Najczęściej komentowane
Ile wynosi zadłużenie polskich seniorów?
Jak wynika z danych zgromadzonych przez Krajowy Rejestr Długów, polscy seniorzy są coraz bardziej zadłużeni. Na chwilę obecną łączna kwota przeterminowanych zobowiązań seniorów wynosi 7,8 miliarda złotych. Prognozy na przyszłość nie są optymistyczne.
Nie da się ukryć, iż koszty życia drastycznie rosną z każdym kolejnym rokiem. Tendencja wzrostowa nie dotyczy jedynie cen najmu mieszkań czy opłat spółdzielnianych, lecz także rachunków za media, kosztów żywności, komunikacji miejskiej itp. Co istotne jednak, mimo systematycznych podwyżek cel, wysokość emerytury wcale nie rosną wystarczająco szybko.
W 2019 roku najniższa emerytura została podwyższona do poziomu 1100 złotych. Jak wynika z danych na koniec 2018 roku, średnia wysokość świadczenia wypłacanego polskim emerytom wynosi 1065,60 złotych brutto. Cieżko wyobrazić sobie, jak przy takiej stawce zdołać wiązać koniec z końcem. Nic więc dziwnego w tym, że polscy seniorzy coraz liczniej popadają w długi.
Łączna kwota nieopłaconych terminowo zobowiązań osób starszych wynosi na chwilę obecną aż 7,8 miliarda złotych. Zadłużenie to wzrosło aż pięciokrotnie w przeciągu ostatnich sześciu lat, a liczba dłużników zwiększyła się o blisko 100 tysięcy osób. Jak przewidują eksperci z polskich biur informacji gospodarczej, wyniki te mogą stać się jeszcze gorsze w najbliższych latach.
Sprawdź, ile wynosi zastąpienia dla świadczeń emerytalnych w Polsce: https://www.zadluzenia.com/stopa-zastapienia-system-emerytalny/
Kim jest przeciętny polski senior-dłużnik?
Jak wynika z danych opracowanych przez Biuro Informacji Kredytowej i BIG InfoMonitor, obecnie ponad 350 tysięcy seniorów powyżej 64 roku życia zmaga się z zadłużeniem przeterminowanym o conajmniej 30 dni. Statystyki jasno wskazują, iż najwięcej zadłużonych seniorów znajduje się w przedziale od 60. do 70. roku życia. Wśród tej grupy wiekowej łączna kwota zsumowanych zobowiązań to aż 3,9 miliardów złotych.
Przeciętne zobowiązanie zadłużonego seniora powyżej 65 roku życia wynosi 20 000 złotych. Co ciekawe, tegoroczny rekord wynosi aż 8,3 miliona złotych. Został on ustanowiony przez 80-letniego mężczyznę z województwa podkarpackiego. Biuro Informacji Kredytowej nie podało jednak, z jakiego tytułu jest to zobowiązanie.
Jak wynika z ogólnych statystyk, polscy seniorzy są zadłużeni przede wszystkim z bankach i formach pożyczkowych. Oprócz tego wiele długów, jakie tworzą, wynikają z nieterminowego opłacania czynszu mieszkaniowego, opłat za media czy usługi telekomunikacyjne. Warto jednak dodać, iż nie wszyscy wierzyciele umieszczają dane dotyczące dopiero co przeterminowanych zobowiązań na czarnych listach dłużników.
Skąd tak tak duże zadłużenie wśród seniorów?
Jak tłumaczy Piotr Szymański z Intrum Polska, polscy seniorzy zadłużają się przede wszystkim dlatego, że nie wystarcza im na opłacanie bieżących opłat i rachunków. Ekspert dodał:
Aż 4 na 10 seniorów przyznaje, że wiele razy brało pożyczkę, wśród pracujących ten odsetek jest niższy i wynosi 35 proc. Tylko 10 proc. badanych ze starszej generacji zaznaczyło, że nigdy nie zaciągnęło długu.
Jak wynika ze statystyk, wśród zadłużonych seniorów większy odsetek stanowią kobiety. Aż 60% polskich emerytek zmaga się z problemami finansowymi, a przyczyną tego jest przede wszystkim niższa wysokość świadczenia emerytalnego wśród kobiet. Po drugie, wdowy często przejmują długi swoich współmałżonków, bowiem statystycznie żyją o ok 8 lat dłużej od mężczyzn.
Dodaj komentarz