Dowód osobisty online – jak złożyć wniosek?

Dowód osobisty online – jak złożyć wniosek?

author
Dominika Byczek
17 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Bez stania w kolejce w urzędzie, zupełnie za darmo i o każdej porze dnia i nocy – tak przyjemne i bezproblemowe składanie wniosku o dowód wydaje się być niemożliwe. A jednak jest i naprawdę działa. Od niedawna o dowód osobisty możemy zawnioskować bez wychodzenia z domu. Pokazujemy krok po kroku, jak wygląda ten proces.

Poniżej podana instrukcja obowiązuje dla aktualnej, najnowszej wersji formularza dostępnego na stronie rządowej. W marcu 2020 roku formularz został bowiem “poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego” i w naszej instrukcji obie te rzeczy są już uwzględnione.

Dowód osobisty online – czego będziemy potrzebować?

Przed składaniem wniosku internetowego musimy upewnić się, że posiadamy:

1) sprzęt z dostępem do Internetu (najlepiej komputer/laptop),

2) zdjęcie do dowodu w formie elektronicznej (jeżeli nie wiesz, jak powinno wyglądać takie zdjęcie, sprawdź tutaj: Jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego?),

3) Profil Zaufany (lub opcjonalnie dowód osobisty z warstwą elektroniczną) – sprawdź: Co to jest Profil Zaufany?.

Z dowodem osobistym bez problemu złożymy wniosek o pożyczkę na dowód przez Internet – bez wychodzenia z domu, z przelewem na konto jeszcze tego samego dnia.

Dowód osobisty online – krok po kroku


1. Wchodzimy na stronę: https://www.gov.pl.


2. Wybieramy sekcję “dokumenty i dane osobowe”.


3. Klikamy na dole strony “złóż wniosek”, by przejść do strony dotyczącej właśnie składania wniosków.


4. Wybieramy sposób logowania. Najpopularniejsze jest logowanie za pomocą profilu zaufanego (kody potwierdzające logowanie przyjdą na nasz numer telefonu przypisany do profilu zaufanego). Tutaj pokazujemy logowanie właśnie poprzez Profil Zaufany.


5. Logowanie do Profilu Zaufanego przeprowadzamy na jeden z dwóch sposobów:

a) poprzez podanie nazwy użytkownika lub wpisanie adresu e-mail,

b) poprzez zalogowanie się do swojej bankowości online (lub innego dostawcy); do wyboru mamy: T-Mobile Usługi Bankowe, PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, EnveloBank, Bank Millennium, Alior Bank, banki z Grupy BPS.


6. Po pomyślnym zalogowaniu się do swojego Profilu Zaufanego (lub potwierdzeniu naszej tożsamości w inny sposób) przechodzimy już bezpośrednio do składania wniosku. Najpierw musimy wskazać, z jakiego powodu składamy wniosek o nowy dowód.

Do wyboru mamy następujące powody:

– pierwszy dowód,
– zmiana danych zawartych w dowodzie (to wybieramy głównie przy zmianie nazwiska po ślubie),
– upływ terminu ważności dowodu,
– upływ terminu zawieszenia dowodu,
– utrata dowodu (sprawdź, co zrobić, jak zgubisz dowód osobisty?)
– zmiana wizerunku twarzy,
– uszkodzenie dowodu,
– wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej,
– brak możliwości identyfikacji i uwierzytelnienia lub złożenia podpisu osobistego,
– brak certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia lub certyfikatu podpisu osobistego,
– kradzież tożsamości,
– inny powód.


7. Wybieramy urząd, w którym chcemy odebrać wniosek. Urząd ten będzie jednocześnie wpisany na naszym dowodzie z tyłu jako jego wydawca.


8. Decydujemy, czy nasz dowód ma mieć warstwę elektroniczną, czy nie. Jeżeli chcemy, by dowód został opatrzony certyfikatem podpisu elektronicznego, musimy kliknąć okienko “tak”. Jeżeli nie chcemy aktywować tej opcji, nie klikamy w tym miejscu niczego i po prostu przechodzimy “dalej”.


9. Przechodzimy do właściwego wnioskowania o wydanie dowodu osobistego. Krokiem pierwszym jest dodanie elektronicznego zdjęcia – bez niego nie przejdziemy dalej, dlatego wyżej wskazywaliśmy, że jeszcze przed przystąpieniem do wnioskowania musimy mieć gotową odpowiednią fotografię w jednym z akceptowanych formatów (.jpg, .jpeg, .png).

Obraz może ważyć maksymalnie 2,5 MB i mieć rozdzielczość minimum 492×633 piksele. We wniosku znajdziemy upomnienie, że nieprawidłowe zdjęcie może być powodem odrzucenia wniosku. Zdjęcie dodajemy poprzez kliknięcie “dodaj z dysku” i wybranie zdjęcia z naszego komputera.


10. Sprawdzamy, czy zdjęcie zostało dodane prawidłowo. Jeżeli tak będzie, pole z dodawaniem zdjęcia podświetli się na zielono.


11. Sprawdzamy poprawność naszych danych (wprowadzone będą one automatycznie – są zaciągane z systemu PESEL). Na stronie zobaczymy zarówno awers, jak i rewers nowego dowodu.


12. Podajemy dane do kontaktu z nami. Nie jest to krok obowiązkowy, ale dzięki niemu urzędnik będzie w stanie szybko skontaktować się z nami, kiedy w naszym wniosku wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości albo kiedy nasz dowód będzie już gotowy do odbioru.


13. “Podglądamy” wniosek i ostatni raz sprawdzamy poprawność danych. Wszystko to, co w urzędzie musielibyśmy wprowadzić własnoręcznie, we wniosku elektronicznym będzie wpisane automatycznie. My musimy tylko to sprawdzić, w dodatku niczego nie trzeba drukować. Wniosek pozostaje w formie elektronicznej.


14. Podpisujemy wniosek – by to zrobić, klikamy “dalej”.


15. Wybieramy sposób podpisu (profil zaufany, e-dowód lub podpis kwalifikowany) i potwierdzamy ponownie swoją tożsamość.


16. Otrzymujemy potwierdzenie, że nasz wniosek został złożony. Potwierdzenie to pojawia się zarówno na ekranie, na którym składamy wniosek, jak i przysyłane jest na nasz e-mail (o ile podawaliśmy go w danych do kontaktu).


To już koniec procedury wnioskowania o dowód osobisty przez Internet. Pozostaje nam jedynie czekać na odbiór dokumentu – ten następuje z reguły dopiero po 30 dniach od złożenia wniosku.



Źródło:

https://www.gov.pl/web/gov/dowod-osobisty-informacje

https://www.gov.pl/web/e-dowod

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

OSWIECONY CZLOWIEK
OSWIECONY CZLOWIEK
2023-07-16 14:51:58

Poprawcie to. Te informacje nie sa aktualne. NIE MA MOZLIWOSCI ZLOZENIA WNIOSKU ONLINE NA DOWOD OSOBISTY

Maq
Maq
2022-12-28 11:24:12

To juz dawno tak nie działa Nie da sie aktualnie złozyc wniosku online

Podobne artykuły

Branża pożyczkowa prosi o pomoc

Zawieszenie bądź odsunięcie spłat, obniżka rat kapitałowo-odsetkowych oraz rezygnacja z pobierania odsetek od nowo udzielanych pożyczek – oto kilka rekomendacji wydanych przez Związek Przedsiębiorstw Polskich i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego dla sektora pożyczkowego w Polsce. Branża zmaga się z kryzysem, a bez pomocy ze strony państwa grozi jej upadek.

author
Halszka Gronek
23 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Jak zwrócić towar z pokazu?

Jedyny taki sprzęt na rynku, wieloletnia gwarancja, tysiące zachwyconych Klientów, najczęściej kupowane urządzenie w ubiegłym roku – tymi i innymi hasłami mamią nas często osoby prezentujące produkty na pokazach. Cena za oferowane produkty jest zazwyczaj bardzo wysoka, ale zostajemy skutecznie przekonani, że nie będziemy żałowali wydanych pieniędzy. W efekcie zostajemy ze zwykłym odkurzaczem, za który zapłaciliśmy 10 razy więcej, niż jest on warty i z kredytem na jego spłatę… Co zrobić, jeżeli chcemy zwrócić produkt zakupiony na pokazie?

author
Dominika Byczek
27 marca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Na nowy samochód Polacy pracują dwa razy dłużej od Niemców

Zgodnie z najnowszym raportem EFL „Nowy czy używany? Jakie samochody kupują Polacy”, kupujemy więcej samochodów używanych niż nowych. Wpływ na takie wybory Polaków mają przede wszystkim ich zarobki.

author
Aneta Jankowska
18 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Tata w reklamie mBanku

Jeden z najpopularniejszych banków w Polsce ruszył z nową kampanią reklamową. mBank promuje „konto, które samo oszczędza”. Bohaterem reklamy jest jedna osoba w dwóch postaciach: dumny tata z teraźniejszości i tata z przyszłości.

author
Patryk Byczek
20 czerwca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bierzemy pożyczkę w Feniko.pl

Feniko.pl to pożyczki przez Internet od znanej firmy  „Kredyty-chwilówki”. Maksymalnie pożyczymy tylko 1000 zł, ale pieniądze dostępne są dla osób zadłużonych, z negatywną historią kredytową. Pożyczkę przetestowaliśmy na sobie.

author
Patryk Byczek
08 kwietnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak aktywować kartę płatniczą?

Aby używanie karty płatniczej było możliwe, w pierwszej kolejności po jej otrzymaniu należy dokonać aktywacji, a także nadać jej kod PIN. Ta czynność jest bardzo prostym, ale mimo tego niezbędnym etapem, który pozwoli nam uiszczać płatności za pomocą karty. Sprawdźmy jak krok po kroku dokonać aktywacji karty płatniczej oraz jak nadać indywidualny kod, który zabezpieczy dostęp do naszych środków. Sprawdzimy również jak wykonać taką operację w poszczególnych bankach.

author
Julia Wierciło
09 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj