Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy

autor wpisu
Maciej_Stanko
16 marca 2016
Polacy coraz częściej pożyczają. Tylko w zeszłym roku Banki i SKOKi udzieliły ponad 7 milionów kredytów konsumpcyjnych. Jak wybrać ten najlepszy ?

Dla wielu Polaków wybór jest prosty: biorą kredyt w banku, gdzie mają rachunek osobisty. To znacznie skraca procedurę kredytową, bank doskonale bowiem zna nasze finanse. Z drugiej strony nie zawsze „nasz bank” ma najlepszą ofertę. Czasami warto poszukać kredytu u konkurencji.

Portal Zadłużenia.com przygotował krótki poradnik dla osób szukających dobrego kredytu.

1. Patrzmy wyłącznie na RRSO

Prezentując swoje oferty, Banki kuszą na wiele sposobów: oprocentowanie 0%, brak prowizji czy gwarancja najniższej raty. Nie dajmy się jednak zwieść. Jedyny element, który powinien nas interesować w ofercie to RRSO, czyli rzeczywista stopa rocznego oprocentowania.

Im niższe RRSO tym korzystniejszy kredyt i niższa rata. RRSO obejmuje bowiem wszystkie koszty kredytu: odsetki, prowizje, opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenie. Najlepsze banki oferują obecnie RRSO poniżej 10%. Z łatwością znajdziemy też duże banki, które RRSO znacznie przekracza 20%.

2. Przez Internet czy w oddziale ?

Część banków oferuje swoje kredyty w całości przez Internet. To spore udogodnienie, bo pieniądze otrzymamy bez wychodzenia z domu i bez odwiedzania placówki bankowej. Kredyty online ma w swojej ofercie między innymi Alior Bank (do 150 000 zł) lub T-Mobile Usługi Bankowe.

Część banków stosuje natomiast chwyt marketingowy: nazywa swój produkt kredytem przez Internet, a tak naprawdę Klient i tak musi odwiedzić oddział. To błędna strategia, która może zirytować osobę, szukającą produktu online.

3. Dodatkowe ubezpieczenie ? Nie, dziękuję

Ubezpieczenie do kredytu jest drogie i znacznie zwiększa wysokość raty. Jeżeli komuś bardzo zależy na ubezpieczeniu od utraty pracy lub choroby – warto skorzystać z osobnej oferty firmy ubezpieczeniowej. W banku wyjdzie drożej. Niestety w przypadku większych kredytów, ubezpieczenie jesty obowiązkowe.

4. Korzystajmy z kalkulatorów

Kilka banków udostępnia kalkulatory kredytowe. Po wpisaniu kwoty kredytu i okresu spłaty, kalkulator automatycznie wskazuje nam wysokość miesięcznej raty. To świetna metoda na szybkie porównanie ofert i wybranie najtańszego kredytu. Kalkulatory kredytu gotówkowego znajdziemy w Alior Banku, mBanku czy BGŻ BNP Paribas.

5. Bez otwierania konta

Niektóre banki wraz z kredytem wymuszają na Kliencie otworzenie konta. Dlatego przed podpisaniem umowy warto wyjaśnić to z pracownikiem banku.

6. Rata dostosowana do naszych możliwości

Pamiętajmy, że życie niesie ciągłe zmiany, mające wpływ także na stan naszych finansów. Bierzmy ratę, którą będziemy w stanie spłacać nie tylko w dniu podpisaniu umowy, ale również w przypadku pogorszenia naszych finansów.

7. Sprawdź zanim podpiszesz

Przed podpisaniem umowy sprawdź czy wszystko się zgadza: kwota kredytu, okres spłaty, całkowita kwota do spłaty, wysokość raty i RRSO. W razie jakichkolwiek wątpliwości, wyjaśnij je z bankiem.

8. Coś poszło nie tak ?

Pochopnie wziąłeś kredyt lub znalazłeś lepszą ofertę ? To nie problem. W terminie 14 dni od podpisania umowy możesz odstąpić od umowy kredytu bez podawania jakichkolwiek przyczyn. Gwarantuje to nam ustawa o kredycie konsumenckim. Odstąpienie od umowy powoduje, że traktuje się ją jako niezawartą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Adamek
Adamek
2018-05-11 11:56:46

Największy zbiór chwilówek, sprawdź i już teraz cieszę się gotówką :) Czas tutaj jest istotny, im szybciej znajdziesz coś dla siebie, tym szybciej będziesz spokojniejszy/a ! Powodzenia

gyodosan
gyodosan
2016-03-28 23:48:35

trzymać się rady żeby patrzeć tylko na rrso i tylko o to pytać jak ci jakiś konsultant chce coś wcisnąć i będzie ok. rrso pokazuje wszystkie ukryte koszty więc nikt nam nie wciśnie kitu że to kredyt 0%

???
???
2016-03-24 01:22:24

taniej*

???
???
2016-03-24 01:21:04

przez internet zawsze jest takiej niż w oddziale?

Podobne artykuły

Citi Handliowy z tytułem najlepszego banku digital
Wpisy
author
Patryk Byczek
04 września 2018

Citi Handliowy z tytułem najlepszego banku digital

Alior Bank w Busku-Zdroju
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019

Alior Bank w Busku-Zdroju

Gwiazdy z komornikiem:  Michał Wiśniewski
Blog
author
Aneta Jankowska
29 października 2016

Gwiazdy z komornikiem: Michał Wiśniewski

Bank Pekao w Świdwinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 lipca 2019

Bank Pekao w Świdwinie

Kredyt samochodowy Żagań
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
04 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Żagań

Mieszkanie Plus wchodzi na giełdę
Wpisy
author
Aneta Jankowska
18 marca 2017

Mieszkanie Plus wchodzi na giełdę

Porównaj