Nowy system płatności testowany na stacjach paliw Orlen. Płocki koncern ma zamiar wprowadzić możliwość płacenia telefonem za tankowanie. Aktualnie tylko pracownicy przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać ten sposób, lecz w najbliższej przyszłości, jeżeli wszystko pójdzie po myśli władz Orlenu, płatności smartfonem zostaną wprowadzone na rynek.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 14.05.2018
Udostępnij:

Do aplikacji będzie można „przypiąć” kartę bankową, z której – w myśl idei – będzie pobierana odpowiednia kwota za tankowanie pojazdu. Za pomocą skanowania kodu QR będzie można wybrać interesujący nas dystrybutor. Dzięki temu rozwiązaniu koncern zaoszczędzi pieniądze, a Klienci swój cenny czas.

To jak Biedronka i wprowadzenie kart płatniczych. Przy gotówce średni czas płacenia to 30 sekund, przy karcie 10 sekund. Proszę to przemnożyć przez kilka milionów transakcji dziennie i wychodzą tysiące zaoszczędzonych godzin. Tak samo może być na Orlenie. Pracownik nie będzie musiał obsługiwać przecież transakcji w aplikacji, będzie w tym czasie robił co innego. Firma więc zyska.” – relacjonował serwisowi money.pl Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Korzystanie z aplikacji

Tankowaniei płatność za pomocą aplikacji będzie prostsze, niż może się wydawać. W pierwszej kolejności trzeba będzie wybrać interesujący nas dystrybutor i za pomocą aplikacji zeskanować umieszczony na nim kod QR. Kolejne kroki są standardowe: pistolet dystrybutora umieszczamy we wlewie paliwa rozpoczynając tankowanie. Po zakończonej czynności i odłożeniu pistoletu na miejsce wystarczy już tylko opłacić usługę z poziomu aplikacji zainstalowanej w telefonie. To wszystko. 

Rozwiązanie ma zostać wprowadzone najprawdopodobniej w trzecim kwartale bieżącego roku i docelowo, dostęp do płatności mobilnych ma mieć każdy Klient Orlenu.

JustDrive i konflikt interesów
 

Podobne rozwiązanie Orlen wprowadził w na początku bieżącego roku. Aplikacja JustDrive dostarczona przez firmę ITMagination działała na takich zasadach, jak działać ma Orlen Pay. Wystarczyło jednak kilka dni, że wprowadzone rozwiązanie przeszło do historii. Oficjalnie mówi się o awariach informatycznych na stacjach, natomiast jednym z powodów były mniejsze przychody koncernu. Klienci płacąc telefonem nie musieli wchodzić do budynku stacji, przez co produkty dostępne na stacji nie były przez kierowców kupowane. Bardzo interesujące jest, jak koncern poradzi sobie z tą sytuacją stosując własną aplikację.

Firma zdecydowała, że nie potrzebuje zewnętrznych przedsiębiorstw na wprowadzenie rozwiązania, skoro sama może zaprojektować autorską infrastrukturę, wykorzystując do tego własną aplikację.

Zabezpieczenia przed kradzieżą

W Polsce było wiele przypadków, w których kierowcy tankując swój pojazd odjeżdżali bez uiszczenia płatności. Jakie kroki podejmie Orlen, skoro w trzecim kwartale osoby tankujące nie będą musiały rozmawiać z żadnym pracowniem stacji paliw? Na tym etapie wiadomo, że obecne rozwiazanie nie ulegnie zmianie. To znaczy, każda osoba, która zdecyduje się nie zapłacić za usługę, będzie ścigania przez Policję przy wykorzystaniu monitoringu zainstalowanego na każdej stacji. Na nagraniu widoczny będzie sprawca przestępstwa oraz numery rejestracyjne pojazdu, którym się poruszał w chwili tankowania.

Skąd pomysł na Orlen Pay?

W przeszłości władze największego koncernu paliwowego w Polsce były oburzone gigantycznymi opłatami, które Orlen musiał organizacjom kartowym oraz bankom. Pomimo faktu, że na przestrzeni lat stawki bardzo się zmniejszyły, koncern zdecydował się na wprowadzenie autorskiego rozwiązania, na którym prawdopodobnie zaoszczędzi bardzo dużo pienieniędzy.


 

Komentarze