zadluzenia.com
zamknij

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy

Polacy coraz częściej pożyczają. Tylko w zeszłym roku Banki i SKOKi udzieliły ponad 7 milionów kredytów konsumpcyjnych. Jak wybrać ten najlepszy ?

 

Dla wielu Polaków wybór jest prosty: biorą kredyt w banku, gdzie mają rachunek osobisty. To znacznie skraca procedurę kredytową, bank doskonale bowiem zna nasze finanse. Z drugiej strony nie zawsze „nasz bank” ma najlepszą ofertę. Czasami warto poszukać kredytu u konkurencji.

 

Portal Zadłużenia.com przygotował krótki poradnik dla osób szukających dobrego kredytu.

 

 

1. Patrzmy wyłącznie na RRSO

 

Prezentując swoje oferty, Banki kuszą na wiele sposobów: oprocentowanie 0%, brak prowizji czy gwarancja najniższej raty. Nie dajmy się jednak zwieść. Jedyny element, który powinien nas interesować w ofercie to RRSO, czyli rzeczywista stopa rocznego oprocentowania.

 

Im niższe RRSO tym korzystniejszy kredyt i niższa rata. RRSO obejmuje bowiem wszystkie koszty kredytu: odsetki, prowizje, opłaty przygotowawcze czy ubezpieczenie. Najlepsze banki oferują obecnie RRSO poniżej 10%. Z łatwością znajdziemy też duże banki, które RRSO znacznie przekracza 20%.

 

2. Przez Internet czy w oddziale ?

 

Część banków oferuje swoje kredyty w całości przez Internet. To spore udogodnienie, bo pieniądze otrzymamy bez wychodzenia z domu i bez odwiedzania placówki bankowej. Kredyty online ma w swojej ofercie między innymi Alior Bank (do 150 000 zł) lub T-Mobile Usługi Bankowe.

 

Część banków stosuje natomiast chwyt marketingowy: nazywa swój produkt kredytem przez Internet, a tak naprawdę Klient i tak musi odwiedzić oddział. To błędna strategia, która może zirytować osobę, szukającą produktu online.

 

3. Dodatkowe ubezpieczenie ? Nie, dziękuję

 

Ubezpieczenie do kredytu jest drogie i znacznie zwiększa wysokość raty. Jeżeli komuś bardzo zależy na ubezpieczeniu od utraty pracy lub choroby – warto skorzystać z osobnej oferty firmy ubezpieczeniowej. W banku wyjdzie drożej. Niestety w przypadku większych kredytów, ubezpieczenie jesty obowiązkowe.

 

4. Korzystajmy z kalkulatorów

 

Kilka banków udostępnia kalkulatory kredytowe. Po wpisaniu kwoty kredytu i okresu spłaty, kalkulator automatycznie wskazuje nam wysokość miesięcznej raty. To świetna metoda na szybkie porównanie ofert i wybranie najtańszego kredytu. Kalkulatory kredytu gotówkowego znajdziemy w Alior Banku, mBanku czy BGŻ BNP Paribas.

 

5. Bez otwierania konta

 

Niektóre banki wraz z kredytem wymuszają na Kliencie otworzenie konta. Dlatego przed podpisaniem umowy warto wyjaśnić to z pracownikiem banku.

 

6. Rata dostosowana do naszych możliwości

 

Pamiętajmy, że życie niesie ciągłe zmiany, mające wpływ także na stan naszych finansów. Bierzmy ratę, którą będziemy w stanie spłacać nie tylko w dniu podpisaniu umowy, ale również w przypadku pogorszenia naszych finansów.

 

7. Sprawdź zanim podpiszesz

 

Przed podpisaniem umowy sprawdź czy wszystko się zgadza: kwota kredytu, okres spłaty, całkowita kwota do spłaty, wysokość raty i RRSO. W razie jakichkolwiek wątpliwości, wyjaśnij je z bankiem.

 

8. Coś poszło nie tak ?

 

Pochopnie wziąłeś kredyt lub znalazłeś lepszą ofertę ? To nie problem. W terminie 14 dni od podpisania umowy możesz odstąpić od umowy kredytu bez podawania jakichkolwiek przyczyn. Gwarantuje to nam ustawa o kredycie konsumenckim. Odstąpienie od umowy powoduje, że traktuje się ją jako niezawartą.

 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~Adamek

Największy zbiór chwilówek, sprawdź i już teraz cieszę się gotówką :) Czas tutaj jest istotny, im szybciej znajdziesz coś dla siebie, tym szybciej będziesz spokojniejszy/a ! Powodzenia   Odpowiedź

~gyodosan

trzymać się rady żeby patrzeć tylko na rrso i tylko o to pytać jak ci jakiś konsultant chce coś wcisnąć i będzie ok. rrso pokazuje wszystkie ukryte koszty więc nikt nam nie wciśnie kitu że to kredyt 0%   Odpowiedź

~???

taniej*   Odpowiedź

~???

przez internet zawsze jest takiej niż w oddziale?   Odpowiedź

~herrgeneral

Zbysiu Wodecki - nie ważne ile ludzie pożyczają, ile zaciągają kredytów. Najważniejsze to żeby te kreydty i pożyczki były spłacane. Liczba niespłaconych kredytów jeśli będzie wysoka to możemy robić "wow". A tak to powyższa informacja nie budzi we mnie żadnych specjalnych emocji. Sam też mam 2 kredyty: na mieszkanie i na samochód, ale sobie radzę i nie ma żadnej tragedii w takim zadłużeniu. A takich jak ja jest mnóstwo.   Odpowiedź

~zibiwodecki

7 milionów kredytów, wow. niesamowita statystyka. jeśli miałbym typować to dałbym około 5, może nawet mniej. nieźle!   Odpowiedź

~anion

najgorsze jest to jak do mnie wydzwaniają ludzie z banku i chcą wcisnąć kredyt. ja go nie potrzebuję a ten mi naciska i naciska. rozumiem ze ma prowizję od sprzedaży itp ale gdzieś jest granica. takie wiercenie w brzuchu moim zdaniem tylko może na niekorzysć banku zadziałać   Odpowiedź

~wojty

Albo kredyt brać wyłącznie inwestycyjny lub mieszkaniowy. Reszta to konsumpcja   Odpowiedź

~PNKK

I nie bierzcie za dużo na konsumpcję, radość trwa chwilę, a spłacamy przez wiele miesięcy   Odpowiedź