Co zdrożeje w 2021 roku?

Co zdrożeje w 2021 roku?

author
21 września 2020

Nowy rok – nowe ceny. Niestety do tego przyzwyczailiśmy się już od lat. W przyszłym roku nie będzie inaczej. Najbardziej w górę pójdzie alkohol, abonament RTV oraz różne podatki (tych jest cały katalog). Sprawdź wykaz wszystkich podwyżek na rok 2021.

Rosną zarobki, ale mamy wysoką inflację

Według najnowszych danych GUS, średnia krajowa w Polsce wynosi aż 5371,56 zł brutto. W skali roku oznacza to wzrost o ponad 4%. Niestety wzrósł także poziom inflacji, która obecnie jest prawie najwyższa w krajach Unii Europejskiej.

Jakby tego było mało, już teraz wiemy, że w przyszłym roku czekają nas spore podwyżki związane z rządowymi regulacjami. Więcej zapłacimy między innymi za napoje słodzone, alkohol czy abonament RTV. Sprawdzamy, co najbardziej zdrożeje w 2021 roku.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Co zdrożeje w 2021? Lista

1. Podatek od psa

Na mocy decyzji Ministerstwa Finansów wzrośnie maksymalna kwota podatku od czworonoga. Ustalono ją na 130,30 zł. Chociaż i tak ostateczną decyzję co do wysokości podatku podejmuje każda gmina, to teraz Ministerstwo Finansów daje gminom możliwość nałożenia tego podatku w wyższej kwocie.

Pamiętajmy jednak, że ze względu na to, że podatek ten nakłada gmina, to nie we wszystkich gminach w ogóle on obowiązuje. Informacje o podatku od posiadania psa znajdziemy na stronie internetowej naszej gminy. Istnieje także całkiem spory katalog osób wyłączonych z konieczności uiszczania tego podatku.


Podatek od psa – podwyżka 2021:

O ile zdrożeje: prawie 5 zł (z 125,40 zł do 130,30 zł)

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

2. Abonament RTV

Podniesiony zostanie również abonament radiowo-telewizyjny. Decyzję o jego podwyżce podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która od lat skarży się na to, że niewiele osób abonament ten uiszcza. Wielu z nas często zastanawia się, czy trzeba płacić ten abonament, ale póki co w 2020 roku abonament RTV jest nadal obowiązkowy.

Powinni płacić go wszyscy, którzy mają zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny, a obowiązek rejestracji spoczywa teoretycznie na każdym z nas tuż po zakupie nowego radia lub telewizora. Teoretycznie – bo w praktyce żadna ze służb nie ma takich uprawnień, żeby móc zweryfikować, czy po zakupie zarejestrowaliśmy nasz odbiornik.

Niemniej jednak – podwyżka jest i ci, którzy zdecydowali się swoje radio lub telewizor zarejestrować, będą płacić odczuwalnie więcej.


Abonament RTV – podwyżka 2021:

O ile zdrożeje:

 • abonament radiowy – o 50 gr (z 7 zł na 7,5 zł)
 • abonament telewizyjny – o 1,8 zł (z 22,70 zł na 24,50 zł)

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

3. Alkohol w małych butelkach

W końcu podniesione zostaną także ceny alkoholu w małych butelkach (do 300 ml). Pierwotnie planowano wprowadzić go już w ubiegłym roku, ale ostatecznie wprowadzony zostanie on w 2021 roku.

Alkohol w buteleczkach o tej pojemności okazuje się bardzo popularny – dochody ze sprzedaży małych butelek stanowią aż 1/3 całych dochodów ze sprzedaży wódki w Polsce. Podwyżki dotkną jednak nie tylko wódkę, ale i wina oraz cydry sprzedawane w małych pojemnościach.


Alkohol w małych butelkach – podwyżka 2021:

O ile zdrożeje:

 • wódka 100 ml – 1 zł
 • wódka 200 ml – 2 zł

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

4. Napoje słodzone

Wzrosną również ceny słodzonych napojów – napoje z dodatkiem cukru albo substancji słodzącej będą droższe o 0,5 zł na 1 litr napoju, a napoje z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna) będą droższe 0,1 zł na 1 litr napoju. Te kwoty w ramach podatku cukrowego określono jako opłatę stałą.

Wyznaczona została jeszcze opłata zmienna w kwocie 5 gr za 1 gr cukru, jeżeli w napoju znajdzie się więcej niż 5 gramów/100 ml. Podwyżki dotkną więc bezpośrednio wszystkie słodkie napoje gazowane oraz popularne energetyki.

O ile mogą podrożeć najczęściej kupowane przez nas produkty po nałożeniu podatku cukrowego?

cola (butelka 2 l dotychczas za 5 zł) – podrożeje o 1 zł za samą zawartość cukru i dodatkowo 30 gr za jego zbyt duże stężenie oraz 20 gr za zawartość kofeiny, czyli ta sama butelka będzie kosztować 6,50 zł

cola (puszka 250 ml za 2 zł) – podrożeje o 12,5 gr za zawartość cukru, 30 gr za jego stężenie i 20 gr za zawartość kofeiny, czyli puszka podrożeje do kwoty około 2,60 zł

oranżada (butelka 1 l za 2,50 zł) – podrożeje o 50 gr za zawartość cukru oraz dodatkowo 20 gr za jego stężenie, czyli do kwoty 3,20 zł

energetyk lepszej firmy (puszka 250 ml za 5 zł) – podrożeje o 12,5 groszy za zawartość cukru, dodatkowo 25 groszy za jego zbyt duże stężenie i jeszcze 2,5 gr za zawartość kofeiny, a więc puszka energetyka za 5 zł będzie kosztować po dodaniu podatku 5,35 zł

tańszy energetyk (puszka 250 ml za 2 zł) – podrożeje odpowiednio o tyle samo, co droższy odpowiednik, bo mimo niższej ceny stężenie cukru i zawartość kofeiny jest w nich praktycznie taka sama, czyli puszka po podwyżce będzie kosztowała 2,35 zł


Podatek cukrowy – podwyżka 2021:

O ile zdrożeje: nawet 1,5 zł na dwulitrowej butelce

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

5. Podatek cyfrowy

Komisja Europejska planuje wdrożenie nowego podatku – tzw. podatku cyfrowego. Miałby on objąć te firmy, których obroty przekraczają 750 mln euro rocznie, a które są gigantami cyfrowymi. Zapłaciliby zatem np.:

 • Google,
 • Facebook,
 • Amazon.

Czy nałożenie podatku na gigantów technologiczny wpłynęłoby na nałożenie na użytkowników tych platform nowych opłat? Niewykluczone. Szczegółów takiego podatku jednak jeszcze nie znamy, więc trudno mówić o realnych podwyżkach w konkretnej kwocie.

6. Opłata uzdrowiskowa

Od początku przyszłego roku wzrośnie również opłata uzdrowiskowa. Z dotychczasowej kwoty 4,48 zł dziennie będzie ona zwiększona do poziomu 4,66 zł dziennie. Opłata ta jest pobierana od osób, które dłużej niż dobę przebywają w miejscach mających status uzdrowiska.

Co ważne, opłata dotyczy tylko osób, które przebywają w takich miejscach w celach:

 • turystycznych,
 • zdrowotnych,
 • wypoczynkowych,
 • szkoleniowych

i w tej kwestii nic się nie zmienia. Zmienia się jedynie kwota – przy jednym dniu pobytu być może nieodczuwalna, ale przy pobycie dziesięciodniowym dopłata wyniesie już prawie 2 zł.


Opłata uzdrowiskowa – podwyżka 2021:

O ile zdrożeje: 0,18 gr / dzień (z 4,48 zł do 4,66 zł)

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021


7. Podatek od spółki komandytowej 

Na mocy nowej ustawy o podatkach dochodowych spółki komandytowe mają zostać objęte opodatkowaniem CIT. Dotychczas jednostopniowe opodatkowanie zostanie przekształcone w dwustopniowe:

– pierwszy stopień na poziomie dochodu spółki komandytowej,
– drugi stopień na poziomie dystrybucji zysku do jej wspólników.

Taki system naliczania opodatkowania przewidziano również dla niektórych spółek jawnych – o ile podatnicy podatku dochodowego, którzy partycypują w zyskach spółki jawnej, nie są ujawniani.


Podatek od spółki komandytowej – podwyżka 2021:

O ile zdrożeje: wprowadzenie opodatkowania CIT

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

8. Opłata targowa

Wzrośnie również maksymalna kwota opłaty targowej – nakładanej przez gminy, ale wyznaczanej w kwocie maksymalnej przez Ministerstwo Finansów. Na rok 2021 roku opłata targowa zostanie podniesiona do poziomu 823,11 zł dziennie (wcześniej 792,21 zł dziennie).

Ostateczna decyzja o wysokości tej opłaty będzie jednak nadal należała do gmin. Jakkolwiek jednak nie kształtowałyby one swojego budżetu, nie mogą nałożyć na handlowców z targowisk opłaty wyższej niż 823,11 zł dziennie. Pobieranie opłaty targowej nie jest obowiązkiem gminy już od 2016 roku, ale w wielu gminach zwyczaj ten pozostał.


Opłata targowa – podwyżka 2021:

O ile zdrożeje: 30 zł 90 gr (z 792,21 zł do 823,11 zł)

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

9. Opłata węglowa

Dużo szczegółów na temat tej opłaty jeszcze nie znamy, ale pewnym jest już, że Komisja Europejska w pierwszej połowie przyszłego roku ma przedstawić konkretny plan na opłatę węglową.

Taka opłata ma być naliczana we wszystkich krajach Unii Europejskiej do towarów, których produkcja będzie wymagała dużej emisji CO2. Opłatę węglową będzie doliczało się do cła na granicy – ma to zapobiec temu, by produkcja w krajach Unii Europejskiej odbywała się z jak najmniejszym obciążeniem środowiska.

Dotychczas popularny jest bowiem proceder przenoszenia produkcji tam, gdzie nie ma dodatkowych opłat za produkcję gazów cieplarnianych. Wprowadzenie opłaty węglowej ma sprawić, że nikomu przeniesienie to nie będzie się już opłacało – trzeba będzie po prostu wprowadzić przyjaźniejszą dla środowiska opcję produkcji.


Opłata węglowa – wprowadzenie w 2021

Od kiedy: druga połowa roku 2021

10. Podatek od nieruchomości

Tradycyjnie od stycznia wzrosną także maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Podniesione zostaną one o wskaźnik inflacji. Decyzja ostateczna co do kwoty podatku będzie należała do gmin, ale nie będą one mogły zarządzić kwoty wyższej niż maksymalna wyznaczona przez przepisy.

Wzrost stawek podatku od nieruchomości od 2021 roku obliczono na kwoty 0,85 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej w przypadku budynków mieszkalnych, 0,99 zł za 1 mkw powierzchni gruntów, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i wreszcie 24,84 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Podatek od nieruchomości – podwyżka 2021:

O ile zdrożeje (maksymalnie):

 • 0,85 zł od 1 mkw (budynki mieszkalne)
 • 0,99 zł od 1 mkw (grunty pod działalność gospodarczą)
 • 24,84 zł od 1 mkw (budynki pod działalność gospodarczą)

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

11. Podatek handlowy

Podatek handlowy został zapisany w budżecie na przyszły rok, co mogłoby teoretycznie świadczyć o tym, że w istocie wejdzie on w życie. Teoretycznie – bo ustawy nadal nie ma, a Komisja Europejska ma zastrzeżenia do całego pomysłu.

Jeżeli jednak podatek wejdzie w życie, to są już gotowe jego stawki. Nowy podatek ma wynosić 0,8% miesięcznego obrotu pomiędzy kwotami 17 a 170 mln zł oraz 1,4% miesięcznego obrotu powyżej 170 mln zł. Kwotą wolną od opodatkowania miałyby być natomiast dopiero 204 mln zł.


Podatek handlowy – wprowadzenie 2021:

Ile by wyniósł:

 • 0,85 zł od 1 mkw (budynki mieszkalne)
 • 0,99 zł od 1 mkw (grunty pod działalność gospodarczą)
 • 24,84 zł od 1 mkw (budynki pod działalność gospodarczą)

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

12. Podatek od plastiku

Już 1 stycznia 2021 roku wprowadzony ma zostać także unijny podatek od plastiku – nie każdego, a tego nieprzetworzonego, czyli takiego, którego po wyrzuceniu nie poddamy recyklingowi.

Podatek wyceniono na 0,8 euro za każdy kilogram plastiku niepoddanego recyklingowi (co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 3,5 zł). Za kilogram to wprawdzie niedużo, ale wziąwszy pod uwagę to, ile ton nieprzetworzonego plastiku zalega na polskich wysypiskach – kwota ta może nas po prostu pogrążyć.

Być może jednak opłata ta sprawi, że coraz więcej osób będzie świadomie segregować śmieci i rezygnować z jednorazowego plastiku wszędzie tam, gdzie to możliwe.


Podatek od plastiku – wprowadzenie 2021:

Ile wyniesie: 0,8 euro / 1 kg plastiku niepoddanego recyklingowi

Od kiedy podwyżka: styczeń 2021

Źródła:

https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/podatki/10361402/podwyzki-podatkow-w-2021-roku-bedzie-ich-sporo.html
https://www.pb.pl/sasin-wzrost-cen-pradu-zrekompensujemy-w-2021-r-979194
https://www.money.pl/gielda/podwyzka-cen-pradu-nbp-zaklada-ze-w-2020-i-2021-roku-wyniesie-po-8-proc-6445336929965697a.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Mateusz Placha
Mateusz Placha
2021-03-02 18:02:54

KUR..........A NIE TYLKO NIE WUTKA

Gość
Gość
2020-12-31 11:39:36

Ciekawe co robią teraz ci którzy głosowali na pis.podpowiadam teraz to się w łeb pier....cie

2020-09-29 17:42:00

Gdzie jest podatek od tego,że w ogóle żyjesz i [podcierasz dupę? CZYŻBYŚCIE O TYCH PODATKACH ZAPOMNIELI?

2020-09-22 20:19:36

Co na to PIS.

Podobne artykuły

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podnosi prognozy dla Polski
Bez kategorii
author
18 kwietnia 2019

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podnosi prognozy dla Polski

Chwilówki Lubań
Chwilówki miasta
author
02 kwietnia 2022

Chwilówki Lubań

W jakie dni tygodnia bierzemy kredyty ?
Blog
author
02 stycznia 2018

W jakie dni tygodnia bierzemy kredyty ?

Najlepsze produkty finansowe – kwiecień 2016
Wpisy
author
01 kwietnia 2016

Najlepsze produkty finansowe – kwiecień 2016

Które banki zamykają konto za kryptowaluty ?
Wpisy
author
10 lutego 2018

Które banki zamykają konto za kryptowaluty ?

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania
Wpisy
author
09 lipca 2018

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania