na karcie kredytowej.
Limit kredytowy
Scoring BIK bierze pod uwagę to, w jaki sposób i w jakim stopniu wykorzystujemy limit kredytowy na naszej karcie kredytowej. Jeżeli często balansujemy na granicy limitu lub co gorsza, często go przekraczamy, to nasza ocena scoringowa będzie niższa. Dlaczego się tak dzieje? Wszystko dlatego, że balansowanie na granicy limitu wskazuje na to, że Klient ma problemy z zarządzaniem finansami. Jeżeli jednak nasza ocena scoringowa jest niska, a z karty korzystamy rozsądnie i w oparciu o pewne zasady, to coś jest nie tak. Z drugiej strony scoring opiera się na metodach statycznych lub matematycznych i nie mamy maksymalnego wpływu na to, żeby nasza sytuacja wyglądała tak, jak akurat chcemy.
Szukasz informacji o BIK? Sprawdź:
Odpowiedzi na pytania dotyczące BIK
Czyszczenie BIK – jak to działa?
Pożyczki pozabankowe widoczne w BIK – minimum formalności
Ilość kart kredytowych
Karta kredytowa jest produktem bankowym, tak samo jak pożyczka czy kredyt. W związku z tym każda karta kredytowa jest widoczna w BIK. Scoring BIK bierze pod uwagę liczbę kredytów. Jeżeli jednak korzystamy z kart kredytowych bardzo rozsądnie, tzn. spłacamy zadłużenie na czas, przestrzegamy limitów kredytowych, to jesteśmy w stanie poprawić swój scoring (ocenę punktową w BIK). Z drugiej strony kilka kart kredytowych obniża naszą zdolność kredytową w przypadku, gdy będziemy chcieli wziąć jakiś większy kredyt w przyszłości.
Karta kredytowa a scoring BIK - pytania i odpowiedzi
Karta kredytowa to narzędzie płatnicze, dzięki któremu Klient otrzymuje dostęp do limitu kredytowego, ustalonego przez bank. Wówczas podczas zakupów płacimy nie swoimi pieniędzmi, które w danym terminie trzeba spłacić.
Jeżeli Klient nie spłaci swojej karty kredytowej na czas, bank naliczy należne mu odsetki, które często są wyższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego.
W zależności od banku, jest to średnio najczęściej od 3 do 5% zadłużenia wraz z kosztami.
Możemy spłacić całe zadłużenie lub spłacić wyłącznie kwotę minimalną. Spłata minimalna wiąże się jednak z dodatkowym oprocentowaniem.
Są to produkty bardzo do siebie zbliżone. Na karcie (jeżeli spłacamy w terminie) mamy wciąż do wykorzystania tę samą kwotę pieniędzy. Kredyt gotówkowy otrzymamy raz i później spłacamy raty.
Wiele banków ma swój regulamin, w którym wyjaśnione jest to, w jaki sposób uniknąć opłaty za korzystanie z karty kredytowej. W niektórych bankach, aby uniknąć opłaty za kartę, wystarczy wykonać 10 transakcji kartą kredytową.
Do momentu, gdy karta nie wydanie w ręce złodzieja lub hakerów, posiadanie tego narzędzia jest całkowicie bezpieczne. Paniętjamy, że nie warto pożyczać nikomu swoich narzędzi płatniczych.
Dodaj komentarz