Clearbanc – kanadyjski fintech

Clearbanc – kanadyjski fintech

author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Clearbanc to bodaj największy zachodni Anioł Biznesu wspierający start-upy. Spółka, w oparciu o krótki kwestionariusz kredytowy, udziela finansowania na rzecz nowych lub dopiero rozwijających się biznesów. Cały system decyzyjny wspierany jest przez mechanizm sztucznej inteligencji. W dzisiejszym artykule wskazujemy więcej szczegółów na  temat kanadyjskiego fintecha. 

Clearbanc – co to jest?

Clearbanc to kanadyjski fintech uważany obecnie za jedną z najbardziej gorących firm z branży finansowo-technicznej Ameryki Północnej. Według jednej z klasyfikacji Clearbanc jest firmą z kapitałem podwyższonego ryzyka (venture capital), co oznacza że przedsiębiorstwo zajmuje się inwestowaniem własnych środków w projekty o wysokim stopniu ryzyka w kwestii rentowności. Zwykle tego typu klasyfikacja dotyczy inwestowania w nowy lub dopiero rozwijający się biznes. 

W rzeczy samej, Clearbanc zajmuje się udzielaniem finansowania na rzecz start-upów, którego wypłata uzależniona jest od wypełnienia specjalnego kwestionariusza kredytowego. Według udostępnionych informacji czas potrzebny na wypisanie formularza wynosi jedynie 20 minut. Po tym czasie firma podejmuje decyzję, czy wypłacić środki na rzecz rozwijającego się biznesu. A jaki zysk ma z tego Clearbanc? To proste! Odpowiedni procent od zysków osiągniętych przez wcześniej wsparty start-up.


Warto dodać, iż Clearbanc częściowo wykorzystuje sztuczną inteligencję do podejmowania decyzji dotyczących potencjalnych inwestycji. Stąd też większość finansowań okazuje się być słusznym wyborem biznesowym, który po czasie przynosi zysk i dzieli się dochodami z firmą Clearbanc. Dla zobrazowania fenomenu warto doprecyzować, iż według stanu na sierpień 2019 roku Clearbanc zainwestował w rozwój blisko 800 firm, odnotowując średni miesięczny przychód w wysokości 121 mln USD. 

Historia założenia Clearbanc

Spółka Clearbanc została założona w 2015 roku w Kanadzie. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Toronto. Współzałożycielką biznesu jest Michele Romanow – kanadyjska przedsiębiorczyni technologiczna i znana osobowość telewizyjna, która w chwili założenia największego fintechu Ameryki Północnej miała zaledwie 30 lat. Warto dodać, iż Michele Romanow znajduje się na liście 100 najpotężniejszych kobiet Kanady, zarządzając interesem o szacowanej wartości blisko 190 milionów dolarów kanadyjskich (dane na 2018 rok).

Michele Romanow sprawuje urząd prezesa spółki Clearbanc, podczas gdy dyrektorem generalnym (CEO) Andrew d’Souza. Pozostali członkowie zarządu i założyciele przedsiębiorstwa to: Charlie Feng, Tanay Delima i Ivan Gritsiniak. 

Dziś spółka Clearbanc współpracuje z ponad sześćdziesięcioma platformami partnerskimi, w tym między innymi markami Google, Pinterest, Amazon, Snapchat, Facebook, PayPal czy Twitter. Najważniejszym celem przedsiębiorstwa jest pomoc w rozwoju małych i średnich firm z krajowego rynku. W tym znaczeniu Clearbanc można nazwać swoistym Aniołem Biznesu. A jak klienci spółki sami oceniają pomoc ze strony Clearbanc? Wystarczy sięgnąć po jedną z opinii:

"

Bardzo spodobało nam się, że Clearbanc zapewniło skalowalne rozwiązanie umożliwiające nam wzrost wykładniczy bez żadnych ograniczeń. Spółka dała nam pewność rozwoju i świadomość, że możemy kontynuować to, co robimy, dzięki wsparciu Clearbanc

– tłumaczył Kevin Tighe z Coastal Co.

Jak działa Clearbanc?

Clearbanc zajmuje się udzielaniem finansowania na rzecz start-upów. Wypłata pieniędzy następuje po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza kredytowego. Według udostępnionych informacji czas potrzebny na wypisanie formularza wynosi jedynie 20 minut. Po tym czasie firma podejmuje decyzję, czy warto jest wypłacić środki na rzecz rozwijającego się biznesu. W procesie rozpatrywania kwestionariuszy ważną rolę odgrywa zastosowanie sztucznej inteligencji.

Innowacyjny i opatentowany mechanizm sztucznej inteligencji Clearbanc łączy się z platformami płatności, reklam i handlu elektronicznego potencjalnego klienta w celu analizy kondycji finansowej i przychodów ich firmy. W ten sposób system analityczny dokonuje przeglądu danych i podejmuje decyzję dotyczącą wypłaty środków w ciągu kilku minut.

Dzięki skorzystaniu z mechanizmów opartych na dedykowanych algorytmach i najnowszych odkryciach technologicznych większość finansowań okazuje się być słusznym wyborem biznesowym. Oznacza to, że większość podpisywanych z Clearbanc umów w długoterminowej perspektywie przynosi zysk i zasila konta pierwotnego inwestora ustalonym procentem od dochodu. Według stanu na sierpień 2019 roku Clearbanc zainwestował w rozwój blisko aż 800 firm, odnotowując średni miesięczny przychów w wysokości 121 mln USD. 

Warto dodać także, iż Clearbanc oferuje finansowanie w wysokości od 10 tysięcy do 10 milionów dolarów. W przeciwieństwie wielu innych firm zajmujących się inwestowaniem z niepewne biznesy, Clearbanc pobiera opłatę za inwestycje do 10 milionów USD. Firmy zainteresowane wsparciem ze strony spółki mają możliwość złożenia aplikacji online. Według udostępnionych informacji opłaty za zwrot wynoszą od 6 do 12,5%. 

Polski Jetloans jako odpowiednik Clearbanc?

Niewielu z nas wie, że Polska ma wśród swych rodaków obywatela, który marzy o tym, by powtórzyć sukces kanadyjskiej spółki Clearbanc. Mowa o Piotrze Pisarzu, założycielu i dyrektorze generalnym start-upu Jetloans. Firma powstała w Londynie i ma aspiracje do tego, by w krótkim czasie dorównać autorytetowi zza oceanu. Kim jest sam Piotr Pisarz?

Z nieoficjalnym informacji dowiadujemy się, że Pisarz jest metrykalnym rówieśnikiem Michele Romanow, 34-letniej (obecnie) założycielki kanadyjskiego giganta z branży fintech. Polak może pochwalić się między innymi pracą w Google, Finch Capital czy Corviglia. Po kilku cennych latach pracy u znakomitych spółek Piotr Pisarz postanowił rozpocząć własny biznes oparty na mechanizmach znanych nam z działalności Clearbanc. 

Warto jednak wyjaśnić, iż pomysł na Jetloans nie jest prostą kopią Clearbancu. Podobieństwo wynika z faktu, iż podobnie jak kanadyjski poprzednik, Jetloans opiera się na modelu przychodowym w biznesie zwanym „revenue based financing” (finansowanie oparte na dochodach). Co istotne, Pisarz ma ambitne plany – chce wejść na rynek pożyczkowy w Internecie i wyspecjalizować się w jednym, konkretnym obszarze: finansowania kosztów marketingu i reklamy.

"

Firmy e-commerce, software’owe i gamingowe bardzo dużo wydają na marketing, co istotnie obciąża ich finanse. Nasza oferta polega na tym, że klient kupuje reklamę w Google’u lub na Facebooku, które obciążają nasze konto. W ramach rozliczenia potrącamy określony procent od obrotów firmy

– wyjaśniał Piotr Pisarz w wywiadzie dla Pulsu Biznesu. 

Podsumowanie


Źródła:
https://clearbanc.com
https://jetlns.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Łosicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 października 2019

PKO BP w Łosicach

PKO BP we Wschowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
13 sierpnia 2019

PKO BP we Wschowie

Apple Pay dla wszystkich klientów Banków Spółdzielczych
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 września 2019

Apple Pay dla wszystkich klientów Banków Spółdzielczych

Alior Bank w Żarach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019

Alior Bank w Żarach

Kampania „Załóż firmę z księgowością za 0 zł w ING”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 stycznia 2021

Kampania „Załóż firmę z księgowością za 0 zł w ING”

PKO BP i LOTTO partnerem Ekstraklasy do sezonu 22/23
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 maja 2021

PKO BP i LOTTO partnerem Ekstraklasy do sezonu 22/23

Porównaj