Clearbanc – kanadyjski fintech

Clearbanc – kanadyjski fintech

author
Halszka Gronek
03 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Clearbanc to najprawdopodobniej największy zachodni Anioł Biznesu wspierający start-upy. Spółka, w oparciu o krótki kwestionariusz kredytowy, udziela finansowania na rzecz nowych lub dopiero rozwijających się biznesów. Cały system decyzyjny wspierany jest przez mechanizm sztucznej inteligencji. W dzisiejszym artykule znajdziecie więcej szczegółów na temat tego kanadyjskiego fintechu. 

Clearbanc - czym jest?

Clearbanc to kanadyjski fintech uważany obecnie za jedną z najbardziej rozchwytywanych firm z branży finansowo-technicznej Ameryki Północnej. Według jednej z klasyfikacji Clearbanc jest firmą z kapitałem podwyższonego ryzyka (venture capital), co oznacza że przedsiębiorstwo zajmuje się inwestowaniem własnych środków w projekty o wysokim stopniu ryzyka w kwestii rentowności. Zwykle tego typu klasyfikacja dotyczy inwestowania w nowy lub dopiero rozwijający się biznes. Clearbanc zajmuje się udzielaniem finansowania na rzecz start-upów, którego wypłata uzależniona jest od wypełnienia specjalnego kwestionariusza kredytowego. Według udostępnionych informacji czas potrzebny na wypisanie formularza wynosi jedynie 20 minut. Po tym czasie firma podejmuje decyzję, czy wypłacić środki na rzecz rozwijającego się biznesu. Jaki zysk ma z tego Clearbanc? To proste! Odpowiedni procent od zysków osiągniętych przez wcześniej wsparty start-up. Warto dodać, iż Clearbanc częściowo wykorzystuje sztuczną inteligencję do podejmowania decyzji dotyczących potencjalnych inwestycji. Stąd też większość finansowań okazuje się być słusznym wyborem biznesowym, który po czasie przynosi zysk i dzieli się dochodami z firmą Clearbanc. Dla zobrazowania fenomenu warto doprecyzować, iż według stanu na sierpień 2019 roku Clearbanc zainwestował w rozwój blisko 800 firm, odnotowując średni miesięczny przychód w wysokości 121 mln USD.

Historia założenia Clearbanc

Spółka Clearbanc została założona w 2015 roku w Kanadzie. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Toronto. Współzałożycielką biznesu jest Michele Romanow – kanadyjska przedsiębiorczyni technologiczna i znana osobowość telewizyjna, która w chwili założenia największego fintechu Ameryki Północnej miała zaledwie 30 lat. Warto dodać, iż Michele Romanow znajduje się na liście 100 najpotężniejszych kobiet Kanady, zarządzając interesem o szacowanej wartości blisko 190 milionów dolarów kanadyjskich (dane na 2018 rok). Michele Romanow sprawuje urząd prezesa spółki Clearbanc, podczas gdy dyrektorem generalnym (CEO) Andrew d’Souza. Pozostali członkowie zarządu i założyciele przedsiębiorstwa to: Charlie Feng, Tanay Delima i Ivan Gritsiniak. Dziś spółka Clearbanc współpracuje z ponad sześćdziesięcioma platformami partnerskimi, w tym między innymi markami Google, Pinterest, Amazon (Sprawdź także Amazon One – nowy sposób na dokonywanie płatności, zakupy bez portfela, smartfona czy smartwatcha), Snapchat, Facebook, PayPal czy Twitter. Najważniejszym celem przedsiębiorstwa jest pomoc w rozwoju małych i średnich firm z krajowego rynku. W tym znaczeniu Clearbanc można nazwać swoistym Aniołem Biznesu. A jak klienci spółki sami oceniają pomoc ze strony Clearbanc? Wystarczy sięgnąć po jedną z opinii:

Bardzo spodobało nam się, że Clearbanc zapewniło skalowalne rozwiązanie umożliwiające nam wzrost wykładniczy bez żadnych ograniczeń. Spółka dała nam pewność rozwoju i świadomość, że możemy kontynuować to, co robimy, dzięki wsparciu Clearbanc – tłumaczył Kevin Tighe z Coastal Co.

Jak działa Clearbanc?

Clearbanc zajmuje się udzielaniem finansowania na rzecz start-upów (Sprawdź nasz ranking pożyczek dla startupów). Wypłata pieniędzy następuje po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza kredytowego. Według udostępnionych informacji czas potrzebny na wypisanie formularza wynosi jedynie 20 minut. Po tym czasie firma podejmuje decyzję, czy warto jest wypłacić środki na rzecz rozwijającego się biznesu. W procesie rozpatrywania kwestionariuszy ważną rolę odgrywa zastosowanie sztucznej inteligencji. Innowacyjny i opatentowany mechanizm sztucznej inteligencji Clearbanc łączy się z platformami płatności, reklam i handlu elektronicznego potencjalnego klienta w celu analizy kondycji finansowej i przychodów ich firmy. W ten sposób system analityczny dokonuje przeglądu danych i podejmuje decyzję dotyczącą wypłaty środków w ciągu kilku minut. Dzięki skorzystaniu z mechanizmów opartych na dedykowanych algorytmach i najnowszych odkryciach technologicznych większość finansowań okazuje się być słusznym wyborem biznesowym. Oznacza to, że większość podpisywanych z Clearbanc umów w długoterminowej perspektywie przynosi zysk i zasila konta pierwotnego inwestora ustalonym procentem od dochodu.

Wysokość finansowania oferowanego przez Clearbanc

Warto dodać także, iż Clearbanc oferuje finansowanie w wysokości od 10 tysięcy do 10 milionów dolarów. W przeciwieństwie wielu innych firm zajmujących się inwestowaniem z niepewne biznesy, Clearbanc pobiera opłatę za inwestycje do 10 milionów USD. Firmy zainteresowane wsparciem ze strony spółki mają możliwość złożenia aplikacji online. Według udostępnionych informacji opłaty za zwrot wynoszą od 6 do 12,5%. 

Polski Jetloans jako odpowiednik Clearbanc?

Niewielu z nas wie, że Polska ma wśród swych rodaków obywatela, który marzy o tym, by powtórzyć sukces kanadyjskiej spółki Clearbanc. Mowa o Piotrze Pisarzu, założycielu i dyrektorze generalnym start-upu Jetloans. Firma powstała w Londynie i ma aspiracje do tego, by w krótkim czasie dorównać autorytetowi zza oceanu. Kim jest sam Piotr Pisarz? Z nieoficjalnym informacji dowiadujemy się, że Pisarz jest metrykalnym rówieśnikiem Michele Romanow, 34-letniej (obecnie) założycielki kanadyjskiego giganta z branży fintech. Polak może pochwalić się między innymi pracą w Google, Finch Capital czy Corviglia. Po kilku cennych latach pracy u znakomitych spółek Piotr Pisarz postanowił rozpocząć własny biznes oparty na mechanizmach znanych nam z działalności Clearbanc. Warto jednak wyjaśnić, iż pomysł na Jetloans nie jest bezpośrednią kopią Clearbancu. Podobieństwo wynika z faktu, iż podobnie jak kanadyjski poprzednik, Jetloans opiera się na modelu przychodowym w biznesie zwanym „revenue based financing” (finansowanie oparte na dochodach). Co istotne, Pisarz ma ambitne plany – chce wejść na rynek pożyczkowy w Internecie i wyspecjalizować się w jednym, konkretnym obszarze: finansowania kosztów marketingu i reklamy.

Firmy e-commerce, software’owe i gamingowe bardzo dużo wydają na marketing, co istotnie obciąża ich finanse. Nasza oferta polega na tym, że klient kupuje reklamę w Google’u lub na Facebooku, które obciążają nasze konto. W ramach rozliczenia potrącamy określony procent od obrotów firmy – wyjaśniał Piotr Pisarz w wywiadzie dla Pulsu Biznesu.

Clearbanc - najważniejsze informacje

  1. Clearbanc to kanadyjski fintech uważany obecnie za jedną z najbardziej gorących firm z branży finansowo-technicznej Ameryki Północnej.
  2. Spółka Clearbanc została założona w 2015 roku w Kanadzie. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Toronto. Współzałożycielką biznesu jest Michele Romanow – kanadyjska przedsiębiorczyni technologiczna i znana osobowość telewizyjna.
  3. Michele Romanow sprawuje urząd prezesa spółki Clearbanc, podczas gdy dyrektorem generalnym (CEO) Andrew d’Souza. Pozostali członkowie zarządu i założyciele przedsiębiorstwa to: Charlie Feng, Tanay Delima i Ivan Gritsiniak.
  4. Według jednej z klasyfikacji Clearbanc jest firmą z kapitałem podwyższonego ryzyka, co oznacza że przedsiębiorstwo zajmuje się inwestowaniem własnych środków w projekty o wysokim stopniu ryzyka w kwestii rentowności.
  5. Clearbanc zajmuje się udzielaniem finansowania na rzecz start-upów, którego wypłata uzależniona jest od wypełnienia specjalnego kwestionariusza kredytowego.
  6. Clearbanc częściowo wykorzystuje sztuczną inteligencję do podejmowania decyzji dotyczących potencjalnych inwestycji. Stąd też większość finansowań okazuje się być słusznym wyborem biznesowym, który po czasie przynosi zysk i dzieli się dochodami z firmą Clearbanc.
  7. Innowacyjny i opatentowany mechanizm sztucznej inteligencji Clearbanc łączy się z platformami płatności, reklam i handlu elektronicznego potencjalnego klienta w celu analizy kondycji finansowej i przychodów ich firmy.
  8. Spółka Clearbanc zarabia dzięki procentowi od zysku firm, w których rozwój pierwotnie zainwestowała. Przedsiębiorstwo odnotowuje średni miesięczny przychód w wysokości 121 mln USD.
  9. Warto dodać także, iż Clearbanc oferuje finansowanie w wysokości od 10 tysięcy do 10 milionów dolarów. W przeciwieństwie wielu innych firm zajmujących się inwestowaniem z niepewne biznesy, Clearbanc pobiera opłatę za inwestycje do 10 milionów USD.
  10. Podobny mechanizm co w spółce Clearbanc (finansowanie oparte na dochodach) wykorzystał Polak, Piotr Pisarz, założyciel firmy Jetloan.

Źródła:
https://clearbanc.com
https://jetlns.com

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki Białystok

Zdobądź informacje o najtańszych pożyczkach w Białymstoku, korzystając z rankingu online. Maksymalna kwota to 200 000 zł, a spłata może trwać do 10 lat

author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Tanikredyt – kolejna pożyczka

Tanikredyt jest jedną z bardziej znanych firm, która oferuje pożyczki internetowe. Pierwszą pożyczkę, do 3100 zł, można otrzymać całkiem za darmo. Dodatkowym atutem jest brak konieczności wychodzenia z domu. Coraz więcej Klientów decyduje się na kolejną pożyczkę od Tanikredyt – zobacz, kto może ją dostać, w jaki sposób złożyć wniosek oraz ile będzie kosztować.

author
Aleksandra Gościnna
20 listopada 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli 2018/2019

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019, który zapoczątkował zmiany w zatrudnianiu nauczycieli. Co uległo przekształceniom?

author
Aneta Jankowska
04 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

ZUS oddział w Płocku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Sprawdzamy dane oddziału ZUS w Płocku: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
10 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank znowu akceptuje umowy zlecenia przy kredytach hipotecznych

Ciężkie pandemiczne ograniczenia z udzielaniem kredytów hipotecznych minęły? Nie wszędzie i na pewno nie do końca, ale dostrzegamy już pewne znaki łagodzenia polityki kredytowej niektórych banków. mBank ponownie dopuścił dochody z umów cywilnoprawnych we wnioskach o wzięcie kredytu hipotecznego.

author
Dominika Byczek
01 września 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Kurowie – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Kurowie to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
02 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj