Komornicy nie będą podatnikami VAT
Komornicy nie są już podatnikami VAT – to ostateczna decyzja ministra finansów. Dokładnie 1 stycznia 2019 roku wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany weszły w życie.
Decyzja pojawiła się właściwie w ostatnich minutach 2018 roku. Komornicy do ostatniej chwili nie wiedzieli, co czeka ich w przyszłym roku. Informację udostępnił na Twitterze Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.
Zmiana ta nie jest niespodziewana. Mówiło się o niej głośno już po wprowadzeniu nowych ustaw o kosztach komorniczych i komornikach sądowych. Nowe prawo nałożyło na komorników nowe obowiązki, takie jak choćby publiczne wydawanie oświadczeń majątkowych, czy też nagrywanie wszystkich czynności komorniczych.
To kwestia o fundamentalnym znaczeniu. Do zmian ustrojowych czy nowości proceduralnych, nawet jeśli będą kłopotliwe, można się przystosować. Wiele problemów rozwiąże praktyka, część wątpliwości zostanie usuniętych przez orzecznictwo. Natomiast gdyby się okazało, że jesteśmy podatnikami VAT, cała reszta nie miałaby znaczenia. Niewydolność kancelarii komorniczych spowodowałaby wywrócenie systemu egzekucji w Polsce.
– mówił w obawie przed brakiem zmian w tej kwestii Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Ministerstwo Sprawiedliwości od razu wskazywało na to, że nowe ustawy w takim kształcie automatycznie wykluczają możliwość, by komornik był nadal podatnikiem VAT. Jednoznacznej deklaracji jednak nie było – wszyscy czekali na decyzję Ministra Finansów.
DOBRA ZMIANA DLA DŁUŻNIKÓW
Po deklaracji Teresy Czerwińskiej wszystko jest już pewne – żadne czynności podejmowane przez komornika w czasie postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego nie będą podlegały podatkowi VAT. Dzięki zmianie jest szansa na to, że egzekucje komornicze będą bardziej skuteczne.
Na nowym przepisie skorzystają jednak nie tylko sami komornicy i ich kancelarie, ale głównie dłużnicy i wierzyciele. W ramach podatku VAT komornicy musieli odprowadzać do państwa 23% przychodów. Do budżetu państwa z tego tytułu trafiało około 250 000 000 zł.
W celu utrzymania opłacalności działalności komorniczej planowano wręcz zwiększenie opłat egzekucyjnych, żeby w jakikolwiek sposób wyrównać straty finansowe ponoszone z tytułu wysokiego podatku. Finał zmian w prawie komorniczym jest jednak pozytywny – opłaty egzekucyjne w 2019 roku są znacznie niższe, a komornicy nie są już podatnikami VAT.
Oficjalnej interpretacji nowych przepisów jeszcze co prawda nie podano, ale Ministerstwo Finansów wydało już komunikat potwierdzający główne założenie tych zmian.
KOMORNIK KOJARZONY Z PRZESTĘPCĄ
Zmiany w prawie mają szansę uratować prestiż zawodu komornika. Zbigniew Ziobro wskazuje, że:
Komornik nie będzie teraz kojarzony z kimś niemalże z pogranicza świata przestępczego. Komornik będzie organem bardzo potrzebnym i koniecznym dla każdego systemu prawnego i jego sprawnego funkcjonowania.
Niestety wprowadzane wielokrotnie zmiany w poprzedniej ustawie powodowały wiele niejasności i niejednokrotnie skutkowały przekroczeniem uprawnień wśród komorników. Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować zatrważający wzrost składanych przez dłużników skarg na czynności komornicze. Jeszcze 8 lat temu było ich zaledwie 30 rocznie, a w przeciągu kilku lat liczba ta wzrosła o niemalże 400%.
Jasne i ułożone od początku przepisy mają niejako uratować wizerunek komornika w oczach dłużnika.
Komornik nie może koncentrować się już tylko na zysku, ale przede wszystkim musi widzieć inne wartości, takie jak dobro interesu publicznego, wymiaru sprawiedliwości i dobro państwa
– komentuje zmianę przepisów Patryk Jaki. Komornik zwolniony z podatku VAT będzie mógł znowu być typowym funkcjonariuszem publicznym, a nie tylko przedsiębiorcą, który – by się utrzymać – musi patrzeć głównie na swój zysk.
ZWIĘKSZONA KONTROLA
Lepsze warunki pracy dla komorników poskutkują także częstszymi kontrolami. Ustawa bezpośrednio zwiększa zasięg nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad poszczególnymi komornikami. Wobec wszystkich komorników naruszających prawo będzie mógł on podjąć działania prowadzące do szybkiego:
- zawieszenia komornika w czynnościach,
- usunięcia komornika ze stanowiska.
Zwiększy się także nadzór prezesów sądów rejonowych. Jest to szczególnie istotne z perspektywy dłużnika. W przypadku niepokojących czynności komorniczych wsparcie będzie mógł uzyskać bezpośrednio w lokalnym sądzie.
Źródło:
https://www.mf.gov.pl/pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/6Wwm/content/id/6654323
Dodaj komentarz