Jak napisać biznesplan?

Jak napisać biznesplan?

author
Halszka Gronek
04 marca 2020

Masz pomysł na własną działalność, ale nie jesteś pewien, czy twój biznes ma przyszłość? Zastanawiasz się nad opłacalnością projektu? A może starasz się o finansowe wsparcie dla nowych firm i potrzebujesz „podkładki” pod wniosek? W każdym z tych przypadków pomocnym narzędziem okaże się biznesplan. Sprawdziliśmy, jak go napisać i o jakich elementach pamiętać. 

Co to jest biznesplan?

Biznesplan, czyli po prostu plan biznesowy (ang. business plan), to specjalny dokument przedsiębiorstwa opisujący wszystkie najważniejsze cechy i parametry planowanego przedsięwzięcia. Mówiąc prościej, jest to pisemnie sporządzony plan projektu biznesowego – wraz z wszystkimi niezbędnymi danymi.

Pisemny biznesplan sporządzany jest zarówno na potrzeby wewnętrzne, jak i zewnętrzne przedsiębiorstwa. Czasami służy po prostu dobremu i gruntownemu przygotowaniu projektu. W innych wypadkach natomiast może być narzędziem niezbędnym do pozyskania źródeł finansowania inwestycji (na przykład w inkubatorach przedsiębiorczości, urzędach pracy, funduszach venture capital czy u Aniołów Biznesu).

Biznesplan zawiera opis celów, jakie przedsiębiorstwo zamierza realizować w przyszłości – z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań rynkowych. Może być to plan biznesowy otworzenia własnej firmy albo projekt wdrożenia nowych rozwiązań, usług lub produktów do istniejącego już przedsiębiorstwa. 

Z biznesplanów korzystają zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i rynkowe „rekiny”. Wielkość przedsiębiorstwa nie ma tu w zasadzie różnicy. Istotne jest to, że przygotowująca biznesplan firma prowadzi racjonalne i dobrze przemyślane działania. Zamiast bezmyślnie robić, najpierw szykuje szeroko zakrojony plan biznesowego działania – analizując koszty i ryzyko.

Co powinien zawierać biznesplan?

Biznesplany mogą być tak różne, jak różne są firmy i przedsiębiorstwa na rynku. Dlatego w zależności od specyfiki przygotowywanego projektu, w biznesplanie powinniśmy umieścić odpowiednie informacje. Niemniej jednak każdy biznesplan powinien zawierać absolutnie podstawowe i obligatoryjne elementy. Ich lista poniżej. 

Sprawdź najlepsze oferty pożyczek pozabankowych dla firm: https://www.zadluzenia.com/pozyczki-pozabankowe-dla-firm/

 

Jak napisać biznesplan?

Najprawdziwsza z prawd dotyczących tworzenia biznesplanu jest dobitnie prosta: nie istnieje żaden idealny wzorzec dla planów biznesowych. Ile pomysłów, tyle biznesplanów. Dlatego wszystko zależy od naszej kreatywności, zaangażowania i znajomości rynkowej. 

Jednak niezależnie od tego, czy biznesplan tworzony jest na potrzeby własne, czy może jako „podkładka” dla zewnętrznych inwestorów, dokument ten powinien zostać sporządzony w sposób przejrzysty i zrozumiały. Im więcej przytoczymy wiarygodnych danych i im mniej umieścimy w nim „pustych słów” i odautorskich komentarzy, tym lepiej. 

Ważne, by pisząc biznesplan, posługiwać się jedynie prawdziwymi danymi. Choć wskazówka ta brzmi dosyć trywialnie, niestety wielu przedsiębiorców ma tendencję do zawyżania opisywanych informacji – sądząc, iż uczynią oni tym samym ich rzeczywisty biznes lepszym. Warto pamiętać, iż zmyślając w biznesplanie, oszukujemy przede wszystkim samych siebie. 

W biznesplanie trzymajmy się faktów i podpierajmy się liczbami – to najlepsze, co można zrobić dla własnego biznesu. Jeśli to możliwe, podajmy wyniki przeprowadzonych badań czy testów. A jeżeli posiadamy patent, licencję, prawo własności, zarejestrowany znak towarowy czy wzór użytkowy, nie zapomnijmy o tym wspomnieć. 

Czemu służy biznesplan?

Co najważniejsze, biznesplan pozwala precyzyjnie wyznaczyć cele i metody działania danego przedsiębiorstwa. Umożliwia on trafne ocenienie opłacalności przygotowywanego przedsięwzięcia. Ponadto jest on narzędziem do oszacowania ewentualnego ryzyka inwestycyjnego. Dane, jakie zbieramy i opracowujemy na potrzeby biznesplanu, pozwolą nam obiektywnej spojrzeć na własny pomysł biznesowy. 

Najważniejszym zadaniem biznesplanu jest dostarczenie przedsiębiorcy informacji niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji biznesowej i wybrania odpowiedniej ścieżki realizacji przedsiębiorczych celów i marzeń. Warto pamiętać, że brak planu działania, to prosta droga do biznesowej porażki – nie jest to jedynie pusty slogan, lecz prawidłowość wielokrotnie doświadczona w praktyce.

Biznesplany mają oprócz swego wewnętrznego celu także i znaczenie zewnętrzne. Często stanowią bowiem podstawę udzielenia nam wsparcia przez inne instytucje, urzędy czy przedsiębiorstwa. W oparciu o biznesplany właśnie banki udzielają kredytów obrotowych. Podobnie w przypadku prywatnych inwestorów: Anioła Biznesu najlepiej znaleźć właśnie dzięki dobremu biznesplanowi. 

 

Pytania i odpowiedzi

 

Czy udzielenie kredytu dla nowych firm uzależnione jest od biznesplanu?

Banki samodzielnie ustalają narzędzia, poprzez które weryfikują zdolność i wiarygodność swych przyszłych kredytobiorców. Niemniej jednak na mocy unijnych regulacji każda instytucja finansowa musi stosować ściśle określone kryteria oceny ryzyka inwestycyjnego. 

Biznesplan bywa jednym z elementów, na którego podstawie banki szacują, na ile bezpieczne okaże się udzielenie kredytu danemu przedsiębiorstwu. Narzędzie to wykorzystywane jest zwłaszcza w przypadku świeżo otworzonych firm, których stabilności nie da się ocenić na podstawie obrotu czy dochodu. 

Warto także wspomnieć, iż otrzymanie biznesplanu jest niemal fundamentalnym warunkiem udzielenia kredytu obrotowego. Owy produkt bankowy ma na celu sfinansowanie biznesowych inwestycji i dużych firmowych zakupów. Jeśli owe transakcje się nie powodzą, istnieje szansa, iż przedsiębiorstwo nie zwróci na czas pożyczonej kwoty pieniężnej. Stąd właśnie potrzeba weryfikacji biznesplanów. 


 

Czy biznesplan kosztuje? 

Przygotowywaniem biznesplanu zwykle zajmuje się bezpośrednio przedsiębiorca, czy odpowiednio wyznaczony do tego zadania zespół pracowniczy. Bywa jednak tak, że stworzenie biznesplanu zleca się niezależnej i eksperckiej firmie wedle zasad outsourcingu. 

Na rynku istnieje wiele prywatnych agencji, jakie parają się przygotowywaniem i opracowywaniem biznesplanów innym firmom. Czasami warto zastanowić się nad taką opcją – w końcu nie każdy przedsiębiorca doskonale zna cały rynek i swą najbliższą konkurencję. Nie każdy wie też, w jaki sposób dokonać analizy ryzyka (analiza SWOT).

Koszt przygotowania biznesplanu przez zewnętrzną agencję waha się w zależności od stopnia zaawansowania i zakresu inwestycji. Małe projekty mogą kosztować do tysiąca złotych. Te większe, zakładające skomplikowaną analizę ryzyka i ocenę rynkową, wyceniane zostają na wiele większe sumy. 


 

Czy warto robić biznesplan?

W tej kwestii zdania bywają podzielone. NIektórzy uważają, że biznesplany są pomocne tylko wtedy, gdy staramy się o dofinansowanie zewnętrzne. Mowa zarówno o prywatnych inwestorach nazywanych Aniołami Biznesu, lecz także o państwowych i unijnych dotacjach oraz produktach firmowych w bankach. Zdaniem tej rzeszy osób szykowanie biznesplanu na użytek własny to strata czasu. 

Eksperci pracujący w naszej redakcji obstają jednak przy zdaniu, że biznesplan jest pomocny dla rozwoju każdego przedsiębiorstwa – niezależnie od tego, komu i czy w ogóle mamy zamiar go przedstawiać. Przede wszystkim sytematyzuje naszą wiedzę o rynku i o własnym biznesie. Co więcej, pozwala spojrzeć na prowadzoną / planowaną działalność obiektywnie, z chłodnym, przedsiębiorczym dystansem. 

Biznesplan umożliwia trafne ocenienie opłacalności przygotowywanego przedsięwzięcia. Ponadto jest on narzędziem do oszacowania ewentualnego ryzyka inwestycyjnego. Dlatego warto pamiętać, że brak planu działania, to prosta droga do biznesowej porażki – i nie jest to jedynie pusty slogan, lecz prawidłowość wielokrotnie doświadczona w praktyce.


 

 

Podsumowanie


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biznesplan
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-wiedziec-jak-zalozyc-wlasna-firme/zanim-zdecydujesz-sie-na-wlasna-firme/biznesplan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

zainteresowanyy
zainteresowanyy
2019-03-05 10:13:46

a kredyt na firme bez biznespalnu? jakis bank taki oferuje?

Podobne artykuły

thumbnail
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
16 października 2021

Promocja: “Konto MOVE z premią do 150 złotych” w Credit Agricole

Millenialsi liderami w zakupach internetowych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
19 sierpnia 2019

Millenialsi liderami w zakupach internetowych

PKO BP w Bychawie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019

PKO BP w Bychawie

ING Bank Śląski w Wieluniu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
02 lipca 2019

ING Bank Śląski w Wieluniu

TechBlog – propozycja od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
20 marca 2019

TechBlog – propozycja od ING Banku Śląskiego

Porównaj